A jam aseksual?

pa seks

Nëse jeni rritur në internet pornografi shikoni të gjitha llojet e pornografisë dhe marrjes i lidhur në seksin e ekranit, ju mund të mos i përgjigjeni shumë seksit me një person real. Kjo mund të shkaktojë konfuzion masiv. Interesante, ata që lënë pornografinë në internet shpesh përjetojnë kthimin e tërheqjeve të tyre normale, cilado që të jenë. Me pak fjalë, mos supozoni se jeni "aseksual" derisa të hiqni dorë nga pornografia për disa muaj. Porno e sotme është aq e fuqishme sa po shkakton epsh anormalisht të ulët për seks të partnerizuar në shumë përdorues (Studimi përkatës: Fantazia seksuale dhe masturbimi midis individëve aseksualë: Një eksplorim në thellësi, 2017).

Mbështetje empirike apo përdorimi pornografik që ndikon në seksualitet?

Që nga viti 2020, ka mbaruar 110 studime që lidhin përdorimin e pornografisë ose varësinë nga pornografia / seksi në mosfunksionimet seksuale, aktivizimin më të ulët të trurit në stimuj seksualë dhe kënaqësi më të ulët seksuale dhe marrëdhënie. Përveç studimeve, kjo faqe përmban artikuj dhe intervista që përfshijnë mbi 150 ekspertë (profesorë të urologjisë, urologë, psikiatër, psikologë, seksologë, MD) të cilët e pranojnë dhe kanë trajtuar me sukses ED-induced pornografi dhe humbjen e dëshirës seksuale të shkaktuar nga pornografia.

Për më tepër, studimet që vlerësojnë seksualitetin e ri të meshkujve që nga viti 2010 raportojnë nivele historike të mosfunksionimeve seksuale dhe shkallët befasuese të një problemi të ri: epsh të ulët. Dokumentuar në këtë artikull dhe në këtë letër të rishikuar nga kolegët që përfshinin mjekët 7 US Navy - A është Pornografia e Internetit Shkaktimi i Sëmundjeve Seksuale? Një përmbledhje me raportet klinike (2016)

Shkalla ED historike: Mosfunksionimi i menjëhershëm u vlerësua fillimisht në 1940s kur Raporti i Kinsey përfundoi se prevalenca e ED ishte më e vogël se 1% në meshkuj më të rinj se 30 vite, më pak se 3% në ato 30-45. Ndërsa studimet ED për të rinjtë janë relativisht të rrallë, kjo 2002 meta-analiza e studimeve të nivelit 6 me cilësi të lartë raportoi se 5 e 6 raportoi norma ED për meshkujt nën 40 prej përafërsisht 2%. 6th studimi raportoi shifrat e 7-9%, por pyetja e përdorur nuk mund të krahasohej me studimet e tjera të 5 dhe nuk vlerësoi kronik mosfunksionim ngrerë: "A keni probleme në ruajtjen apo arritjen e një ngritjeje çdo kohë në vitin e fundit? ".

Në fund të 2006 falas, faqet pornografike të pornografisë u futën në internet dhe fituan një popullaritet të menjëhershëm. kjo ndryshuar natyrën e konsumit pornografi në mënyrë radikale. Për herë të parë në histori, shikuesit mund të përshkallëzohen me lehtësi gjatë një sesioni masturbimi pa ndonjë pritje.

Dhjetë studime të publikuara që nga 2010 zbulojnë një rritje të jashtëzakonshme në disfunksionet erektile. Në studimet e 10, normat e mosfunksionimit të ngrerë për meshkujt nën 40 shkonin nga 14% në 37%, ndërsa normat për epsh të ulët varionin nga 16% në 37%. Përveç shfaqjes së pornografisë pornografike (2006), asnjë ndryshore që lidhet me ED rinor ka ndryshuar ndjeshëm në vitet e fundit 10-20 (normat e pirjes së duhanit janë poshtë, përdorimi i drogës është i qëndrueshëm, përqindja e obezitetit tek meshkujt 20-40 vetëm 4% që 1999 - shih këtë përmbledhje të literaturës). Kalimi i kohëve të fundit në problemet seksuale përkon me publikimin e studimeve të shumta që lidhin përdorimin e pornografisë dhe "varësinë e pornografisë" ndaj problemeve seksuale dhe nxitjen më të ulët ndaj stimujve seksualë.

