Smartfon asılılığı səviyyələri və tibb bacısı və tibb fakültəsi şagirdlərində ünsiyyət bacarıqları ilə birləşmə (2020)

J Nurs Res. 2020 Jan 16. doi: 10.1097 / jnr.0000000000000370

Çelikkalp U, Bilgiç S1, Temel M.2, Varol G.3.

mücərrəd

ƏMƏK FƏALİYYƏTİ:

Gənclər arasında smartfon istifadəsi olduqca yaygındır. Bununla birlikdə, smartfonlar həddindən artıq istifadə edildikdə mənfi təsirlərlə əlaqələndirilir. Smartfon istifadəsinin sinifdə öyrənməyə mənfi təsir göstərə biləcəyi, təhlükəsizlik problemlərinə səbəb ola biləcəyi və kişilərarası ünsiyyətə mənfi təsir göstərə biləcəyi bildirildi.

MƏQSƏD:

Bu araşdırmanın məqsədi tibb bacısı və tibb məktəbi şagirdləri arasında smartfon asılılığının səviyyəsini müəyyənləşdirmək və smartfon asılılığı səviyyəsinin ünsiyyət bacarıqlarına təsirini araşdırmaq idi.

METHODS:

Bu çarpaz tədqiqat bir tibb universitetində tibb bacısı və tibb bacısı tələbələri ilə aparıldı (502 iştirakçı). Məlumat şəxsi məlumat forması, Smartphone Addiction Scale-Short Version (SAS-SV) və Rabitə Bacarıqlarını Qiymətləndirmə Şkalası istifadə edərək toplanmışdır.

NƏTİCƏLƏR:

Tədqiqat iştirakçılarının hamısı smartfonlara sahibdir. Əksəriyyəti (% 70.9) qadın və% 58.2-si tibb bacısı proqramında idi. İştirakçılar smartfonları gündə orta hesabla 5.07 ± 3.32 saat, əsasən mesajlaşma üçün istifadə etdilər. İştirakçılar üçün ortalama ümumi SAS-SV skoru 31.89 ± 9.90 idi və bölmə, cinsiyyət, gündəlik smartfon istifadə müddəti, akademik müvəffəqiyyət, smartfon istifadə ilə bağlı vəziyyət dəyişkənləri ilə əlaqəli SAS-SV ortalama ballarında əhəmiyyətli bir fərq tapıldı. sinif, idmana qatılma, xəstələr və yaxınları ilə asan ünsiyyət, üstünlük verilən ünsiyyət rejimi, telefon istifadəsinə bağlı sağlamlıq problemləri və yaralanma vəziyyəti (p <.05). Bundan əlavə, SAS-SV orta puanları ilə gündəlik smartfon istifadəsi müddəti və smartfon istifadə illərinin dəyişənləri arasında pozitif-orta dərəcədə bir əlaqə, SAS-SV orta puanları ilə Ünsiyyət Bacarıqlarının Qiymətləndirilməsi arasında mənfi zəif bir əlaqə tapıldı. Miqyas puanları. Gündəlik smartfon istifadəsi müddəti, ağıllı bağımlılığın ən vacib göstəricisi olduğu təsbit edildi.

NƏTİCƏLƏR / TƏCRÜBƏ ÜÇÜN İMKANLAR:

Yüksək SAS-SV balları kişilərarası ünsiyyətə və ictimai həyata mənfi təsir göstərir və tələbələrdə təlim effektivliyini azaldır. Buna görə də tələbələrə və müəllimlərə həddən artıq və lazımsız istifadədən qorunma tədbirləri ilə təhsildə smartfon istifadəsinin faydaları və riskləri barədə daha yaxşı məlumat verilməlidir.

PMID: 31972729

DOI: 10.1097 / jnr.0000000000000370