Çfarë ekspertët u thonë djemve që vuajnë nga PIED (e mira dhe e keqja)

Whatfarë thonë ekspertët për djemtë

UPDATE: Nëse ofruesi juaj i kujdesit shëndetësor dëshiron kredi të arsimit të vazhdueshëm që adresojnë mosfunksionimet seksuale të shkaktuara nga pornografia, ata mund të dëshirojnë të shikojnë ky kurs (nuk është e lidhur me këtë faqe në internet). Në MB, merrni parasysh ky kurs.

~~~

Së pari, lajmi i mirë

Tellfarë u thonë ekspertëve djemtë? Gradualisht fjala po del që pornografia mund të shkaktojë probleme të performancës seksuale dhe humbje të tërheqjes ndaj partnerëve të vërtetë. Në 2016, një urolog më në fund dha një prezantim mbi disfunksionet seksuale të shkaktuara nga pornografia në një konferencë kombëtare urologjike. Shikoni këtu. Shih gjithashtu - Porn-Induced ED në Media: Ekspertët Kryesisht

Në vitin 2019, ekspertët botërorë së pari vunë në dispozicion një trajnim për mjekët dhe psikologët me titull, "Kur Pornografia bëhet problem: Pasqyrime Klinike" Ajo përmban një vinjetë rasti në të cilën një pacient përjetoi mosfunksionim seksual dhe përshkallëzim… dhe ishte diagnostikuar dobët nga klinikët të cilët nuk kishin identifikuar përdorimin e tij detyrues të pornografisë si një problem.

Kërkimi shkencor është ngadalë duke filluar të arrijë realitetin e sotëm të shkallë të paparë të mosfunksionimeve seksuale tek burrat nën 40. Shih Studimet 90 që lidhin përdorimin e pornografisë ose varësisë pornografike / seksuale ndaj disfunksioneve seksuale, aktivizimin e trurit në stimulet seksuale dhe kënaqësinë më të ulët seksuale

Ne shohim më shumë Komentet si kjo (por ende shumë pak):

Unë jam 25 vjeç aktualisht duke u përballur me problemin e ED (mosfunksionim erektil) për të cilin mjeku im më përshkroi viagra në 9 shkurt. Ky ishte shkas që unë të kërkoja problemet e mia më të thella dhe një ditë pasi psikatristi im (që më ndihmoi përmes depresionit në universitet) më tha në të vërtetë për këtë nënreditim dhe më tha se duhet të provoja një reboot.

Një seksolog vendosi këtë:

Unë e shoh atë pa pushim me klientët e mi. Burrat vijnë për një konsultë me ankesat për uljen e epshit, vonesën ose mungesën e ejakulimit, dhe problemet me ngritjen e tyre që nuk janë aq të forta dhe të plota sa më parë, ose madje nuk kanë më ereksion fare. Gjëja e parë që i pyes është nëse shikojnë apo jo pornografi rregullisht dhe përgjigja është pa dyshim po. … Edhe nëse keni një nivel "normal" të konsumit të pornografisë që nuk [ngrihet në nivelin e varësisë], zakoni juaj i pornografisë mund të ketë ende një efekt të dëmshëm në seksualitetin tuaj. Sipas mendimit tim "A keni ndonjë problem porno?" pyetësori i shqyrtimit duhet të duket si më poshtë:

 • A e gjeni ju duhet të masturboni dhe të bëni kulmin më shpesh se më parë?
 • A keni marrë ereksionet më pak të fortë dhe të plotë?
 • A keni kohë kur nuk mund të merrni një mbledhje?
 • A ju duket se zgjat më shumë se kulmin?
 • A ka raste kur nuk mund të orgazmosh fare?
 • A mendoni se duhet më shumë stimulim për kulmin se sa ka përdorur?
 • A e keni të vështirë të bëni kulmin nga marrëdhëniet?
 • A e keni të vështirë të bëni kulmin nga seksi oral?
 • A keni gjetur se disa imazhe seksuale nuk ngjallin aspak?
 • A keni luajtur imazhe pornografike në kokën tuaj gjatë seksit për t'ju ndihmuar në kulm?
 • A është seksi me një partner jo aq të kënaqshëm sa masturbimi ndaj pornografisë?

Nëse jeni përgjigjur po në disa nga pyetjet e mësipërme, atëherë është e mundur që shikimi juaj i pornografisë ka filluar të ketë një ndikim në seksualitetin tuaj.

2014 Gjërat janë duke ndryshuar patjetër. Shiko postimin:

Terapisti im, dhe urologu thanë saktësisht të kundërtën. Ata thanë se MO / PMO sigurisht që shkakton pornografi ose fantazi të nxitur. Unë bëra të njëjtën rrugë si ju. Unë pashë çdo specialist të fregginave që ka. Asgje te keqe me mua. Mjeku im i përgjithshëm, i cili është një mik i imi shumë i mirë (ne shkuam gjithashtu Rutgers dhe Cornell Univ. Së bashku) dhe që ndodh të jetë një specialist kryesor në bregun lindor në ED dhe zëvendësimin e hormoneve tha që MO'ing sigurisht që shkakton ED.

Kur hyra për ta parë atë për rezultatet e mia unë shkoj "Hej, a shkakton shumë pornografi dhe lëvizje duke shkaktuar ED ose humbje të interesit me gruan tënde / tjetrën domethënëse?" Ai tundi kokën dhe buzëqeshi dhe shkon "a e dini sa djem futem këtu në ditë nga moshat 20 deri në 60 vjeç me ED ... është marramendëse ... dhe 90% e tyre janë të varur nga pornografia ose të varur nga MO". Pra, nëse dikush ka ndonjë dyshim, këtu është prova. Ky mik i imi mjek gjithashtu tha "nëse të gjithë pushojnë së shikuari pornografi, bëjnë dietë siç duhet dhe ndalojnë së shkrepuri .. Unë do të isha jashtë biznesit".

Një djalë tjetër në Gjermani:

Hej atje, djalë 17 vjeçar nga Gjermania këtu. Kështu që unë kam qenë në depresion klinikisht për rreth 2 vjet tani. Ai u shkel me lloje të ndryshme terapish dhe ilaçesh të mëvonshme. Asnjë prej të cilave nuk dukej se ndihmonte ose thjesht ndihmonte për një kohë të shkurtër. Vendosa të shkoj te një tjetër terapist pasi i pari im nuk më ndihmoi aspak.

Dje pata seancën time të parë me të dhe i tregova historinë time dhe si ndihem. Unë u habita kur ai më pyeti nëse unë masturbohem shpesh. Në fakt nuk i tregova kurrë askujt se e bëj atë mut të paktën 2 herë në ditë që kur isha 12 vjeç. Ai ishte i vetëdijshëm për varësinë nga pornografia dhe depresionin që mund të shkaktojë. Unë jam "i pastër" për rreth 24 orë tani dhe nuk është e lehtë ... Unë patjetër do të qëndroj rreth vetëm për të qëndruar i motivuar. 2 muaj derisa shkolla të fillojë përsëri. Qëllimi im i parë është të [lë] deri në atë kohë dhe të shoh se si ndihem. Nga sa kam lexuar deri më tani jam goxha pozitive.

Dhe këtu është një histori në lidhje me një vizitë në një urolog të zgjuar:

[Mosha 21] Unë rrallë mund të mbaja një mbledhje aq kohë sa të mbaroja. Fillova të vërej humbjen e ereksionit në mëngjes, si dhe një seks të ulët në përgjithësi. Arriti në një pikë ku unë mund të merrja dru vetëm nëse isha duke parë një pornografi hardcore. Nuk isha mjaft në depresion, por e dija që kisha një problem. Kështu që shkova te një mjek. Ai më bëri disa pyetje dhe unë iu përgjigja me sinqeritet.

Ai më tha se një formë moderne e ED është për shkak të shikimit të shumë pornografisë. Mendjet tona mësohen me atë nivel të angazhimit, dhe gjithçka që nuk është e shkurtër nuk regjistrohet në shtysat tona seksuale. Më thanë të filloja ushtrimet fizike, të hiqja dorë nga shikimi i pornografisë për 3 muaj dhe të shmangja kontaktet seksuale për rreth 6 javë. Pa seks, pa masturbim, etj.

Ishte e vështirë. Por 4 javë brenda, fillova të marr përsëri dru në mëngjes. Midis 5 dhe 6, pashë një ëndërr të lagur. Në vend që të përdorja kapjen time kung-fu, fillova të përdor [një Fleshlight]. Kanë kaluar 2 muaj e gjysmë dhe unë ende nuk kam parë pornografi. Jam përpjekur të pushohem dhe kam pasur fat javën e kaluar. Performanca ime ishte akoma askund afër dikur, por është dukshëm më e mirë.

dhe një tjetër urolog (Shtator, 2012)

Po, unë kam pasur një bisedë me urologun tim për këtë peshe që po testohesha për testosteron të ulët. Ai përmendi se gjithnjë e më shumë të rinj po vinin duke folur për të pasur ED dhe se ai vlerësoi se gjatë vitit të kaluar rreth 50% e pacientëve të tij për ED ishin ndoshta më të rinj se 35. Pra, ose ne thjesht po kemi efekte të mëdha nga rritja e toksinave që janë në botën tonë që ndikojnë tek burrat (gjë që mund të luajë një pjesë dhe është e mundur) ose (ka shumë të ngjarë) që këto gjëra pornografike po na dredhin vërtet. Ai gjithashtu përmendi që edhe pse shumë nga këta pacientë kanë nivele T më të ulëta se normale, ata nuk janë aq të ulët sa që duhet të ankohen seriozisht për ED.

dhe një tjetër urolog (Dhjetor, 2012)

Sot pashë një urolog. Interesante, ai tha se ai është shumë i interesuar për të gjithë këtë mendim të ri se si përdorimi i tepruar i pornografisë mund të shkaktojë ED. Ai në të vërtetë më inkurajoi që të përpiqesha të mos përdorja pornografi për dy muaj… megjithëse kur e pyeta për masturbimin, ai këmbënguli që unë të vazhdoja të masturbohem sa më shpesh që të dua, dhe të paktën 3 herë në javë. Megjithëse ai gjithashtu rekomandoi përdorimin e një lubrifikant sepse ta bësh shumë pa një në të vërtetë mund të dëmtojë nervat. Ata testuan nervat e mia penile dhe të gjithë janë mirë, por ai rekomandoi që të përdorej një lubrifikant përpara.

Mendova se ishte shumë interesante që "truri juaj në pornografi" po fiton disa monedha midis urologëve të vendosur.

ende një tjetër urolog (Tetor 2013)

Kështu që kohët e fundit kam parë një mjek për të përjashtuar çdo arsye fizike për ED-në time. Ndryshe nga doktori im i mëparshëm i cili ka përcaktuar viagra dhe më ka dërguar në rrugën time, ky në të vërtetë më foli për çështjen time! Ai pyeti në lidhje me zakonet e mia dhe më tha addiction porn është një gjë e vërtetë dhe unë duhet të ndalet! Gjithsesi, duke e dëgjuar se nga një profesionist mjekësor me të vërtetë e ndihmoi vendosmërinë time dhe mendova se do ta ndaja.

Një tjetër urolog (tetor 2015)

Kam shkuar te disa mjekë dhe kam bërë të gjitha llojet e testeve dhe deri më tani gjithçka është në rregull. Testi i vetëm që nuk kemi bërë është një ultratinguj të cilin mund ta bëjmë përfundimisht, por të gjithë mjekët e mi bien dakord që unë jam një mashkull 24 vjeçar krejtësisht i shëndetshëm dhe mund të vrapoj 13 milje pa ndalur asnjë problem kështu që sëmundja e zemrës është jashtëzakonisht e pamundur. Për fat të mirë urologu im është i vetëdijshëm për PIED dhe ndan mendimin tim se pornografia është problemi. Ai sugjeroi medikamentet e ED për të ruajtur shëndetin e indeve të penisit dhe për seksin dhe për të rishkruar me partnerin tim dhe të abstenojnë nga PMO dhe MO. Në thelb ideja është që të vazhdojë të ketë rrjedhjen e gjakut përmes penisit.

Partshtë pjesë e të njëjtit protokoll që ata u japin pacientëve që kanë bërë një protektomi. Kjo gjithashtu mund të arrihet me përdorimin e një pajisje ngritjeje vakumi dhe ndoshta përmes kegels dhe kegels reverse gjithashtu. Nuk e di se sa e rëndësishme është kjo për dikë me PIED vs formave vaskulare të ED, por është ajo që rekomandoi mjeku im dhe duket se po ndihmon. Marrja e tyre në një dozë të ulët gjatë një periudhe kohore gjithashtu ndihmon në krijimin e një niveli bazë të oksidit të azotit për të ndihmuar në ngritjen e ereksioneve më të forta, por kjo gjithashtu mund të arrihet përmes dietës dhe ushtrimeve që unë rekomandoj fuqimisht.

Ky mjek, vetë, kishte pornografi të shkaktuar ED dhe mbulohen: Mosha 28 - Mjeku Mjek: ED shëruar pas shumë vitesh pa seks të ligjshëm dhe viteve të PMO. Kështu bëri këtë: Mosha 27 - Mjek Mjek (ED)

dhe këtë i cili gjithashtu përshkroi protokollin tipik që ai ndjek me pacientët:

Rutina jonë "e zakonshme" është si më poshtë:

 • kryen vlerësim të saktë fizik: a ka pacienti frenulus ose phimosis të shkurtër? në rast, sugjeroni vlerësimin kirurgjik dhe rivlerësimin nëse simptomat vazhdojnë.
 • të hetojë simptoma të tjera që sugjerojnë patologjitë e ndryshme. Hyperthyroidism është e lidhur shpesh me PE.
 • bëni pyetje në lidhje me mosfunksionimin e ngrerë. Disa pacientë zhvillojnë PE si një zgjidhje për mosfunksionim ngrerë.
 • sugjerojnë vlerësimin psikologjik (të çiftit, nëse është e nevojshme). a shfaqet problemi vetëm kur ka seks të pambrojtur? a është kjo një çështje e re apo diçka që pacienti ka njohur gjithmonë?

Nëse asnjë nga këto nuk e zgjidh problemin, ne sugjerojmë trajtim me barna specifike. [Me fjalë të tjera… mjekë në Itali mos pyesni për përdorimin e pornografisë në internet.]

Këshilla të këqija ende ka shumë nga seksologët, por disa doktorë mjekësorë po arrijnë:

Unë jam nga Bullgaria dhe këtu shikimi i pornografisë dhe masturbimi gjatë gjithë kohës nuk konsiderohet si problem. Edhe disa seksologë të njohur bullgarë nuk kanë dëgjuar kurrë për PIED.

Në vitin 2009 life jeta ime seksuale atëherë shkoi shumë keq. Vetëm ED, PE dhe nganjëherë të dy. Kjo është arsyeja pse në fund të vitit 2009 vendosa të lë seksin dhe t'i përkushtohem vetëm pornografisë. … Unë nuk bëra ndonjë lidhje midis përdorimit shumë të detyruar të pornografisë dhe dështimeve të seksit. … Në fillim të verës së vitit 2015 takova një vajzë të shkëlqyeshme. Ne u përpoqëm të bënim seks, por asgjë nuk ndodhi. Penisi im nuk lëvizi. Sidoqoftë nëse i shikoj fotografitë e saj me rroba banje mund të marr një mbledhje për një ose dy minuta. ...

Shkova te mjeku, Endokrinolog. Ai [më dha] disa analiza gjaku dhe foto me rreze X të penisit tim. Pasi pa rezultatet, ai më tha: “Djalosh supozohesh të jesh makineri seksi. Hidhni kompjuterin tuaj nga dritarja, harroni porno dhe shkoni për seks me gra të vërteta. Edhe prostitutat janë zgjedhja më e mirë sesa shikimi i pornografisë. "

… Pas kësaj lexova shumë artikuj, postime në forume dhe shkarkova të gjitha videot nga YouTube në lidhje me PIED. Kam vizituar seksologun më të madh bullgar prof. Stanka Markova. Ajo është me të vërtetë e vetëdijshme për PIED. Sipas saj dhe burimeve të tjera, gjëja e parë që burri me PIED duhet të bëjë është të qëndrojë i matur nga pornografia dhe të masturbojë për 3 ose 4 muaj. Pas kësaj është koha e fazës së dytë. Gjeni një vajzë të mirë ose shkoni të prostituoni. Detyroni trurin dhe trupin të pranojnë një grua si një objekt për të zgjuar, por jo dorën. Truri duhet të rivendoset dhe ri-konfigurohet. Duhet pak kohë për adaptim. Ju nuk duhet të dorëzoheni nëse dështoni në fillim. Historia ime PIED. Kam nevojë për këshillat dhe mendimet tuaja

Një redditor i tha psikiatrit të tij:

Vizita ime në psikiatrin tim ishte pak e një hapje sysh sot. Unë rrëfeja gjithçka për problemet e mia kiber / pornografike / fap, dhe ai e kuptoi se unë jam i varur në këtë fazë. I thashë atij për nofap dhe pornfree dhe 90 ditë reboot objektiv dhe ai tha këtë:

“90 ditë është një fillim i mirë, por 90 ditë është kur rikthimet zakonisht ndodhin në një përpjekje serioze për të lënë duhanin. Psikologjikisht, ju nuk duhet të konsideroheni të kuruar nga varësia juaj derisa të mos jeni kënaqur me të për një vit ose më shumë. Theshtë e njëjta gjë për të gjitha varësitë ”.

Pra, ky është synimi im i ri. It'sshtë një objektiv afatgjatë për një përpjekje të parë, por ka shumë në rrezik: Gruaja ime, vajza ime, puna ime dhe, në fund të fundit, jeta ime nëse gjërat përshkallëzohen më tej.

Një tjetër djalë:

Kështu që këtu është situata, PMO për më shumë se një dekadë, ED edhe për aq gjatë. Nuk mendoja se pornografia ishte problemi, duke u zvogëluar, të gjithë më kanë thënë pornografia është "e shëndetshme". Gjithsesi shkoi në një tkurrje më shumë, më vendos mua www.yourbrainonporn.com Shikuar ato video ndjeva sikur u përplasa në fytyrë nga realiteti. E gjitha kishte kuptim. Teoria, arsyetimi pas saj. Gjithçka. Siç mund ta shihni unë jam në një brez 41 ditor. Periudha më e gjatë që kur më kujtohet. Jo P. Jo M. Jo O.

Gjithsesi bjondja e nxehtë ka qenë duke flirtuar me mua deri në vdekje. Jam përpjekur ta mbaj, por ajo është këmbëngulëse si dreqin. Ka vetëm kaq shumë herë që një djalë mund t'i thotë jo një femre të nxehtë. Ndiheni të gjithë të ngrënë dhe të ngazëllyer në të njëjtën kohë. Mendime dyshimi, ankthi etj etj. Por faji im është. Këtë ia bëra vetes. Nuk mora askënd tjetër për të fajësuar. Përballuni me frikën tuaj. Kam përgatitur pilulat e mia, pasi jam akoma duke i hedhur sytë disa. Më uroni fat njerëz

Një tjetër djalë:

Kam vendosur mjaft ishte e mjaftueshme dhe kërkoi ndihmë. E pyeta prindin tim që të më merrte për të parë përsëri doktorin dhe ai më dërgoi te psikologu dhe psikiatri, dhe të dy më diagnostikuan me pornografi të shkaktuar ED. Unë do të ndaloj menjëherë të shikoj pornografinë dhe të shkoj në një reboot të vështirë.

Kur erdha te mjeku im në fillim në lidhje me ED time të pashpjegueshme, ankthin ekstrem seksual dhe mungesën e plotë të libidos, ai së pari urdhëroi një test testosteroni. Kur kjo u kthye normal, ai më vuri ilaçe kundër ankthit. "E gjitha është në kokën tuaj, thjesht duhet t'i kujtoni vetes këtë dhe kjo duhet të ndihmojë." Ndërsa në fakt më ishte gjithçka në kokë, dhe pilulat NUK më ndihmuan pak, ajo kurrë nuk e mori rrënjën e çështjes. Për muaj me radhë vazhdoi me ED të vazhdueshme dhe përpjekje të dështuara seksi, dhe që të gjitha u shtuan në një strukturë mendore shumë më të keqe.

Sidoqoftë, NoFap ka ndihmuar deri më tani, dhe nga historitë e suksesit që kam lexuar (dhe vëllimi i madh i tyre), unë jam optimist se do të vazhdojë të përmirësohet dhe në fakt do ta rregulloj këtë. Kështu që, kur isha dje për një fizik, i dhashë mjekut tim një lidhje me bisedën TEDx dhe bisedova me të pak rreth konceptit. Ai dukej shumë i interesuar, dhe mendoj se në të vërtetë do t’i japë një orë. Shpresojmë se nëse e bën këtë, ai mund të tregojë një tip tjetër që lufton në drejtimin e duhur.

TL; DR- I tha dokumin tim në lidhje me bisedën TEDx duke shpresuar se ai do t'u tregojë pacientëve të tjerë me shqetësime të ngjashme me mua në vend që të mjekojë simptomat e tyre në krahasim me çështjen rrënjësore. DUHET T SHUM!

I thashë mjekut tim për PIED

Unë po rimbushja recetën time të cialas dhe mjeku im (i cili është një djalë shumë i mirë) tha "sa mendoni se është psikologjike nga ED juaj?". Ne folëm pak për ankthin e performancës, pastaj i tregova për PIED dhe teoritë në YBOP. Ai reflektoi nga një moment dhe tha "Unë mendoj se kjo është një teori krejtësisht e besueshme". Pse nuk mund të jenë më shumë praktikues të jenë me këtë mendje të hapur? gjithsesi mbaje shpresën, jo çdo mjek është trap.

Mjeku i këtij djali gjithashtu diagnostikoi përdorimin e pornografisë si një shkak i depresionit:

Gjithmonë kam përdorur të masturbohem vetëm duke përdorur imagjinatën time ose "wank bank". Por një vit e gjysmë më parë u njoha me pornografinë dhe fillova seriozisht ta shikoja. Jeta ime filloi të spiralohej në rënie, ndërsa unë do të shikoja për rreth 2-3 orë në ditë, lodhesha gjithnjë e më shumë dhe nuk doja të bëja asgjë. Ereksionet e mia bëhen gjithnjë e më të dobëta, mendja ime mjegullohet, derisa nëna ime më çoi te një mjek dhe i shpjegova situatën time.

Unë u diagnostikova me depresion të madh, ankth dhe varësi seksuale. Fillova të marr ilaçe (Effexor XR) dhe për rreth dy muajt e fundit, kam rifituar tërë energjinë time, kam filluar të dal dhe të jem aktive përsëri, dhe notat e mia janë përmirësuar. Më në fund u ndjeva sikur po jetoja deri në potencialin tim.

Fillimisht njerëzit me të cilët fola rreth pornografisë thanë se pornografia nuk ishte problemi. Prandaj nuk e trajtova më shpejt. Ekziston një keqkuptim në shoqëri se pornografia është e natyrshme dhe e shëndetshme që djemtë të heqin qafe zhgënjimet e tyre seksuale. Njerëzit nuk e dinë se shumë prej tyre ju kthen në një mumje.

Një tjetër djalë:

Pas shkuarjes në 3-4 mjekë të ndryshëm gjatë viteve 4, pas përpjekjeve të shumta të dështuara në seks me vajza të ndryshme, mjeku i katërt rekomandoi mua në këtë faqe.

Një tjetër djalë:

Unë kam qenë relapsing rregullisht për muaj 9, por më në fund u ndal. Unë nuk kam një linjë të thjeshtë si unë mund të bëj seks (unë ende e kam PE, por unë shpresoj se do të largohet në kohë dhe praktikë.) Kam parë një terapist seksual dy herë dhe unë rekomandoj ta bëj këtë nëse ke PE ose ED. më ndihmoi të kuptoj sa gabim ishte përdorimi pornografik, duke folur për atë me një të huaj në botën reale. Ai tha se pothuajse të gjitha çështjet seksuale në mesin e të rinjve (nën 45) lidhen me pornografinë ose varësinë e seksit.

Një tjetër djalë:

Isha në telashe. Kjo më shqetësoi aq shumë sa shkova tek mjekët, diçka që përpiqem të shmangim me çdo kusht duke qenë një mashkull tipik. Mjeku shpejt i kuptoi simptomat e mia dhe madje i përshkroi disa që unë isha, por nuk ishin lidhur me problemin tim. Ajo ishte në gjendje të shpjegonte zgjidhjen e çështjes dhe madje ishte në gjendje të jepte një kornizë kohore para se gjërat të ktheheshin në normalitet, kështu që çfarë ishte?

Rightshtë e drejtë, mosfunksionimi ngrerë i shkaktuar nga përdorimi i pornografisë. Unë nuk jam një biolog, por nga diskutimi i saj ajo që kam mbledhur është se pornografia bën që truri ynë të reagojë ndryshe kur përjeton 'seks natyror', duke prodhuar një mënyrë më të lartë të dopaminës, duke bërë që efekti juaj seksual të bëhet i varur dhe të bëjë është gjithnjë e më e vështirë për ju që të bëheni të vështirë (me qëllim fjalësh) në rrethana normale.

Një tjetër djalë:

Një javë më parë fillova të dyshoja se problemi im mund të ishte nga Porn. Fola vetë duke menduar se kisha mungesë të magnezit ose zinkut. Pas caktimit të një takimi me mjekun tim vendosa që thjesht të provoja PMO një ose dy herë kështu që nëse kam mungesë ai padyshim që do të marrë diçka në një test gjaku. Epo siç rezulton shëndeti im është mirë, dhe ai ra dakord që unë kam Porn ED dhe duhet të lejoj trurin tim të pushojë nga çdo gjë seksuale.

Një tjetër djalë:

Filloi duke parë një terapist seksual

Ai është i vetëdijshëm për noFap dhe është në marrëveshje të plotë për mënyrën noFap për të mposhtur PIED, et al. Për mua, kjo i shton shumë besueshmëri kësaj faqeje që profesionistët pajtohen pikë për pikë me atë që po bëjmë. Ai pajtohet, në rastin tim, me një qasje të modës së vështirë, por thotë se duhet bërë ajo që vjen natyrshëm. Ai gjithashtu nuk mendoi se qëllimi im prej 1 viti ishte i nevojshëm - ai mendon se do të ketë një rimëkëmbje më shpejt. Unë ende (pas 22 ditësh) e kam të pamundur të imagjinoj se si mund të jetë mirëqenia. Unë fjalë për fjalë nuk jam i sigurt se çfarë supozohet të ndiej për gratë në përgjithësi dhe / ose gruan time në veçanti. Unë mendoj se problemet e mia janë në të vërtetë më të mëdha sesa thjesht një varësi ndaj pornografisë, por ky është problemi im dhe unë do të vë dyshimet e mia dhe do t'i jap kësaj (dhe terapisë) një hap serioz.

[Jo për ED, por interesante]

Unë jam një mjek praktikues dhe, me të vërtetë, kjo [faqe në internet] është një botë e re e mundësive, qartësisë dhe informacionit për varësinë time… sidomos kur gjatë shkollës, vite më parë, një anëtar i stafit të qendrës së varësisë i cili na dha leksione, postuluar që atëherë varësia ishte si të binte në dashuri… ai 'dyshonte se të njëjtat rrugë ishin të përfshirë' ... tani shohim se kishte të drejtë… I përgëzoj të gjithë këta zotërinj që punojnë drejt shëndetit të tyre… dhe kam një armatim krejt të ri për të ndihmuar klientët që mund të mos i kisha as e kuptoi se kishte një problem 'hije'. Për më tepër, më duket se duhet ta kërkoj këtë diagnozë para se të bëj ndonjë tjetër dhe jo anasjelltas. Kohët e fundit kam filluar terapinë me një 'narcizist' por më duket se kjo tipar mund të fshihet tërësisht nëse më parë trajtohet kjo varësi. Ju falënderoj të gjithëve.

Një tjetër mjek i jep këshilla anëtarit të forumit:

Flisni me Doktorin tuaj për NoFap ... Unë e bëra!

Si pjesë e kontrollit tim vjetor fizik, unë fola me mjekun tim primar sot për efektet e masturbimit në shëndetin tim. Unë kam një mjek të shkëlqyeshëm që po monitoron mirëqenien e trupit tim për pjesën më të madhe të jetës sime, duke përfshirë periudhat e depresionit, kështu që ai ishte i kualifikuar për të marrë në konsideratë historinë time mjekësore në përgjigjen e tij. Nga të gjitha, mjeku im konfirmoi se nuk ka rreziqe të veçanta shëndetësore të përcaktuara nga fakti nëse ju masturboheni apo jo. Duke minimizuar pretendimet që disa njerëz bëjnë [se] masturbimi ndihmon në parandalimin e problemeve të prostatës, mjeku im tha, "Do të doja të mund të thoja,

'Ju duhet ta derdhni këtë shpesh për të ndihmuar në parandalimin e kancerit të prostatës', por unë nuk mundem. Thjesht nuk është e vërtetë. ” -Dr. Grayson, BONI, 1/8/13

Për më tepër, mjeku im pranoi që mos masturbimi mund të ndihmojë në përmirësimin e fushave të tjera të jetës tuaj pasi, "ju mund ta përdorni atë energji për të formuar zakone të tjera". Mjeku im ka qenë duke monitoruar nivelet e mia të testosteronit me teste gjaku aq shpesh pasi që ka rezultuar e ulët në të kaluarën. Ndërsa do të jetë interesante të shihet nëse një ndryshim ka të bëjë me mua duke e bërë atë në gjysmë të rrugës për NoFap 90-ditore (woot!), Ai ishte i fortë sipas mendimit të tij që përdorimi i masturbimit ka pak ose aspak efekt në nivelet e testosteronit.

Së fundi, kur i tregova mjekut tim se ndihem i prerë nga pornografia dhe masturbimi ka përmirësuar shëndetin tim, ai ka nodded në marrëveshje, duke deklaruar,

«Pacientët e mi më thonë se [shmangia e pornografisë dhe masturbimi i ndihmon ata], dhe unë i besoj ata.» - Dr. Grayson, BONI, 1/8/13

Unë u befasova dhe u inkurajova kur zbulova se nuk jam i vetmi që kam folur me mjekun tim për këtë çështje dhe se të tjerët që e kanë parë atë po përjetojnë të njëjtat rezultate! Jini të inkurajuar, miqtë e mi; shkenca e vështirë mund të jetë akoma e hapur për këtë çështje, por mjekët janë duke dëgjuar pacientët e tyre dhe po arrijnë në të njëjtat përfundime si ne!

Një tjetër djalë:

Disa sfond; Unë kam qenë një kronike kronike, 3-4 herë në ditë çdo lloj sende të çoroditur që mund të mendoni. Vura re se kam ankth të tmerrshëm shoqëror dhe përgjithësisht i frikësuar për të folur me njerëzit, duke mos ditur se çfarë të them. Kulmin në asnjë besim në vetvete, të vetmuar si tronditje, depresion, ndjenja të errëta gjatë gjithë kohës.

U përpoqa ta rregullonte atë me meditim dhe terapi, por gjithçka nuk funksionoi asgjë .. filloi të merrte OCD dhe një paranoi të lehtë, e cila është e mbytur.