Këtu janë disa vetë-raporte:

Para se të filloja pafund, mbaj mend gjithnjë duke shikuar vajzat rreth meje dhe asnjëherë të mos impresionohesha. Edhe ato më të nxehta në mënyrë konvencionale kanë pasur difekte që më mbërthyen tek unë dhe unë isha duke arritur një pikë ku askush nuk do të më kthejë apo do të kapë vëmendjen time. Unë fillova të mendoj se isha aseksual dhe nuk tërhiqja asnjeri.

Pastaj ndodhi nofap, dhe kuptova që me kalimin e viteve duke parë mijëra e mijëra fotografi dhe video të grave më tërheqëse dhe jo tërheqëse, unë po desensibilizoja veten për bukurinë dhe atraktivitetin e tyre. Pas dy javësh në nofap almostshtë pothuajse sikur vajza përreth meje papritmas filloi të bëhej më e nxehtë. Por jam unë që kam ndryshuar. Nuk ia vlen të bie, djema. Gratë e vërteta nuk janë grumbulluar deri në yjet pornografike, dhe ato kurrë nuk do të jenë më. Mos e lini veten të mpirë tek njerëzit e vërtetë. Ata janë të vetmit që mund të të duan përsëri. Mendova se isha aseksual.


Këto ditë unë me të vërtetë i gjej shumë gra bukur. Nuk më intereson më shumë për papërsosmëritë. Eshte e mrekullueshme.

Para se të isha duke mallkuar fatin / karmin tim se jam i rrethuar nga gra të shëmtuara, unë i kam objektuar ato, edhe unë e përvetësoja vetveten. NoFap ndryshoi jetën time në shumë mënyra.

Sot unë u lidh nga një vajzë, e cila para se të quhej absolutisht meh por ajo është e bukur, më pëlqen sytë e saj ajo është një person i madh. Unë nuk jam më në kërkim për pjesë trupore, personaliteti do të thotë shumë për mua këto ditë! permalink


Ju më përshkruat burrë ... frika ime më e keqe ishte se isha me të vërtetë aseksual tani nuk jam më aq e sigurt !! permalink


Porn ka bërë pothuajse tërësisht aseksual jashtë seksit virtual. Seksualiteti im është bërë i lidhur direkt me një ekran.

Nuk e mbaj mend herën e fundit kur kam dashur me të vërtetë pas një gruaje në jetën e vërtetë. Unë do të gjej disa gra tërheqëse, por kurrë nuk shkon përtej kësaj.

Unë kam ndaluar ndjekjen e marrëdhënieve, dhe nuk më intereson për seksin real. Unë jam ende një virgjëreshë, dhe nuk më shqetëson. Kam humbur dëshirën për intimitet fizik.

Unë nuk kam pasur një interes të shtrydhur apo dashuri për më shumë se gjashtë vjet.

Nuk më intereson nëse vajzat, apo njerëzit në përgjithësi, më duken tërheqëse. Tani unë godas çdo përparim drejt meje sepse vëmendja nga seksi i kundërt nuk më intereson.

Pjesa më e keqe është se unë e kam normalizuar absolutisht këtë. Kjo është vetëm jeta ime, dhe nëse asgjë nuk ndryshon, atëherë është ajo që është. Porn ka shkatërruar fjalë për fjalë trurin tim.


Fapping më ka bërë pothuajse aseksual

Shumë i sigurt që miqtë e mi duhet të mendojnë se jam homoseksual, sepse pothuajse e shmang seksin me gratë sepse e di që ato nuk mund të më kënaqin, e aq më pak të më japin një boner më. Porno ferri as nuk më ndez, duhet të imagjinoj disa mut fetish të çmendura për të marrë një mbledhje këto ditë. A mendoni se nuk do të më shërojë? A keni vërejtur djema ndryshime të rritura të epshit dhe të qenit në gjendje të ktheheni në seks me vanilje?


