'Seksi nuk është më i vështirë': burrat që heqin dorë nga shikimi i pornografisë (Guardian, MB, 2021)

Varësia ndaj pornografisë është fajësuar për mosfunksionim erektil, çështje të marrëdhënieve dhe depresion, megjithatë përdorimi problematik po rritet. Tani terapistët dhe kompanitë e teknologjisë po ofrojnë zgjidhje të reja.

Thomas zbuluan pornografinë në mënyrën tradicionale: në shkollë. Ai kujton shokët e klasës që flisnin për të në shesh lojërash dhe i tregonin njëri -tjetrit video në telefonat e tyre gjatë gjumit. Ishte 13 vjeç dhe mendoi se ishte "një e qeshur". Pastaj ai filloi të shikonte pornografi vetëm në tabletin e tij në dhomën e tij. Ajo që filloi si përdorim i rastit, në fillim të pubertetit, u bë një zakon i përditshëm.

Thomas (jo emri i tij i vërtetë), i cili është në fillim të të 20 -tave, jetonte me një nga prindërit e tij, për të cilin ai thotë se nuk i interesonte se çfarë po bënte në internet. "Në atë kohë, ndihej normale, por duke shikuar prapa mund të shoh se doli nga dora shumë shpejt," thotë Thomas. Kur mori një të dashur në moshën 16 -vjeçare, ai filloi të bënte seks dhe shikonte më pak pornografi. Por varësia ishte vetëm duke pritur të rishfaqet, thotë ai.

Gjatë bllokimit të parë në Mbretërinë e Bashkuar vitin e kaluar, Thomas humbi punën e tij. Ai po jetonte me të afërmit më të vjetër dhe po përpiqej t'i mbronte ata nga Covid ndërsa stresohej gjithnjë e më shumë për paratë. Ai po kalonte orë të tëra në internet, ku faqet e transmetimit të pornografisë kishin gjetur një kërkesë në rritje nga njerëzit e mbërthyer brenda.

"U bë përsëri e përditshme," thotë ai për zakonin e tij. "Dhe unë mendoj se rreth 80% e rënies sime mendore ishte për shkak të pornografisë." Thomas filloi të kërkonte përmbajtje më eksplicite dhe u bë i tërhequr dhe i mjerë. Vetëvlerësimi i tij u rrëzua ndërsa turpi e konsumoi atë. A është ndjerë ndonjëherë ai vetëvrasës? "Po, arrita në atë pikë," thotë ai. "Kjo ishte kur shkova për të parë mjekun tim. Mendova: nuk mund të ulem në dhomën time dhe të mos bëj asgjë; Kam nevoje per ndihme."

Turpi e ndaloi Thomasin të përmendte pornografinë tek doktori, i cili përshkroi ilaqet kundër depresionit. Ata përmirësuan gjendjen shpirtërore të tij, por jo zakonin e tij, i cili kishte filluar të ngjallte mosbesim në marrëdhënien e tij dhe të ndikonte në jetën e tij seksuale. Ai filloi të mendojë se burrat e tjerë duhet të jenë të bllokuar në të njëjtin cikël. "Kështu që unë thjesht kërkova në Google diçka si" Si të ndalosh së shikuari pornografi "dhe kishte aq shumë," thotë ai.

Tdebati rreth pornografisë është i përqendruar në furnizimin me fund të një industrie shumë miliardë paund-dhe biznesin e mundimshëm për ta mbajtur atë jashtë dhomave të gjumit të fëmijëve. Në qoshet e saj më të errëta, pornografia është treguar të tregtojë me trafik seksual, përdhunim, imazhe të vjedhura dhe shfrytëzim, përfshirë fëmijët. Ai gjithashtu mund të prishë pritjet për imazhin e trupit dhe sjelljen seksuale, me përshkrime të shpeshta të dhunës dhe akteve poshtëruese, zakonisht kundër grave. Dhe është bërë gati po aq e disponueshme sa uji i rubinetit.