Shpejt përpara deri tani, unë e lë fapping 26 ditë më parë; kjo është më e gjata që kam qenë ndonjëherë në jetën time që nga mosha 12 vjeç (tani jam 21 vjeç) dhe ndihem si burri. Frika ime për gjithçka është shumë e zvogëluar (nuk është zhdukur për fat të keq), unë jam shumë më pozitiv për gjithçka dhe po i gjej gjërat shumë më argëtuese tani, ndërsa më parë do të mendoja; "Ç'kuptim ka?". Nga ana shoqërore nuk jam më i frikësuar pa mut dhe mund t'i shikoj njerëzit në sy dhe madje të bëj bisedë të mprehtë (edhe pse ende vuaj nga ankthi, por do të thoja që ndihmon patjetër).

Unë kurrë nuk kam menduar se PMO mund të ketë një efekt kaq të madh në jetën time, por ja ku shkoni. është pothuajse sikur truri im mund të marrë frymë tani dhe po lejohet të shërohet (tingëllim i çuditshëm: P)

Llogaritë më të gjata:


Expertsfarë u thonë ekspertëve djemtë: Tani lajmi i keq

Whatfarë thonë ekspertët për djemtëSë pari, një histori e vërtetë horror. Ky njeri iu nënshtrua operacionit për revaskularizim, kur problemi më i mundshëm ishte përdorimi pornografik kronik: Mosha 33 - iu nënshtrua revaskularizimit të penileve, por duket se është ED e shkaktuar nga pornografia

Ky djalë mori një pompë penisi… por a i duhej vërtet ai? Ai, “e shihte pornografinë hardcore kur ishte më i ri - ndonjëherë disa herë në ditë - gjë që e bëri të vështirë për të që të ndizet nga situatat e jetës reale. … Ai shkoi për të parë një mjek të moshës 21 vjeç, por iu tha se ai kishte masturbuar shumë - duke e lënë atë më të mërzitur dhe të shqetësuar. ” Duket sikur ai mund të ketë pasur nevojë për ndihmë për të lënë duhanin. Në vend të kësaj, ai mori pompën. Hmmm

Tradicionalisht, urologët supozonin se nëse një burrë me ED mund të arrijë një mbledhje dhe të lëshojë spermë kur masturbon, problemi i tij ishte ankthi rreth performancës seksuale me një person real. Megjithatë, ky test mund të prodhojë rezultate mashtruese tek të rinjtë që kanë qenë masturbuar ekskluzivisht për pornografinë supernormale të internetit. Edhe në qoftë se ata nuk kanë ankth, ata mund të kenë kushtëzuar zgjimin seksual të tyre në ekran dhe risi të pafundme, kështu që seksi partnere nuk ngjall përgjigjet e pritura.

Si pasojë e këtij protokolli të vjetëruar, shumë këshilla profesionale i mungojnë shenjat dhe paraqesin vetëm këshilla të padobishme, të tilla si: "Këtu ka një paketë prove Viagra dhe referim tek një këshilltar për të diskutuar ankthin e performancës", me asnjë pyetje të bërë në lidhje me mundësinë e përdorim pornografik problematik. Merrni parasysh raportet e këtyre burrave:

Sapo u ktheva nga urologuShtrëngim duarsh dhe një buzëqeshje dhe më përplasën disa cialis në dorë dhe më thanë ta telefonoja nëse doja recetë. Ai kurrë nuk kishte dëgjuar për abstenim nga pmo në lidhje me rregullimin. Asnjë shpjegim se pse u botua, vetëm një qasje tipike e ndihmës së bandës. Duket sikur jam vetë për ta rregulluar këtë. Më thuaj nofap do të funksionojë djem ... Unë duhet ta dëgjoj tani. Ndiheni si mut pas asaj eksperience. (Korrik, 2014)

DHE

Unë shkova te mjeku im lokal dhe ai më dërgoi tek një specialist. Ky specialist nuk mund ta kuptonte se çfarë ishte e gabuar me mua, prandaj më ridrejtoi tek një specialist tjetër. Pasi u ridrejtova disa herë, më në fund u ridrejtova tek Dr. Wu. Dr. Wu bëri disa analiza mbi mua dhe vendosi që ai të stimulonte një mbledhje tek unë për të kuptuar rrjedhën e gjakut. Kështu që, Dr. Wu mori një gjilpërë 6 inç dhe injektoi anën e penisit tim të dobët. Ndërsa po e shkruaj këtë, unë jam ende duke e dështuar nga dhimbja e keqe, duke pasur një gjilpërë 6 inç në kar tuaj. Shkurtër, Dr. Wu tha se nuk ka asgjë fizike me mua dhe se problemet e mia ED duhet të jenë nerva. Kështu që ai më përplasi një recetë të viagras në dorën time dhe më dërgoi në rrugën time.

Kështu që nuk e dija se çfarë ndodhi. Tabletat funksionuan kur më duheshin - ndonjëherë. Por prapë më bëri të mos jem në gjendje ta përfundoj nëse nuk do ta mbaroja unë. Nëse e dini se çfarë dua të them.

Unë jam një student kolegji në një nga universitetet më të mira në vend dhe kuptova se kam përdorur pornografi për të përballuar streset e jetës. Për shembull: Ditë e vështirë? Porno Luftoni me prindërit? Porno Testi vjen? Porno U bë kaq keq… Unë po e përdora çdo ditë… për vite me radhë… dhe po përdorja gjithnjë e më shumë pornografi më të vështirë. Le të themi vetëm, unë isha në një vend mjaft të errët.

Me hirin e Zotit, unë gjeta këtë nënreditim. Gjeta videon YourbrainOnPorn se si djaloshi e rregulloi PIED-in e tij. Në trurin tuaj, ka një provë për të kuptuar nëse keni PIED ose thjesht ED. Unë rekomandoj ta bëni këtë provë. Në thelb, nëse jeni skeptik për të gjitha këto, përpiquni të Fap pa pornografi dhe të shihni se çfarë do të ndodhë.

Nëse nuk mund ta ngresh ose është e vështirë - fap me pornografi. Nëse zbuloni se mund ta merrni me lehtësi me pornografi, por është jashtëzakonisht e vështirë ta ngresh dhe të përfundosh pa kaluar një video porno - ju keni PIED. Të paktën një rast i butë i tij. Kur bëra këtë provë dhe zbulova se nuk isha më në gjendje ta ngrija atë pa pornografi - unë u tërhoqa. Unë shpejt shkova në YourBrainOnPorn dhe fillova të lexoj. Kam lexuar për PIED dhe i përshtatem çdo simptome. Gjeta NoFap dhe e dija që duhej të ndryshoja. [Tani]

 1. I kam ndezur ereksione kur jam intime me femrat
 2. Seksi është më i mirë
 3. Vajzat më janë hedhur disa herë gjatë kësaj sfide - Unë kam pasur seks / marrëdhënie rreth 5 herë ose më shumë gjatë kësaj sfide. 65+ ditë NoFap - nuk do të pendoheni që lexoni atë që kam për të thënë. (Shtator, 2015)

Urologu i këtij burri sugjeroi një implant penisi.

Raporti i 90 ditëve - e ardhmja duket shumë më e ndritshme (ose si urologu im më bëri gati të vetëvritem)

Anglishtja nuk është gjuha ime e parë. Kam marrë një gf të ri pasi isha beqar për gati 3 vjet, gjatë së cilës unë PMO do të paktën një herë në ditë (shpesh më shumë se kaq). Unë tashmë kam luftuar me gf-në time të mëparshme (unë kam përdorur PMO gjatë asaj kohe, megjithëse jo aq sa bëra pasi u ndamë), tani me gf-në time të re PIED u keqësua shumë, shkova të vizitoj një urolog - në të vërtetë, një nga më me reputacion (dhe më të kushtueshëm) në vendin tim.

Ai bëri disa pyetje, pastaj më bëri të testohem: ai injektoi një substancë të ngjashme me viagra në penisin tim (dhe, po, dhemb shumë ...), pastaj luajti një DVD pornografike dhe më tha të shikoja dhe të masturbohesha që të bëhesha e vështirë, kështu që se ai mund të kontrollojë penisin tim të ngritur me një lloj skaneri. Unë nuk u bëra aspak i vështirë, mendoj pjesërisht sepse pornografia ishte shumë e butë në krahasim me atë që isha mësuar dhe pjesërisht sepse e gjithë situata (p.sh. masturbimi ndërsa një djalë në një pardesy ju shikon, menjëherë pasi keni marrë një gjilpërë) në kar tuaj ...) nuk ka ndihmuar saktësisht vendosjen e humorit.

Kështu që urologu më tha se unë në thelb isha i zhurmshëm. Ai më ndëshkoi që nuk u ballafaqua më parë me këtë çështje, pastaj më tha fjalë për fjalë “nëse do të ishe më i vjetër [unë jam rreth të tridhjetave] menjëherë do të të rezervoja për operacion. Meqenëse jeni relativisht i ri, le të bëjmë së pari një përpjekje të dëshpëruar me doza të rënda kimikatesh ".

Tani, tableta bëri shumë pak (dhe kushtonte shumë). Eshtë e panevojshme të them se unë isha shumë në depresion, duke u përballur me zgjedhjen për të pasur një pompë të futur kirurgjikisht në penisin tim, ose për të braktisur seksin përgjithmonë. Pastaj gjeta Nofap. I dhashë një provë, sepse shumë nga ajo që lexova dukej se aplikoheshin për mua, dhe nuk kisha asgjë për të humbur në atë pikë.

Kështu që ja ku jam, 90 ditë pas, dhe jam i lumtur të them që PIED im më është zhdukur kryesisht! Unë mund të bëj seks me gf tim rregullisht; fillimisht, ndodhte që ndonjëherë të bëhesha e butë gjatë marrëdhënieve seksuale, por tani zakonisht arrij të qëndroj fort deri në fund. Mendoj se ka ende vend për përmirësim dhe kam disa dyshime se si do të performoja me prezervativ (i cili nuk ka shumë rëndësi për momentin pasi gf-ja ime është në pilulë), por edhe nëse kjo do të ishte e plotë shërimi im, është thjesht e mrekullueshme!

Tani po pyes nëse duhet të kthehem te urologu për të folur se si ai më bëri gati të vetëvritet dhe nëse ai është në dijeni të nofap. Ndoshta mund të ndihmojë të tjerët, nuk e di

TL, DR: Kishte PIED. Urologu rekomandoi kirurgji penile implant. Kripur PIED me nofap në vend.


Unë jam 25. Kur isha me ish-in tim, jeta jonë seksuale ra në mënyrë dramatike. Arriti në një pikë kur seksi ishte i pamundur dhe ndjenjat e vetëvlerësimit u larguan.

Provoi të gjitha llojet e meds për të marrë fuqinë time, derisa isha. Edhe u hospitalizuar cuzz i kinda OD'd në një. Deri në një ditë pashë diçka në TV për varësinë nga pornografi. Ajo më shpëtoi nga një gropë e errët.

Tani ive shkuar nga një 0 seksuale për të pasur disa miq femra që i shikoj kur jam në gjendje shpirtërore. Çdo gjë është kaq e gjallë dhe argëtuese, ndërsa seksi përdoret për të qenë një përvojë e vërtetë e dhimbshme.

Unë nuk jam 100% ku unë dua të jem. Por unë jam shumë i ngazëllyer për të parë se sa më mirë mund të marrë. Herë të mrekullueshme, ndihem si një adoleshent përsëri

[I pyetur për udhëtimin në ER nga "mbidozimi"]

Mungesa e dijes është me të vërtetë pjesa më tronditëse. Ive folur me mjekët e panumërt në betejën time kundër ED dhe asnjë nëse ata mendonin të më pyesni nëse unë shikuar pornografi.

Kur erdhi puna te mjekimet ED, provova viagra / cialis / levitra por të gjithë dështuan. Një mjek sugjeroi një qasje përfundimtare pak më drastike. Një ilaç me injeksion lokal i quajtur "androskat" ju vetë e injektoni këtë në penis… ..po unë nuk isha i entuziazmuar.

Marrëdhënia ime e viteve të 7 megjithatë ishte nën një stres të madh për shkak të pamundësisë për të bërë seks. Kam frikë se do të përfundojë dhe unë nuk dua të zbres pa luftë.

Kështu që mësova se si ta përgatisja gjilpërën dhe u përpoqa ta bëja. Herët e para sapo u ul aty i ngrirë në shtratin tim me një gjilpërë të parapërgatitur ust .po vetëm të kisha frikë ta bëja atë ....

Pas 2 javësh, më në fund punova guximin, me ish-in tim pranë meje (romantik i vërtetë) e bllokova atë gjilpërë it. Lëndoi… .duhej ta ribëja atë dy herë dhe ndjenjën më të keqe të Zotit ndonjëherë.

Pas kësaj ai mori rok vështirë të vështirë dhe kemi pasur marrëdhënie seksuale. Edhe pse shumë artificiale dhe jo shumë të këndshme, ndërsa unë po dilja nga ideja e vetëm të mbërthyer një gjilpërë në karelin tim.

Problemi ishte, nuk u shemb. Kështu që më duhej të shkoja në ER. Rode metronë me bonerin më të madh të imagjinueshëm n .noterge hapni pantallonat e mia për të parë "situatën" vetëm për t'u përplasur në fytyrë nga mister entuziazmi.

Në dhomën e ER ata thirrën një specialist dhe pasi ishin shtrirë atje për një orë me një thes akulli, ata filluan të hiqnin manualisht gjakun me… akoma më shumë hala.

Unë kurrë nuk u ndjeva aq turp dhe lënduar mentalisht në jetën time.

Sidoqoftë, unë e kthej atë me një përzierje të qesharake dhe një siguri se unë kurrë nuk do të zbres në atë rrugë përsëri.

I çmendur ku përdorni pron mund t'ju sjellë Mosha 25 - PIED, Docs më përshkruan hala në penis por pornografia ishte problemi


Ju e kuptoni që PMO ka një anë edhe më të errët dhe jo vetëm që ka ndryshuar perspektivën tuaj, por gjithashtu mund ta bëjë të vështirë edhe të bëhet e vështirë për vajzat në radhë të parë dmth përmes PIED, unë besoj se kjo është veçanërisht e mundshme nëse nuk keni pasur një përvojë e madhe me vajzat në jetën reale - së bashku me PMO. Kjo është e tmerrshme për një djalë të ri Unë mund t'ju siguroj nëse nuk e keni provuar atë, ju dëgjoni në lidhje me atë që ndikon tek djemtë e moshuar, por po ndodh me një 20 vjeçar? Çfarë dreqin është ajo?

Unë shkova te mjeku im i cili tha se ishte shumë e mundur ankthi i performancës dhe ai më përshkroi me një Viagra, unë isha skeptik se kjo do të funksiononte edhe, është kaq dëshpëruese kur nuk je në dijeni pse nuk mund të bëhesh e vështirë për vajzat që je në të vërtetë, ju filloni të vini në pikëpyetje edhe gjërat themelore për të cilat mendonit se ishit të sigurt, siç janë shëndeti dhe seksualiteti juaj, është vërtet e trishtueshme.

Unë kërkova internetin për muaj me radhë gjatë kësaj kohe që kisha PIED duke mos ditur se cili ishte problemi, mendova se kishte shumë mundësi që të kishte lidhje me shëndetin, nuk e kisha përdorur akoma viagra por si paketa dhe informacioni rreth tij thotë: nëse truri juaj nuk po dërgon sinjale në penisin tuaj për të rritur rrjedhën e gjakut etj. viagra nuk do t'ju bëjë të vështirë për magji. Kështu që e dija që nuk ishte zgjidhja. Më në fund, gjej yourbrainonporn.com dhe të gjitha llogaritë nga djem të rinj, simptomat e të cilëve janë saktësisht të njëjta me timen, faleminderit qij! Më kujtohet sa e lumtur ndihesha, më në fund nuk isha fanatik i natyrës dhe kishte djem të tjerë si unë, kishte histori tepër të ngjashme me timin. U ngushëllova kur e dija që isha i pikëlluar me të njëjtën gjë si çfarëdo që kishin këta njerëz.

Ishte e çuditshme, madje as nuk isha i vetëdijshëm nëse mund të shërohesha apo mund ta ktheja jetën time, por prapë e kisha atë moment eureka sepse më në fund mund të identifikoja problemin që më kishte munduar për kaq kohë. Nga leximi i tregimeve atje, unë shpejt pashë atë që kisha PIED gjatë gjithë kohës dhe përmes YBOP gjeta nofap dhe ishte e dobishme të dëgjoja histori të tjera dhe këshilla të vogla që ju ndihmuan djemve të arrinit një jetë pa PMO. Mosha 22 - PIED zgjidhet: Motivimi është lart, Fokusi është i shkëlqyeshëm, Gjumi është përmirësuar


5 vajza më vonë dhe akoma nuk po i ngrihem. Vajzat gjithmonë duken kaq të sikletshme dhe më bëjnë të njëjtat pyetje. “A është gjithçka në rregull? Çfarë nuk shkon? Nuk ju pëlqen KJO? ” diçka është tmerrësisht e gabuar me mua. I ngopur dhe i zemëruar me karin tim që nuk punon, unë shkoj te një mjek dhe i kërkoj të bëjë testet e testosteronit tek unë. Një javë më vonë rezultatet ishin brenda dhe gjithçka dukej mirë. E MREKULLUESHME, mendoj. Le ta provojmë përsëri.

Vajza numër 6 ishte larg nga më të turpshmet nga të gjitha. Ajo ishte vërtet e lezetshme dhe më pëlqente shumë. E dija në momentin që ajo u largua nga dhoma ime se nuk do ta shihja më kurrë. Tani po ndjehem i furishëm. Unë shkoj te një doktor tjetër, Ai më thotë se testet e testosteronit u kthyen mirë, Pastaj shkoj te një mjek i tretë i cili do të kontrollojë qarkullimin e gjakut, ai më thotë se gjithçka është në rregull, dhe nga doktori im i pestë, vendosa që asnjë nga keta djem mund te me ndihmojne. Çfarë dreqin po shkon me mua?

Pastaj u ktheva te Google dhe fillova të lexoj në të gjitha historitë e suksesit ED, të gjitha statistikat e burrave në të gjithë botën nën 40 vjeç dhe nën 25 vjeç që përjetojnë ED. Shumica e burrave në të 50-at e tyre fillojnë të përjetojnë ED për shkak të problemeve me testosteronin, por pse këta të rinj po përjetonin simptoma të ngjashme? Porno në internet. Këta burra 50-vjeçarë nuk kishin porno duke u rritur, ata mbështeteshin te revistat dhe imagjinatat e tyre, haha.

Sidoqoftë, një herë e identifikova problemin. Unë ndalova së shikuari pornografi dhe ndalova së shami. Sot mbushen 30 ditë që kur unë kam ndaluar duke e prishur atë, dhe kam shtuar edhe 2 vajza të tjera në trupin tim, me të cilat nuk kam hasur ndonjë problem në thes. Në të vërtetë, pasi kam ndaluar duke e kërcënuar atë, unë kam qenë në gjendje të interpretoj ROCK HARD.

Ky mut është bomba! 7 Vajza shkaktojnë siklet që nuk mund ta ngrija… EDHE SH kuruar!


Në të vërtetë u kontrollova nga një numër urologësh, kardiologësh dhe disa të tjerë, dhe të gjitha testet erdhën shkëlqyeshëm, gjaku, testosteroni, gjithçka që mund të kontrollohej u kontrollua dhe rezultatet ishin vërtet të mira. Ata të gjithë më sugjeruan të shkoja te një psikiatër duke thënë se kjo është për shkak të ankthit të performancës, por në asnjë mënyrë nuk shkova në tkurrje.

Mjekët nuk kanë IDEA kjo gjë në të vërtetë ekziston dhe po më acaron. Pse nuk shkojmë tek mjeku?

[Një djalë tjetër në të njëjtën fije] Ka qenë atje. Të gjitha testet fizike dolën mirë. Ai më referoi në një tkurrje, i cili nuk pushonte së foluri me mua për ankthin dhe më trajtonte si një i çmendur i mallkuar. Unë padyshim që do të rekomandoja të gjithë të bënin të njëjtën gjë për të siguruar që asgjë tjetër nuk është në lojë, por seriozisht, qij atë mut. Pse nuk shkojmë tek mjeku?


Mjeku i këtij djali e testoi atë dhe urdhëroi një seri injeksionesh penile për të detyruar ereksionin… pa pyetur kurrë për përdorimin e tij të pornografisë ose duke marrë parasysh efektet anësore të mundshme të varësisë. ED i rëndë diagnostikuar nga një mjek

Një tjetër djalë: Të çohesha gjithnjë ishte një problem për të cilin kisha nevojë për kokë që të bëhesha mjaft e vështirë për seks. Provova gjithçka, nga suplementet te pijet, vera, unaza penisi, etj dhe asgjë nuk funksionoi. Edhe u bë testimi gjithçka ishte normale. Doktori sugjeroi Viagra. Unë isha si, "Qij atë, çfarë dreqin do të jetë jeta ime seksuale do të jetë 30 vjet pas tani, ndërsa unë jam ende në këtë mut?" Të gjitha ato shtesa dhe barëra ju ndihmojnë vetëm të ngriheni dhe të jeni me brirë, por padyshim që nuk ju mbajnë aq sa duhet. Kështu që në fillim mendova se ishte stili im i kapjes së masturbimit. Unë do të kinda Unë mendoj të ketë një kontroll të vdekjes kur e bëri. Kështu që unë ndryshova zakonin tim, por prapë vërejta vetëm përmirësime minimale.

Eksperti i seksit në Medhelp këshillon partnerin e pornografisë pornografike:

Ju gjithmonë mund të gjeni njerëz me qëllime të mira që do t'ju thonë se diçka lidhet me diçka tjetër; megjithatë, shkencëtarët do t'ju thonë se korrelacioni nuk është i njëjtë me shkakësinë. Për shembull, sa herë që hëna është e plotë, disa qen lehin. A mundemi më pas të konkludojmë se lehjet e qenve bëjnë që hëna të jetë e plotë?

Sigurisht që jo. Le të shohim faktet përkatëse: Ju deklaroni se bf juaj është perfekt, përveç se ai është i papunë, nuk do të marrë një punë dhe ju gënjen. Çështja juaj e vërtetë është një konflikt në lidhje me seksin, jo pornografinë. Pse nuk keni pasur një bisedë serioze për seksin? Pse nuk ju tha se po përdorte Viagra? Pse do t'ju thoshte ai se do të ndalonte së përdoruri erotikën dhe më pas do të vazhdonte ta bënte atë? Si është jeta juaj seksuale së bashku? Unë i bëj këto pyetje sepse në praktikën time private, unë shoh gjithnjë e më shumë njerëz që duan të flasin për frikën rreth erotikës, sesa çështja e vërtetë për ta, e cila është pakënaqësia seksuale.

Ndonjëherë nuk e kuptojmë se jemi të pakënaqur sepse është më e përshtatshme të fajësojmë diçka tjetër. Siç thashë, është koha të bisedoni me partnerin tuaj dhe të vendosni se çfarë doni të bëni - së bashku - për të përmirësuar marrëdhënien tuaj seksuale. Dhe është koha që bf-ja juaj të shikojë pse ai është duke shmangur gjetjen e një pune. Kjo është vetëm një simptomë e diçkaje më të rëndësishme (p.sh., ndoshta ai është klinikisht i depresionuar ose ka disa çështje të tjera të shëndetit mendor).

Më së shumti fat për ju. Dr. J

Këtu është një seksolog i vitit 2014 i cili është po aq i painformuar: "Unë nuk mund të orgazmë gjatë seksit, vetëm masturbim"

Një MD i ri me pornografi të shkaktuar ED

Kam humbur të dashurën time, por fitova këtë komunitet… Përshëndetje nga një anëtar i ri dhe një MD që mësoi nga afër atë që komuniteti mjekësor nuk (ende) ju mëson për rreziqet e pornografisë

Përshëndetja ime e sinqertë për të gjithë djemtë këtu! Po i drejtohem këtij komuniteti për ndihmë dhe doja të prezantoja veten dhe situatën time. Unë jam 33 vjeç, i shëndetshëm, një mjek i cili sapo përfundoi trajnimin tim… dhe për 6 muajt e fundit kam luftuar me ED dhe DE që në fund të fundit më bëri të kuptoj se varësia ndaj pornografisë dhe zgjimit kanë shkatërruar marrëdhënien time më të fundit.

Humbja e të dashurës time muajin e kaluar për shkak të mungesës së "kimisë fizike" siç tha ajo. aftësia ime për ta kënaqur atë, siç e them… ma shqeu zemrën përgjysmë dhe më bëri të ndjehesha si një fraksion burri, por gjatë procesit më detyroi të shikoja mirë veten dhe të kuptoja që zakonet dhe mekanizmat e mia të përballimit 15-20 vitet e kaluara të jetës time më kanë kapur… dhe unë do të duhet të luftoj fort nëse do të gërmoj veten nga kjo humnerë emocionale dhe biokimike në mënyrë që të kem një normal, të shëndetshëm dhe të kënaqshëm jeta seksuale dhe një marrëdhënie e suksesshme në të ardhmen.

Megjithëse mjekët e dinë shumë për trupin e njeriut, ka fenomene të caktuara që ende nuk janë në fondin kryesor të dijes. Rreziqet e ZKM-së dhe varshmërisë arousal nuk janë ende kryesore. Edhe pse unë jam mjek, nuk kisha dëgjuar kurrë për to ose e kuptova se ato ishin përshkruar aq mirë sa ato janë në internet nga pionierët si yourbrainonporn.com dhe komuniteti nofap. (Ish-e dashura ime, gjithashtu MD, nuk kishte asnjë ide.) Ajo që dija ishte se nuk isha i lumtur dhe sinqerisht kurrë nuk kishte qenë kur bëhej fjalë për marrëdhënie seksuale dhe intimitet me gratë.

Këtu janë raporte nga pacientë të ndryshëm për këshillat që kanë marrë:


Nga kjo fije - Si ndodhi që na u desh kaq shumë kohë për të bërë lidhjen që pornografia ishte problemi?

Një problem i rëndësishëm është se profesioni mjekësor është shumë prapa kohës.

Çështja ime personale është kryesisht funksioni seksual, jo mjegulla e trurit / ankthi shoqëror / etj. Gogla shumë rreth ED disa vjet më parë dhe nuk gjeta pothuajse asgjë që fliste për lidhjen midis pornografisë dhe ED. E gjithë faqja e internetit "e respektuar" as nuk e renditi atë si një shkak të mundshëm të ED. Në fakt, shumica e faqeve thonë diçka si, "nëse mund ta bësh deri në pornografi, atëherë nuk ke probleme fizike ... gjithçka është në kokën tënde".

Kështu që fillova të vizitoj mjekët dhe shpenzova shumë para. E njëjta gjë atje: "Ereksioni në pornografi do të thotë se është në kokën tuaj ... merrni ca Viagra."

Në fund të fundit, unë bëra shumë hulumtime mbi ED dhe shpenzova mjaft para për mjekë, analiza, ilaçe, etj. Asnjëherë nuk më tha ndonjë profesionist i kujdesit shëndetësor: "Hej, ti e di, shikimi i pornografisë shumë mund të shkaktojë seksuale mosfunksionim. ” Në vend të kësaj, ata ofruan gjëra të tjera të cilat as nuk janë provuar të jenë të lidhura me ED dhe zakonisht nuk vlen për mua gjithsesi (p.sh. ankthi… edhe pse keni qenë me bashkëshortin tuaj përgjithmonë dhe nuk tregoni shenja ankthi; stresi… edhe pse ju nuk tregoni ndonjë indikacion të stresuar; dietë… edhe pse pesha juaj është normale dhe ju hani një dietë të ekuilibruar; testosteroni i ulët… edhe pse T i ulët nuk ka qenë i lidhur me ED (përveç në raste ekstreme… dhe madje kjo është i dobët) dhe T-ja juaj nuk është vërtet e ulët).

Pastaj ka reddit.com/r/sex… me këshilla absolute të tmerrshme nga "seksologët" që frekuentojnë sitin. Kështu që janë të vendosur të jenë "seksualë pozitivë", ata jo vetëm që mohojnë pasojat e mundshme negative të përdorimit të pornografisë, por ata përqeshin në mënyrë aktive nocionin e ED të shkaktuar nga pornografia.

Pra, megjithëse ndihem budalla për të mos bërë lidhjen midis pornografisë dhe ED vetë, fakti është që kërkova kërkime dhe këshilla nga profesionistë dhe pornografia nuk u soll kurrë, përveç në një dritë pozitive. Nuk kam menduar të them, "Hej, unë bëj pornografi" sepse, në atë kohë, kjo ishte e njëjta gjë për mua si rregullisht .... Të gjithë e bëjnë, është normale ... në fakt, është e shëndetshme.

Unë madje fillova procesin për të vlerësuar mundësinë e ndërhyrjes kirurgjikale. Do të ishte mes 25 dhe 30 mijë dollarë nga xhepi dhe rezultatet nuk janë inkurajuese (rivaskularizimi i penisit). Të nesërmen e këtij takimi unë ngeca në YBOP. O zot… çfarë zbulimi dhe çfarë lehtësimi.

Dhe funksionon ... Unë nuk jam 100%, por jam përmirësuar në mënyrë dramatike dhe gjërat vazhdojnë të përmirësohen. PIED im filloi rreth 10 vjet më parë. Unë kam shpenzuar mijëra dollarë për mjekët, duke përfshirë një urolog të mirënjohur të specializuar në ED (duhej të kaloja disa qindra milje për atë); mijëra në prova; mijëra në pilula.

Dhe rezulton se gjithçka që duhet të bëja ishte të hiqja dorë nga pornografia. Joreale. Sinqerisht, unë jam pak i zemëruar duke qenë se kërkova në mënyrë aktive zgjidhje nga profesionistë, përfshirë specialistë, të cilët me mirësjellje pranuan paratë e mia të fituara shumë, por më dhanë këshilla të këqija.

Faleminderit, Gary. Ju e kuptuat këtë kur të gjithë të tjerët thoshin, "asnjë mënyrë!"

Si individë, një nga gjërat më të mira që mund të bëjmë është t'u japim mjekëve tuaj reagime për këtë çështje. Njoftojini përvojën tuaj. Ruaj një ngritje… drejtoji ata te YBOP.


91 ditë - shërohet ED serioz !!! - shërohet ankthi i lehtë dhe depresioni i lehtë !!!

Tani jam 32 vjeç. Unë fillova NoFap për të kuruar veten nga ED dhe PE, për të mos humbur kohën time në ZKM dhe për të kuruar ankthin e butë dhe depresionin e butë.

Kjo është ajo ku unë fillova: Unë kam qenë duke vuajtur nga ED dhe PE për 14 vjet. ED im ka qenë shumë serioze. Asnjë Meds nuk ka punuar për mua. Jo Viagra, jo shpellë-trup-auto-injeksion. Diagnoza zyrtare: rrjedhjet venoze. Asnjë shpresë për shërim. Doktori më tregoi për Penis-Prostesi.