Porn-Induced ED bashku me një fetish të çuditshme: Rruga e gjatë, por shëruar plotësisht


Guy 4 [230 ditë]:

Unë kam qenë duke parë pornografi për aq kohë sa që ajo kishte marrë plotësisht mbi seksualitetin tim. Pa të unë isha në thelb aseksual. Doja ta privoja veten nga orgazma për të lejuar një "reboot" ”Doja të krijoja një ndjenjë të re të seksualitetit, një përqendruar rreth grave të vërteta dhe plotësisht e shkëputur nga pornografia.

Funksionoi! Tërheqja ime për gratë e vërteta është rritur në nivele që nuk i kishte arritur kurrë më parë. Unë vlerësoj bukurinë e dhe më tërheq fuqimisht një gamë më e gjerë e grave sesa më parë. Për më tepër, kur mendoj ose dëshiroj të liroj seksualisht, janë femra të vërteta për të cilat po mendoj, që nuk janë ulur në kompjuter dhe nuk shikojnë ekranin.


Biseksual ose thjesht HOCD (përvoja dhe këshillat e mia për HOCDers)

Nuk kisha interes për asnjë burrë apo person transgjinor derisa fillova shumë rëndë në PMO. Kam pasur mendimin tim të parë "homoseksual" rreth 18-19 dhe deri atëherë kam qenë 7 vjet në varësinë time. Pastaj mendova se isha aseksual pastaj biseksual dhe madje 100% homoseksual për disa javë, dreq, mendova se ishte akoma i zgjuar deri para dy muajsh! HOCD është i vërtetë dhe e gjithë kjo mut PMO ngatërron me kiminë tuaj të trurit. Luftoje. Mund të duhen muaj ose vite që të shërohemi, por do ia vlejë.


Ndihem si një qenie seksuale përsëri

Lloji i tij ironik, por i jashtëzakonshëm se sa pornografia më vrau dëshirën ose ndjeshmërinë aktuale seksuale ndaj sensualitetit. Unë ende masturbohem, por më duket si një ushtrim i mirëfilltë për të eksploruar dëshirën dhe për të njohur trupin tim sesa ndonjë përvojë të çuditshme të shkëputur. Ditën tjetër ishte një AMA nga një sipërmarrës në faqen e pornografisë dhe si një idiot klikova në lidhjen që ai dha. Por kur arrita atje, ndjenjat fillestare të tundimit shpejt kaluan në 'pa ndyrë faleminderit!'


126 ditët e të qenit veten time

Gjërat kanë shkuar mirë, unë nuk jam në depresion më kush nga unë jam shumë i lumtur dhe krenar. Depresioni ishte një nga gjërat më të vështira në jetën time dhe është shumë e trishtueshme të mendosh se ishte shkaktuar nga masturbimi. Meqenëse depresioni është zhdukur, unë po fitoj më shumë vetëvlerësim çdo ditë, i ndjej këmbët e mia të qëndruara të qëndrueshme në tokë.

Meqë depresioni është zhdukur, nuk kam më probleme serioze në jetën time, por mallkuar, ajo hornyness fucking. Ajo vjen në valë. Ndonjëherë unë nuk kam asnjë horny në të gjitha dhe unë mendoj se unë jam aseksual, por pastaj ajo vjen si një cunami defekt të gjitha mendimet e mia të qartë larg dhe mbajtur mua duke menduar për gratë. Pastaj e gjithë kjo hornyshmëri çon në ëndrra që janë vërtet të këqija: vazhdoj të ëndërroj për pornografi dhe nganjëherë ëndrrat e mia ndjehen si realitet. Kur zgjohem unë jam në humor të keq për pjesën tjetër të ditës, unë fajësoj veten që kam rilindur, edhe nëse e di se ishte vetëm një ëndërr.