Planet nga qeveria britanike për të detyruar faqet e pornografisë të prezantojnë verifikimin e moshës u rrëzuan në vitin 2019 për shkak të luftimeve teknike dhe shqetësimeve të aktivistëve të privatësisë. Mbretëria e Bashkuar ende shpreson të vendosë një formë rregullimi. Ndërkohë, i takon prindërve të aktivizojnë filtrat e ofruesit të tyre të internetit dhe të shpresojnë që fëmijët e tyre të mos kenë qasje në pornografi jashtë shtëpisë së tyre.

Tregu dominohet nga MindGeek, një kompani kanadeze që zotëron faqe duke përfshirë YouPorn dhe PornhubMe Ky i fundit, i cili thotë se merr 130 milionë vizitorë në ditë, raportoi një rritje të menjëhershme të trafikut prej më shumë se 20% në mars të vitit të kaluar. Pandemia gjithashtu shkaktoi një nxitim të përmbajtjes për të rritur në OnlyFans, një platformë me qendër në MB, ku shumë njerëz shesin pornografi të bërë në shtëpi (muajin e kaluar, OnlyFans hoqi dorë nga planet për të ndaluar përmbajtjen eksplicite pas një proteste mes përdoruesve të tij).

Rezultati, thonë aktivistët e pornografisë dhe një rrjet i vogël por në rritje i terapistëve specialistë, është një rritje e përdorimit problematik, veçanërisht në mesin e burrave që janë rritur në epokën e brezit të gjerë me shpejtësi të lartë. Ata thonë se konsumi rastësor mund të përshkallëzohet, duke i bërë përdoruesit të kërkojnë përmbajtje më ekstreme për të kënaqur kërkesat e tyre. Ata fajësojnë pornografinë për kontributin në depresion, mosfunksionim ngrerë dhe çështjet e marrëdhënieve. Ata që kërkojnë ndihmë shpesh i gjejnë problemet e tyre keqkuptohen. Ndonjëherë, ata pengohen në një botë të këshillave në internet që evoluojnë me shpejtësi, e cila në vetvete është bërë e diskutueshme. Ai përfshin programe abstenimi moral me ngjyrime fetare - dhe një debat të ashpër nëse ekziston edhe varësia nga pornografia.

Megjithatë, duke trajtuar konsumin e detyrueshëm, aktivistët anti-pornografi shpresojnë të kontrollojnë disa nga efektet toksike të pornografisë. "Industryshtë një industri e nxitur nga kërkesa ... sepse ka konsumatorë, ka makinazhe, trafikantë dhe kriminelë të korporatave që përdorin abuzimin seksual të filmuar të grave, vajzave, burrave dhe djemve për të prodhuar përmbajtje jokonsensuale që po konsumohen për fitim masiv," thotë Laila Mickelwait, themeluesja me qendër në SHBA Fondi për Mbrojtjen e Drejtësisë, e cila lufton shfrytëzimin seksual në internet.

Jack Jenkins kurrë nuk ishte i varur nga pornografia, por ai ishte tipik për ta zbuluar atë përmes miqve të shkollës në 13. Kërkimet e bëra nga Bordi Britanik i Klasifikimit të Filmit në vitin 2019 sugjeruan 51% e fëmijëve të moshës 11 deri në 13 vjeç kishin parë pornografi, duke u rritur në 66% të moshës 14 deri në 15 vjeçMe (Shifrat, nga një sondazh online i familjeve, ka të ngjarë të jenë një nënvlerësim.) Shumë më vonë, Jenkins, 31 vjeç, ishte duke eksploruar meditimin budist kur ndjeu se donte të çlironte veten nga devijimet e pashëndetshme, përfshirë pornografinë. "Ishte thjesht diçka që nuk e doja më në jetën time," thotë ai.

Jenkins ishte gjithashtu një sipërmarrës - dhe spiunoi një mundësi. Ai kaloi orë të tëra duke bërë hulumtime të tregut në forume, përfshirë Reddit, ku njerëzit diskutojnë përdorimin problematik të pornografisë në shkallë të ndryshme, nga niveli i tij deri tek "të varur të plotë që e shikojnë atë për 10 orë në ditë". Ata të gjithë ishin ndier të pakëndshëm duke ndarë problemin e tyre, ose ishin gjykuar ndërsa kërkonin ndihmë përmes varësisë tradicionale ose shërbimeve të shëndetit mendor.