Por unë kurrë nuk hoqa dorë nga shpresa. Gjithë shpresa ime duke u bazuar në faktin se një kombinim i viagra dhe Ixense (bazuar në apomorfinën e dopaminës (!!!) - antagoniste) shkaktoi të paktën deri në një shkallë një ngritje për një kohë të shkurtër.

Kur lexova YBOP, sidomos pjesa rreth dopaminës, e dija se kisha gjetur shërimin tim!


Pastaj në kolegj kur fillova ta gjej veten në shtrat me vajza, për tmerrin tim nuk mund të bëhesha e vështirë. Në fillim mendova se vajzat nuk ishin mjaft tërheqëse, por më pas kur nuk mund të bëhesha e vështirë për vajzat mendoja se ishin seksi si ferr, e dija që diçka nuk shkonte. Unë u bëra në depresion. Nuk kisha ide se ku të drejtohesha, kështu që vizitova një urolog. Unë insistova se diçka nuk ishte në rregull me penisin tim, por testet dhe puna e gjakut vërtetuan se penisi im funksiononte në mënyrë të përsosur.

Një herë u prisha dhe qava pikërisht atje në zyrën e mjekut sepse nuk mund ta kuptoja se çfarë ishte me mua. Mjeku im nxori se problemi ishte në trurin tim dhe më referoi te një psikiatër. Psikiatri tha që kisha simptoma ankthi dhe ngulët. Ai më përshkroi Xanax sepse besonte se kisha ankth të performancës. Unë patjetër mendoj se një pjesë e problemit tim ishte ankthi, por e meta e qartë e Xanax është se ai ul epshin tim në asgjë. Pas disa përpjekjeve të dështuara me Xanax vendosa t'i marr gjërat në duart e mia. Fillova të hulumtoj në internet se si të shëroj veten. Përfundimisht e kuptova se kisha PIED.

Porn-induced ED bashkë me një fetish të çuditshme: rrugë të gjatë, por shëruar plotësisht


Unë kisha provuar të flisja me një terapist për muajin e parë me shpresë për ndihmë për të bërë më mirë, por ndjej se ishte një humbje e ndyrë. Ai më tha se PIED nuk ekzistonte dhe problemet e mia ishin nga ankthi. Unë nuk merrni ankth dhe fucker vjetëruar nuk kishte ide se çfarë ai ishte duke folur për. Gjendja ime mendore dhe rehatia me të dashurën time nuk kishin ndryshuar që nga dita 1 dhe unë kurrë nuk kam qenë në depresion. PIED është sa më reale dhe mos lejoni askënd t'ju tregojë ndryshe.

Ditët e tij ishin 90.


Unë isha duke parë pornografi për rreth 10 vjet dhe tani kam arritur në një abstenim prej rreth 3 muajsh. Unë me të vërtetë ndiej një përmirësim të madh dhe masiv brenda jetës sime seksuale (Shënim anësor interesant për të gjithë ata që ende vënë në dyshim forcën shkatërruese të pornografisë: Provova shumë gjëra të tjera si palestër, ushqim të shëndetshëm, vizitova një urolog, provova afrodiziakët natyralë ... asgjë me të vërtetë nuk funksionoi ) https://www.reddit.com/r/NoFap/comments/3f2o22/questionadvancing_the_reboot_of_the_brain/


Mjeku im nuk është i bindur për PIED

Kështu që vitin e kaluar para se të mësoja për PIED, pashë mjekun tim mjekësor disa herë, por ai vazhdonte të më thoshte se gjithçka ishte në kokën time dhe se thjesht duhet të rifitoja besimin me ndihmën e disa tabletave blu.

Për fat të mirë gjeta YBOP, NoFap dhe YBR në Dhjetor 2014 dhe menjëherë fillova rindezjen time! Tani në ditën 58 ndjehem shumë më mirë !!! Kam pasur ereksione të forta në mëngjes për dy javët e fundit dhe gjithashtu po përjetoj përfitime të tjera të tilla si përqendrimi i përmirësuar dhe zëri më i thellë. Por unë jam larg nga shërimi, ende nuk kam libido dhe ereksione spontane.

Sidoqoftë shkova për të parë GP-në time sot në lidhje me gjendjen time të microlithiasis testikulare. Ne pastaj folëm për ED time. Unë i thashë që ekziston një gjendje e quajtur Mosfunksionim ngrerë i nxitur nga Porn, i thashë gjithashtu për rindërtimin, nofap, YBOP, YBR. Por qartësisht ai nuk ishte i bindur, ai insistoi që ekzistojnë vetëm dy lloje të ED, qoftë fizike apo psikologjike, dhe se nuk ka diçka të tillë si PIED.

Unë i thashë atij se Viagra dhe Cialis nuk më punuan, por abstenimi nga PMO për 58 ditë më ka marrë të paktën dru në mëngjes. Unë insistova që ai të shikonte faqen e YBOP kështu që ai shënoi URL. Unë shpresoj se ai do ta kontrollojë atë, të mësojë nga faqja, të ndryshojë pikëpamjet e tij dhe pastaj të ndihmojë djem të tjerë që po luftojnë me PIED.

Unë do të shoh një urolog në pak ditë. Unë do të vazhdoj ta përhap fjalën nëse ai nuk është i vetëdijshëm për PIED ende. Ne të gjithë duhet të bëjmë të njëjtën gjë, për të mbajtur mjekët të informuar, në mënyrë që ata të mund të ndihmojnë më shumë njerëz dhe me shpresë të sigurojnë raste të vlefshme për hulumtuesit për hulumtimet e lidhura me PIED!


22 vjeç, ka shikuar pornografi që në moshë të re. Nuk e dija që kisha ndonjë problem deri në fillim të këtij viti. Në fillim nuk e dija që kishte lidhje me pornografinë, kështu që mjeku më dha viagra. … Unë u pushova plotësisht nga pornografia sapo mësova se çfarë po më bënte. … Dita 84 Unë me sukses bëra seks me gf-në time! Dita me e mire ndonjehere!

Mosha 22 - Raporti im i rikuperimit PIED 90 ditësh


Pas përpjekjeve me PEID për vitet 3 (17-20) më në fund kisha mjaft. I thyen dhe i rrëfeja babait tim se unë nuk mund të bëja një mbledhje me një vajzë. (Unë kurrë nuk kam biseduar kurrë me babanë tim për marrëdhëniet e mia seksuale me ndonjë nga të dashurat e mia para se kjo ishte një nga gjërat më të vështira që kisha dashur të bëja). <-- thyej->Fatmirësisht, ai ishte jashtëzakonisht mbështetës nuk do të ndalonte së përpjekuri për të më ndihmuar të kapërceja problemin tim derisa të rregullohej. Ai është një ortodontist dhe ka disa miq në fushën e mjekësisë, kështu që atë mbrëmje më thirri me një urolog.

Unë i tregova situatën time dhe ai thjesht më dha një dozë të vogël të Vallium dhe Cialis dhe më diagnostikoi me "Ankth të performancës seksuale". Ai më rekomandoi që të shkoja të vizitoja një psikolog dhe të diskutoja çështjet e ankthit tim. Ai më pyeti nëse thjesht mund të mos bëhesha femra dhe më sugjeroi që të isha homoseksual. Unë dola në mes të seancës. Muaj më vonë është kur zbulova NoFap dhe yourbrainonporn.com. FALEMINDERIT ZOT per kete komunitet qe hedh drite mbi kete epidemi te re. Mosha 21 - Reja e errët e PIED është pastruar larg


Unë jam një djalë 16 vjeç, i cili dikur mendonte se ishte i pathyeshëm. Në moshën 15 vjeç e kuptova që nuk është kështu. Në maj të këtij viti, rreth 7 muaj më parë, mora PIED. Ishte plotësisht poshtëruese kur nuk isha në gjendje të performoja me një vajzë tërheqëse… Për të mos përmendur faktin që ajo shkonte përreth duke u thënë njerëzve për çështjen time. Fatkeqësisht më duhej deri në mbi 5 muaj më vonë për të bërë lidhjen me një problem pornografi / masturbimi. Para se të gjeja TED Talk të Gary dhe YBOP.com, vizitova urologë të shumtë, vetëm për të më thënë se isha krejtësisht i shëndetshëm. Duke pasur një problem që mendoja se e kishin vetëm 50-vjeçarë, u futa në depresion.

2 nëntor 2014 Unë fillova udhëtimin tim pa PMO. Pajisjet e mia u rrudhën 30 ditët e para, gjë që ishte e frikshme. Kur kjo ndodh është joshëse për të provuar gjërat, e dini, për të parë nëse gjithçka nuk është prishur. MOS BONI KT. Në ditën e 30 unë kisha dru të parë në mëngjes në 6 muaj! Kjo ishte një arsye e mirë për mua që të vazhdoja të mos bëja PMO. http://www.rebootnation.org/forum/index.php?topic=2808.msg27409#msg27409


(Jo ED, por e siguroi pacientin se varësia pornografike nuk ekziston, dhe droga të fuqishme ishin zgjidhja)

Kjo është nga historia ime: “Në vitin 2012, u përpoqa të marr ndihmë nga një psikoterapist / seksolog profesionist (në shërbimin e shëndetit publik), ku më parë dëshiroja të merrja ndihmë për depresionin dhe çrregullimin e ankthit shoqëror. Mora guximin për t’i thënë terapistit se gjithashtu kisha një problem të madh me PMO të detyruar dhe që shkatërroi tashmë 20 vjet të jetës sime. Kam goditur një mur të moskuptimit. Duket se shumica e mjekëve dhe psikologëve nuk e kuptojnë akoma këtë problem dhe madje nuk e konsiderojnë PMO kompulsive si një varësi të sjelljes.

Ky psikoterapist u përpoq të më bindte se ishte një dëshirë e lartë seksuale (çrregullim hiperseksual) dhe parafili të pakthyeshme (siç thashë unë u zgjova më shumë nga seksi anal dhe skena të porno të përafërta). Terapisti tha që kjo nuk mund të jetë varësi ndaj pornografisë, sepse varësia ndaj pornografisë nuk ekziston. Seksologu donte të më përshkruaj një ilaç të fuqishëm anti-androgjen për të zvogëluar dëshirën për seks. Nuk isha dakord të isha i vetëdijshëm për efektet anësore të saj, si gjinekomastia. Doja të merrja ndihmë për varësinë nga PMO por duhej të pranoja se askush nuk do të më ndihmonte atje. Vendosa të përqendrohem në burimet tuaja dhe duke u përpjekur të zvogëloj / lë PMO-në vetëm dhe më vonë me mbështetjen e YBR. "


Unë jam aq i çmendur në psikologë dhe psikiatër

këta njerëz kanë kaq shumë arsim kolegj, me sa duket, megjithatë nuk mund të më thoshin se ankthi im ishte shkaktuar nga varësia ndaj pornografisë? Unë nuk mund t'ju them se sa mjekë të ndryshëm shkova dhe të gjithë u përpoqën të më bënin të shkoja në këshillim, të më jepnin pilula, por me mend çfarë? Më në fund kam qenë në gjendje të lidhem me njerëzit dhe kam kuptuar se kur kam kaluar 40 ditë pa mbasdite, pa më shumë, kam më pak ankth atëherë mund ta mbaj mend. wtf nuk është në rregull me mjekët sot?

Shtojcë - për ata që pyesin nëse u kisha përmendur pornografinë. po shumë herë. madje u tha atyre se sa jam i varur dhe nuk më morën seriozisht. dikush madje tha se ishte normale të shikoje pornografinë, thjesht provo ta marrësh më lehtë. po kjo është vërtet e lehtë për një të varur. ata janë artistë të mashtrimit dhe mashtrimit


Një vit përpara se të nisja dorëheqjen nga ZKM-ja, unë shkova edhe për të parë psikiatër dhe psikologë që më diagnostikuan me çrregullime ankthi shoqërore dhe depresion, dhe donin të më bënin ilaçe kundër ilaqeve, të cilat kurrë nuk u pajtova. Kur mësova se problemi kryesor i jetës sime (ED, mungesa e reagimit ndaj grave të vërteta) që ishte në mendjen time 24 / 7 mund të kthehej, shkëmbi më i rëndë u hoq nga zemra.

Kur shkova në serinë time të parë NoFap (cca 80 ditë) fillova të vërej super fuqi të ngjashme siç raportohen nga të tjerët. A është vërtet kaq e çuditshme? Gjëja qendrore që shkatërronte besimin tim dhe më bënte të ndihesha vetëm në planetin prej 7 miliardë, po kthehej mbrapsht dhe doli të ishte shumë e zakonshme. Sot, në ditën time të 109-të të NoFap, ndihem i lumtur, i sigurt, shoqëror, i zgjuar, i aftë të përballoj çdo sfidë, etj, etj,


Udhëtimi im çlirimtar nga PIED (mosfunksionim ngrerë i pornografisë)

Ka qenë zorrë trishtuese dhe poshtëruese për të kuptuar se të gjitha përvojat e mia ED kur ishin beqare me vajza të nxehta që ishin plotësisht për të ishin shkaktuar direkt nga PMO dhe ASGJ else tjetër I. Unë kisha shkuar te mjekët, kisha marrë shtesa testosteroni etj ... Ajo ka gjithashtu kam qenë tepër lehtësues dhe fuqizues për të kuptuar se unë ende punoj shumë mirë atje poshtë për sa kohë që thyej këtë gjendje të keqe që cybersex kishte mbi trurin tim.


Gjëja më e keqe është që unë do të harxhoja shumë para për mjekë dhe urologë, receta të viagra etj. Dhe në asnjë moment nuk përmendi një prej tyre mbi-masturbimin. Edhe kur i thashë urologut unë masturbohem normalisht të paktën një herë në ditë dhe kam parë gjithnjë e më shumë P (isha i kujdesshëm për të përmendur "asgjë të paligjshme" pasi, gjithashtu, nuk po shikoja asgjë të paligjshme dhe nuk e dëshiroja atë të mendosh ndryshe!), por në asnjë moment nuk e përmendi atë. Ai sugjeroi që të provoja disa libra të shëndetit seksual nga Masters dhe Johnson (por as nuk mbyt një qeshje kur përmenda se do të përpiqesha të "zotëroja Johnson-in tim me Masters dhe Johnson), më paketoi me disa shembuj falas të viagra dhe më dërgoi Mënyra ime…


Kjo është ajo që shkroi në fillim të Nofap për mua:

“Në moshën 20 vjeç shkova te një mjek i cili më dha Viagra dhe disa ED-Meds të tjerë që nuk funksionuan për mua. Një tjetër doktor më dha viagra pluhur dhe ixense (bazuar në apomorfinë-antagonist dopamine) të cilat çojnë të paktën në një shkallë të ereksionit. Por një tjetër provë, terapia automatike e injeksionit të trupit kavernoz, dështoi Diagnostikimi: rrjedhja venoze. Doktori më tregoi për Protezën e Penisit. Pas kësaj diagnoze vuaja nga ndjenja shumë, shumë të këqija, vetëvlerësimi im nuk ekzistonte më, sot mendoj se ishte hera e parë, depresioni më goditi. ”

Që nga dita e 24-të u zgjova në 3 Ditë me dru të këndshëm të mëngjesit! Unë nuk e përjetova këtë për shumë vite! Shenjta Shit… Nofap po punon !!!

Dje po lëpija të dashurën time dhe gjatë këtij procesi erdha pa stimulim ... Ndihem si 13 dhe jo si 31 !!!

Thjesht desha ta ndaja këtë me ju. Qëndroni të gjithë të fortë, mos e lini kurrë PMO të shkatërrojë jetën tuaj! Unë kurrë nuk do të fap kurrë! http://www.reddit.com/r/NoFap/comments/1hhlfm/nofap_is_curing_my_ed/


Për tre vjet, unë duhej të merresha me ED. Flisni për një goditje të plotë për vetëvlerësimin e atyre. Pjesa e trishtueshme është se mjeku im bëri punë gjaku dhe nuk gjeti asgjë të keqe me mua. Presioni im i gjakut ishte perfekt. Nivelet e mia të testosteronit ishin normale. Isha në formë të shkëlqyeshme. Ai përshkroi Lavitrën dhe më tha që thjesht të mos jem nervoz. Për tre vjet, unë duhej të merresha me planifikimin e seksit me pilulë ose të mos isha në gjendje ta ngritja atë. Kjo ishte një pikë e ulët në jetën time seksuale.

Në vitin 2013, më në fund mora vendimin që thjesht nuk do të bëja më seks. Padyshim, unë kisha probleme dhe thjesht nuk doja të merresha më me të - derisa fillova të dilja me dikë. Sigurisht, pa pilulën, kisha probleme. Unë pashë përsëri mjekun dhe ai më dha të njëjtën këshillë si kur e pashë në 2009. blah. Një 38 vjeç me ED? Për mua, duhet të kishte më shumë problem. Kjo nuk mund të jetë normale.

Atëherë gjeta këtë faqe. Unë fillova PMO-në e plotë në 15 Shkurt të këtij viti. Kam bërë PMO të plotë për 4 javë dhe që atëherë kam shmangur pornografinë dhe masturbimin. Më në fund pata një shans për të bërë seks për herë të parë në Prill, disa javë më parë (disa herë që atëherë). Eshtë e panevojshme të thuhet, Unë jam shëruar tërësisht!  Në fakt, unë po e gjej të vështirë mbajtjen e dobët, lol.


I pari ishte një urolog i cili zhvilloi një test gjaku për të kontrolluar nivelet e mia të testosteronit dhe gjithashtu kontrolloi prostatën time (përvoja e parë e pakëndshme e kësaj, urgh). Në fund të fundit ai nuk mund të identifikonte asgjë të gabuar fizikisht me mua, dhe përveç “testimit” në të vërtetë me një vajzë të vërtetë, nuk kishte asgjë që mund të bënte më tej. Ai madje më inkurajoi që të masturbohem në pornografi më shumë, këshilla të cilat unë ndoqa me marrëzi


I thashë mjekut që kisha PIED dhe ai qeshi dhe e pyeti nëse ishte gjë e vërtetë.

Kam shpjeguar shkurtimisht atë që kam mësuar nga yourbrainonporn dhe i kam thënë doktorit të hulumtojë PIED më vonë.

Ai më dha disa levitra dhe disa laxapro për depresion. Shpresoj që të gjithë të kenë një ditë të mirë. Unë vetëm dua që epshi im të kthehet.


Unë kam qenë në të për një vit të fortë. Epo, jo solide. Kam rikthyer mjaft. Unë ndoshta kam shkuar një muaj në një shtrirje. Por shumica e relapsave të mia ishin me seks të vërtetë. Gjithsesi, kjo dukuri është e vërtetë. Bënë seks një herë natën e kaluar, dhe pastaj përsëri këtë mëngjes. Unë nuk jam 100% akoma, por 10 vjet dëm do të marrë disa kohë. Bëra seks sporadikisht edhe muajin e kaluar dhe gjithçka ishte në rregull.

Hapi im i fundit është informimi i Dr tim, i cili më dërgoi dy urologëve për të më ndihmuar. Unë lutem që ne mund të informojmë komunitetin mjekësor, kështu që të rinjtë e tjerë mund të marrin ndihmë.


I dyti ishte një lloj mjeku tjetër që vizitoja për një sëmundje tjetër, por i thashë atij gjithsesi për problemin tim. Pasi nuk zbuloi asgjë fizikisht të gabuar përsëri, ai më foli për një neurolog. Ky neurolog ka bërë një MRI fricking për mua për të parë nëse truri im ishte ai që kishte probleme dhe për herë të fundit, duke parë asgjë fizikisht të gabuar, kinda më dha këshilla fetare të tilla si të mos kisha faj për masturbimin si të krishterë. Mjafton të them, unë u ndjeva sikur të gjithë këta mjekë nuk bënë asgjë për të më dhënë përgjigjet që u desh aq shumë.


Unë jam një 15 vjeçar i cili nuk ka qenë në gjendje të marrë një mbledhje të plotë në më shumë se një vit për asgjë. Kur marr drurin në mëngjes, ende nuk është plotësisht e vështirë. Shkova te mjekët e zakonshëm që bëjnë kontrollime. 1st kohë, mjeku tha se ishte stres dhe ajo do të shkojë larg. 2nd kohë, mjeku më tha të ngrohtë penis tim me një leckë të nxehtë (jo shaka) para fapping. Koha e 3rd, mjeku më lejoi të testoja nivelin e gjakut, por ai tha se ata u kthyen normalisht.


[Mosha 51] Tani jam 65 ditë pa pornografi dhe shoh rezultate. Unë kam pasur ED që nga viti 2007. Ai ishte përkeqësuar në mënyrë të vazhdueshme deri në pikën që as Viagra nuk ka ndihmuar. Isha në depresion dhe i dëshpëruar. Kam muaj që kam kërkuar për mjete shërimi ED. Kam provuar gjithçka, duke lënë kafeinë, DHEA, vitamina dhe minerale, duke humbur peshë, duke shtuar masë muskulore, duke rritur kolesterolin tim, barishtet. Po filloja të mendoja se ishte diçka me të cilën do të duhej të jetoja, se ishte vetëm një pjesë e plakjes.

Unë ndalova gjelin e ftohtë në pornografi dhe nuk kam humbur pak. Nëse pornografia më grabit seksin e vërtetë, atëherë nuk ia vlen. Shërimi im ka qenë lart e poshtë. Por ereksionet e mia në mëngjes kanë qenë shumë konsistente dy javët e kaluara dhe dy herët e fundit që kam bërë seks kam marrë ereksione të forta që nuk kisha pasur në vite dhe i kam mbajtur gjatë gjithë kohës. Dhe derdhjet po vijnë më lehtë dhe po ndihen shumë më mirë. Ndjesia e seksit po kthehet gjithashtu. Para se të isha në gjendje të bëja një mbledhje mjaft të vështirë për seks, u ndjeva sikur penisi im ishte pothuajse i mpirë. Tani mund ta ndiej vagjinën që rrëshqet mbi penisin tim dhe më duket e Mrekullueshme.


Unë i thashë terapistit tim për varësinë time nga pornografia / masturbimi kur nuk arrita të merrem vetë me të. Ai mohoi që një gjë e tillë mund të ekzistonte dhe më rekomandoi që unë vetëm të shikoja pornografi dhe të masturboja një herë në ditë. Çfarë informacioni të tmerrshëm. Thuajse e hodha terapistin vetëm për shkak të kësaj. Ai madje nuk do të më dëgjonte mua kur u përpoqa t'i shpjegoja atij problemet negative që lindën nga masturbimi kronik te pornografia në internet (ED copyright, mjegulla e trurit, depresioni, etj.) Mjekët me të vërtetë duhet të edukohen për këtë material.


[Asnjë shenjë e ED, por tregon përgjigje profesionale]

[Ditë 90] Patjetër që kisha simptoma të tërheqjes. Ndjeva ndonjëherë që jeta ime nuk kishte më kuptim. Ndihesha sikur kjo gjë e madhe që më bëri kaq të lumtur u shkëput nga jeta ime. Ndihesha në depresion dhe nervozizëm. Por e dija që doja t'i shtyja dhe t'i kaloja këto ndjenja, kështu që nuk do të më duhet të "detoksifikoj" përsëri.

Ngadalë, nuk kisha pse të mendoja për këtë dhe vetë policia më ashpër më. Të jetosh pa porno filloi të bëhej automatike, jo diçka që duhej ta provoja jashtëzakonisht shumë për ta bërë gjithë ditën. Mund të relaksohesha më shumë.

Unë përfundova duke shkuar te një psikiatër dhe ai më vuri në Wellbutrin, i cili supozohet se ndihmon në sjelljet e varësisë dhe depresionin. Kjo më ndihmoi kështu që nuk ndjeva një përplasje kaq të madhe energjie pasditeve, ku produktiviteti im ra në zero. Gjërat u rrafshuan më shumë, gjendja ime e humorit u përmirësua dhe kam vazhduar abstenimin tim.

Unë gjithashtu kam shkuar në disa takime të SA dhe ato ishin të mira, por gjithashtu u ndjeva pak si një "peshë e lehtë" pranë njerëzve që kanë shkuar në burg për vepra seksuale. Më duhej t’i thosha vetes se secili po kalon shërimin e vet dhe të mos e krahasoj veten me ta.


Shkova te një mjek me ED dhe ajo më pyeti: "A merrni ereksione në mëngjes?" Unë thashë, "Po por ata janë të dobët". Kështu që ajo më dërgoi për një test testosteroni. U kthye normal dhe kjo ishte gjithçka. Më dërgoi në rrugën time të gëzuar.


Unë jam një djalë me pamje mjaft të mirë, kështu që mundësitë për seks (veçanërisht në shkollën e mesme), ishin shumë të zakonshme, që do të thotë se unë desha të dështoja në seks kaq shumë kohë !! FUQ !! Gjatë kësaj kohe unë vazhdova të shikoja pornografi dhe të hidhesha, duke mos dyshuar se kishte ndonjë lidhje. Shkova te një mjek i cili testoi testosteronin tim, më përshkroi cialisin dhe më dërgoi te një psikolog. Testosteroni ishte mirë, cialis punoi me masë, dhe psikologu e vuri deri në nerva dhe më tha të relaksohesha. Unë kam pasur një të dashur në atë kohë me të cilën kam shmangur seksin, me siguri të them se kjo nuk zgjati shumë.

Ky dështim, së bashku me të gjithë ata të tjerë të rastësishëm, dhe fakti që mjekët, mjekët dhe terapistët nuk ndihmuan do të thoshte që unë u tërhoqa shoqërisht, urreva veten, kisha frikë se kurrë nuk do të isha në gjendje të bëja një jetë normale dhe pranova fakti që unë ndoshta do të përfundoja duke vrarë veten. Nuk po e teproj me kaq.

Vetëvrasja u bë një mendim shumë i spikatur në kokën time për shumë vite dhe shpesh ishte zgjidhja e parë që truri im më ofronte kur hasja një problem, ose kur mendoja për seksin. Unë do të kisha vizione të shtënat duke goditur veten ose duke qëlluar veten ose duke kërcyer para një makine. Asnjëherë nuk e kam planifikuar ose arrita në një pikë ku e provova seriozisht, por nuk do të më duhej shumë për të arritur atje. Në një kohë veçanërisht stresuese, unë mbështillja një lak rreth qafës dhe qëndrova aty duke tërhequr litarin pa pushim - por pastaj mora një DM në instagram, dhe ju nuk mund të vrisni veten pa kontrolluar DM-të tuaja.

Nisja fillestare dhe Viagra

Rreth katër vjet më parë vendosa që pornografia mund të ishte një faktor kontribues, kisha lexuar një tabelë mesazhesh ku dikush e kishte përmendur atë dhe mendova se ia vlente një e shtënë. Kështu që për tre muaj nuk pashë pornografi, por vazhdova të bëja tundje andej-këtej. Pasi nuk pashë ndonjë rezultat dhe nuk dija për të gjitha burimet atje fillova përsëri PMOing. Por ishte rreth kësaj kohe që unë mora duart në disa viagra. Unë kisha bërë seks vetëm disa herë në disa vjet (me shkallë të ndryshme suksesi dhe klamidie), por trupi im reagoi ndaj Viagra mjaft dramatikisht. Kari im u bë i vështirë dhe qëndroi i vështirë për pjesën më të madhe. Kështu që shkova te mjeku dhe mora një recetë me një bandë përsëritjesh, dhe fillova të bëja shumë seks të dehur.

Shënim anësor: Unë nuk kam hulumtuar se sa e keqe është viagra për ju afatgjatë, por nuk mund ta imagjinoj se është saktësisht një multivitaminë. Unë gjithashtu kam një presion të lartë të gjakut për një kohë tani, e cila mund të vihet poshtë në stres dhe dietë, por mund të ketë diçka të bëjë me sasitë e mëdha të viagra-s që vendos rregullisht në sistemin tim për një kohë të gjatë. Prandaj bëni një hulumtim.

Kjo më rriti besimin dhe më rifilloi seksin në moshën 21 vjeç. Kam pasur disa lëvizje andej-këndej por nuk isha shumë i përfshirë emocionalisht me ndonjë nga gratë me të cilat po flija. Kishte të bënte thjesht me cica dhe gomar, pidhi dhe të ndyrë, gjë që ishte argëtuese, por edhe një element jopersonal për seksin, i cili megjithëse ishte i natyrshëm në një farë mase është përkeqësuar nga pornografia e shoqërisë sonë. Kjo vazhdoi për rreth një vit e gjysmë derisa ankthi dhe depresioni im u kthyen plotësisht. Kari im nuk mund të bëhej i vështirë pa një pilulë që ndoshta ishte goxha e keqe për mua, dhe truri im po më bërtiste se unë do isha ende një humbës i vetmuar pak i pavlefshëm për pjesën tjetër të jetës sime. Kjo më vuri më afër vrasjes së vetvetes që prej asaj kohe.

Diagnoza dhe Rimëkëmbja PIED

Dhe pastaj, ashtu siç po hynja në një gjendje të lirë të shëndetit mendor, dëgjova një koment në dhënien e një podkodi që ndryshoi jetën time. Një komedian po bisedonte dhe tha diçka të ngjashme
"... ose adoleshentë që masturbohen për pornografi dhe më pas nuk mund të bëhen të vështirë për të vërtetën." Unë kisha parë gjëra gjatë kalimit në forume duke iu referuar kësaj lloj gjëje më parë, por kurrë nuk i kushtova shumë vëmendje për shkak të gjithë keqinformimit dhe mungesës së shumë informacioneve konkrete ose burimeve, por kur e dëgjova këtë, ajo klikoi. Pas punës, unë shkova në shtëpi dhe googled mut nga PIED. Gjeta Yourbrainonporn dhe fjalimin e lodhur të Gary Wilson, gjeta Gabe Deem duke folur për këtë (bërtisni Gabe sepse ishte kaq i hapur dhe i paturpshëm për këtë çështje, për daljen në publik me të dhe për krijimin e një platforme dhe qendre burimesh për njerëzit e prekur me të PIED).

Që nga ajo ditë unë ndalova së tunduri ose të shikoja pornografi. E cila sinqerisht nuk ishte aq e vështirë për mua, sepse pas kaq shumë vitesh shikimi të pornografisë, kari im ishte gjysmë i butë kur shikoja pornografi, dhe seksi im natyror kishte qenë në 0 për një kohë shumë të gjatë. Kam vërejtur një dëshirë fillestare për të masturbuar dhe preokupim me fantazinë pornografike (mbetjet nga një zakon i zakonshëm i pornografisë), por më pas hyra në një vijë të sheshtë. Pas një muaji të kësaj unë hyra në një marrëdhënie rastësore dhe vazhdova të bëja seks me viagra për 5 muaj apo më shumë. Pas kësaj unë nuk kam bërë seks ose kam masturbuar për më shumë se tre muaj.

Pa kurrfarë stimulimi seksual apo grumbullimi fillova të kisha ëndrra të lagura. Unë fillova të bëj shaka në moshën 9 vjeç, kështu që kurrë nuk kisha pasur sperma të mjaftueshme për të garantuar një ëndërr të lagësht. Thirrni opozita për ëndrrat e lagura që ata rregullojnë ndyrë por gjithashtu mund të jenë super të çuditshëm dhe bruto. Mbaj mend që kisha një ku po qisja një hapje të çuditshme në një kolonë të bërë nga mishi i huaj. Jo diçka për të cilën do të bëja shaka, por ndoshta tashmë është një zhanër i pornos.