Kjo tha, ëndrrat e mia janë e vetmja gjë që është e paqëndrueshme në jetën time. Humori im është plotësisht i kontrolluar, nxitjet e mia janë plotësisht të kontrolluara. Unë do të doja të falënderoja atë fapstronaut që rekomandoi një metodë të mirë për të luftuar dëshirat. Si quhej? Metoda budiste? Nuk e di më, por thjesht shpjegova kur ju kërkohet diçka, pa marrë parasysh se çfarë - a është pornografi, masturbim apo ushqim junk ose një copë çokollatë, mendoni për të kundërtën e saj. Kështu për shembull kur mendoni për pornografinë drejtojini mendimet tuaja drejt të qenit me një vajzë, përqafimit, dashurisë


PMO / edi im ishte aq i keq sa mendova se isha aseksual për disa vjet. Unë kurrë nuk u tërhoqa nga gratë në jetën reale, sepse kisha të gjitha nxehtësitë që doja t'i degradoja vetë për mua në internet. Meqenëse nuk më tërhiqnin gratë e vërteta isha në një lloj purgatori, ku isha seksuale ishte e vetmja gjë që kishte kuptim. Pastaj diçka ndodhi dhe unë u zgjova një ditë dhe thashë JO kjo duhet të ndryshojë, kam nevojë për një partner në jetën time, unë dua që një grua të dojë dhe të jetë e dashur, unë dua të jem ai dikush i veçantë për dikë, dhe ajo për mua. Që atëherë unë kam takuar SO tim dhe jam më i lumtur se kurrë.


I përdorur për të menduar unë mund të jetë assexual

Por mbrëmë, falë NoFap, kisha shumë dëshirë për një mikun tim. Ajo është një vajzë e bukur, por e thjeshtë. Edhe kështu, përbërësi emocional së bashku me energjinë seksuale të ndrydhur më bëri - për një nga herët e para në jetën time - DUA dikë në të njëjtën dhomë. Unë nuk isha thjesht me brirë për hir të bririt, doja të njihja trupin e saj dhe ta kënaqja. Porno më kishte mësuar tërheqjen në aspektin vizual të seksit, por tani e di se si ndihet të dëshiroje prekjen dhe afërsinë. Unë dëshiroj me dëshpërim që kjo ndjenjë të vazhdojë, prandaj nuk duhet të hap pas hapi. Kush është me mua ?!


Mosha 22 - Shërohet ED: Dikur mendoja se isha një humbje aseksuale, jofunksionale e njerëzore.


Unë kam filluar më në fund duke u tërhequr nga vajzat për të vërtetë!

Unë kam qenë aseksual për aq kohë sa më kujtohet. Dhe asnjëherë nuk më kanë tërhequr vajzat në kuptimin tradicional dhe zbulimi i masturbimit më ka ndihmuar të përcaktoj atë që më duket tërheqëse sipas standardeve joreale.

Gjithmonë më ka pëlqyer forma e trupit të femrës (nga versionet tepër të seksualizuara, tepër perfekte të paraqitura përmes mediave) por të gjitha aspektet e ndryshme bruto që njerëzit i konsiderojnë tërheqëse nuk më kanë tërhequr kurrë. Kështu që nuk mund ta sillja veten të shikoja fotografi të ndonjë gjëje të zbuluar nga mbathjet. E gjitha është shumë bruto.

Unë kurrë nuk kam qenë kurrë i tërhequr, ose kishte një crush në, dikush. Është gjithmonë ilustrime DeviantArt dhe Rezultatet e Imazhit të Google. Askush nuk është real. Kurrë asnjë person i vërtetë, në ekran apo ndryshe.

Unë tani kam shtypjen time të parë të famshëm, Pihla Viitala. Unë po filloj të kënaqem me idetë e vogla të zbukuruara rreth grave dhe unë kam filluar të mendoj me dashuri për idetë e butësisht të puthit dikë në buzë dhe t'i mbaj afër.

Është e çuditshme për mua. Këto janë gjëra që unë nuk do të kisha menduar as më parë, por tani që jam 1/2 mënyrë për të 90 Ditët, është si unë jam papritmas kuptuar normalitetin në marrëdhëniet, seksi dhe martesa. Unë jam duke filluar papritmas të kënaqem me gjërat që të tjerët i shohin tek njerëzit. Kjo është një shenjë e shërimit, dhe unë jam i stoked për të shikuar atë të ndodhë.