Kështu Jenkins ndërtoi Thithje, e cila pretendon të jetë "programi i vetëm i plotë në botë për bllokimin dhe lënien e pornografisë". Për një tarifë, ajo ofron teknologji që është projektuar të jetë pothuajse e pamundur të anashkalohet. Punon në të gjitha pajisjet e një përdoruesi për të bllokuar jo vetëm faqet e pornografisë, por përmbajtjen seksuale në mediat sociale dhe gjetkë. Remojo gjithashtu ka një grup të madh të përmbajtjes, duke përfshirë intervista podcast, meditim të drejtuar dhe një komunitet anonim online. "Partnerët e llogaridhënies" mund të paralajmërohen automatikisht për rikthime të mundshme.

Që nga fillimi i butë në shtator 2020, Jenkins thotë se më shumë se 100,000 njerëz kanë instaluar Remojo, tani me një normë prej më shumë se 1,200 në ditë. Kompania, e cila punëson 15 persona në Londër dhe SHBA, ka tërhequr 900,000 në financim nga tetë investitorë.

Jenkins vlerëson se më shumë se 90% e klientëve të tij janë meshkuj, përfshirë shumë nga vende më fetare sesa Britania e Madhe, si SHBA, Brazili dhe India. Ka baballarë dhe burra të rinj si ai që janë në rritje personale. Remojo, i cili kushton nga 3.99 dollarë (rreth 2.90 £) në muaj, nuk është anti-pornografi, anti-masturbim apo i nxitur moralisht, thotë Jenkins. "Por fakti është, nëse njerëzit ulen dhe mendojnë se kush janë në më të mirën e tyre, ata zakonisht do të thonë se është kur ata janë pa pornografi."

Në kohën kur Thomas goditi Google në maj të këtij viti, ai ishte më pak i izoluar nga shoqëria dhe kishte gjetur një punë tjetër. Ai nuk ishte më vetëvrasës, por ai mbeti i lidhur me pornografinë. Kur kërkoi ndihmë, Remojo u shfaq. Ai e shkarkoi atë dhe priti të shihte se çfarë do të ndodhte.

Paula Hall, një psikoterapiste veterane e specializuar në seks dhe varësi nga pornografia, filloi të punojë me të varurit nga droga në vitet '90 para se të ndryshonte kurs. Ajo kishte vënë re një ndryshim në qëndrimet ndaj varësisë nga seksi. "Dikur shihej si një çështje e famshme," thotë ajo nga Qendra e Dafinës, firma e saj prej 20 terapistësh në Londër dhe Warwickshire. "Ishin burra të pasur, të fuqishëm që kishin para për të paguar punonjësit e seksit." Pesëmbëdhjetë vjet më parë, pak nga klientët e Hall përmendën madje edhe pornografinë si një dalje për varësinë. Pastaj erdhi interneti me shpejtësi të lartë. "Tani, ndoshta është 75% për të cilët është thjesht pornografi."

Hetimet u rritën më shumë se 30% në vitin pas fillimit të pandemisë; Hall rekrutoi pesë terapistë të rinj. Ata shohin pothuajse 300 klientë në muaj. "Ne po shohim njerëz për të cilët terapia është shumë ajo që nevojitet," thotë ajo. "Varësitë janë një simptomë - një mekanizëm përballues ose mpirës."

Puna e Hall përfshin gjetjen dhe bisedimin për shkakun rrënjësor të problemit dhe më pas rindërtimin e një marrëdhënieje të shëndetshme me seksin. Nuk thotë, thotë ajo, për abstenimin. Shumë nga zonat më puritanike të komunitetit më të gjerë të varësisë nga pornografia promovojnë heqjen dorë plotësisht nga masturbimi. Kjo përfshin elementë të NoFap, një lëvizje "rimëkëmbja e pornografisë" që filloi si një forum Reddit 10 vjet më parë. (Fap është një fjalë zhargon për masturbim, edhe pse NoFap.com tani thotë se nuk është anti-masturbim.)