Pas asaj periudhe 3 mujore unë kam një tjetër të dashur dhe që nga ajo kohë jam në takim me të. Për mrekulli arrita ta fsheh gjithë këtë arratisje të turpshme nga ajo. Kam përdorur viagra me të për rreth 9 muaj. Kah fillimi i vitit fillova të më kap paniku se nuk mund të bëhesha i vështirë pa të dhe pata disa dështime. Por ajo me të vërtetë po kuptonte për këtë dhe nuk dukej se i interesonte. Dhe unë pushova së ushtruari aq shumë presion mbi veten time që të jem në gjendje të performoj. Ne kemi marrëdhënie seksuale 2-3 herë në javë tani, dhe unë kam ndaluar së përdoruri Viagra plotësisht. Nuk e kam problem të bëhem e vështirë dhe kemi një jetë të mirë seksuale.

Ndonjëherë qëndrimi i vështirë me prezervativ mund të jetë problem. Kur kjo të ndodhë, unë thjesht shkoj poshtë saj dhe zakonisht thjesht mbaroj pa prezervativ (e rrezikshme, por ajo është në pilulë, dhe ne nuk kemi marrëdhënie seksuale pa ndonjë nëse tashmë kam sperma). Siç e thashë në fillim të këtij postimi të gjatë të gomarit, shtytja ime seksuale ende nuk është aty ku mendoj se duhet, por unë kam një marrëdhënie dashurie të ndërtuar mbi besimin dhe pranimin, kështu që nuk do të filloj të bushtoj. Luftë 2 vjeçare - Ndjehet vetëvrasje për shkak të ED të shkaktuar nga pornografia: Tani nuk kam asnjë problem të bëhem e vështirë, GF dhe kam një jetë të mirë seksuale


Porno MUND të ndryshojë shijet seksuale të një personi. Kjo ndodhi për rastin tim rrufe shpejt. Porno më hoqi nga normat seksuale. Dhe tani jam në një fazë të përafërt të rimëkëmbjes sime, pa asnjë profesionist në zonën time të ditur sa për të më ngushëlluar në mjerimin tim që urren vetveten. Unë kisha pyetur disa profesionistë gjatë rrugës, "A është e sigurt pornografia?", Dhe "A mund të ndryshojë pornografia shijet tuaja"? Dhe sapo kam vetëm një "nah, ti je thjesht i çuditshëm shoqja ime. Kjo është normale. Goodshtë mirë për ty! "


Kthehu në dhjetor, pak para se të hidhja pornografinë për mirë, mora trajtim në një qendër mjekësore VA për mosfunksionimin tim të ngrerë. Mbaj mend edhe atëherë doktori më siguroi se nuk kishte asgjë fizikisht të gabuar me penisin tim. Sigurisht mjaft, qysh reboot tim Tani po bëj seks të shkëlqyeshëm, pa asnjë problem.

Epo sot nëna ime po kalonte nëpër disa posta të vjetra dhe kishte rezultatin e ekzaminimit tim. Lexohet. ”VA juaj fizik nuk tregon anomali të mosfunksionimit erektil ose dëmtim funksional. Në provimin mjekësor VA ju raportoni për fillimin e mosfunksionimit të ereksionit në gusht 2011. Ju gjithashtu raportoni se jeni në gjendje të arrini ereksionin por të mos mbani ereksionin. Ju tregoni se nuk keni marrë asnjë trajtim paraprak për mosfunksionimin erektil. Pas ekzaminimit fizik penisi është normal pa prova të deformimit, masave ose ndjeshmërisë. Nuk ka fistul të uretrës. Ky provim VA diagnostikon mosfunksionimin erektil dhe etiologjia identifikohet si natyrë psikologjike. ”


Herën e dytë që shkova te i njëjti mjek ajo thjesht nuk dinte çfarë të bëja. Ajo thjesht më tha se kishte parë shumë djem me problemin tim dhe e vetmja gjë që mund të bënte ishte të më jepte ca Viagra. Unë u përpoqa të shpjegoj se mbase ishte një çështje pornografie dhe ajo u përgjigj duke thënë se nuk ishte në dijeni të atyre lloj problemesh, ndaj ndihmë zero nga mjekët.


Leximi me këtë faqe më herët gjatë javës solli një kujtim të një udhëtimi për mjekun rreth 5 vjet më parë. Kam diskutuar me të faktin se unë nuk po bëja ereksione të duhura dhe e përmenda faktin se isha ende e virgjër dhe që sapo isha me një grua dhe kisha stimulimin e plotë fizik të një gruaje, gjërat do të ishin mirë.

Tani e kuptoj se ai nuk kishte idenë se për çka po fliste. Ai po shtrëngonte në kashtë dhe sapo përmenda se isha virgjër, ai u tërhoq në atë, tha atë që ai tha dhe më tha se nuk kishte asgjë për t'u shqetësuar. Ai e pa këtë si një mënyrë për të shpejt të më largojë dhe për të më nxjerrë nga flokët e tij. Unë pastaj, në atë kohë gjithashtu filluan të testonin gjak çdo muaj 6 për të parë në miun tim etj. Profesioni mjekësor nuk ka asnjë ide për pornografinë e lidhur me ED ose si ta kuroj atë.

Absolutelyshtë absolutisht patetike. Pa vetëdije ju as nuk mund ta filloni luftën. Thjesht vazhdoni të besoni se ajo që po kaloni është thjesht mënyra se si janë gjërat dhe se ka diçka inferiore tek ju ose diçka që nuk shkon mirë nga ana mjekësore.


Trajtimet që kam provuar: kam qenë në një urolog. Ne i bëmë të gjitha provimet e mundshme dhe gjithçka ishte në rregull. Pastaj fillova të përdor drogë ED. Unë i kam provuar të gjitha dhe përfundimisht kam filluar t’i përdor me pornografi! Unë mendova me vete se pornoja ishte shërimi sesa problemi, sepse të kesh një mbledhje të mirë do të më bënte të ndjehem mirë emocionalisht dhe i sigurt për shëndetin tim seksual, organik.

E keqja: sa më shumë kohë që përparonte, veçanërisht pasi përdori ilaçe ED me pornografi dhe madje isha me një vajzë shoqëruese, më në fund kuptova se në të vërtetë nuk kisha ndonjë interes seksual për vajzat e vërteta, vetëm një interes emocional për të filluar një marrëdhënie romantike. Problemi, sigurisht, është që gratë zakonisht presin që ne të performojmë si një konfirmim i atraktivitetit dhe bukurisë së saj. Pra, është vërtet e ndërlikuar. Dhe le ta pranojmë: është vërtet e vështirë nëse jo e pamundur për një grua normale, reale 3-D të konkurrojë me pornografinë hardcore. Unë kam filluar një proces ristartimi me një qëllim fillestar prej 12 javësh ose 84 ditësh, në mënyrë që të monitoroj progresin tim dhe ndryshimet e humorit, epshit, simptomat e mundshme të tërheqjes, etj gjatë rrugës.

Unë jam në ditën e 14 tashmë dhe unë tashmë ndiej një interes të përtërirë për të marrë kontakte me vajzat dhe për të pasur diçka të vërtetë. Unë gjithashtu ndiej më shumë interes për jetën vetëm për shkëputjen e shqetësimit për të pasur një mbledhje ose orgazëm. Kjo ngec në përparimin tim gjatë dy viteve të kaluara, sepse unë nuk isha në gjendje të merresha me simptoma të drejta dhe e mashtrova veten duke menduar se pornoja mund të më ndihmonte të vazhdoja vlerësimin tim për veten. Unë mendoj se nuk është kështu, sepse kisha arritur deri në një pikë të varur, duke masturbuar ndonjëherë në rraskapitje, edhe pse tashmë isha duke u përpjekur të tërhiqesha nga përdorimi i pornos.


(Mosha 38) Më mbetet vetëm tani t'ju falënderoj Pafundësisht për gjithë këtë punë që keni bërë dhe për përhapjen e fjalës, në vend që të përpiqeni të bëni një lloj fitimi nga ajo. E dashura ime e re më kërkoi të falënderoj edhe ty! Nuk mund të duroj të mendoj se si do të ishte zhvilluar pjesa tjetër e jetës time nëse do të vazhdoja me këto probleme. Po i afrohesha pikës ku mendoja se do të ishte më pak stresuese dhe zhgënjyese nëse thjesht do të harroja perspektivat e ndërtimit të një marrëdhënie të duhur përmbushëse dhe në thelb do të vendosja një vijë përmes seksualitetit tim në mënyrë që të jem (relativisht) në paqe me ajo

Gjatë dhjetë viteve të fundit, kam bërë skanime të ndryshme (si MRI), analizë të lëngjeve cerebro-spinale, analiza endokrine, studime të përcjelljes nervore (elektromiograma), jam konsultuar me urolog, seksolog dhe psikolog. Asnjë i vetëm nuk më ka pyetur në lidhje me përdorimin e pornografisë. Mendoj se këtu ka një problem real. Për atë që ia vlen, unë po bëj atë që mundem në mënyrën time për ta përhapur fjalën gjithashtu.


Pa disa mjekë, asgjë e gabuar fizikisht, diagnostikohej gjithmonë keq - ata kurrë nuk pyesin për pornografinë. Unë dyshoja se kishte një lidhje me zakonin tim PMO, por nuk mund të isha i sigurt, kështu që e mbajta atë. Një muaj më parë gf-ja ime u largua dhe unë vendosa ta zgjidh problemin njëherë e përgjithmonë, përndryshe nuk kam besim të mjaftueshëm për t'u afruar grave të reja. Gjeta këtë grup dhe videon e Tedx, u bë e ftohtë gjeldeti rreth një javë më parë, duke u ndjerë shumë më mirë tashmë (humor më i mirë, rritje e vitalitetit).


Unë kam një mik i cili është një psikiatër shumë kompetent dhe kam diskutuar me të për vite në lidhje me shkakun e këtij ED çmendur. Unë nuk e dija se çfarë ishte, por gjithashtu e dija që hedhja e Viagrës, etj. Te problemi nuk ishte zgjidhja, me të cilën ai nuk ishte dakord. Epo, kohët e fundit kam biseduar me të pasi kam rindezur dhe rikuperuar performancën time seksuale dhe e kam referuar tek YBOP. Shpejt pas kësaj ai pranoi humbjen në debatin tonë të vogël. Dhe, ai po pret me të vërtetë se ku do të jetë gjendja e këtij organi të ri të punës në vitet që vijnë.


Të hënën e dashura ime më telefonoi, ajo donte t'i jepte fund marrëdhënies. Shkurtimisht, një nga arsyet ishte çështja ime e tërë seksi. Problemi im është se nuk jam në gjendje të arrij orgazëm me një grua kur kryej marrëdhënie. Sidoqoftë unë mund të orgazmoj nga një punë e dorës nga e dashura ime. Unë besoj se trupi im ka kushtëzuar që vetvetja të arrijë orgazmën përmes stimulimit të penisit me një dorë. Një dorë padyshim që mund të krijojë një kapje më të ngushtë sesa vagjina e një gruaje.

Në vizitën e mjekut. Në thelb e informova atë për problemin tim dhe atë që mendoja se ishte arsyeja prapa tij. Unë doja të përjashtoja çdo problem fizik - ai pranoi që unë ndoshta nuk kisha ndonjë problem fizik pasi në të vërtetë mund të bëja një mbledhje. Ai vazhdoi të sugjerojë se ndoshta sjellin pornografi në dhomën e gjumit dhe lodra seksi. Ai gjithashtu tha se mund të përshkruante Viagra, por ndoshta do të më kushtonte pasi nuk kam asnjë problem fizik. Ai (mjeku) madje përmendi 'mos e shikoni zjarrin kur po e ndezni; shikoni në monitor ose TV gjatë seksit '. Ia përmenda këtë ish-it tim, dhe ajo nuk dukej e duhur për të, dhe unë pajtohem që nuk është e drejtë.


39 vjeçar përdorues i rëndë kronik i pornografisë këtu. Unë e di se ka një numër në rritje të meshkujve, madje edhe në të 20-at e tyre, duke përjetuar këto çështje. Unë kam humbur të gjithë epshin për disa vite, dhe kam ED të moderuar. Mjekësia, psikiatria dhe psikologjia kanë hetuar rastin tim nga çdo kënd i mundshëm. Jam zbuluar se kam ADHD, GAD dhe distimia. Unë kam bërë një doppler penisi dhe rrjedha e gjakut u tregua e pa shquar. Të gjitha hormonet janë kontrolluar disa herë. Unë jam vetë një punëtor i kujdesit shëndetësor, ashtu që ta dini. It'sshtë gjithashtu e zakonshme në ata me ADHD të kenë çështje të varësisë. Ajo që unë dua të zbuloj është nëse ata si unë që kanë masturbuar në pornografi për vite me radhë kanë përjetuar gjithashtu humbje totale ose gati totale të epshit si rezultat i kësaj?


Unë kam vuajtur nga Ankthi Social që kur isha 13 vjeç dhe gradualisht përkeqësohem (tani 26 vjeç). Pasi u pengova në artikullin tuaj, vendosa ta shtrij. Ju goditni gozhdën në kokë dhe unë vetëm doja të ju falënderoja që bëtë një ndryshim të madh në jetën time! Unë i thashë grupit tim të mbështetjes në http://www.socialanxietysupport.com/forum edhe për materialin tuaj. Në pjesën e pasme të mendjes time unë gjithmonë ndihesha sikur shumë masturbim dhe pornografia po i shkaktonte këto probleme (shqetësime sociale dhe çështje ereksioni). Unë madje pyeta mjekët në medhelp.com. Ata të gjithë qeshën me mua dhe këmbëngulën se masturbimi është i shëndetshëm dhe se ju nuk mund të masturboheni shumë.


Kam marrë Viagra dhe Cialis për vite me radhë për shkak të pornografisë time të induktuar ED. Të themi se pas një kohe, ata i bënë gjërat shumë më keq, është një nënvlerësim. Qëndroni larg pilulave nëse doni shërimin e vërtetë.


Disa muaj mbrapa isha në një pikë kur kisha nevojë për të gjetur një zgjidhje për ED. Disa urologë kishin thënë që problemi im ishte psikologjik, por nuk sugjeruan se si ta zgjidhin atë përmes mjeteve të tjera që mjekët. Gjithmonë e urreja Viagrën për shkak të ndjenjës së fytyrës së skuqur. Cialis ishte i shkëlqyeshëm kur punoi, por me kalimin e kohës dështoi dhe nuk ishte i besueshëm. Që nga 16, unë kam fjetur me rreth 100 gra, kështu që kurrë nuk kam pasur ndonjë problem të shtruar, deri më tani sepse jam duke e parë veten duke sabotuar ndërveprimet e mundshme për të shmangur një keqpërdorim të mundshëm. Po bëhet një tërheqje e madhe duke mos qenë në gjendje të qëndrojë shumë gjatë, një prezervativ e bën atë pothuajse të pamundur.


Unë kurrë nuk do ta harroj që një partner tërheqës, i vëmendshëm, i gatshëm të më thotë "Ju nuk e doni këtë [seks]". Ferr nuk e kam bërë. Unë kam qenë duke ndjekur atë përvojë të veçantë për dy vjet, dhe pastaj Big Jim dhe Binjakët vendosën të mos vinin në punë.

Unë shkova te mjeku menjëherë pas kësaj, por ai deklaroi se nuk kisha ndonjë problem, sepse mund të bëhesha shpejt. Nëse gjithçka funksionon mirë kur jeni vetë, nuk keni një problem hidraulik. Problemi është midis veshëve tuaj. Ai më dha viagra. por nuk ndihmoi. Thotë drejtë në kutinë: NUK prodhon një boner automatik. Zgjimi seksual duhet të ekzistojë tashmë. (Parafrazoj.) Ishte Truri juaj në Porno, të cilin e gjeta, për ironi të fatit, ndërsa kërkoja më shumë pornografi, që më vendosi në këtë udhë. Kam shkuar pornografi falas si një eksperiment 31 ditë më parë. Nuk do të them që ED-ja ime është zhdukur, por është përmirësuar shumë. Gjatë dy javëve të kaluara, me dy partnerë të ndryshëm unë isha në gjendje të arrija dhe mbështesja ereksionet funksionale.


Kam pasur marrëdhënie seksuale me të dy djemtë dhe vajzat, por për fat të keq asnjëri prej tyre nuk ishte i suksesshëm, nuk munda të bëja një mbledhje të duhur për penetrim, nuk mund të ruaj një mbledhje kur marrja e seksit oral. Përfundimisht kam hequr dorë dhe kam humbur interesin për seksin real.

Unë kam parë mjaft mjekë gjatë viteve, por asnjëri prej tyre nuk zgjodhi problemet e mia. Unë kam parë më shumë se mjekët 10 vetëm këtë vit dhe humbur mijëra dollarë! Kam provuar Viagra, Cialis, Mesazh, Mjekësia Tradicionale kineze, Akupunktura pothuajse gjithçka që unë mund të provoj, por jo, asnjë prej tyre nuk ka punuar! I pyeta të gjithë mjekët të njëjtën pyetje se nëse ED im është shkaktuar nga masturbime të tepruar, çuditërisht pothuajse të gjithë mjekët më sigurojnë se masturbimi nuk do të shkaktojë ED! Dhe se ED im është psikologjike jo organike.

Unë isha aq i dëshpëruar për përgjigjet, kështu që u ktheva te Google për të parë nëse ka një lidhje mes masturbimit dhe ED dhe kështu gjeta faqen e internetit të Gary Wilson YourBrainOnPorn.com, OMG Unë ndihesha i lehtësuar për të gjetur se unë nuk jam vetëm dhe se ka një mënyrë për të kuruar veten. Papritmas gjeta përgjigje për të gjitha problemet e mia!

Kështu që fillova sfidën Time Nofap më 1st Dhjetor, tani në 30 ditë, ndihem shumë më mirë !! Duke filluar nga java 3 fillova të kisha ereksione në mëngjes, të cilat ishin mjaft të forta për të më zgjuar. Tani unë gjithashtu mund të bëj një ngritje të fortë duke stimuluar penisin tim, edhe pse do të zgjasë vetëm disa sekonda, nëse nuk vazhdoj të stimuloj. Pothuajse kam pasur një ëndërr të lagur këtë mëngjes, por unë u ndal përsëri në kërkimin që të nxirrja momentin kur u zgjova nga ëndrra. Në përgjithësi ndihem më i sigurt, më energjik dhe më social! http://www.reddit.com/r/NoFap/comments/2qwxqr/30_days_nofap_severe_ed_since_17_and_confused/


Unë jam në fillim të një rruge të gjatë për të hequr ED nga jeta ime. Niceshtë bukur të shoh progres, por unë do të qëndroj me këtë. Asnjë P nuk është një ndryshim i përhershëm. Asnjë fap për aq kohë sa zgjat .... dhe shumë pak fap pas kësaj. Ndërsa dikush tjetër ka postuar, bëj një djalë tjetër një favor dhe tregoji mjekut tënd rreth YBOP dhe kësaj faqe. Kam parë mjekë të shumtë dhe kam harxhuar mijëra në vizita në zyra, barna dhe analiza. Edukimi mund të fillojë me ju. TLDR: PIV-i i parë i suksesshëm me 7 vjet… pas vetëm 17 ditësh. Qëndroni në planin tuaj… kjo funksionon.

Në moshën 51 vjeç, shkova te mjeku duke kërkuar përgjigje për ED. Ai më tha të njëjtën gjë, "Gjithçka është në kokën tënde", pasi më bëri disa pyetje në lidhje me jetën time seksuale (megjithatë asgjë në lidhje me përdorimin e pornografisë). Oh, unë kisha bërë punën e gjakut disa muaj para kësaj dhe testosteroni im dhe hormonet e tjera ishin të gjitha në intervalin normal.


Kam arritur të bëj seks në të 20-tat e mia, por ishte goxha keq. Sapo të vura prezervativ do të shkoja butë. Unë arrita të kisha një takim të mirë me një prezervativ, por mendoj se kjo ishte sepse kisha kaluar gjithë fundjavën me këtë zog dhe nuk bëra hov javën para se ajo të vinte të më vizitonte. Por në fund të fundit është se unë thjesht nuk po funksionoja siç duhet. Më në fund, në moshën 28 ​​vjeç, shkova të shkoj të vizitoj një urolog. Ai vendosi që asgjë nuk ishte në rregull me mua fizikisht (të paktën nën rrip) më dha një skenar për Cialis dhe më dërgoi rrugës. Në të njëjtën kohë zbulova YBOP dhe papritmas gjithçka kishte kuptim. Unë pashë shumë të përbashkëta midis historisë time dhe asaj që djemtë e tjerë kishin ndarë. Ishte një zbulim i MADH për mua.

Pra, afërsisht 8 javë më parë fillova një reboot. Asnjë pornografi. Asnjë masturbim. Pa orgazëm. Qëllimi im ishte të bëja seks me një prezervativ deri në orgazëm. E përqendrova energjinë time diku tjetër. Fillova të punoja më shumë, fillova të lexoja përsëri dhe u përpoqa të qëndroja larg Internetit (përveç nëse kishte të bënte me punë).

Unë e arrita qëllimin tim! Këtë të Premte të kaluar kam bërë seks deri në orgazëm. Kam përdorur një prezervativ pa asnjë problem. Gjatë parathënies nuk u bëra i vështirë menjëherë por pas pak ajo u kthye! Një ndjenjë e tillë surreale. Vendosja e prezervativit nuk ishte çështje. Thjesht e mora ngadalë dhe pa presion. Dhe të jem i sinqertë, zbritja pasi nuk e bëri atë për 8+ javë u ndje e tmerrshme. Ajo gjithashtu e shijoi atë bazuar në reagimet e saj ... Unë kurrë nuk kam parë një ëndërr të lagur dhe nuk jam i sigurt nëse kam qenë ndonjëherë "i rreshtuar". Libidoja ime u depilua dhe u dobësua, por kurrë nuk kam vërejtur një model të vërtetë.

Gjëja më e madhe që mund t'ju them është të qëndroni larg pornografisë dhe të gjitha imazheve në Internet, mos u hidhni dhe bëni durim! Unë nuk mund t'ju them se sa takime të këqija kam pasur, sa prezervativë të shkatërruar kam kaluar, sepse nuk mund të qëndroja fort për t'i vënë ato. Ky është një hap i madh për mua, si ngjitja në malin Everest ose thyerja e miljes katër minutëshe apo diçka tjetër. Kështu që rri aty djema. Ju mund ta rregulloni këtë.


Unë kam pasur probleme ED me seks normal gjatë gjithë kohës, dhe kam arritur vetëm kur më jep punë dhe nuk i them asaj që të jetë e butë për këtë. Pas një kohe të tillë unë u inatosur dhe shkoi tek mjeku im i vjetër i familjes 60 dhe i thashë se kisha ED në moshën 21.

Ai më pyeti se sa kisha pirë kur nuk mund të rrija dhe të gjitha këto. Më pas ai më dorëzoi tableta 2 të Viagra dhe një recetë për një kuti me 4 more.I was so excited kur të dashurën time erdhi për të parë mua tjetër.

Unë i thashë asaj që urdhëroi mjeku dhe pasi disa verëra u tërhoqëm në dhomën e gjumit. Safeshtë e sigurt të thuash që nuk shkova i dobët lehtë. Kjo gjë ndodhi kur më duhej të ndaloja për frymë për rreth 5 minuta, por u ktheva përsëri përsëri kur u futëm përsëri në të. Ishte e mahnitshme! Megjithatë kisha një problem. Edhe një herë, nuk mund të vija. Edhe me një punë të gjatë të fuqishme të dorës, asgjë nuk ndodhi. Përveç kësaj, penisi im ishte shumë i lënduar në mëngjes. Asnjëra nuk dukej e drejtë.

Pasi u ktheva në shtëpi, u rrëzova në një rruge depresioni, sikur kisha shumë herë më parë dhe pyesja se çfarë dreqin kishte gabuar me mua. Isha homoseksual? A u shqye nga ankthi? Ishte shumë e fucked nga përvojat e mia të kaluara seksuale ?? Lista kur e kam agonizuar mbi të pa fund. Unë kam qenë si kjo për një kohë dhe vetëm unë ndjeva mut, pastaj i trishtuar, pastaj i hidhur, pastaj i mpirë. Une mendova se do te kthehesha tek mjeku dhe te merrja me shume pilula.

Dukej e logjikshme; pasi që nuk kam qenë duke bërë seks çdo ditë (unë kam qenë masturbating në vend) kështu që pse nuk paguajnë vetëm faturën dhe të lumtur? M'u desh të merrja telefonin tim dhe të shihja numrin e telefonit të mjekut tim para se të mund t'i përgjigjesha pyetjes time. "Sepse dua të jem normal" "Sepse nuk dua që diçka kaq e natyrshme të jetë një problem i tillë." Do të qëndroja në shtrat natën me letrën time të higjenës pranë meje, një ekran para dhe dorën time mbi të penisit të vështirë dhe shikoni në atë dhe mendoni "Tani, pse ferr nuk mund të shihet ju bëni atë për mua kur unë në fakt me një vajzë të vërtetë?"

Nja dy javë më parë kam shkuar në Googled "mosfunksionim ngrerë të desensitizuar" dhe shkoi në faqen e parë në listë dhe lexova rreth ED-së të pornografisë. Ajo u kthye në një dritë të vogël në pjesën e prapme të kokës.


120 ditë më parë unë kisha ED plotësisht dhe nuk mund të merrja mbledhje pavarësisht se çfarë bëri ajo. Të dy jemi në moshën 50-60 vjeç. Pastaj një ditë u bëra në internet për të gjetur ndonjë shpjegim; Së pari gjeta shumë "faqe mjekësh" me shpjegime si ankthi, depresioni. . . . . Të gjitha këto nuk përputheshin me mua, ndërsa unë kam shëndet të mirë si fizikisht ashtu edhe mendor.

Pastaj pas disa orësh leximi gjeta faqen e internetit të Gary Wilson www.yourbrainonporn.com. Realizuar se unë isha me të vërtetë thellë në një varg-varësi të internetit me vite të XOXXUMX-1 PMO çdo ditë. Filloi menjëherë në udhëtimin tim nofap / noporn / noedge. U përpoq të bëja seks një herë në muaj. U bë më mirë dhe më mirë. Tani pas ditëve të 3, isha në gjendje të bëja seks me ereksion të plotë, që zgjati dhe kontrolloja dhe le të vijë orgazma ime kur të doja. Faleminderit të gjithëve në këtë faqe interneti. Ju më keni dhënë mbështetje çdo ditë. Dhe në sajë të G. Wilsonit dhe gruas së tij.

Dëshirat e mia për të ardhmen është që personat akademikë të aftë midis nesh fapstronautët të bëjnë një revolucion në të gjitha llojet e enciklopedisë për të informuar të gjithë rreth MO - se kjo çon lehtësisht në PMO që çon në ED.


Pa PMO për 10 ditë. Unë kam qenë në mënyrë të pavetëdijshme në dijeni të varësisë time 15-vjeçare pornografike derisa fundjavën e kaluar ajo klikoi, dhe unë sinqerisht u hodha nga shtrati im duke thënë "OMG… OMG…" Unë nuk ju bëj shaka! Për momentin jam 27 vjeç. Kur isha adoleshente kurrë nuk dija shumë për seksin, organet gjenitale të femrave ose botën e pornografisë. Unë kurrë nuk jam rritur me burra në jetën time, kështu që pornografia nuk ishte e arritshme gjatë viteve të mia të adoleshencës.

Më kujtohet kur gjithçka shkoi keq (gabim në kuptimin që unë u njoha me Miss 2-D Vagina). Unë po shikoja një kanal televiziv gjerman kur nëna ime punonte vonë atë natë. Unë kurrë nuk kisha parë diçka kaq stimuluese në jetën time. Unë ende mund të kujtoj se adrenalina nxiton rreth trupit tim atë natë. Shfaqja që isha duke shikuar po shpjegonte gruas se si të ketë orgazma me vibrator. Në moshën e 14 që ishte Hardcore Porn. Që nga ajo kohë më ka magjepsur (duhet të tingëlloj si një zvarritje). Nga mosha e 15 kam pasur revista porno dhe kaseta VCR, kurrë nuk kam menduar se po bëja ndonjë gabim duke e parë këtë material. Por duke shikuar mbrapa ajo ndryshoi pikëpamjen time për femrat sikur të ishin për të marrë kur ndjeva si ai. Unë kurrë nuk kam pasur marrëdhënie seksuale derisa unë isha 16.

Edhe atëherë, nuk ishte e veçantë sepse thjesht kërkoja të bëja seks me ndonjë gjë në të vërtetë. Për fat të mirë ishte me të dashurën time, por menjëherë pas kësaj unë mbarova me të dhe shkova me një vajzë tjetër. (Unë me të vërtetë i theva zemrën asaj vajze; ishte hera e saj e parë gjithashtu.) Përgjatë viteve unë isha një maniak seksual absolut, mund të bëja seks çdo natë pa asnjë lemzë. Unë kam qenë gjithmonë një njeri i shpejtë për të zemëruar. Gjithçka jashtë kontrollit tim më zemëroi veçanërisht nëse një e dashur më refuzonte seksin, edhe pse do të bëja seks shumicën e ditëve.

Me varësinë nga seksi dhe pornografia, unë gjithashtu kisha një varësi nga droga ndaj shumicës së barnave në dispozicion në rrugë. Tani që kam mësuar rreth Sistemit Limbik, Dopaminës dhe Receptorëve, tani mund të kuptoj pse duhej ta kisha atë "Goditje" gjatë gjithë kohës, të goditesha nga seksi, seksi i rrezikshëm, droga dhe pija. Në thelb truri im dëshironte të shtëna dopamine gjatë gjithë kohës, por unë nuk isha në dijeni të kësaj situate.

Vitet e fundit të 8 kanë qenë më të këqijat: isha në depresion, i shqetësuar, i zemëruar, i hutuar dhe nuk e dija se çfarë po ndodhte me mua. Unë po merrja anti-depresione, të cilat kurrë nuk ndihmuan. Pastaj duke marrë medikamente ankth që kurrë nuk ndihmoi. Pastaj unë shkova në menaxhimin e zemërimit që kurrë nuk ndihmoi. Pastaj shkova në këshillimin e varësisë për sjelljen time të pijes, e cila kurrë nuk ndihmoi. Pastaj shkova te një psikolog që nuk mund të më diagnostikohej.

E shihni, unë po heq dorë nga vetja ime. E vetmja gjë që më bëri të lumtur ishte të bëja seks ose të shihja pornografinë që të kisha hitin e dopaminës. Në vitin e kaluar, unë kam vërejtur se erecionet e mia kanë qenë vërtet të dobëta. Edhe unë kam derdhje të parakohshme, dhe kjo më shqetëson aq shumë. Ndihem si gjysma e njeriut që duhet të jem. Pra, pas një hulumtimi të vogël kam ardhur nëpër artikuj mbi rreziqet e pornografisë, dhe çdo klik më mori në këtë faqe dhe unë nuk mund të mos lexoj postimet e secilit. Kjo faqe është e mrekullueshme. Është një dritë nga qielli që shkëlqen për të më ndihmuar LOL.