NoFap dhe komuniteti më i gjerë i varësisë nga pornografia janë në një betejë kundër aktivistëve pro-pornografisë dhe elementëve të industrisë së pornografisë. Feja duket se mbështet disa nga forcat në të dyja anët. (Mickelwait, i Fondit të Mbrojtjes së Drejtësisë, ishte më parë drejtor i heqjes në Exodus Cry, një grup aktivistësh të krishterë që bën fushatë kundër shfrytëzimit në industrinë e seksit.) Ndër mosmarrëveshjet e tyre është ekzistenca e varësisë. Sidoqoftë, në vitin 2018, Organizata Botërore e Shëndetit e klasifikoi sjelljen seksuale të detyrueshme si një çrregullim të shëndetit mendor, duke e sjellë atë në përputhje me lojërat e fatit të detyrueshëm.

Disa studime kanë parë efektet e pornografisë në tru. Disa kanë sugjeruar se shkakton ndjenja më të mëdha dëshire, por jo kënaqësie, në përdoruesit kompulsiv - një karakteristikë e varësisë. Të tjerë e kanë treguar këtë sistemi i shpërblimit të trurit është më i vogël në konsumatorët e rregullt të pornografisë, do të thotë se ata mund të kenë nevojë për më shumë material grafik për t'u zgjuar. "Në fund të fundit, nuk ka rëndësi se si quhet, sepse është një problem," thotë Hall. Ajo ka parë burra që ecin me hapa në dhomë dhe nuk mund të mendojnë për asgjë tjetër derisa të marrin një rregullim të pornografisë: "Ata marrin nervozizmin".

James (jo emri i tij i vërtetë) është në të tridhjetat e tij dhe, si Thomas, zbuloi pornografinë në moshën 30 vjeç. "Prindërit e mi e urrenin njëri -tjetrin dhe unë fshihesha lart në kompjuterin tim," thotë ai. "Pornoja ishte një mjet mpirës për çdo lloj emocioni negativ që kisha."

James u përpoq të merrte ndihmë në universitet, kur përdorte pornografinë për të lehtësuar presionin e afateve vetëm që i vodhi më tej kohën e tij, duke dëmtuar studimet e tij. Ai gjeti një këshilltar të marrëdhënieve. "Isha duke u përgatitur për të folur për varësinë time nga pornografia për herë të parë ndonjëherë, dhe isha vërtet nervoze, dhe gruaja ishte si:" Pse nuk ndalon së shikuari? " Ajo ishte aq mohuese. "

Përvoja e la Jamesin të gjente ndihmë deri në moshën 25 vjeç, kur stresi i madh i punës e çoi drejt pikës së tij më të ulët. "Unë e kuptova shumë se po konsumoja pornografi me një ritëm më të lartë sesa interneti ishte në gjendje ta prodhonte atë," thotë ai. Zakoni i tij kishte prishur dy lidhje serioze. "Justshtë thjesht shkatërruese të kesh këtë oreks të pangopur për pornografi kur ndihesh e tmerrshme, por asgjë kur ndihesh mirë në një marrëdhënie."

Para se të takohej me Hall dy vjet më parë, James -it iu ofrua terapi njohëse e sjelljes me dikë që nuk e kishte idenë për varësinë. Ai shkoi në rrugën e varësisë nga seksi, por urrente një program me 12 hapa që ai thotë se bazohej në turp dhe një "fuqi më të lartë".

Hall u mor fill me pakënaqësinë dhe zemërimin që Xhejms ndiente ndaj prindërve të tij. "Atëherë ishte për të mësuar sërish për të bërë seks përsëri," thotë ai. Ai filloi të rendiste sjelljet në qarqe. Rrethi i mesëm përmbante pornografi dhe ishte jashtë kufijve. Një rreth "i rrezikuar" përfshinte disa shfaqje televizive jo-pornografike, por edhe të paqarta seksuale dhe faqe interneti. "Rrethi i jashtëm është sjellje që janë të mira dhe të dobishme dhe që duhet të bëj, si të telefonoj familjen time dhe të shkoj në takime të varësisë," thotë ai.