Deri më tani nuk kam masturbuar, shikuar pornografi apo orgazëm. Të jem i sinqertë, unë kam parë aq shumë pornografi sa e kam lodhur veten looking vazhdimisht duke kërkuar përmbajtje të re kur e shikoja. Kam disa simptoma tërheqjeje që kur kam ndaluar PMO, të cilat do të doja t'i ndaja me të gjithë:

• Dhimbje koke

• Të ndiheni të sëmurë në mëngjes

• Djersitje

• Gjithmonë lëvizni këmbët në shtrat

• Harresa

• Mendim i mjegullt

• Zgjimi gjatë natës

• I përgjumur gjatë ditës

• Moods ndryshon çdo ditë ose pas një sy gjumë

Por, nga ana e mirë, e di që mund ta mposhtim këtë varësi. Unë e kam marrë tashmë varësinë; Unë nuk dua të kthehem në atë. Të gjitha që unë dua tani është kimi im i trurit për të rivendosur përsëri në një ekuilibër të shëndetshëm dhe pastaj unë do të përpiqet përsëri në një marrëdhënie dhe dashuri në vend të epshit mbi trupin e saj. Kam gjetur veten në marrëdhënie me vajzat që nuk ishin fizikisht tërheqëse si unë vetëm për të bërë seks me ta. Kam gjetur veten duke bërë marrëdhënie seksuale me vajzat që kam njohur, dhe më pas nuk u kam folur përsëri sepse isha turp. Ishte një vend i keq dhe i keq për të qenë në botë, por tani e di se çfarë ka shkuar gabim në jetën time.


(Njëzet e ca) Unë kam qenë te mjeku për këtë dhe gjithçka është normale për sa i përket niveleve të hormoneve, zemrës dhe të gjitha kontrolleve të tjera që ata bëjnë. Ata nuk mund të më ndihmonin. Në fund ata thjesht më dhanë ca Viagra dhe më dërguan në rrugën time. Kjo ishte e padobishme për mua gjithsesi, pasi pa një libido me të vërtetë nuk ka shumë kuptim të marrësh një ereksion.


Situata ime në 15 vitet e kaluara: shumë pornografi, masturbim dy herë në ditë, shpesh fetish pornografi / porn ekstreme. Unë fillova të shikoj pornografi kur isha 18 vjeç dhe nuk kisha asnjë marrëdhënie seksuale me gratë derisa isha 21 vjeç (vetëm një episod i shkurtër) dhe më pas 25. Ereksioni shpesh ishte i keq ose aspak. Nuk e dija se çfarë po bëja gabim sepse gjatë masturbimit ereksioni ishte mjaft i mirë (megjithëse jo i përsosur!).

Unë vetë isha testuar në shumë mjekë dhe ata të gjithë zbuluan se isha absolutisht i shëndetshëm me një përjashtim - nivelin e ulët të testosteronit. Isha i lumtur që gjeta zgjidhjen por isha shumë gabim. Unë iu nënshtrova një kure testosteroni, niveli i gjakut u ngrit në një nivel shumë të mirë, por edhe pas disa muajsh nuk ndjeva aspak përmirësime. Sigurisht, çdo vajzë dëshiron seks, kështu që unë humba të gjitha marrëdhëniet e mia. Mjeku im i fundit më tha se problemi ishte fshehur diku në trurin tim, por është e pamundur të luftohet.


kurrë nuk do ta humbja kohën dhe durimin tim për një urolog përsëri. Ata janë njerëzit më të padobishëm në fushën e mjekësisë kur bëhet fjalë për ereksionin, duke dhënë diagnozë të rreme dhe duke ju thënë të gjitha në mendjen tuaj që jeni vetëm të shqetësuar. Dikush lart në fushën e mjekësisë duhet të lajmërohet se sa pak urologë e dinë, sepse duhet të jetë puna më e lehtë e budallallëkut në profesionin e mjekut. Në fakt më zemëron sa mut janë në të vërtetë. Do të mendoja se ata në të vërtetë ndihmojnë 1 në çdo 10 pacientë që shohin.

Unë do t'ju jap një shembull, për disa përdorues të pornografisë hardcore si unë, sa më shumë që masturboj në pornografi, aq më shumë viagra filloi të humbasë efektivitetin dhe filloi derdhja e parakohshme,

tani nëse shkoj te një urolog dhe ai më injektoi penisin kështu që unë kam një ereksion në mënyrë që ai të marrë një skanim të venave dhe enëve të gjakut, kur nuk funksionon siç duhet, ai do të thotë se është problemi i venës ose enës së gjakut, kur në realitet është truri im që nuk komunikon me penisin tim siç duhet, a ka kuptim kjo?

që kur kam filluar rindezjen time, Ive kam përdorur Viagra një herë vetëm për të parë nëse po funksionon përsëri siç duhet dhe ndërsa nuk po funksiononte 100 për qind, patjetër që po punonte shumë më mirë sesa para se të deklaroja rindezjen time.


Arsyeja për të gjetur trurin tuaj të trurit është direkt për shkak të ED. Çdo marrëdhënie që kam pasur ndonjëherë kam përjetuar probleme me ED. Nga të qenit i paaftë për të depërtuar fare në të qenit në gjendje për të depërtuar dhe për të qëndruar i ngritur për disa minuta në rastin më të mirë. As mos përmendni gojën, të qenit në fund për seks ose etj, pa përgjigje fare, nuk ishte stimulim i mjaftueshëm. Dikur imagjinoja skena pornografike ndërsa bëja seks në mënyrë që të përpiqesha të mbaja një mbledhje të dobët. Kam humbur një martesë edhe për këtë. Tani jam rimartuar me një grua të bukur mbështetëse.

Unë provova të gjitha barnat ED. Unë shkova te një urolog 5-6 herë dhe të gjithë nuk thanë asgjë të keqe fizikisht. A tingëllon e njohur kjo? Kam provuar terapistë seksi, ata thanë se ishte ankth seksual. Po, as atje nuk kam stërvitur mirë. Rezulton e vërteta, siç e dimë tani ishte përgjigja e shurdhër e kënaqësisë që përjetësoi impotencën që përjetësoi ankthin përmes kondicionimit operativ (një mënyrë e dashur të thuash se ke mësuar të kesh frikë se mund të mos jesh në gjendje të krijosh një ereksion dhe potencialisht të poshtërosh veten dhe partnerin tënd).


Unë jam një mashkull 27 vjeçar i cili ka përdorur pornografi në baza ditore në mesatare 1-3 herë në ditë për një hark kohor prej përafërsisht 14. I godita pubertet në të njëjtën kohë kur interneti në të vërtetë filloi të hiqet që përkon me qasjen e lehtë të pafundme ndaj pornografisë.

Unë kam luftuar me ED në çdo marrëdhënie të vetme që kam qenë ndonjëherë dhe për VITE nuk e kisha idenë pse. Mendova se kishte diçka që nuk shkonte fizikisht me mua në fillim.
Unë shkova te urologu ndoshta 4-5 herë për të bërë një provë mjekësore vetëm për të gjetur asgjë të gabuar fizikisht me mua. Gjithmonë më rekomandonin ilaçe dhe merrja vetëm një për të shpërthyer në koshere me një reaksion alergjik. Pastaj u ktheva te terapia seksuale duke menduar se duhet të jetë psikologjike pasi kam ngritje të natës.

Bëj përsëri protestën (unë në fakt isha i inkurajuar të përdor pornografi dhe të masturbohem) Ajo që është disi komike tani është që unë përdorja pornografi me gjasë 2-3 herë në ditë dhe bëja masturbim për orgazëm gjatë gjithë kohës që po ndodhte dhe unë "thjesht nuk mund ta kuptoja".

Do të qëndroja zgjuar për orë të tëra duke parë pornografi dhe duke masturbuar, duke humbur gjumin e nevojshëm. Kur erdhi koha e pornografisë, nuk ngjan asgjë tjetër në botë. Unë jam një djalë atletik në formë të shkëlqyeshme fizike dhe me shëndet të mirë me këtë problem poshtërues iluziv.


(Mesi i viteve '30) Deri disa vjet më parë, kështu që unë ndjeva si një dështim të madh pasi nuk kishte asgjë të gabuar nga ana mjekësore por asgjë nuk do të funksiononte. Për shumë vite thjesht mendoja se isha i thyer pasi nuk kishte shërim. Urologu më përshkroi Viagra në shkallën e parë pasi tha që në shumë raste kjo ndihmoi që gjërat të ktheheshin në normalitet, madje edhe djem me ED psikologjike. Që atëherë e kam provuar atë si një dorë ndihme, por kohët e fundit e kuptova mënyra më e mirë do të ishte të lejoja vetëm periudhën e rindezjes, megjithëse ende pyes veten se moti pas tij duhet të paktën ta marr për të ndihmuar disa herë ngrit besimin tim, por atëherë unë nuk dua të mbështetem në të as… vendimet e vendimeve.


Shkoi me kontroll testosteron tim dhe unë kam qenë mirë. Kështu që unë googled simptomat e mia dhe BAM !!, këtu unë jam. Unë edhe kohët e fundit kam bërë një takim me psikiatrin tim për t'i treguar asaj se unë kam realizuar të gjitha gjërat dhe se ajo ishte shkarkuar. Lol. Pjesa e trishtuar është se ajo nuk ishte në dijeni të këtij varësia dhe unë në fakt i mësova diçka asaj. Tani ndihem fantastik.


Unë jam 26, dhe e kam këtë çështje që nga koha kur isha 19 vjeç (më në fund e lidha përdorimin e tepërt të përditshëm të pornografisë me kur kam marrë shkollën time laptopë në kolegj). Hera e parë që provova ED ishte kur pata gf tim të parë serioz. Unë shkova te mjeku im i kujdesit parësor për të parë se çfarë po ndodhte, dhe ai më dha disa Viagra për të kapërcyer "gungën time mendore" siç e quaja unë.

Deri rreth një vit më parë, kjo metodë funksionoi mirë, atëherë vura re se madje nuk marr më dru në mëngjes Sad. Fjalë për fjalë ndjehet si një copë mishi e pajetë midis këmbëve të mia. Edhe kur jam në dush, mund të kujtoj kur isha më i ri do të lahesha atje poshtë (duke u ledhatuar pa dashje) dhe do të merrja një tërbim të fortë nga kjo. Jo më. Edhe e dashura ime më e fundit do të isha në gjendje të bëja seks dhe të merresha me marrëdhënie seksuale pa ndihmën e pilulave, por ereksionet e mia do të humbnin shumë lehtë pa stimulim manual dhe ata gjithmonë do të rrëzoheshin në rënie. Pothuajse si mekanizmi i mbylljes që do të mbante penisin tuaj të ngritur thjesht nuk funksionoi më.

Eshtë e panevojshme të them se unë kam qenë tepër i dëshpëruar për tre gjëra: 1) fakti që kari im nuk qëndron në një kënd 90 gradë siç duhet kur ngrihet, 2) se për mua duhet një sasi e jashtëzakonshme përpjekje për të arritur një mbledhje së fundmi, por patjetër jo më pak e rëndësishmja, 3) fakti që duhet të mbështetem te pilulat për të bërë një mbledhje vetëm 26 vjeç. Mbani mend, unë kam qenë në 4 urologë, 2 mjekë të kujdesit parësor, 2 psikologë seksualë dhe një endokrinolog. Unë jam një atlet, stërvitje dy herë në ditë dhe konsensusi është që unë jam i shëndetshëm siç mund të jetë. Nuk mund të isha më i shëndetshëm.


Shkëmbimi në një forum tjetër:

Guy # 1

Unë kam qenë duke parë një terapist për 3 vjet dhe kemi zbuluar se ankthet e mia janë mjaft të thella. Unë mund të hiqja dorë nga masturbimi dhe shikimi i pornografisë për një vit dhe kjo nuk do të ndryshonte shumë nga asgjë. Për mua, përdorimi i pornografisë dhe masturbimit është një mënyrë për të kënaqur dëshirat e mia seksuale, sepse kam shumë vështirësi t'i kënaq ato me seks të vërtetë. Me fjalë të tjera, unë përdor pornografi dhe masturbohem për shkak të performancës time të dobët seksuale, në krahasim me performancën e dobët për shkak të pornografisë dhe masturbimit.

Guy # 2

Nëse as nuk keni provuar të abstenoni nga pornografia dhe masturbimi, nuk duhet të postoni këtu. Ne nuk jemi këtu për të përdorur pornografi dhe masturbim për të përmbushur kërkesat tona. Siç mund ta shihni nga postimet e të tjerëve, shumica e njerëzve këtu shohin përmirësime të mëdha nga abstenimi. Shumica e miqve të mi shohin pornografi dhe masturbohen shpesh, dhe nuk kanë asnjë problem, por përsëri jo të gjithë kemi trurin e krijuar për të trajtuar gjithë atë stimulim.

Guy # 3

Shumica prej nesh ishin në të vërtetë 100% të shëndetshëm para se të kishin një problem ED në një moment. Ne nuk përdorim p & m për shkak të problemeve të performancës. Ne kemi çështje për shkak të saj.

Guy # 4

Seriozisht njeri, po jep 2 centët e tu në një forum të gabuar. Duket sikur keni çështje të thella psikologjike, por kjo nuk është ajo për të cilën po flasim këtu. Nëse jeni në fund të të 50-ve, atëherë padyshim që pornografia në internet nuk ishte aty kur filluan problemet tuaja.

Unë mund të them me siguri 100% se kisha problem ZERO të ngrerë me seksin e vërtetë para se të filloja të bëja pornografi çdo ditë. Mendërisht nuk kisha asnjë problem aspak dhe performanca e dobët nuk filloi të ndodhte derisa fillova të kërkoja pornografi mbi të vërtetën. Edhe unë nuk është provuar "shkencërisht" akoma, jam i sigurt që janë bërë studime dhe libra janë shkruar ndërsa flasim.

Guy # 5

Vetëm se nuk është provuar shkencërisht nuk do të thotë asgjë. Unë e di se të gjitha historitë këtu dhe fakti që asgjë nuk po ndihmonte me simptomat e mia ED derisa fillova të abstenoj nga masturbimi më tregojnë se ka diçka në këtë.

Çdo vend, përveç disa në Internet, vazhdon të thotë të njëjtën mut, "Masturbimi është i shëndetshëm dhe nuk ka efekte anësore në trupin tuaj! Në të vërtetë është e dobishme të masturbosh dhe të bësh seks; më shumë më mirë! Problemi juaj është thjesht në kokën tuaj, ju keni çështje më të thella sesa thjesht masturbimi. " Gjë që unë e di se nuk është e vërtetë. Dua të them pasi ndalova pornografinë dhe masturbimin, pashë një botë ndryshimi! Sa më gjatë të shkoj aq më mirë rezultatet, dhe aq më mirë ndihem.

Ju nuk mund të më thoni se masturbimi dy ose tre herë në ditë është i mirë për trupin. Nuk e kisha idenë se dopamina mund të më bënte të ndihesha në këtë mënyrë. Nuk e dija që shumë mund të kishte efekte, duke përfshirë rrallimin e flokëve, dhimbjen e mesit, dhimbjen në ijë, etj. Pse kaq shumë njerëz do të merreshin me këtë dhe do të gjenin rrugën e tyre këtu dhe tema të ngjashme me këtë? Pse kaq shumë njerëz do të shohin rezultate pozitive me kufizimin e pornografisë dhe masturbimit?

Guy # 2

Ju jeni 50 vjeç. Nuk mund ta imagjinoj atë që keni përjetuar në jetën tuaj. Unë jam duke supozuar që ju keni qenë duke masturbuar në kaseta dhe revista VHS që kur ishit 11. Merrni ca Viagra dhe kujdesuni për familjen tuaj. Mos hyni në këtë fije ku njerëzit kanë nevojë për ndihmë dhe përpiquni t'i shmangni nga ato që u nevojiten me të vërtetë sepse ju "nuk mund ta bënit atë".

Nga përvoja personale mund t'ju them se kjo funksionon, thjesht mos u dorëzoni. SOshtë kaq e thjeshtë. Do të postoj azhurnime çdo javë sepse vetëm kjo javë ka qenë një përmirësim i madh në jetën time. Ankthi im ka filluar të zvogëlohet dhe standardet e mia për gratë kanë rënë aq shumë saqë kur shoh vajzë normale në rrugë ndiej një ereksion që po vjen.

Kjo nuk ka ndodhur kurrë më parë. Të gjithë në këtë temë ju lutemi ndiqni këshillat e mia, dhe unë e di që mund ta bëni. Bën PUN. Periudha It'sshtë një regjim që të gjithë me ED që kanë përdorur pornografi duhet të japin një goditje.


Unë dua t'ju falënderoj aq shumë për të më ndihmuar të zbuloj shkakun e mosfunksionimit seksual në pornografinë në internet. Unë kam luftuar me derdhje të vonuar dhe ED për disa vjet tani, dhe asnjë nga mjekët dhe terapistët që kam folur ndonjëherë kurrë nuk kanë lënë të kuptohet se pornografia mund të jetë shkak. Ata kurrë nuk e pyetën nëse kam masturbuar për pornografi, dhe kurrë nuk kam menduar ta ofroj atë si një shkak të mundshëm. Puna juaj ka qenë një ruajtës i jetës për mua.


Kam filluar të shikoj video hardcore rreth 8 vjet më parë dhe PMO'd çdo ditë me binges 4-6 herë në muaj. Kam disa muaj që kam përjetuar disa simptoma serioze të ED. Unë kurrë nuk e kisha menduar me të vërtetë se mund të kishte lidhje me pornografinë derisa shkova te urologu dhe ai sugjeroi se ishte psikologjike pasi nivelet e testosteronit tim ishin të mira dhe unë jam një mashkull i shëndetshëm 26 vjeç.


Me simptomat e varësisë nga pornografia që pësova gjatë viteve, pashë një mjek të përgjithshëm, specialistë, psikiatër dhe një psikolog. Simptomat janë depresioni, ankthi, lodhja, izolimi social kryesisht. Askush nga këta 'profesionistë' nuk bëri lidhjen midis simptomave që kisha dhe varësisë nga pornografia.

Ata më dërguan për analiza të gjakut dhe / ose më dhanë anti-depresione dhe ilaçe kundër ankthit. Çfarë bëjnë këto ilaçe për ty? Një nga efektet anësore kryesore është ED. Pra, për të kundërshtuar që ata të ju japin një tabletë për të ndihmuar, si Cialis. Një rreth vicioz i vërtetë që injoron shkaqet e vërteta, duke krijuar një sërë problemesh të reja në të njëjtën kohë duke e keqësuar gjendjen tuaj ekzistuese. Dhe me shpenzime të mëdha.

Ajo që dua të di është se pse u mor hulumtimet në internet për të gjetur përgjigje kur asnjë nga profesionistët mjekësorë që pashë nuk arriti të identifikonte problemin e vërtetë? A e mendojnë vëllazëria mjekësore se varësia e pornografisë është një barrë e keqe, a nuk janë të trajnuar ta njohin atë si një tronditje të madhe që prek një brez të tërë apo thjesht e injorojnë atë?


(Gay) Dy vjet më parë druri im filloi të përkeqësohej dhe përkeqësohej, derisa më në fund RIP :(, pa dru, pa epsh, pa ndjeshmëri në penisin tim I. Unë mendova 'kjo është e përkohshme.' Por asnjë ngritje madje edhe me pornografi. Kjo situatë më zhgënjeu shumë. Unë u shqetësova pas një muaji të kësaj.

Së pari provova cialis dhe viagra, me rezultate të mesme, ereza të dobëta, por pa ndjeshmëri. Tjetra, unë u përpoqa të shkoj në një urolog. Ai urdhëroi disa teste dhe çdo gjë ishte në rregull.

Ai më dërgoi tek një endokrinolog. Kishte një vit të tërë testesh (dhe frustrimi) me endokrinologun… vetëm për të më thënë që ekuilibri im hormonal është në rregull. Në atë vit provova çdo lloj suplementi bimor.

Më në fund, endokrinologu më dërgoi te psikiatri për problemet e mundshme të vetëbesimit si adoleshente. (Unë jam 32 vjeç) uhmmm. Psikiatri më tha se edhe unë isha mirë emocionalisht, përveç zhgënjimit tim.

Ishte e vështirë. Jeta ime seksuale ishte një katastrofë. Në atë vit, dy djem më lanë për shkak të problemit tim. Kisha turp të isha me dikë. Unë jam "mirë dhe i shëndetshëm", por. Gjithsesi, nuk e di se si erdha në idenë se çështja mund të ishte e tepërt e pornografisë. (Unë kisha rënë në pornografi të përditshme të vështirë, faqe dhe faqe të qindra djemve.)

Googling "mosfunksionim ngrerë pornografi" Unë pata përgjigjen e problemit tim. Arsyeja është e thjeshtë: Kur keni orgazëm të shumëfishtë çdo ditë duke parë pornografi në internet për vite me radhë ju mbivlerësoni qarkun e shpërblimit në trurin tuaj. Ky problem prek gratë, hetero, homoseksuale, ÇDOGJ. Me sa duket ekziston një ED epidemi globale e shkaktuar nga pornografia në Internet.

Ndikon edhe tek djemtë nën 18 vjeç që filluan të shohin pornografi në 11-13 (ose mosha më të ulëta) si dhe djemtë në moshën 60 vjeç. Mund të them se tani po shërohem. Zgjidhja është e lehtë: pa pornografi, jetë e ulët seksuale (e lehtë në atë gjendje), për disa muaj. Mund të them se përdorimi i tepërt i pornografisë në Internet ishte shkaku i vërtetë për mua. Ka dy muaj që kur fillova dhe GUAOOOOOOOOOOO shoh përmirësim real!


Unë kam qenë duke lëvizur në shikimin e një pornografi mjaft të vështirë. Ndonjëherë nuk mund të merrja një mbledhje me prekje duke parë edhe atë. Edhe kështu, do të dëshirohesha të paktën një herë në ditë, dhe gjithmonë për këto gjëra. Kam kaluar shumë kohë duke parë dhe shkarkuar, shikuar dhe shkarkuar. Isha i vetmuar, por vazhdoja të shkoja me këto gjëra duke menduar se kjo ishte rezultat i një serie fatkeqe zhvillimesh që më la me ED, në vend që të isha shkaku i saj. Unë kurrë nuk kam pasur ereksione të rastësishme gjatë ditës, dhe as nuk kam marrë kurrë dru në mëngjes.

Tani, unë kam qenë edhe duke pasur probleme gjatë shikimit të pornografisë. Unë u përpoqa të shihja mjekun tim, por ai vetëm më dha mua Cialis, i cili, nëse unë e stimulova veten për të bërë një mbledhje e bëri më të vështirë, por nuk bëri asgjë për ta bërë më të lehtë për ta marrë një në radhë të parë.


 Mosha 22 - Unë gjithashtu kam marrë rastësisht nga askund ED në moshë jashtëzakonisht të re. Ka qenë duke përdorur Tadalafil (cialis) për disa vjet. Unë kam qenë në 3 mjekë, 2 specialistë; askush nuk mund të dilte me një përgjigje pse dikush i ri e kishte atë. Asnjë ankth në performancë. Unë performoj jashtëzakonisht mirë në dhomën e gjumit dhe ende kisha probleme me të dashurën time me të cilën isha shoqëruar për më shumë se një vit. Dhe po, ata më përshkruan menjëherë cialis.


I thashë veten në harresë. Vuajtur nga të gjitha simptomat. Hape ED edhe ndaluan punën. Jeta ime thith. Unë isha në depresion, por unë kurrë nuk mund ta vë gishtin tim mbi problemin. U vizituan psikiatër dhe urologë. Askush nuk e kishte përgjigjen. Pra, kur pashë të tjerët në të njëjtën anije si unë, më goditi mua si një ton tullave. E dija menjëherë se isha një droguar.

Shpejt përpara sot. Sot është dita 38 e asnjë PMO. Jeta ime ka ndryshuar në çdo mënyrë e imagjinueshme. Mjegulla është ngritur dhe unë jam aq i përqendruar sa qesharake. Nuk ka më depresion, nuk ka më ankth, muzika tingëllon më mirë, unë jam edhe më i fortë në palestër. Ndihem i prirur t'ju them të gjitha këto sepse nuk është rrugë e lehtë por rezultati përfundimtar është i mahnitshëm. Nuk kanë kaluar as 60 ditë akoma, i cili është qëllimi im.


Unë kam bërë punë gjaku, gjithçka u kthye normal. Shkova te një mjek tjetër që më përshkroi Viagra. (Nuk mund ta përballoja atë me 500 $ / 20 pilula.)


Mosha 30 - (Nuk mund të derdhet gjatë seksit) Ky terapist merr vlerësime të larta për identifikimin e duhur të problemit. Përfundimisht, në moshën 28 ​​vjeç, unë shkova te mjeku i cili më referoi tek një ekspert i shëndetit seksual, i cili nga ana tjetër më referoi te një terapist seksual. Kjo ishte gjëja më e mirë që më ka ndodhur ndonjëherë. Ajo kishte burime në masturbim dhe më këshilloi të ritrajnoja penisin tim për të marrë stimulim nga një kontroll më i relaksuar. Përfundimisht ajo më dha ultimatumin se me të vërtetë, në mënyrë që të zgjidhja çështjen time, duhej të përmbahesha nga masturbimi në pornografi plotësisht dhe të përdorja vetëm imagjinatën time. Sidoqoftë, motivimi nuk ishte pika ime e fortë.


Urologët dhe mjekët ku kam qenë në të gjithë më thanë të njëjtën gjë: çështjet biologjike shkaktojnë ED. Ata duhet të kenë të drejtë. Ata merren me shumë çështje duke parë pasi është një nga çështjet më të paguara mjekësore. Urologu im tha se pornografia dhe masturbimi nuk ndikojnë në ereksion. Nëse ndonjë gjë, ata do të rrisnin forcën për shkak të aktivizimit dhe stimulimit neurologjik. ED mund të ndodhë për shkak të çështjeve të enëve të gjakut dhe traumës së penisit tuaj, të cilat mund të përfshijnë por nuk kufizohen në temperatura ekstreme të tilla si shumë i ftohtë me ujë ose shumë i nxehtë me ujë. Pra, nëse keni rastisur të bëni një çift shumë banja të nxehta, në të vërtetë mund të zhvilloni ED. Gjithashtu nëse jeni goditur ndonjëherë mund ta shkaktojë atë. Unë kam qenë në një dietë të duhur dhe duke ushtruar rregullisht dhe rëndë për vite me rradhë, kështu që nuk është ky shkaku.


Më në fund duhet të shkoj në pikën ku isha me një grua të bukur, kisha seks që ishte e pakënaqshme për mua (dhe ndoshta për të), dhe ndjeja dëshirën e fortë për të parë pornografinë pak kohë më pas. Dija që diçka ishte e gabuar kështu që vendosa të mos shihja asnjë pornografi derisa ta pashë përsëri.

Atëherë filluan simptomat e tërheqjes. Kam dëgjuar shumë llogari të ndryshme të simptomave të tërheqjes; më lër të të them..mina e thithur !!! Për të vërtetuar më tej fuqinë e kësaj varësie, unë me të vërtetë nuk kisha ndërgjegje se dhimbja, ankthi, depresioni, pagjumësia rritën nevojën për të masturbuar dhe zvogëluar aftësinë për të ndjerë ndonjë kënaqësi të çfarëdoshme, të gjitha kishin të bënin me stinën time nga pornografia. Unë ia atribuoja simptomat gjërave të tjera që po ndodhnin në jetën time dhe po ndodhnin mjaft gjëra stresuese. Eshtë e panevojshme të thuhet, pasi unë u bëra mjaft i çmendur, ajo marrëdhënie dështoi.

Shkova te mjekët dhe u zvogëlua dhe gjithçka që kam marrë ishte një grumbull tabletash për simptomat e mia të cilat më vonë i hodha poshtë. E dija se trajtimi i simptomave nuk do të shëronte problemin themelor. Unë kam qenë duke parë pornografi intermittently gjatë kësaj kohe, por përvojat ishin të ndryshme. Tani isha krejtësisht e vetëdijshme për procesin dhe se ereksioni im ishte shumë i dobët gjatë shikimit të pornografisë. Unë u bëra i vetëdijshëm për ejaculations e mia të parakohshme dhe gjithashtu vonuar ejaculations (ato që janë të vështirë për të arritur pavarësisht nga video roman pas video roman).

Ndalimi ishte një gjë e frikshme për mua të bëja sepse mendoj se nuk kam shkuar kurrë për më shumë se disa ditë pa derdhje që nga mosha 15 ose 16 vjeç (unë jam 30 vjeç). Unë kam qenë 1 deri në 3 herë në ditë që nga 18 me siguri. Sidoqoftë, pas dy javësh pa pornografi, unë tashmë kam filluar të ndihem si një njeri i ri. Me të vërtetë ndihet sikur jeni duke shkelur në një botë krejt të re, dhe se pornografia është një peshë që ju është hequr nga shpatullat tuaja!


Unë jam në fund të të 30-ave të mia, kam përdorur pornografi shumë që nga adoleshenca ime dhe kam pasur probleme ED për një kohë të gjatë - të paktën që nga fundi i të 20-ave të mia, megjithëse vetëm kohët e fundit është bërë ED pothuajse totale e kopjimit. Unë ia kam fajësuar partnerëve ("Unë thjesht nuk më tërheqin" / "Uroj të jesh më i përgjegjshëm"), risia e partnerëve ("Unë duhet t'i jap trupit tim kohë për të arritur deri në trurin tim") , nivelet e fitnesit, dieta, mosha, stresi, ankthi i performancës… Dhe në fakt, të gjithë ata, përveç faktorit “Unë thjesht nuk jam në ty”, ndoshta kanë një rol për të luajtur.

Ashtu si shumë burra, unë imagjinoj, shkova te një mjek, mora një fizik që përjashtonte çdo gjendje të rëndë mjekësore dhe mora një recetë Viagra. Por kur kuptova që nuk mund të bëja më as orgazëm pa pornografi - diçka e klikuar. Duket qartë qartësisht e qartë tani, natyrisht.


Pajtohem me Shaman. Unë mendoj se urologët punojnë mirë për burrat e moshuar që kanë ED, por kur një i ri vjen me ED, ata e trajtojnë atë sikur të jetë një tjetër nga pacientët e tij të vjetër. Unë kam qenë në dy urologë gjatë dy viteve të fundit dhe asnjëri nuk ka ndihmuar. Ata më dhanë një provim fizik, Cialis, pastaj një goditje testosteroni. Asnjë prej tyre nuk ka punuar. Pastaj të dy më thanë se asgjë nuk ishte në rregull me mua dhe më dërguan në rrugën time. Ata nuk ishin shumë të prirur për të eksploruar shkaqe të tjera të mundshme të problemit tim. Likeshtë sikur ata thjesht ndoqën librin dhe kjo ishte gjithçka.


Unë kam qenë duke parë psikologun tim dhe duke diskutuar temën e seksit / masturbimit -> ankthit me të për më shumë se 6 muaj tani. Ai ka këtë besim se masturbimi është normal dhe nuk duhet të bëhet si një varësi, por normalisht për një jetë të shëndetshme. Unë i thashë atij se unë shkoj në periudha të gjata pa ndonjë PMO dhe ai u mërzit me mua .. Ai më tha, "Pse po ia bën këtë vetes?" Ai tha, “Vetëm fakti që ju kaloni 35 ditë pa PMO do ta çojë trupin tuaj të shkojë në ekstremin tjetër (qejf) nëse rrëshqitni. Pse nuk masturboheni (pa binging) dhe pa porno dhe nuk shihni se si shkon kjo? "

[Këshilla e shkëlqyeshme, përveç se një i varur nuk mund ta ndjekë atë.] Ai nuk beson në abstinimin e plotë nga seksi. Unë i tregova për teknikën e rindezjes dhe ai ose nuk e kuptonte kuptimin e saj, ose nuk donte të interesohej se çfarë / pse njerëzit po e bëjnë atë. Unë jam vetëm i hutuar pse. Unë masturbohem dhe shqetësohem pas lirimit. Unë nuk masturbohem dhe simptomat e tërheqjes (ankthit) vijnë. Unë me të vërtetë duhet të kuptoj trupin tim dhe të shoh se çfarë dëshiron / çfarë nuk dëshiron dhe kur


[Nga Medhelp] Unë jam një djalë 19 vjeç dhe kam shikuar pornografi për një kohë tani dhe kohët e fundit kam një problem duke u vështirësuar. Videot ose fotografitë që më bënin të vështirë thjesht nuk e bëjnë më. Unë mund të shikoj një video të tërë pa u vështirësuar nëse nuk masturbohem nga një gjendje e dobët për të më bërë të vështirë dhe madje edhe atëherë unë duket se e humbas atë të dytën kur heq mendjen nga pornografia. Po pyes nëse duhet të ndaloj së shikuari pornografi dhe të masturboj të gjithë së bashku për një kohë për të parë nëse kjo ndryshon diçka?

[Mjeku] “Nëse do të kishit ereksione të rregullta më herët, ajo që po përballeni tani është seks lidhur me ankthin. Kjo zakonisht ndodh në fazat fillestare dhe problemi do të zhduket gjatë një kohe. Kjo duket të jetë absolutisht e natyrshme. Nëse ereksionet tuaja në mëngjes janë të mira atëherë kauza psikologjik. Mesatar ndërsa ju duhet të merrni dietë proteina, stërvitje të rregullt, mbeteni pa stres dhe hiqni seks ankthi i lidhur. Ndaloni së shikuari pornografi dhe mos u kënaqni me masturbimin e tepruar. ”

[Pyetje për mjekun: Nëse problemi është thjesht psikologjik, pse do të ndalojë pornografinë dhe do të reduktojë ndihmën e masturbimit?]


Unë thjesht u ndjeva i ndarë nga të gjithë, dhe si rezultat do të pija në tepri me shpresën që të dilja më i sigurt ... Nuk punova LOL. Gjë është, unë kam qenë shumë i sigurt dhe popullor. Unë madje kisha këshillim për të adresuar ED tim, mungesa e besimit dhe ankthi social etj ... por kurrë nuk u bë pyetja në lidhje me përdorimin e pornografisë. Nëse do të ishte pyetur, mund ta kisha zgjidhur këtë pak kohë më parë.

Megjithëse në mendje, është qartë e qartë se ishte përdorimi i pornografisë që ishte shkaku. Por nëse një profesionist nuk do të mbështesë artin tuaj, dhe brezi ynë do të edukohet që të besojë se P dhe M është normal dhe i domosdoshëm, si duhet ta dija? Doh!


Kam shkuar te një urolog, kam ushtruar më shumë dhe kam agjëruar, kam pirë më shumë ujë, kam kërkuar literaturë psikologjike, kam marrë suplemente DHEA, kam ngrënë më shumë ushqime që rrisin testosteronin, e gjitha kjo pa rezultat. Isha në depresion dhe i mjerë dhe konsideroja mundësinë e një jete hermetike pa seks. Për fat të mirë nuk dorëzohem lehtë, prandaj e mbajta atë, duke hulumtuar sa më shumë për ta kuptuar. Kohët e fundit fillova të shkoja te një terapist, dhe ajo më dha pasqyrë për varësinë nga seksi pasi bisedova me të dy herë për ndjenjat e mia. Kjo filloi një pasion të furishëm për mua që të hulumtoj sa më shumë që të mundem për këtë.

Mosha 19 - ED, depresion, anti-shoqëror, nota të këqija, ndihet i krisur


Takimet e mia të para seksuale nuk ndodhën deri në mesin e 20-të dhe për shkak të përdorimit të pornografisë sime nuk mund të qëndroja fort. Ishte gjëja më e sikletshme e jetës time që të kisha një vajzë të zhveshur para meje që dëshiroja të bëja seks dhe unë jam ulur atje me një kar plotësisht të butë në moshën 23 vjeç. Unë shkova te disa mjekë të cilët më thanë se isha mirë dhe dhashë mua pilula ED për të provuar. Ata punuan, por unë e urreva përdorimin e tyre, sepse unë duhej të planifikoja seks. Pasi u ndjeva gjithnjë e më i dëshpëruar për situatën time, fillova të kërkoj në internet duke kërkuar përgjigje dhe gjeta YBOP.

Pasi lexova gjithçka, kuptova se kishte shumë mundësi që problemet e mia ishin të lidhura me pornografinë dhe vendosa të kaloja në një reboot. Pas gati një muaji pas rindezjes fillestare të 90 ditëve, jam krenar të them se kam pasur një jetë të shëndetshme seksuale dhe jam në gjendje të marr ereksione 100% dhe të mbaj përmes seksit. Duke marrë parasysh ditën 1 nuk isha në gjendje të bëhesha aspak e vështirë, vetëm ose me një vajzë, jam shumë e lumtur që procesi i rindezjes më ka ndihmuar të fitoj përsëri. Ndihem si duhet dhe ndihem përsëri si burrë. Jeta ime ka ndryshuar plotësisht për mirë dhe unë nuk kam qenë kaq i lumtur për një kohë të gjatë, të gjatë.

 Stili i suksesit të rihapjes (100 + Ditë, i sëmurë nga PIED)


Problemi im kryesor për rreth 3 vjet tani (unë jam një mashkull 20 vjeç) ka qenë lodhja kronike dhe mjegulla e trurit. Sinqerisht nuk ka qenë një ditë e vetme në 3 vitet e fundit ku unë nuk isha shumë i lodhur deri në pikën që mund të dremitja. Në fakt, unë ndjehem sikur mund të kisha fjetur në çdo moment gjatë asaj kohe, përveç 2 or apo rreth orëve pasi të zgjohesha nga gjumi. Arsyeja pse tejkalimi i lodhjes / mungesës së përqendrimit është përparësia ime kryesore (në krahasim me ED) është për shkak të së kaluarës sime. Unë e urrej të tingëlloj si kokëfortë, por isha vërtet një fëmijë i zgjuar në shkollën e mesme (sapo mbarova vitin e tretë të universitetit). Unë thjesht i kuptova gjërat. Unë isha një zgjidhës shumë i mirë i problemeve dhe kujtesa ime ishte e shkëlqyeshme.

Pika kryesore në jetën time ishte kur mbarova shkollën e mesme. Isha i gjatë, në gjendje të mirë, i diplomuar në krye të klasës sime, udhëtim i plotë në një universitet lokal ku mund të kisha qenë gjithçka që dëshiroja, të kisha mbështetjen e miqve të dashur dhe të familjes, etj. Gjërat ishin perfekte. Por më pas, pothuajse si një mallkim, pasi SHPEJT që fillova universitetin, problemet filluan të dilnin. Unë me të vërtetë nuk e di se sa po masturboja, por ishte shumë dhe filloi të më kapte.

… Shumë mjekë ****** thithin. Ata nuk i dëgjojnë aspak problemet tuaja, dhe janë kaq të mallkuar të shpejtë për të përshkruar ndonjë budalla anti-depresiv. Kjo më bëri të ndihem sikur isha vetëm një artikull tjetër për të kontrolluar listën e tyre të aktiviteteve të përditshme. Unë nuk jam në depresion; të paktën depresioni nuk është rrënja e lodhjes sime / çështjeve mendore. Nëse ndonjë gjë, unë mund të ndjehem i dëshpëruar herë pas here për shkak të problemeve të mia kryesore, lodhjes dhe përqendrimit.

U betova nëse do bëhesha ndonjëherë mjek që do të isha më i mirë se ata që kam provuar. Se do të dëgjoja dhe do të kujdesesha për secilin individ. Gjithsesi, unë digress. Besoni apo jo, unë e diagnostikova veten një ditë pasi vendosa një kombinim të simptomave të mia në një kërkim në Google. Unë u trondita kur gjeta një faqe me titull "Simptomat e lodhjes veshkave" që renditi gjithçka që kërkova dhe simptoma të tjera që gjithashtu po përjetoja.

Unë bëra shumë më shumë hulumtime dhe zbulova se shkaku kryesor i kësaj gjendje është stresi i tepruar i veshkave. Isha si ??? hë ??? Unë isha krejtësisht e kundërta e "shumë e stresuar" kur problemet filluan të lindnin. Gomari im naiv fillimisht nuk bëri lidhjen se e gjithë masturbimi im po më stresonte trupin. Ishte e ëmbël për të zbuluar se cili ishte problemi im në të vërtetë.


Para ardhjes këtu kam bërë shumë eksperimente me gluten, lodhje kronike, hypothyroid, b12, vitaminë d, etj. Disa prej tyre ndihmuan pak, por jo deri në pikën ku do të ndjeheni sikur shkaku rrënjësor të zhduket.


Unë isha e virgjër deri në 21 (lulëzuesi i vonë) që mësoja të bëja fundjavë larg ushtrisë si një i çmendur (5 herë në ditë) në ato uebfaqe të tubave pornografikë. Filloi në moshën 12 vjeç ... Një vit më parë pata një të dashur seriozisht të nxehtë, por për habinë time asgjë nuk ndodhi atje poshtë. Unë po vdisja si ferr, vetëm në këmbë ndërsa isha ulur dhe kisha nevojë të mendoja ose të shikoja pornografi për të qëndruar në këmbë. Unë madje përdori disa porno tranny në fund

Shkoi te një mjek, i cili më dha pilula që nuk më ndihmonin fare, ai më tha në rregull që të shikoja pornografi kur më pëlqen vërtet (këshilla e shkëlqyeshme për t'i dhënë një të varuri)


Unë u tërhoqa plotësisht, dhe nuk mund të kuptoj një arsye për këtë. Jo shumë kohë më parë, vizitova një mjek dhe ajo më këshilloi për numrin e ulët të Vitaminës B. Kam përfunduar një kurs me 5 injeksione të vitaminës “B” por nuk më ka ndihmuar.


Këtu është historia ime: 23 vjeç / mashkull, jam duke u përplasur që nga sa mbaj mend, shumë herë në ditë. Kanë pasur disa marrëdhënie të qëndrueshme në të kaluarën, kurrë nuk kam qenë në gjendje të O nga BJs. Në një marrëdhënie të shkëlqyeshme gati 5 vjet tani dhe vendosa të filloj NoFap pasi u ballafaqua me kaq shumë pacientë të rinj me çështje ED në farmacitë në të cilat punoj.

Unë nuk mund të kuptoj se sa kaq shumë individë në moshë të tilla të rinj kanë ED çështje, dhe video TED më bëri të kuptoj këtë edhe për veten time, madje edhe më ka frikësuar pak. Gjatë gjithë këtij udhëtimi fizika ime e përgjithshme është përmirësuar shumë, është bërë e rregullt në një palestër të re që kam lidhur, kam blerë një biçikletë për të udhëtuar kudo tani dhe kam mbaruar shkollimin për farmaci. OS im i pëlqen që unë e kam filluar këtë dhe kam vërejtur se performanca ime rritet në shtrat. Unë mund O nga BJs tani! Fetishes më të errët im janë ulur, e cila ishte me të vërtetë duke marrë për mua.


(Mosha 37) Kurrë nuk e kuptova se kisha ndonjë problem deri më tani. Përjetimi i të gjitha simptomave klasike: ED, desensibilizim, shije progresive më të çuditshme, ereksione të buta (a është kjo një oksymoron?), Epsh i rënë, etj. Kam qenë në ndjekje të patë të egër për të zgjidhur çështje seksuale për vite me radhë duke provuar të gjitha llojet e ilaçeve, terapi , vetë-ndihmë, akupunkturë, etj. por kurrë nuk ia atribuoi atë pornografisë. Çështjet mendore: HOCD (filloi me shemales), varësia, depresioni, zhgënjimi, faji, mos shoqërimi, jeta e dyfishtë, dashuria me imazhe, aktrimi i fantazive në jetën reale (gjëja më e keqe që kam bërë ndonjëherë).

Mbani në mend, unë jam një "kolonë e komunitetit", biznesmen i suksesshëm dhe kujdesem për familjen dhe miqtë e mi. Unë jam një i ashtuquajtur shtyllë kurrizore morale në komunitetin tim edhe pse kam një varësi të fshehtë që jam përpjekur të më rrëmbejë jetën (por falë faqes tuaj dhe lidhjeve të jashtme, nuk do ta lejoj). Asnjë mjek, terapist, psikologji ose psikiatër që kam parë nuk kishte lidhur ndonjë nga çështjet e mia me mbi-masturbimin / të qenit i varur nga pornografia. Në fakt, ata kurrë nuk pyetën as për këtë. Unë e solla atë, dhe ata thanë se ishte "normale".


[Nga një 18 vjeçar] Shumë faqe në internet, të varur, mjekë, terapistë dhe njerëz në përgjithësi thonë se nuk ka asnjë mënyrë që PMO të çojë në ED. Duke lexuar llogaritë këtu do të thosha që të gjithë këta njerëz janë të mashtruar. Nuk e di pse thonë dhe promovojnë gjëra të tilla pa pasur njohuri mbi këtë çështje. Unë jam i sigurt se shumë njerëz nuk do të ishin në dilemën e tyre aktuale nëse dikush nuk do t'i kishte gënjyer më parë për dëmtimin e PMO.


Në lidhje me 26, pas një çështje mjaft të rëndësishme shëndetësore, bëra një fytyrë dhe vendosa të heqë atë peshë, të futem në palestër, të filloj të vrapoj, të ha më mirë dhe të jem më i shëndetshëm. Si rezultat i kësaj, ZKM-ja ime zbriti pak, sepse kisha më pak kohë në duart e mia, por unë ende isha atje në tryezën e kompjuterit të paktën një herë çdo ditë ose pak ditë. Unë edhe shkurtimisht pashë disa përmirësime në ED, por edhe kur isha kthyer aty ku dëshiroja të jetoja në trup, unë ende kisha çështje dhe fillova të mendoj se kisha më shumë çështje organike me pajisjet e mia në katin e poshtëm.

Kam biseduar me mjekun tim pas disa seriozisht duke folur veten dhe duke gëlltitur krenarinë time. Kam provuar Viagra dhe kjo vetëm ndihmoi pak, dhe zakonisht vetëm pasi unë do të ngadalësuar trurin tim dhe të marrë afër të bjerë në gjumë, atëherë unë do të jetë gati të rock, ashtu siç ishte. Vetëm seks me të vërtetë të mirë që kisha ishte me dru në mëngjes dhe madje që kishte filluar të përkeqësohej dhe të ishte shumë e rrallë. Ishte e mrekullueshme kur punonte, por 19 herë nga 20, nuk ndodhi fare një pjesë e vogël atje. Unë do të merrja ndonjë ngazëllim, por unë do të duhet të mbaj më poshtë për të depërtuar. Oral ishte një humbje kohe.

Unë nuk mund të kuptoj se çfarë ishte e gabuar me mua dhe ajo ishte copëtuar mua brenda dhe vitin e kaluar unë ndjeva veten duke u bërë gjithnjë e më shumë në depresion në lidhje me të. Do të kisha një vajzë të rastit që të hidhej në mua dhe unë do ta shmangja atë në mënyrë aktive, sepse e dija që do të isha zhgënjyese në shtrat. Unë isha një rrëmujë.


Rreth një vit më parë, një marrëdhënie afatgjatë përfundoi (me vajzën që mendova të martohesha) për shkak të problemeve të ngritjes. Gjatë marrëdhënies, mendova se ishte për shkak të stresit të punës / jetës dhe problemi do të korrigjohej vetvetiu me kalimin e kohës. Unë u përpoqa të shkoj tek mjeku / terapisti, duke përdorur viagra / cialis, unaza, kegele, shtesa bimore, etj, por asgjë nuk ka funksionuar.

Unë madje shkova te një urolog që ishte i specializuar në ED dhe ai bëri disa analiza me injeksion dhe duke matur rrjedhën e gjakut. Të gjitha testet tregojnë se jam në rregull fizikisht. Për të dhënë një histori, unë madje nuk fillova të masturboj deri në 18 (në fund të 20-të e mia tani), dhe nuk fillova të shikoj pornografi derisa isha rreth 22 vjeç. Para 22, ereksionet e mia ishin gjithmonë të forta dhe kurrë nuk kam pasur ndonjë problem me te dashurat e mia. Nga 22 e tutje, unë kam masturbuar në pornografi (3-5 herë në javë) dhe nuk kam bërë seks për rreth 2 vjet për shkak të përqendrimit në punë. Kur fillova të takohesha përsëri, rreth 24, vura re se ereksionet e mia ishin më të dobëta dhe deri në 25, unë në thelb kisha ED plotësisht të fryrë.


Më në fund pashë një urolog për ED tim këtë javë dhe me mend se çfarë? Organet e mia gjenitale janë krejtësisht të mira. Ai më këshilloi të merrja viagra ose cialis me raste. Shkëlqyeshëm, kjo është ajo që unë dua të bëj - të jem 28 dhe i shëndetshëm siç mund të ishte. Ai gjithashtu përmendi që unë duhet të shoh një terapist seksual por më tha në të njëjtën fjali se nuk ka më një në qytetin tim.


Unë jam 25 vjeç dhe kam pasur probleme të mosfunksionimit erektil që kur isha 18 vjeç. Më përshkruan cialis dhe viagra përkohësisht kur shkova te mjeku në moshën 19 vjeç pasi nuk arrita të bëja një mbledhje dhjetë herë me pesë vajza të ndryshme (isha këmbëngulëse por vajzat nuk ishin të gatshme të duronin mjaftueshëm).

Gjithsesi, kam humbur epshin dhe besimin tim me femrat dhe në thelb e hoqa dorë pavarësisht se kisha medikamente. Kam pritur dy vjet para se të humbas virgjërinë time me ndihmën e pilulës blu.

Problemi 1: marrja e ereksionit, zgjidhet me ilaçe Problemi 2: Nuk mund të derdhet, pavarësisht se është zgjuar.

Kështu që hyra në një depresion tjetër pasi nuk mund të orgazmoja me të dashurën time. Ishte e tmerrshme me të vërtetë. Pasi u përpoqa për shumë javë ishte e qartë se e vetmja mënyrë që mund të vija ishte nga unë ose ajo duke më masturbuar. Needshtë e panevojshme të thuhet, marrëdhënia nuk funksionoi kurrë.

KËSHTU QË . . . nuk dekurajoheshin plotësisht, shkova në kërkim të përgjigjeve. Kam ardhur pa asnjë fapping (sorry, nuk ka qëllim pun intended) dhe kjo ishte si një dritë flipping në trurin tim. Dukej aq e qartë.

Unë u riktheva pas 3 javësh herën e parë dhe u ktheva disa muaj më vonë me vendosmëri. Tani jam në 85 ditë.

Kam takuar një vajzë gjashtë javë më parë dhe kemi pasur seks dy javë më parë. Në thelb, unë kam arritur të ngrihem pa ilaçe dhe qëndruan në atë mënyrë deri sa unë ejaculated pasi u stimuluar nga vagina e saj, pas rreth pesë minuta marrëdhënie dhe shumë parash. Ishte ndjenja më e mirë që kam pasur ndonjëherë. Që nga ajo kohë kemi filluar të kemi seks të rregullt dhe asnjë nga problemet e mia të mëparshme nuk është kthyer ende.

Unë mund ta shoh tani që masturbimi i përditshëm që kur isha 12 vjeç nuk ishte aspak i mirë për mua personalisht, dhe pa masturbim kam parë përmirësime fizikisht, mendërisht dhe natyrisht: seksualisht.


 [Mosha 25] ED përsëri, por këtë herë më dhembi, sepse isha aq i dashuruar me këtë grua. U përpoqa të bëja gjithçka që mundja… Pashë një mjek, provova viagra, e gjitha pa rezultat. Problemi vazhdoi.


Dhe po, unë jam kontrolluar. Unë pashë një urolog disa vjet më parë dhe ai nuk ishte i sigurt pse do të kisha ED pasi gjithçka që normalisht tregon një problem me karin tuaj u kontrollua në rregull. Ai përfundoi duke më përshkruar Levitra dhe duke supozuar se kisha një rrjedhje venoze në penis pasi nuk kishte asnjë tregues tjetër organik që unë të kisha ED.

Unë isha i lumtur për të marrë drogë - dhe ata punuan në mbajtjen e kar tim të vështirë - por unë ende do të vetëm orgazmë 50% të kohës më së shumti. E dija që ishte thjesht një bandaid sepse mund të mbaja një mbledhje solide për një orë dhe orgazëm shumë herë në ditë nëse do të shikoja pornografi.

Gruaja ime u zhgënjye aq shumë sa më lejoi të shikoja pornografi ndërsa ishim duke bërë seks disa herë, por unë ende nuk munda të orgazma


Në 24 vjeç takova një vajzë dhe me të vërtetë u ngritëm, ishim masivisht me njëri-tjetrin. Vendosa t'i tregoja asaj për çështjet e imazhit tim trupor dhe ankthin. Kjo ishte shumë, SHUM e vështirë, sepse kurrë nuk i kisha thënë askujt. Për fat të mirë ajo ishte shumë mbështetëse dhe mbërthyer me mua. Provuam seks, por akoma nuk munda të bëj mbledhje.

Unë ende e vura këtë në ankth dhe përpjekjet e mia të kaluara të dështuara për seks, kështu që mora disa këshillime seksuale për të më ndihmuar ta tejkaloja atë. Me sinqeritet, në të vërtetë nuk ka ndihmuar aspak. Seksi për vitin e parë të marrëdhënies sonë ishte i tmerrshëm, jo ​​një herë u ndjeva sikur po bëja seks të vërtetë, apo edhe të isha ndezur (gjë që nuk mund ta kthej kokën, sepse e dashura ime është shumë tërheqëse për mua). Ndihesha shumë keq për shoqen time që e durova. Kam provuar edhe Viagra dhe Cialis, ende pa ngritje.

Ajo që u bë e dukshme pas një viti marrëdhënieje, ishte se unë isha rehat me trupin tim (goxha shumë) rreth saj dhe e kuptova që nuk ndjeja atë ankth kur isha në shtrat me të. Masivisht u bëra i vetëdijshëm se nuk mund të kthehesha nga ajo. Unë gjithashtu kuptova që për vitet e fundit, nuk gjeta asnjë grua tërheqëse seksualisht, përveç nëse ishin në një film porn. Kisha një ndjenjë që pornografia mund të kishte të bënte me të dhe lexova disa histori mbi impotencën e shkaktuar nga pornografia, por nuk besoja vërtet se ishte e mundur.

Po shikoja shumë pornografi në këtë pikë, prapa të dashurave të mia. Skena të shumta në të njëjtën kohë për orë të tëra, por unë kurrë nuk u ndjeva plotësisht e vështirë. Padyshim, unë isha shumë i shqetësuar dhe si rezultat pashë gjithnjë e më shumë pornografi për të provuar dhe për të marrë 100% të vështirë. Unë gjithashtu do ta kisha kuptuar që penisi im nuk ndihej aq i ndjeshëm sa dikur, dhe kurrë nuk u ndjeva i kënaqur.

Kohët e fundit, unë bëra më shumë hulumtime në ED të shkaktuara nga pornografia dhe këtë herë e mora seriozisht. Viagra dhe Cialis nuk funksionuan për mua, këshillimi nuk më bëri, prandaj u desh ta provoja. [9 javë pa pornografi] Unë mendoj se kam akoma pak kohë për të shkuar akoma, por besimi im është shumë më i madh tani dhe ankthi im është zvogëluar. Ndihem sërish si vetvetja dhe ndihem sikur nuk kam pse të pretendoj se jam dikush që nuk jam. Të flasësh me vajzat tani është shumë më e lehtë dhe të shoqërohesh në përgjithësi, jam shumë më pak stresues.

Në tërësi, ndihem shkëlqyeshëm. Për herë të parë ndonjëherë, ndihem i ndezur dhe thjesht ndihem në zonë, me brirë dhe i relaksuar. Unë kurrë nuk do të ndihesha i ndezur më parë natyrshëm, po ndihet shumë mirë. Herë pas here, ne provojmë marrëdhënie, dhe kohët e fundit kjo ka qenë shumë e suksesshme (megjithëse shumë e shpejtë haha). Jam ndjerë e ndezur dhe shumë më vështirë sesa kam qenë ndonjëherë me të. Ndiej ndjeshmëri më të madhe në penisin tim dhe kjo ndjehet se si shpresoja gjithmonë që të ndihej. Për herë të parë në jetën time, ndihem sikur bëj seks të vërtetë.


PYETJA MEDHELP:

Hi Unë jam një mashkull 27 vjeçar që jeton në Angli. Unë po vuaj nga problemet e ereksionit. Unë kam qenë masturbating 3 në 5 herë në ditë që unë isha 11 vjeç dhe unë nuk kam qenë në gjendje për të marrë një mbledhje të plotë për vitet e kaluara 5 apo më shumë. Unë kam një të dashur që kam qenë me të për vitet e fundit 9, por kur kemi seks unë kurrë nuk mund të marrë penis tim plotësisht të ngritur. Gjatë vitit të fundit apo më shumë, ereksionet e mia janë duke u dobësuar, por unë ende masturboj 3 në 5 herë në ditë. Kur unë masturboj penisin tim nuk është plotësisht i ngritur por unë ende mund të arrijë orgazmë.

Pyetja ime është a janë problemet e mia të ereksionit për shkak të kësaj sasie të masturbimit dhe nëse ndaloj së masturbuari a do të kthehen ereksionet e mia në normalitet? Gjithashtu unë nuk kam pasur një mbledhje në mëngjes pasi jam zgjuar që kur isha adoleshente. Unë nuk jam duke marrë ndonjë ilaç.

PËRGJIGJE nga SEKSOLOGI në MEDHELP:

Ju mund të keni orgazma dhe t'i shijoni ato, por diçka po pengon dëshirën tuaj për të qenë seksual. Kjo është ndoshta një çështje që ju ka prekur që nga puberteti. Në përgjithësi, dëshira ndikohet nga qëndrimet. Cilat janë qëndrimet tuaja në lidhje me seksin? Nga vijnë ato? Dhe cilat janë qëndrimet tuaja në lidhje me marrëdhëniet, dhe nga vijnë ato?

Diçka po ju shkakton konflikt, dhe ju duhet të kuptoni se çfarë është. Asgjë që nuk mund të blini në internet do të ndikojë në ereksionet tuaja. Asnjë nga këto substanca kurrë nuk ka kaluar ndonjë provë shkencore të efektivitetit. Askush nuk mund të parashikojë nëse diçka është e përhershme. Ka shumë faktorë që mund të ndikojnë në dëshirën / erezionet tuaja.

Siç thashë, provoni të krijoni tensionin seksual; mund të tejkalojë mungesën tuaj të dëshirës. Nëse jo, hapi i parë është të bëhesh vetë terapisti juaj seksual dhe të ekzaminoni çështjet që kam ngritur. Nëse nuk mund të arrini në ndonjë përfundim, shkruaj përsëri dhe ne do ta fillojmë nga e para. Gjithashtu: për çdo rast, këtu janë disa çështje fiziologjike që mund të kontribuojnë në ngritjen e pjesshme. Ju mund të dëshironi të shihni një urolog për t'i përjashtuar këto.

Rrjedhja e fluksit të gjakut në penis të prekur nga: • Diabeti • Anomali vaskulare • Presioni i ulët i gjakut • Gjendja e zemrës

Dr. JPATIENT AGAIN: Unë tashmë jam testuar për të gjitha ato gjëra plus nivelet e testosteronit, presionin e lartë të gjakut, kolesterolin dhe madje edhe një monitor 7 ditë EKG nga mjeku im dhe gjithçka është kthyer "normale".


(Mosha 22) Për sa kohë që mbaj mend, kam masturbohur deri në 3 herë në ditë - edhe kur asgjë nuk do të dilte kur derdhja !! Unë kisha një vajzë dhe humba mbledhjen. Ka qenë vërtet kashta e fundit. Më ka lënë të shqetësuar mendërisht. Muaji i fundit ka qenë i tmerrshëm - deri në atë pikë kur mjeku më përshkroi Sertraline. Një efekt anësor është se mund të shkaktojë ED! Jo ajo që më duhet tani


G / f i fundit u nda me mua për shkak të pornografisë që lidhej me ED. Në atë kohë nuk e dija që kishte lidhje me pornografinë. Kam kaluar nëpër shumë gjëra. Shkova në terapi, pashë një mjek, madje provova mjete mjekësore bimore. Për një kohë ED u qetësua - sepse unë po shkoja pa pornografi për një kohë edhe pa e kuptuar. Kështu që unë dhe g / f për një kohë kemi mundur të bëjmë seks rregullisht përsëri. Ishte atëherë që u bëra trim dhe pashë pornografi përsëri - dhe problemi u kthye menjëherë.


Mos më fillo as për mjekët. Unë jetoj në një nga qytetet kryesore të SHBA dhe shkova të shoh dy (sepse doja dy mendime) të urologëve më të mirë në atë qytet. Të dy hynë, bënë një provim prej 10 minutash dhe më pas përshkruan Cialis. Ata lanë të kuptohet se ose mund të ketë lidhje me moshën (unë jam në fillim të të 40-ave dhe me shëndet të shkëlqyeshëm, kështu që nuk më dha kuptim. Veçanërisht pasi kam lexuar që mund të keni ngritje normale në të 70-at tuaj) ose thjesht ankth në performancë.

Ata kurrë nuk më bënë ndonjë pyetje në lidhje me natyrën ose simptomat e ED tim. Ju do të mendonit se ata do të kishin bërë pyetje në lidhje me ereksionin në mëngjes, seksin me gratë, pornografinë, etj. Asgjë. Sapo dha Cialis. Ju gjithashtu do të mendonit se ata do të shikonin secilin rast individualisht dhe do të mendonin, hmmm .. djalë i shëndetshëm, nuk ka histori lëndimesh ose nuk ka ndonjë problem psikologjik, çfarë mund ta shkaktojë këtë? Ata nuk kërkojnë shkak, vetëm rregullime të shpejta të mjeteve ndihmëse.