Biseda me të varurit e tjerë ka qenë një strategji zëvendësuese e rëndësishme për përballimin e James. Ai përdor pornografinë shumë më pak tani, por edhe pas tre vjetësh e ka pasur të vështirë të heqë dorë. "Ju mund të ndaheni fizikisht nga alkooli ose droga, por nuk mund të ndaheni nga seksualiteti juaj," thotë ai. "Por të paktën tani e kuptoj dhe mund të shoh një rrugëdalje. Dikur kishte një qëndrueshmëri që ishte aq izoluese. "


Htë gjitha thonë se rreth 95% e pyetjeve në Qendrën Laurel vijnë nga burrat - dhe se shumica e grave që kontaktojnë janë të shqetësuara për partnerët e tyre. Ajo beson se gratë përfaqësojnë një pjesë të konsiderueshme të përdoruesve problematikë, por mendon se gratë e varura nga seksi përballen me një pengesë akoma më të madhe turpi, sepse ata presin të shihen si "zuskë ose nëna të këqija". Megjithatë ajo thotë se e njëjta politikë gjinore i lë burrat pa u shqetësuar emocionalisht dhe problemet e tyre të pavlerësuara.

"Ne i edukojmë vajzat si bastione të sigurisë seksuale -" Mos merrni IST, mos mbeteni shtatzënë, mos fitoni reputacion "," thotë ajo. "Ne i rritim djemtë që të mos mbeten shtatzënë me vajzat dhe të kujdesen për ndjenjat e vajzave." Duke vepruar kështu, thotë Hall, "ne i ndajmë emocionet e meshkujve nga seksualiteti në moshë të re, ndërsa me gratë i ndajmë dëshirat e tyre nga seksualiteti i tyre - dhe pyesim veten pse kemi një problem".

Hall promovon edukim më të mirë për marrëdhëniet seksuale dhe marrëdhëniet, plus qasje të përmirësuar në ndihmë për njerëzit që zhvillojnë një problem. Ajo gjithashtu beson në verifikimin e moshës. Por edhe nëse qeveritë krijojnë diçka që funksionon, shton Hall, "ne duhet të pranojmë që një fëmijë i vendosur do të gjejë gjithmonë një mënyrë për të mposhtur sistemin, kjo është arsyeja pse ne gjithashtu duhet të edukojmë".

Thomas dhe James gjithashtu besojnë në rregullime më të ashpra. "Shpesh mendoj se nëse do të kishte pasur një filtër në internet kur isha 13 vjeç, do të isha martuar me fëmijë tani dhe nuk do të kisha këtë bisedë," thotë James. Jenkins i Remojo thotë: “Fëmijët nuk mund të mbahen përgjegjës për ndërveprimin me këtë përmbajtje. Shtë e turpshme të pranojmë situatën ashtu siç është. ”

Kur flas me Thomasin, aplikacioni i tij Remojo i thotë se ai ka qenë pa pornografi për 57 ditë. Ai thotë se ka mbetur i mahnitur nga rezultatet. Bllokimi i pornografisë në vend që të marrë terapi duket se po funksionon për të. Në ditën kur shkarkoi Remojo, Thomas e detyroi të dashurën e tij të krijojë dhe të mbajë sekret një kodkalim që do të ishte i nevojshëm për të ndryshuar cilindo nga cilësimet e bllokuesit. Ai mendon se është 80% i lirë nga problemi i tij dhe ndjen dëshirën për të kërkuar pornografi vetëm një herë në çdo javë. "Seksi nuk është më i vështirë dhe e dashura ime është në gjendje të më besojë përsëri," thotë ai. "Ndoshta tingëllon e egër ta thuash, por unë jam shumë më pak në depresion tani dhe ndjehem sikur kam përsëri kontrollin e jetës sime."

Lidhje me artikullin origjinal të Guardian (6 shtator 2021)