Ajo kurrë nuk e ka ditur me të vërtetë se sa unë do të PMO, por ajo e dinte se kishte ndodhur. Gjatë fazave të hershme të marrëdhënies sonë, unë shkova të takoja mjekun tim të përgjithshëm, një urolog dhe një terapist. Unë ndoqa të gjitha këshillat e tyre, piva pilula, bëra ushtrimet e frymëmarrjes, por gjithsesi kisha të njëjtat rezultate. Në mënyrë tipike do të bëhesha gjysmë e vështirë, pastaj do ta humbja shpejt. Unë thjesht do të shpresoja se do ta arrija aq shpejt sa secili prej nesh të ndjente diçka.


Shkova te urologu. Të gjitha testet e mia dolën mirë edhe testi i natës që bëra. Nuk kam marrë një test të rrjedhjes venoze sepse nuk mendoj se mjeku e ka parë të nevojshme sepse testet e natës ishin të mira. Ai më dha shembuj të Viagra-s që punuan mirë për një kohë, atëherë ata përfundimisht ndaluan së punuari. Besoj se kjo mund të jetë nga ZKM në atë kohë. Unë nuk dua të mbështetem në një pilulë.


Unë nuk kam pasur një libido për rreth 2 vjet dhe jam 17 vjeç, kështu që kjo gjë e ka shkatërruar plotësisht jetën time. Në këtë pikë [36 ditë pa PMO] nuk më është kthyer libidoja dhe shumë, shumë rrallë kam dru në mëngjes. Unë shkova te mjeku për nivelet e mia të testosteronit dhe ai tha të mos shqetësohem.


Gf-ja ime është mbështetja e madhe e jetës sime, por nuk mund ta pres mirëkuptimin e saj, ajo është shumë e lënduar. Prindërit e mi nuk e kuptojnë pse e bëra këtë kur kam një grua. Psikiatri im nuk më ndihmoi vërtet, ai madje nuk donte të dinte për parafilinë time [HOCD], thjesht fajësoi Asperger për të gjithë. Seksologu i parë ku shkova thjesht na tha të bëjmë gjithçka që funksionon, dhe siç e dini, kjo nuk funksionon aq mirë


Kjo më erdhi në kokë (më falni për lojë fjalësh) kur takova dikë gjatë Verës. Sidoqoftë nuk mund të arrija ereksione të mjaftueshme për depërtimin me të dhe ajo që do të duhej të ishte një seri përvojash të mëdha seksuale, më la të poshtëruar. Shkova te mjeku; shëndeti im është mirë, megjithëse e kam ulur alkoolin për arsye të dukshme. Ai goxha tha se ishte në kokën time.

E dija që porno thellë ishte arsyeja, por isha i dëshpëruar për një rregullim të shpejtë. Unë provova Viagra, kjo më dha një mbledhje por penisi im u ndje 'i shkëputur' nga trupi im. Nuk ishte një mbledhje e mirëfilltë dhe ndihesha pak nga ajo. Për më tepër mendova se ishte qesharake që duhej të merrja ilaçe për diçka që duhet të ishte e natyrshme, kështu që ndalova së marruri ato (plus që janë vërtet të shtrenjta - unë jam student me kohë të plotë dhe nuk mund ta përballoj koston). http://www.reddit.com/r/NoFap/comments/2tmj1a/thank_god_i_found_this_forum/


Jam 43. me shëndet të shkëlqyeshëm. Nuk ka probleme të shëndetit. Kur pata për herë të parë problemet e mia të përhershme të ED, pashë dy nga urologët kryesorë në qytetin tim. Ata të dy ekzaminuan penisin tim për 2 minuta dhe vetëm përshkruan cialis. Njëri përmendi se mund të jetë ankth në performancë, tjetri përmendi që ndoshta ka të bëjë me moshën.

Pa pyetje për asgjë. Po mendoj se provimi i penisit ishte mirë. Ata nuk thanë se kishte ndonjë problem. Kështu që po mendoj se edhe penisi im është i shëndetshëm. Unë kurrë nuk kam marrë cialis sepse thjesht kisha këtë ndjenjë intuitive mund të ketë një shkak tjetër për ED tim.

Unë kam qenë duke masturbuar në pornografi për 20 vjet dhe një herë në ditë për 5 vitet e fundit. Në fakt, unë bëra të njëjtën gjë që bënë shumë njerëz që ishte gjëja më e keqe që mund të bësh. Nëse do isha me një grua dhe të kisha ED, do të shkoja në shtëpi një masturbohej M M SHUM për t'u siguruar që gjithçka po funksiononte si duhet. Epo, fillova të kem ED me masturbim dhe pornografi.


Psikiatri im tha që përdorimi im i pornografisë është për shkak se unë jam Aspergers, domethënë 'sjellja ime stereotipike' është se unë jam duke bërë masturbim dhe pornografi. Ai thotë se edhe nëse e ndaloj për një kohë, do të kthehem përsëri për shkak të Aspergers-it tim ('m' dhe 'p' mund të jenë 'interesi im i veçantë' siç shkruajti T. Attwood në librat e tij rreth Aspergers. si i përkthej ato që tha psikiatri im).


Unë kam qenë tek mjeku dhe kam shpjeguar mungesën e mbledhjes, dhe ai ka përshkruar Viagra. Unë nuk e kam provuar ende këtë, por për fat të mirë kam gjetur këtë informacion para se të bëja, pasi ka shumë gjasa që nuk do të kishte punuar. Përfundim, nuk kam shikuar asnjë imazh ose video pornografike që kur takova këtë grua. Unë kam vuajtur nga gjumi i shqetësuar që nga ajo kohë. Më parë do të kisha lustuar pas grave në rrugë, por kjo dëshirë venitet kur përdorimi i pornografisë ndaloi, por gradualisht po kthehej. Ndjeshmëria po kthehet ngadalë në penisin tim, dhe unë po marr përsëri dru në mëngjes. Unë kurrë nuk do të shikoj përsëri pornografi në internet.


(Përgjigje nga një djalë tjetër) Kam kaluar shumë terapi (të shtrenjtë!) Disa vite më parë me kërkesë të gf-së time të atëhershme. Ndërsa ndihmonte në një numër mënyrash, përfshirë mësimin e teknikave të meditimit, gjithnjë ishte disi bindës në shpjegimet dhe objektivat e tij. Pra, unë pajtohem 100% që ekziston një hendek i informacionit shkencor.

Një pjesë e konfuzionit buron nga fakti se impulset seksuale janë një shtytje natyrore njerëzore, në kontrast me bixhozin, drogën, pirjen e duhanit ose varësi të tjera. Prandaj, ekziston një perceptim i përhapur që MO është plotësisht i natyrshëm në një mënyrë që marrja e drogës nuk është e qartë, dhe për këtë arsye nuk mund të jetë një "varësi".

Ky ishte konfuzioni që ishte i paqartë në mendjen time derisa hasa në këtë sit, i cili për mua ishte si një moment i 'llambës' - nuk është vetëm P, por edhe MO që duhet t'i drejtohet 'ri-telit'. Duket se profesioni mjekësor / psikologjik është prapa kurbës për këto çështje, kështu që unë absolutisht nuk do të pranoja sugjerimin se PMO është disi e pashërueshme ose një cikël i pashmangshëm i jetës.


Një nga gjërat e para që bëra kur kisha probleme ED ishte të vizitoja një mjek për shkak të insistimit të vajzës që po shihja. Kam bërë teste të shumta gjaku dhe testosteroni im, DHEA, Prolactin, etj ishin të gjitha në nivele të shëndetshme. Ky urolog më tha bosh, "Ju nuk keni ndonjë çështje fiziologjike që mund të shkaktojë ED."


Diçka ndodhi vitin e ri të kolegjit që gati sa nuk ndriçoi problemin tim. Unë kisha vendosur të ndaloja shikimin e pornografisë. Kam zgjatur për 3 javë - dhe gjatë kësaj kohe u ndjeva e mahnitshme - isha në gjendje të përqendrohesha në klasë, nuk isha në depresion, u afrova nga vajzat në klasat e mia (gjë që isha shumë e pasigurt për t'i shfrytëzuar). Unë isha hiper-i motivuar, shënova lart në të gjitha periudhat e mia të mesme, dhe madje befasova disa AT në aftësitë e mia të kujtesës. Pak kohë pas kësaj sidoqoftë, fillova të humbas interesimin për vajzat (isha duke thënë lajthitje, por nuk kisha asnjë të dhënë se kjo ishte e gjitha). Fillova të ndjej frikë se mos isha homoseksual. Dhe kështu, çdo takim me një djalë që ishte tërheqës u shmang. Unë nuk e kuptova deri më vonë se kjo ishte pa dyshim HOCD.

Unë madje shkova te një terapist për të folur për këtë. Nuk mund ta shpjegoja pse nuk kisha interes për vajzat. Si rezultat, u frikësova dhe u ktheva në pornografi. Notat e mia ranë pak, dhe unë u ndjeva plotësisht e pavlefshme. Ajo që nuk mund ta kuptoja është se ndjehesha sikur po bëhesha "e shurdhër" - sikur të ishte më e vështirë të mbash informacionin. Në klasë, gjithçka që mund të mendoja ishin vajzat dhe mungesa e tyre. Unë gjithashtu zhvillova një qëndrim negativ ndaj vajzave - sikur ato thjesht të më lëndonin.

Pak e dija që isha unë që po refuzoja veten - jo ata. Në fakt, gjëja qesharake është, GJITHMON kam pasur vajza përreth meje - duke studiuar me mua, duke dalë dhe duke kërcyer me mua, duke sugjeruar në mënyrë delikate që ne duhet të "rrimë" më shumë (një djalë i depresionuar me vetëvlerësim të ulët nuk mund të kapet nga delikate shenja - është si një person që urren mënyrën se si duken në foto, por në realitet zakonisht duket mirë).

Sapo e kuptova problemin tim, unë e lë menjëherë PMO. Për fat të mirë në atë kohë, nuk kisha qasje në internet në shtëpi (përndryshe nuk do të isha në gjendje të hiqja dorë nga P). Ishte çmendur vështirë. Tërheqjet ishin tepër të vështira për javët e para. Mezi e mbajta. Kam rezultuar të shikoj disa pornografi "të buta" në punë - vetëm për të parë, madje as në Orgazëm. Në fund e ndalova këtë sjellje. Mësova se kjo e bënte dëshirën më të vështirë. Unë përfundimisht ndalova së shikuari TV gjithashtu - skenat "e nxehta" e bënin të vështirë për të fjetur natën. Abstenova nga Porn për më shumë se tre muaj, por jo nga Orgazma. Nga Orgazma, ndoshta kam zgjatur rreth 3 javë. Shpesh i kam thënë vetes se një O është më mirë sesa të shkosh te P. Në një farë mënyre, ishte se si qëndrova në det.

Sidoqoftë, megjithëse ndihesha shumë më mirë, sa herë që godisja shenjën 2 javore filloja të ndjehesha madhështore, sikur diçka po ndodhte brenda meje - jeta ndihej më mirë, dhe në lidhje me gratë, isha më pak e dëshpëruar dhe më e interesuar për të jetuar jetën ashtu si doja. Isha më krijuese, shpesh shkruaja histori me orë të tëra. Isha më i mprehtë - dhe madje mund të flisja një gjuhë të dytë më rrjedhshëm. Ndihesha i sigurt - mezi dyshoja në qëllimet e mia ose nëse do ta "arrija". Unë jo-porno mua është krejt e ndryshme nga porn-me. Likeshtë si nata dhe dita.


Rreth vitit 2000 unë rashë në një cikël vicioz të pornografisë dhe masturbimit. Filloi ngadalë por shumë shpejt fillova të kem çështje ED. Në fillim nuk kisha ide se pornografia ishte rrënja e problemit. Unë shkova te mjeku im dhe ai më dha një recetë për pilula ED. Tabletat më ndihmuan, por unë nuk kisha dëshirë dhe nxitje për seks që bëra vite më parë dhe marrja dhe mbajtja e ereksionit ishte shumë e vështirë. Në një farë mënyre arrita të mbaj marrëdhëniet që kam punuar shumë, kështu që do ta fajësoja ED time në lodhje, stres dhe gjëra të rënda në mendjen time.


 Unë jam 27 vjeç dhe kam vuajtur me ED për disa vjet tani. Megjithëse në fillim bëra atë që bëjnë të gjithë dhe thjesht u përpoqa ta injoroja atë. Më në fund shkova të takohem me mjekun për këtë. Përgjigjet që ai më dha kurrë nuk kishin qenë mjaft të kënaqshme. Kur fillimisht vizitova, ai bëri testime për diabet dhe nivele testosteroni dhe deklaroi se nuk kishte asgjë të gabuar fiziologjikisht me mua, dhe për këtë arsye arriti në përfundimin se duhet të bazohej në ankth.

Kjo nuk ishte një përgjigje e mirë për mua, sepse, pa tingëlluar mendjemadh, nuk jam një person i shqetësuar. Unë kurrë nuk kam pasur ndonjë çështje të madhe besimi, dhe kur nuk munda të arrij një mbledhje në shtrat me të dashurën time, emocioni kryesor që ndjeva ishte një konfuzion i pastër i hutuar (i bashkuar së shpejti nga zhgënjimi). Disa momente ndiheshin të kënaqshme, por shumicën e kohës e gjeta veten duke menduar se thjesht po përpiqesha ta bindja veten se ishte e kënaqshme. Kjo nuk ishte e mirë.

Kjo çështje më ka stresuar mua dhe të dashurën time. Ne jemi miq të fëmijërisë (dhe mjaft miq të shpirtit nëse dikush mund të provojë shkencërisht se ekzistojnë për mua) dhe plotësisht të dashuruar. Sidoqoftë, të qenit beqar për pesë vitet e fundit më kishte çuar në atë që tani kuptoj se është një mbështetje jo e shëndetshme në pornografinë në internet. Një që vazhdoi sapo filluam takimin për shkak të punëve tona përkatëse duke na mbajtur larg njëri-tjetrit për periudha të gjata kohore. Sapo filluam të mos flinim së bashku, unë fillova të marr Cialis nga mjeku im si provë e parë dhe nuk arrita askund tjetër përveç dhimbjeve të kokës. Unë shpejt e lashë atë (ato gjëra janë të shtrenjta) dhe u përpoqa të kërkoja një metodë më efektive.

Unë nuk fillova të marr ilaçe të rastësishme bimore siç sugjeroi rastësisht nga interneti (përveç zinkut në të njëjtën kohë). Duke u thënë nga mjeku se ka shumë të ngjarë që ankthi i performancës më bëri që vazhdimisht të përpiqesha të psikanalizoja veten me shpresën për të gjetur ndonjë ndjenjë të fshehur të shtypur ose kujtesë që mund të shpjegonte se çfarë fajësohej. Problemi ishte, përveç zakoneve të mia vetë-kënaqëse seksuale, nuk kisha ndonjë çështje reale. Unë nuk pi duhan, nuk bëj drogë ose pi. Ushtroj rregullisht, kam një punë të mirë, zhvilloj një klasë karate në krah dhe kam të gjitha llojet e hobeve të mrekullueshme. Kam miq të shkëlqyeshëm që më shikojnë dhe anasjelltas dhe në përgjithësi kanë një jetë për të cilën nuk mund të ankohem vërtet.

Personalisht i mençur, unë jam i qetë, duke punuar shumë, si të mendoj jashtë kutisë për gjëra që zakonisht konsiderohen të çuditshme nga shumica e njerëzve që takoj. Në përgjithësi kam kuptuar se nuk mund të jem i zhgënjyer mendërisht në krahasim me njerëzit atje me çështje aktuale të shëndetit mendor, kështu që nuk dukej logjike që kisha një ankth të ndrydhur.

Dhe natyrshëm si një idiot, unë kisha shpërfillur plotësisht pornografinë si një shkak të mundshëm për çështjet e mia, kryesisht sepse nuk mund të gjeja ndonjë informacion që shprehej si i tillë në internet ose në revistat e psikologjisë. E vetmja gjë që vazhdonte të bëhej ishte se si masturbimi mund të parandalonte kancerin e prostatës dhe disa artikuj madje duke deklaruar se pornografia nuk ka efekt të dëmshëm në performancë.

Disa herë provoja thjesht të ndaloja. Më e gjata që kam zgjatur duke prerë pornografinë dhe masturbimin ishte pesëmbëdhjetë ditë, por fillova përsëri pasi thjesht nuk funksionoi për të përmirësuar performancën në dhomën e gjumit. Gjithashtu më la tepër nervoz dhe madje edhe më të irrituar. (Në retrospektivë ndërsa e shkruaj këtë tani kuptova që po numëroja edhe ditët - si nuk mund ta kuptoja që kjo ishte një varësi?)


Unë kam eksperimentuar me Viagra, Cialis dhe Levitra për të mjekuar ED dhe në fakt më kanë mbetur dhjetëra pilula të cilat as që kam ndërmend t’i përdor më. Përvoja ime ka qenë që është gjithashtu e dëmshme për shëndetin seksual. Për të shtuar problemin, unë kam përdorur ilaçe ED me pornografi të fortë. Shtë mënyra më e shpejtë për të humbur interesin për seks dhe për të shtuar problemin e ED. Përfundimi është se ilaçet ED mund ta bëjnë penisin të ngrihet me më pak stimulim, por ndihet si një mbledhje e rremë. Kjo më bëri të kuptoj se në fund të fundit, një mbledhje duhet të jetë një përvojë e lidhjes emocionale dhe shpirtërore midis partnerëve, dhe gjithashtu jo një qëllim në vetvete.


 Simptomat e vazhdueshme gjatë muajve të ardhshëm më çojnë të vizitoj një Mjek të Kujdesit Parësor që çon në një referim tek një Urolog. Nivelet e mia të testosteronit ishin normale, ai kontrolloi për një infeksion / inflamacion të prostatës dhe zbuloi se gjithçka ishte në rregull. Kjo çon në një diagnozë të paracaktuar të "Ankthit të Performancës" dhe një mostre të Levitra për të më kthyer në rrugën e duhur. Unë nuk isha dakord me diagnozën pasi gjithmonë kisha qenë shumë i sigurt në aftësitë e mia përpara simptomave të mia të para të dukshme, përse do të kisha papritur të shqetësuar për këtë? Levitra më dha një mbledhje, por nuk ishte përgjigjja. Si një burrë 24 vjeçar, përndryshe i shëndetshëm, nuk isha gati të mbështesja një pilulë për të bërë seks me një vajzë që më tërhiqte shumë.


Kam vite që masturboj në pornografi. Unë kam humbur të gjithë epshin për disa vjet dhe kam ED të moderuar. Mjekësia, psikiatria dhe psikologjia kanë hetuar rastin tim nga çdo kënd i mundshëm. Jam zbuluar se kam ADHD, GAD dhe distimia. Unë kam bërë një doppler penisi dhe rrjedha e gjakut u tregua e pa shquar. Të gjitha hormonet janë kontrolluar disa herë. Unë jam vetë një punëtor i kujdesit shëndetësor, ashtu që ta dini. It'sshtë gjithashtu e zakonshme tek ata me ADHD të kenë çështje të tilla të varësisë.


shkova te një Psikiatër dhe i tregova gjithçka duke përfshirë edhe varësinë nga pornografia. Ai nuk besonte se pornografia do të shkaktonte ED dhe më përshkroi 40mg (doza maksimale) e Citalopram për "motavation". E mora sepse mendova se do të më ndihmonte edhe për varësinë ndaj pornografisë.

E pra kjo ndihmoi për një kohë dhe unë isha i lumtur me gf tim, por së shpejti unë kam dhimbje koke dhe vënë re se citalopram cuase ED si (GJ Doktor). Në këtë kohë një relapsed tani dhe pastaj, por ajo ishte kinda mirë. Kështu që unë shkova te mjeku im i rregullt dhe ai më përcaktoi një antidepresant tjetër që qetëson dhe ka të njëjtat efekte seksuale si citalopram (përsëri wtf). Kështu që zgjodha të mos e merrja.

Por nuk e di se nëse ndaloni një antidepresant papritmas, ju ndodh një depresion edhe më i keq. Unë isha aq i lodhur dhe i dëshpëruar në atë kohë, plus ndryshimet e humorit nga tërheqja e pornografisë, unë përfundova duke u prishur me shokun tim sepse mendoja se varësia ime e pornografisë nuk do të bëhej më e mirë dhe urreja të isha pranë saj për shkak të depresionit luhatje humori. Pas asaj kohe, unë punoja me pagë të ulët duke jetuar në shtëpi dhe duke marrë disa ilaçe për të kuptuar veten dhe kuruar magjike veten time (i vonuar e di).

Historia ime për gjetjen e rrugës së lehtë (këshilla e nevojshme)


 Pastaj fillova të kisha probleme (në kolegj). Unë do të humbas erection tim duke u përpjekur për të vënë në një prezervativ. Hej, duhet të jetë nerva e drejtë? Mungesa e gjumit? Prezervativi është tepër i ngushtë? Porti vazhdoi. Ajo vazhdonte të ndodhte. Ndonjëherë unë mund të arrijnë të fitojnë mjaftueshëm për të marrë atë dhe madje edhe të bëjnë seks, por definitivisht nuk po funksiononte si duhet.

Porno dhe ED vazhduan edhe pasi unë u diplomova. Thjesht mendova se kisha një epsh të fortë dhe të them të drejtën mbase e bëra. Por masturbimi, pornografia dhe orgazma filluan një patericë kur isha i stresuar dhe një ilaç kur doja të ikja për ca kohë. Unë e bëra atë çdo ditë. Sigurisht, ED vazhdonte të ndodhte. Unë do të kisha një grua të bukur të zhveshur duke dashur të bëja seks me mua dhe nuk do të ishte e vështirë të shpëtoja jetën time. Beyondshtë përtej zhgënjimit. Kam humbur kaq shumë mundësi.

Shkova te një urolog i cili bëri standardin një herë tjetër, testoi nivelet e testosteronit, më deklaroi normal dhe më dha ca cialis. Isha 28 vjeç, në formë dhe duke përdorur Cialis. Në pjesën e pasme të mendjes sime e dija që kjo nuk mund të ishte përgjigjja.


Unë kam qenë në të vërtetë te një psikolog i çertifikuar i shtimit të seksit ... Unë shkova për disa seanca në fillim të këtij viti (para se të nënshkrohesha këtu), dhe pastaj vendosa se nuk ishte për mua. Së pari, ishte e shtrenjtë, 100 dollarë në seancë. Pastaj ai donte që unë të merrja një pyetësor të madh për 179 dollarë të tjerë, i cili më tha se isha vërtet i dehur (sikur nuk e dija tashmë këtë) dhe tha se isha në kufi që kisha nevojë për kujdesin e pacientit sepse varësia ime ishte aq e rrënjosur .

Pastaj ai donte që unë të blija një komplet fillestar me libra dhe cd për 395 dollarë të tjerë, plus të përfshihesha në një grup tjetër mbështetës që kushton 400 dollarë. Pastaj ai foli për përfshirjen e familjes time dhe tha që një shërim i plotë zakonisht zgjat të paktën 3 vjet. Ai tha se niveli i suksesit është shumë i lartë dhe u quajt diçka si sistemi "rruga e butë". Mendimi im është, ky program "rrugë e butë" është ndoshta si mënyra më e zgjatur e rikuperimit.

Sigurisht që mund të funksionojë, por atëherë ju etiketoheni si një "i varur" ose "i varur nga rikuperimi" për vite me radhë, dhe familja juaj, miqtë dhe kushdo tjetër që do të dinë të gjithë për këtë. Unë i thashë faleminderit, por jo faleminderit… Kjo nuk është për mua. Më mirë të provoj 90 ditët, duke hequr ndihmën e bandës, të rindizet në vend të kësaj.


(Mosha 20, Dita 61) Pa një endokrinolog që konfirmoi se nuk ka asgjë të keqe fizikisht me mua që do të shkaktonte ED. Kam marrë më shumë ereksione në mëngjes dhe kam pasur disa raste kur i kam parë në publik duke parë një vajzë tërheqëse. Unë fola me mjekun tim për faktin se unë do të shoh ish-të dashurën time fundjavën e ardhshme, dhe ai në fakt rekomandoi marrjen e Viagra si një mënyrë për të kapërcyer ankthin e performancës. Ai thirri skenarin për mua.


(Mosha 50) Papritmas rreth 7 vjet më parë mori kohë të madhe për ED. Ishte si një ndërprerës. Nuk do të punonte as për favorin tim P! Shkoi në dok me GF në atë kohë në tërheqje, i cili nuk dinte asgjë për PMO dhe të gjitha testet ishin mirë. T-ja pak e ulët por kjo nuk do të shkaktonte mungesën e plotë të jetës atje poshtë. Mora Cialis të përshkruar dhe unë u ktheva në biznes me GF dhe PMOing çdo ditë për 7 vjet të tjera!

Pak më shumë se një muaj më parë Cialis ndonjëherë nuk do të punonte më me GF dhe kjo ishte kur unë bëra një kërkim në internet në "Porn ED". Çmenduri e shenjtë u befasova me atë që po lexoja.

I kuptova se çfarë mund të humbas dhe menjëherë e ndalova ZKM me vetëm një M në dush pa një mbledhje javën e parë dhe një javë të dytë, por ende pa ereksion fare. Pas kësaj, ai ishte i vdekur atje për pjesën tjetër të ditëve 30. Mendoj se është Flatline. Unë vetëm ndodh që të jetë në mes të GFs kështu që është koha e përkryer.

Unë u vara aty për pjesën tjetër të rreth 30 ditëve dhe më pas ndodhi që pashë ëndrrën time të parë të lagur! Druri i mëngjesit vetëm një ose dy herë tani. Ky freakin funksionon! Mezi pres derisa të marr GF-në time të radhës! Pra, me pak fjalë rreth një muaj me pothuajse asnjë PMO dhe unë jam duke parë progres të madh.


Shkova në urologji, endokrinologji, psikologji dhe së fundmi në psikiatri. Askush nuk dha një arsye të mirë dhe nuk kishte zgjidhje. Endokrinologu (pas të gjitha llojeve të analizave) në thelb më tha të shkoj në psikiatri, por ndërkohë të "marr ca viagra dhe t'i bashkohesh", për shkak të asaj që nuk e përdor përfundimisht atrofi "(të gjitha me një buzëqeshje sardonike). Në thelb "përdorni atë ose humbni atë".

Isha i dëshpëruar, sepse edhe humba ndjeshmërinë. Po mendoja të flisja me një neurolog sepse është sikur e humba lidhjen me penisin tim. E dija që ishte truri im, apo diçka neurologjike. Unë madje mendova se shkaku mund të jetë pornografia. Asnjë specialist i F ****** nuk më dha një arsye, dhe viagra dhe cialis më bënë të ndihem më keq se kurrë. Fu **! Unë e dija atë, e dija atë.


Ndonjëherë unë shikoja pornografi dhe masturboja 4 herë në ditë! Ndonjëherë thjesht kam masturbuar 2 ose 3 herë në ditë. Unë kisha një të dashur gjatë gjithë shkollës së mesme dhe asnjëherë nuk kishim problem seksual, përveçse ndonjëherë nuk mund të dilja nga goja. Unë kurrë kurrë nuk u shqetësova me të vërtetë për këtë.

Kur fillova kolegjin, isha në një marrëdhënie të re dhe në fillim kishim një jetë të madhe seksuale. Dhe pastaj një ditë, papritmas, e humba erektimin tim gjatë marrëdhënies seksuale. Isha vetëm 22 (tani 24) dhe nuk mund ta shpjegoja. Unë kurrë nuk kam pasur ndonjë problem fizik ose probleme ankthi kur ajo erdhi në seks. Kështu që unë u përpoqa gjithçka. Pilula, kegel, madje shkoi tek mjeku im. Asgjë nuk ka funksionuar.

Dhe kur vazhdova të mos merrja ereksione të forta dhe fillova të derdhem para-pjekurisht, fillova të shqetësohem shumë, gjë që natyrisht nuk më ndihmoi. Tani më duhet që e dashura ime të më japë gojë për të marrë një mbledhje mjaft të fortë. Kur puthemi mund të bëj mbledhje, por kur shkoj të depërtoj ajo shpesh zhduket dhe ajo duhet të më japë oral. Dhe kur hyj brenda, hyj si 2 minuta. Soshtë kaq zhgënjyese dhe e bezdisshme.

Për fat të mirë kam një të dashur shumë të dashur dhe të dashur :). Unë e kuptova se diçka nuk ishte në rregull kur nuk merrja dru në mëngjes ose ereksione spontane dhe pornografia e rregullt nuk më zgjonte (ndonjëherë ereksioni im binte ndërsa shikoja dhe masturbohej për të), dhe nuk u ndez më nga e dashura ime aq lehtë. Unë gjithashtu humba shumë motivim dhe u bëra dembel, gjë që nuk isha aspak unë.


Mora ca Viagra dhe kjo më ndihmoi DISA kohë. Kish një partnere seksi për disa vjet. Disa përvoja të tmerrshme të ndyra (falni gjuhën time). E kuptova që kjo është ngatërruar. Unë duhet të jem në gjendje të marr shkëmb fort brenda pak sekondash pa marrë parasysh se çfarë. Por tërheqja për vajzat e rregullta nuk ishte aty. E dija që ishin nxehtë si dreq, por kari im nuk donte të pajtohej me mua. Për t'i bërë gjërat konfuze edhe për mua, unë ende deri më sot marr dru shumë të fortë në mëngjes.

Unë pashë mjekun tim, ai fajësoi gjithçka në ankthin e performancës, gjë që kishte kuptim si shkak i të gjitha përvojave të ndyra. Ndoshta koka ime nuk ishte brenda. Por si një djalë i shpeshtë i PMO-së, nuk e kuptova që kari im duhet të ishte i vështirë si dreq shumë i lehtë me pak përpjekje dhe duhet të kisha ndjeshmëri të fortë edhe atje. Kështu që unë dëgjova djalin dhe mora drogën.


Gjatë gjithë ditës unë kam ndjerë me brirë si gjithmonë. Ndoshta ka të bëjë me të qenit në punë gjithë ditën e rrethuar nga engjëjt. Djemtë serioz, unë jam 30 dhe, derisa zbulova varësinë e ZKM-së dhe këtë faqe, unë kam qenë i bindur se ky nivel i virility thjesht ishte zhdukur me moshën.

Unë isha duke përdorur të gjitha ato propagandë të korporatave të mjekësisë perëndimore me reklama të Viagra me protagonistë djemsh në të 30-at. Të gjithë e keni vërejtur atë? Duket se kohët e fundit Viagra dhe cialis kanë synuar djem të rinj dhe të rinj. Sidoqoftë, është e gjitha BULLSHIT!

Megjithëse lavjerrësi i madh i libidonit në trurin tim nuk ka të ngjarë të bëhet me gjithë kërcimin e tij, unë po shoh përmirësime dramatike. Sot ishte thjesht e pabesueshme [shumë ereksione spontane]. Ditë 48 dhe duke shtypur. Kam ndërmend të shkoj në ditë 90 ose derisa të ndihem sikur përmirësimet kanë arritur një pllajë të përgjithshme.


Kishte dhe është akoma, pa ndonjë udhëzim proaktiv për këtë çështje. Kjo është, nuk ka vende të shëndetit shëndetësor që kanë PMO të rëndë në listën e tyre të shkaqeve të mundshme të ED.


(Mosha 26) Pjesa e fundit e historisë që supozoj ka të bëjë me mua që përpiqem të gjej një kurë për impotencën time të komplotimit dhe, me kalimin e kohës, ED-në time gjithnjë e më të përkeqësuar. Kam kërkuar mjaft kohë për të gjetur ndonjë gjë të dobishme dhe fillimisht gjithçka që kam gjetur ishte artikuj që më thoshin të punoja më shumë (gjë që nuk ishte e dobishme - unë tashmë kam punuar më shumë se sa kisha kohë), të ushqehesha shëndetshëm duke filluar të marrë përsipër jetën time), dhe të masturboj M SHUM!

Gjithmonë e kam lidhur masturbimin me pornografinë dhe kështu kam filluar çdo ditë PMO. Kjo më ndihmoi të heq qafe zhgënjimin tim seksual nga puna, por seancat e mia të PMO ishin nga 45 minuta në 3 orë. Fillova të vërej se ndonjëherë kisha vështirësi për të arritur në më shumë se 10-20% edhe me pornografi. Kalova nga kërkimi i vajzës perfekte (bjondja e gjatë me këmbë) në kërkimin e skenave perfekte të pasionuara. Me siguri nuk kishte asnjë të keqe në këtë.

Por mjegulla e trurit tim po përkeqësohej dhe përkeqësohej. Kujtesa ime fotografike e dikurshme relativisht e besueshme, e cila, megjithëse nuk ishte asgjë spektakolare, shpesh më ndihmonte të kujtoja me hollësi të vogla gjërat që më duheshin për qëllime akademike, dështoi plotësisht. Epo, pas vetëm 3 javësh PMO falas kujtesa ime filloi të përmirësohej gradualisht, fillova ta kisha shumë më lehtë të përqendrohesha në ato që më thonë njerëzit. Për herë të parë në jetën time fillova të kisha një ambicie të vërtetë, por është diçka për të cilën duhet të punoj në mënyrë aktive. Një përfitim interesant është se shkrimi im i dorës është bërë edhe një herë i lexueshëm! Sigurisht që është një lehtësim i madh të jesh në gjendje të marrësh ereksione të vështira përsëri, megjithëse nëse marr një mbledhje spontane është diku midis 40% deri 95%. Por më mirë akoma, edhe një herë mund të ndiej kënaqësi vetëm nga ngritja. Unë nuk e kam provuar këtë që kur isha rreth 15 vjeç.

Mund ta imagjinoj që seksi me ereksione si kjo duhet të jetë (më falni gjuhën time përsëri, por kam frikë se asnjë fjalë tjetër nuk do ta bëjë) i ndyrë mahnitës. Ja një për urologët. Asnjë rrjedhje! Sa rikuperues po vërejnë se nuk kanë më rrjedhje të urinës pas urinimit? Askush nuk ka qenë në gjendje të më shpjegojë këtë rrjedhje, përveç duke thënë se është forma e uretrës, dhe se mund të "mjelë" pas urinimit për ta ndaluar atë, ose muskujt e PC mund të forcohen për të ndihmuar. Pavarësisht nga ajo që provova, unë kurrë nuk mund të ndaloja një sasi të mjaftueshme të rrjedhjeve që kur isha rreth 15 vjeç. Tani jam shëruar shumë nga ky problem.

Do të ishte magjepsëse nëse ndonjë PMO tjetër mund të konfirmonte se kjo është e vërtetë edhe për ata. Po mendoj se është i përqendruar duke bllokuar rrjedhjen e urinës! A mund të jetë vërtet kaq e thjeshtë? Nëse po pse askush nuk ka menduar ta thotë? (2 muaj pa pornografi dhe shumë pak masturbim) Të nesërmen në mëngjes mendoj se arrita 80-85%, dhe arrita të O pas 5 minutash apo më shumë. Thjesht një lehtësim i madh i ndjekur nga ndjenja e të moshuarit 20 vjeç do ta përshkruante atë. Pastaj pas rreth 4 ose 5 orësh kemi bërë seks përsëri. Mund të betohem se ishim në të për 15-20 minuta apo më shumë. Ajo më ndaloi mbas 5 minutash duke e bërë të qartë që ajo nuk dëshironte O aq shpejt, kështu që ne e morëm atë aq ngadalë sa mundëm derisa ajo arriti përsëri atje. Gjatë gjithë kohës mendoj se isha 90% apo më shumë.

Mund të them vetëm se në këtë fushë ajo që duket se ka funksionuar për mua po përqendrohet tek një person. Me të gjitha gratë atje mund të jetë shumë e lehtë të humbasësh vëmendjen tënde, por ne duhet të përqendrohemi, dhe shpresojmë që ai fokus të mos jetë shumë i shkurtër.


Kam lajme për ty. Të gjithë urologët do t'ju tregojnë saktësisht të njëjta. Urologët janë të trajnuar për t'ju dhënë vetëm arsye për problemin që është provuar mjekësisht si një problem. JO urologët do t'ju tregojnë pornografi ose masturbim është problemi, sepse mjekët me ligj nuk mund t'ju japin arsye hipotetike.

Kam parë disa urologë në kohën time dhe të gjithë më thanë se është në kokën time.

Porn-induced nuk është diçka që një doktor ose urologists mund të zgjidhë për ju. Ju e gjetët përgjigjen drejtë këtu në këtë forum. Ju takon ta merrni këtë forum seriozisht apo jo.


Në moshën 51 vjeç, shkova te mjeku duke kërkuar përgjigje për ED. Ai më tha të njëjtën gjë, "Gjithçka është në kokën tënde", pasi më bëri disa pyetje në lidhje me jetën time seksuale (megjithatë asgjë në lidhje me përdorimin e pornografisë). Oh, unë kisha bërë punën e gjakut disa muaj para kësaj dhe testosteroni im dhe hormonet e tjera ishin të gjitha në intervalin normal.

Ai më dha disa shembuj të Viagra-s për të "kthyer besimin tim". Por tha që ai nuk e ndiente që duhej të isha në të si një ilaç i rregullt. Kjo ishte gjashtë muaj më parë dhe gjetja ime ka qenë se nuk është vetëm psikologjike. Ajo që kam mësuar nga të tjerët në këtë forum, plus artikuj të tjerë mbi unazat ED të shkaktuara nga pornografia janë të vërteta. Unë jam disa ditë larg shënimit të 90 ditëve (abstinenca e pornografisë) dhe po shoh një përparim të jashtëzakonshëm. Thjesht vallëzimi i ngadaltë me bashkëshortin tim më nxehet dhe shqetësohet tani. Dhe ushtari im përshëndet!


Kur isha masturbohem për pornografi të paktën dy herë në ditë, fillova të përjetoja dhimbje të shpinës së poshtme, spazma muskulore, humbje e masës së muskujve, lodhje, nervozizëm, mbi sistemin nervor të stimuluar (i rraskapitur), pamundësia për të racionalizuar, për të mësuar përmendësh mirë, për studime etj. .

Mjeku im më tha se problemet e mia ishin psikologjike. PERSHKRUANI ÇFARË KUJTUI ME ME TË BËSH! masturbohem MË SHUMË ME VIAGRA !! 2 TIME DITË !!!! Wen ai tha se, unë shikuar atë në sy dhe i dha atij një sy reaalllllyyy keq. Ai shpejt e ndryshoi atë në 3 herë në javë. Ai më përcaktoi për viagra që duhej marrë çdo ditë para çdo sesioni masturbimi (gjysmë tabletë, dy herë në ditë për seancat 2).


[Guy këshillon një anëtar tjetër të forumit] Vetëm mbani në mend se shumë pak (afër askujt) këshilltarë janë shkolluar brenda kësaj teme. Unë shkova në një. Ai duket se nuk e kuptoi këtë koncept. Ose të paktën ai nuk e mori atë seriozisht dhe vazhdoi të kthehej në zakonin tim të pirjes së barërave të këqija (qesharake se si mund ta ndaloja atë kur të doja, por nuk mund ta ndaloja pornografinë). Unë mendoj se e solla atë si tre herë dhe kemi kaluar 1 minutë në krye. Ai thjesht e ridrejtoi bisedën në çështje të tjera, që ai ndoshta mendoi se ishin më të rëndësishme. Edhe disa seksologë nuk e kanë njohurinë e duhur për këtë, megjithëse disa e bëjnë këtë.


[Në Forumin e Medhelp] Hello guys! Unë jam 27, unë jam një mjek dhe kam përjetuar të njëjtin problem si ju all Unë kam qenë duke parë pornografi gjatë gjithë jetës sime seksuale. Orgazma ime e parë ishte kur isha 14 vjeç dhe po shikoja pornografi kur kjo ndodhi. Vajza e parë që putha ishte kur isha 13 vjeçe dhe marrëdhënia ime e parë seksuale ndodhi kur isha 16 vjeç me një grua të çuditshme dhe, deri atëherë, nuk pata një boner.

Në fillim, kur interneti nuk ishte i disponueshëm, unë blija kaseta, DVD të fundit, por këto lloje pornografike zakonisht nuk ju ofrojnë një përvojë kaq intensive sa interneti. Për shembull: nëse fetishi juaj po përplaset në fytyrën e një gruaje, nëse jeni në internet, mund të shkoni drejt në skenë, dhe për këtë arsye përjetoni një orgazëm më intensive.

Epo, duke vazhduar me historinë time, gjatë adoleshencës time, sa herë që putheja me një vajzë, dikur merrja një boner. Pas përvojës sime të parë seksuale traumatike (me një vajzë të panjohur) në fund të viteve 16, unë pastaj mora një të dashur, kur isha 18 vjeç. Përvoja ime e parë seksuale me të ishte gjithashtu një dështim, por edhe ato të ardhshme (gjatë gjithë 7 muajve që datë ) ishte mirë. Një informacion i rëndësishëm është se unë rrallë vinte kur depërtoja, zakonisht më duhej të ndaloja dhe ta mbaroja punën me dorën time.

Pas kësaj, unë kam përjetuar një kohë të vështirë në shkollën e mjekut sepse më është dashur të studioj shumë dhe pothuajse nuk kam pasur kohë me vajza. Përvojat e pakta që kisha, unë isha në gjendje të merrja boner, por rrallë arrita në kulm duke depërtuar (1 ose 2 herë). Pasi isha 22 vjeç, kishte një bum xvideos falas në rrjetë dhe, pasi isha i varur nga pornografia, kalova nëpër këtë rrugë, me gjithnjë e më shumë situata ekstreme seksi që ndiqeshin. Siç mund ta imagjinoni, fillova të përjetoj disa përvoja më traumatike. Fillova të mos kisha bonierë edhe kur puthja vajza. Ndërsa gjërat u përkeqësuan, 100% e masturbimit tim ndodhi duke parë pornografi dhe unë fillova të shmangin situatat me gratë sepse kisha ED.

Ishte deri në fundin e 26-të që fillova të dyshoja për pornografinë si shkakun e mosfunksionimit tim erektil. Dyshoja sepse kur masturboja në banjë, nuk mund ta bëja të vështirë dhe kur isha në gjendje ta bëja atë, duhej të imagjinoja skena pornografike për ta bërë këtë. Unë madje u përpoqa të marr Viagra për të bërë seks me një vajzë, por nuk funksionoi (kjo është tipike e mosfunksionim ngrerë në pornografi (PRED)

Rreth 5 muaj më parë vendosa të lë shikimin e pornografisë dhe po kaloj shpesh disa përsëritje. Edhe pse e sigurt për gjendjen time, emocionaliteti im seksual është aq i lidhur me pornografinë saqë e kam të vështirë ta lë. Por unë kam filluar të kem situata më të mira që ndodhin në jetën time. 2 ditë më parë, solla një vajzë në vendin tim, dhe përkundër faktit që nuk e kisha atë boner "vërtet të vështirë", unë isha në gjendje të depërtoja herën e parë. Më duheshin gjithashtu duart e mia për të përfunduar punën. Vajza donte më shumë, por unë nuk isha në gjendje ta bëja përsëri vështirë.

Ajo që unë mund t'ju them se si të shpëtoj nga PRED është:

1 - Pranoje gjendjen tënde

2- Largohuni nga PORNI. Nëse nuk mund ta bëni, kërkoni ndihmë psikologjike

3- Përpiquni të *** vetëm me një grua me ju

4- Nëse keni një kohë të vështirë të merrni me një grua, ju duhet të paguani për të. Tregojeni për gjendjen tuaj dhe kërkoni ndihmë. Nëse ajo është një profesionist, ajo do të kuptojë

5- Bëni trurin tuaj të njohë modele të reja. Për shembull, nëse nuk mundeni *** depërtues, thjesht mos ***. Me kalimin e kohës, truri juaj do ta njohë depërtimin si mënyrën që ka për të marrë kënaqësi.

6- Nëse nuk mund të jetoni pa masturbuar, për shkak të labilitetit tuaj emocional, bëjeni atë, por mos mendoni për skenat e porno kur masturboheni.

7- Mos masturboheni shumë shpejt: përpiquni ta bëni trurin tuaj të njohë shpejtësi më të ngadaltë (si në depërtim) si modeli i shpejtësisë që supozohet të jetë ***. Nëse nuk mundeni *** me shpejtësi të ngadaltë, mos ***.

Nëse mund të ndiqni këto udhëzime, unë garantoj se brenda 3 muajsh më së shumti, ju do të merrni një model normal të jetës seksuale. Sigurisht, është pothuajse e pamundur të ndiqni këto, sepse keni pengesa emocionale që përfundimisht do të thyejnë urdhërat tuaja racionale. Unë e kam të vështirë ta bëj këtë, por ndërsa vazhdoj të përpiqem, pa dyshim që po përmirëson performancën time.

Shpresoj që përvoja ime me këtë të ndihmojë disa nga ju. Unë e konsideroj çështjen time si një nga më të vështirat (orgazma ime e parë seksuale ishte shikimi i pornografisë - kjo është një shtypje e rëndë emocionale) por shpresoj se do të kem një ditë një jetë normale seksuale. Të vetëdijshëm për të tjerët për rrezikun e pornografisë.


Në 26 vjeç hyra në një marrëdhënie të re (e cila nuk zgjati shumë. Kur arriti në pikën e të bërit seks në të vërtetë me vajzën nuk mund ta bëja veten të vështirë. Isha i ngazëllyer dhe gjithçka. Dhe në të vërtetë ishte e vështirë kur prekëm por disi u zbut kur erdhi puna për depërtimin. Megjithëse zonja më tha se ishte në rregull dhe nuk duhet të shqetësohesha se isha vërtet në depresion. Isha në siklet dhe në depresion.

Mendova se sepse nuk kisha bërë seks për 2 vjet kisha krijuar një lloj ED. Ky problem me të vërtetë ishte duke më përplasur dhe vendosa të bëj qëllimin tim për ta rregulluar atë.

Shkova te doktori dhe të gjitha analizat dolën negative. Gjëndja ime e prostatës ishte normale. Zemra ime ishte në rregull. E pra në të shkurtër çdo gjë ishte në rregull fizikisht. Kështu përfundimisht artistikisht se problemi ishte psikologjik. Tani, unë mund të formuloj qartë pikat kryesore të problemit tim.

1) Shikimi i pornografisë ndryshon pritjet tuaja për një marrëdhënie seksuale. Kjo është, në qoftë se ju shikoni pornografi shumë, ju lloj treni trurit tuaj për të marrë ngazëllyer nga imazhet vizuale të dikujt tjetër që kanë marrëdhënie seksuale. Dhe kur ju keni marrëdhënie seksuale me një person të gjallë, trupi dhe truri juaj nuk janë përdorur për këtë lloj të ri të aktit seksual. Ka trende shumë të dobëta të veprimit, gjë që ju bën të përqendroheni dhe të përqendroheni në atë që po bëni dhe të humbni impulsin spontan. Truri juaj krijoi lidhjen midis shikimit të filmit pornografik dhe kënaqësisë, por lidhja midis seksit me një person të gjallë dhe kënaqësi është i dobët.

2) Ndërsa shikuar pornografi shikuesi është zakonisht pasiv. Ju zakonisht shikoni pornografi ndërsa jeni ulur (nganjëherë shtrirë apo çfarëdo). Ka pak lëvizje të trupit gjatë masturbimit. Përsëri, trupi dhe truri shënojnë këtë sjellje. Pra, pas disa kohësh trupi juaj mëson se akti seksual është i lidhur me stres të ulët të muskujve. Rrjedhja e vogël e gjakut është e nevojshme. Por seksi shpesh është mjaft stërvitje dhe kërkon shumë lëvizje dhe si pasojë presionin e lartë të gjakut. Ju duhet të vendosni prezervativ, i cili është një vrasës për shumë njerëz. Përsëri, kjo ju bën të përqendroheni shumë dhe mund ta humbni drurin tuaj.

3) Porno mund të shtojë ankthin e performancës. Ju filloni të frikësoheni se nuk mund të arrini cilësitë e disa djemve të tjerë. Tani, duke menduar për këtë, më bën të buzëqesh.

duhet ta zgjidhim këtë problem? Ju duhet të prishni lidhjen nervore midis pornografisë dhe kënaqësisë dhe të krijoni një lidhje të re midis seksit me një person të gjallë dhe kënaqësisë. E vetmja mënyrë për ta bërë këtë është të ndalosh së shikuari pornografi dhe të bësh seks rregullisht. Duke qenë se jeni i shëndetshëm në përgjithësi, pas disa kohësh trupi juaj do të krijojë një rrjet të ri nervor. Në rastin tim unë shkova aq larg sa takoja vajza të reja rregullisht thjesht për të bërë seks me ta (duke mos ju bërë thirrje të bëni të njëjtën gjë, por ka shumë rrjete sociale në internet ku mund të takoni persona të interesuar. Ton zonja të bukura me brirë atje dhe shumë shpesh nuk ka tela të bashkangjitura).

Në fillim po përdorja xhel kamagra (një gjenerik i viagra-s që është shumë më i lirë dhe lehtësisht i disponueshëm në internet). Pas disa muajsh nuk më duhej. Trupi im krijoi modele të reja nervore. Sapo pashë vajzën duke hequr ndonjë pjesë të rrobave të saj, unë u ngazëlleva menjëherë. Tani, sapo po vë prezervativ po bëhem vërtet e vështirë sepse truri im e shoqëron depërtimin me kënaqësi. Kam humbur çdo ndjenjë ankthi. Unë shoh një vajzë që më pëlqen e zhveshur dhe dua ta gërvisht atë pa marrë parasysh se çfarë. Çdo gjë tjetër mund të shkojë në dreq. Dhe kjo është mënyra se si duhet të jetë.

Pra, për ta përmbledhur djema. Nuk ka absolutisht asnjë arsye për të besuar se keni probleme ED nëse nuk keni probleme të mëdha shëndetësore ose jeni mbi 50 vjeç. E gjitha është çështje e instalimeve elektrike. Dhe mos merrni asnjë dështim në zemër. Ashtë një rrugë drejt vetëshkatërrimit. Trupi juaj thjesht mund të mos jetë mësuar të bëjë seks me një vajzë, sepse me kalimin e viteve e keni trajnuar atë për të parë pornografi dhe hov. Shumica e vajzave janë mirëkuptuese (nëse nuk është ajo, ka më shumë arsye për t'i dhënë lamtumirë asaj). Thjesht punoni për ndryshimin e këtij modeli dhe e gjitha gradualisht do të vijë natyrshëm.


[Anëtari i Forumit] Të gjithë e dimë se si "mjekët" kanë axhendat e tyre dhe u shërbejnë atyre që japin paratë. Pra, nëse një djalë shkon verbërisht tek këta "profesionistë" të ASEKTIT, ai me siguri do të këshillohet të masturbohet aq sa dëshiron zemra e tij dhe pastaj, nëse lind ndonjë problem, mirë ... zotëri .. kemi Viagra dhe Cialis dhe Levitra dhe Zoti di çfarë tjetër… "KEMI ZGJIDHJE N AN ÇDO PROBLEM TUAJ."

E vetmja gjë që ata harrojnë është se të ashtuquajturat "zgjidhjet" e tyre nuk funksionojnë. Po e tregoj këtë sepse kam qenë disa herë tek një seksolog (një "i mirë", siç e rekomanduan njerëzit), dhe i tregova të gjitha për problemet e mia ED kur isha rreth 25 vjeç. Pas disa orësh "këshillimi", për të cilat shpenzova shumë para, ai më dha përfundimisht Viagra.

Sigurisht, pasi të gjithë djemtë këtu kanë ED të shkaktuar nga pornografia, E DI që kjo nuk funksionon (dhe nuk mund të) për një kohë të gjatë. Kështu që ... (natyrisht, unë jam duke u sarkastik këtu.)… Besojeni "mjekut" tuaj dhe hidhni poshtë çdo DIDSHMIM "anekdotik" në këtë faqe, ose reddit / nofap ose rsdnation. Në vend që të bëni rindezjen e dreqit, shkoni përpara… paguani para dhe humbni SHUMOT nga koha juaj e çmuar në ASPECT PhDs!


Gjëja më e keqe është që unë do të harxhoja shumë para për mjekë dhe urologë, receta të viagra etj. Dhe në asnjë moment nuk përmendi një prej tyre mbi-masturbimin. Edhe kur i thashë urologut unë masturbohem normalisht të paktën një herë në ditë dhe kam parë gjithnjë e më shumë P (isha i kujdesshëm për të përmendur "asgjë të paligjshme" pasi, gjithashtu, nuk po shikoja asgjë të paligjshme dhe nuk e dëshiroja atë të mendosh ndryshe!), por në asnjë moment nuk e përmendi atë.

Ai sugjeroi që të provoja disa libra të shëndetit seksual nga Masters dhe Johnson (por as nuk mbyt një qeshje kur përmenda se do të përpiqesha të "zotëroja Johnson-in tim me Masters dhe Johnson), më paketoi me disa shembuj falas të viagra dhe më dërgoi Mënyra ime… (lidhje)


Vendosi të bëjë punën e gjakut të bërë dhe të gjitha ato gjëra të mira dhe të takohet me një urolog. Bisedoi me të për abit dhe ai më dha disa mostra të pilulave ED (tashmë të provuara). Unë gjithashtu solla gjë në lidhje me pornografinë dhe infermierja e tij kinda qeshi dhe ai më shikoi sorda sikur të isha idiot. Ai gjithashtu sugjeroi diçka në lidhje me injeksionet e penisit (a?) Nëse ilaçet nuk funksionojnë. Në këtë pikë, thjesht duke u lutur diçka nuk është në rregull me punën time të gjakut, në mënyrë që të mund të rregullohem shpejt.

Shihe një urolog sot. Gjithë ditën e vështirë si ferr.


JO Fap Cures DE

Përshëndetje - thjesht doja të them se No Fap nuk funksionon unë nuk mund të kem orgazëm me PIV. Kështu që për t'u marrë me të po provoja çdo gjë. Ashtu si vajza të ndryshme dhe gjithashtu lloje / marka të ndryshme prezervativi dhe unë shkova te një terapist seksual. E vetmja gjë që ka funksionuar për mua është No Fap kuron Ejakulimin e Vonuar.


Pas disa muajsh, shkova te një urolog. Ai tha se unë isha nervoz dhe nuk kisha asnjë problem me trupin tim. Prescripted mua disa viagra. Shkova në shtëpinë e saj këtë ditë, mora pilulën dhe u provova. Ka një ngritje të dobët dhe pa ndjeshmëri. Unë ndjeva asgjë nuk po ndodhte atje.

Shpejt përpara, ne u përleshëm (pas një përpjekjeje tjetër) dhe u ndamë. Unë rashë në një humnerë, duke menduar se isha i thyer. Shkova te psikologu për ca kohë, por nuk më ndihmoi. Asgjë nuk dukej se ndihmonte. Fillova të evitoj vajzat dhe kontaktet seksuale. Filloi të shikonte gjithnjë e më shumë pornografi. Në këtë pikë, mbledhja ime, madje edhe me pornografi, ishte një 7/10.

Unë kam puthur vajza të tjera pas kësaj, por me pak përgjigje atje poshtë (vetëm shumë topa të kollitjes dhe blu, pa ereksion). Kisha frikë të provoja të bëja seks përsëri. Pasi isha me një vajzë shumë seksi, në të 19-at, vendosa të përpiqem të gjej përsëri rrënjën e problemit tim. Shkoi te një seksolog dhe një urolog tjetër. Po paguaja konsulta shumë të shtrenjta. Unë e kisha testuar gjakun në thelb për gjithçka, dhe gjithçka ishte në rregull. Pastaj, unë ndalova së shikuari atë, nuk kisha asnjë iniciues. Isha i frikësuar dhe i pashpresë.

Një vit më parë, dola me vajzën që do të rrezikoja përsëri. Ne filluam të bisedonim çdo ditë. Isha rehat me të. Isha i sëmurë nga e gjithë kjo gjë. Unë i thashë se isha e virgjër, sepse nuk mund të pushoja në shtrat. Ne vazhduam të shihnim njëri-tjetrin. Pastaj ndodhi. Isha vetëm në shtëpi. Ajo shkoi dhe ne filluam të zbulojmë. Përsëri, Arnoldi i vogël nuk po përgjigjej. Ajo më dha dorën, kokën, asgjë. Ne u përpoqëm për rreth një muaj.

Një ditë isha duke lexuar disa gjëra të rastit dhe shkova në një temë rreth ankthit dhe shtyrjes. Disa djalë postuan TEDx Eksperimentin e Madh të Pornove. Nuk mund të përshkruaj atë që ndjeva gjatë videos. Gjithçka, çdo simptomë përputhej. Unë isha si “EUREKA!”.

Një javë më vonë, e fillova. NoFap ishte shpresa ime e vetme. Unë vazhdoja ta shihja edhe atë vajzë. Rreth 2 javë, do të kisha përsëri disa ereksione të rastësishme. Rreth 2 muaj, kam ardhur herën e parë (me një vajzë), por nuk mund të depërtoj. Por po funksiononte!

Than, FLATLINE! Efektet e mia luajtën gjithnjë kur isha me të. Ka kaluar kaq shumë kohë. Po filloja të humbas shpresën time përsëri, por vazhdova të lexoja mesazhet këtu, në YBOP dhe në faqet e tjera. Kur përfundova muajin 6th pa pornografi, motivimi im filloi të venitet. Por unë nuk kisha asgjë për të humbur, kështu që unë vazhdova të shkoj. Kishte disa relapsa (pa pornografi, vetëm M).

PLOT - Këtë javë kam përfunduar 10 muaj pa pornografi. Vendosa të marr një cialis për të bërë diçka ndryshe nga seksi oral me të dashurën time (po, nuk e di saktësisht se kur, por sapo u fejuam në një lidhje serioze). Kam një mbledhje 10/10 që nuk do të zbehet për asgjë. Bëmë seks PIV! Ishte e mahnitshme!

Dy ditë më vonë, dje, kishim seks përsëri. Këtë herë pa marrë asnjë pilulë! Btw, ishte bithday im. Ishte dhurata më e mirë ndonjëherë. Tani mund të them se ka ndodhur. Jam e lumtur si ferr.

PERFUNDIMTAR! Historia ime e suksesit e kam pritur kaq gjatë


I dashur Libido.

Thjesht dua të them se penisi im dhe më mungon më shumë se çdo gjë në botë. Kemi kaluar kohë kaq të shkëlqyera së bashku dhe mendova se nuk do të ndaheshim kurrë. Nuk e kuptova që nuk të trajtova mirë, dhe se në fakt po të lëndoja, dhe në fund të vrava. Nuk mund të ndalem për të menduar për të gjithë argëtimin që kemi pasur me vajzat, jo vetëm ato me të cilat ishim fizike, por edhe mënyrën se si e bëtë karin tim të lëvizte me pantallonat e mia kur kalonte një vajzë e nxehtë. Që kur u larguat, është ndjerë sikur një pjesë e imja ka vdekur dhe se unë jam duke ecur në apati të vazhdueshme duke qenë një krijesë androgjene pa dëshirën për të bërë seks, apo edhe fap, dhe Dickie e vogël vështirë se nuk do të ngrihet më kurrë.

Për shkak të largimit tuaj, unë kam qenë te mjeku dhe kam kryer analiza gjaku dhe kam marrë Cialis, dhe ai më dërgoi në një tkurrje që merrej me probleme seksuale. Asnjë nga ato dridhje nuk mund të gjente ndonjë arsye që ju të largoheshit dhe thanë se isha mirë dhe i shëndetshëm, dhe ndoshta ishte diçka në mendjen time. Më ka marrë malli për gati tre vjet dhe në fillim as nuk e kuptova që ishe larguar. Thjesht mendova se kishte diçka që nuk shkonte me karin tim, por doli që atij, si dhe mua, po na mungonte shoku ynë më i mirë - ti!

Sepse ti u largove, edhe e dashura ime u largua shumë. Pra, tani jam vetëm pasi e kam kuptuar se të dy ju dhe e majta e saj për shkak të pornografisë. Unë dua që ju të ktheheni më shumë se çdo gjë dhe unë shpresoj që ju të lexoni këtë letër dhe të vendosni që do të ktheheni. Unë e kam kuptuar se ju jeni më të rëndësishëm për mua dhe dickie se çdo gjë tjetër. Shpresojmë, ju do të ktheheni pak tani që unë kam hedhur jashtë bushtër që është pornografike dhe ju dhe unë mund të jemi së bashku përsëri në shumë aventura të reja.

Përveç të shkruarit këtë letër për ju dhe duke shpresuar që ju do të ktheheni unë gjithashtu mund ta lexoj sërish këtë nëse ktheheni dhe mbani mend se çfarë jete është pa ty. Kthehu REAL së shpejti !! Dashuria e Penisit dhe I.


Re: Keni frikë dhe keni nevojë për këshillë

Hahaha! Kur i thashë urologut tim se nuk mund të bëhesha e vështirë dhe nuk isha më i interesuar për seks, ai tha "mirë, mos bëj seks atëherë". E cila është mjaft e qëndrueshme në të vërtetë.


Likelyshtë e mundshme që disa profesionistë po luftojnë vetë me varësinë nga pornografia. Një anëtar i forumit e shkruajti këtë:

Unë punoj duke mbështetur sistemet kompjuterike të shumë praktikave mjekësore. Herë pas here kemi hasur në pornografi në kompjuterët e mjekëve - është mjaft e qartë se disa prej tyre marrin një rregullim pornografi midis pacientëve. Kjo është pak shqetësuese - veçanërisht nëse mjeku juaj po nxiton dopaminë seksuale pak para se të merrni vajzën tuaj për ta parë atë për një kontroll!


[Në lidhje me prostatis] Këshilla e tyre është që të derdh çdo ditë për të pastruar prostatën. Asnjëherë nuk më ka ndihmuar dhe kam pasur dhimbje për vite me radhë (dhimbje të forta ku kafshoni dru për t’u marrë me to). Praktikuesit aziatikë rekomandojnë të kundërtën - të mos stresojnë prostatën dhe të mos derdhin. Në prapavijë, besoj se janë të sakta. Deri më tani nuk ka dhimbje dhe unë mendërisht ndihem më mirë, në kontroll dhe kam marrë majmunin nga shpina.

Këshillat e prostatitit dhe urologëve