Për ata prej jush që do të thonë: "Xhehennemi, vëlla! Keep it up! "Unë planifikoj të vazhdoj të kaloj shënimin e Ditës së 90 në tetor 15th dhe të kaloj shënimin e Ditës 180 në Janar 13th. Pse dreqin do të kthehesha?


Mosha 31 - PIED / aseksual: Udhëtimi filloi mbi 3 vjet më parë. Tani martuar lumturisht


A jemi aseksualë? A mund të jemi aseksualë?

A ndjeheni aseksualë? Unë jam padyshim në të njëjtën varkë dhe kam qenë kështu për vite me rradhë. Mendova dhe mendoj akoma se vajzat përreth meje nuk janë vetëm në standardet e mia, kështu që kjo justifikon beqarinë dhe kalimin e vajzave që rastësisht u bëjnë përshtypje burrave të tjerë me të cilët bisedoj shpesh. Disa pyetje. A ishin fjalë për fjalë 14 ditë kur sytë tuaj "natyrorë" u hapën ose rihapën në bukurinë e vërtetë të bukurisë natyrore, reale, të përditshme përreth jush? A është gjendja juaj aktuale normale?

Kanë kaluar 7 ditë për mua (distinktivi im është një ditë pushimi). Unë jam i shqetësuar se tani unë mund të jem duke rritur bukurinë e grave përreth meje përtej aktualitetit, sepse unë jam i shthurur dhe i dëshpëruar për atë që ka pornografia në internet dhe mund të ofrojë shijen time vizuale. Gjëja më e keqe është se vajzat porno nuk janë karikatura ose animacione 3D. Vajzat porno janë vajza të vërteta, apo jo? Ne nuk mund t'i takojmë kurrë, por me kamera në internet dhe teknologji të tjera, është tepër e vështirë të besosh se gratë e vërteta nuk janë yje pornografike të cakuara ose yjet porno të zhurmshme nuk janë gra të vërteta.


Motivimi im prapa NoFap-it nuk ishte për të marrë vajzat. Ishte të duhej vërtet vajzat.

Kështu që gjatë gjithë kohës që isha PMOing kisha shumë frikë nga vajzat. Unë as që doja të provoja dhe të afrohesha me një vajzë. E vlerësoja shumë vetminë time. Marrja e një vajze nuk ishte kurrë qëllimi kryesor. Por sapo pata një vizitë të vërtetë në NoFap, fillova të shoh shumë tek vajzat që kurrë më parë nuk më pëlqyen.

Unë dunno, në thelb ajo vetëm ndryshuar në mënyrë drastike motive dhe besimin tim.


Tërheqja për gratë "reale" ka filluar të kthehet.

Pak kohë mbrapa, pyeta sa kohë duhet për të "rindezur" nga përdorimi i Anime / Hentai.

https://www.reddit.com/r/pornfree/comments/bac0kc/rantconfession_i_feel_like_animehentai_might_have/

Përdorimi i porno më bëri të mpirë dhe të vdekur për gratë e jetës reale. Unë kam qenë i pastër për 46 ditë, dhe tani ka ndodhur diçka e mahnitshme. Sot, pashë një grua të bukur të veshur me rroba dhe u ndjeva e tërhequr nga ajo. Imagjinoni se. Duket sikur kam filluar të rindizem.

Nëse keni një problem me Anime ose Hentai, mos e humbni shpresën. Vazhdoni të jeni PornFree, dhe truri juaj do të mësojë sesa e bukur mund të duket një grua e vërtetë.


I varur nga pornografia ose thjesht hutuar seksualisht?

Kështu që, unë jam i ri në forum dhe mendoj se vuaj nga pothuajse të gjitha simptomat e një ED të shkaktuar nga pornografia që po përshkruhet në yourbrainonporn.com. Unë jam 19 vjeç dhe pothuajse mund të bëhem e vështirë vetëm përmes një ekrani. Unë kurrë nuk kam bërë seks dhe kam shikuar pornografi që kur isha 12 ose 13 vjeç. Ky Prill / Mund të filloj të kem probleme me EDs, dhe siç thashë është pothuajse gjithmonë përmes një ekrani që marr një mbledhje.

Sidoqoftë, para se të filloja të kisha probleme ED, unë mund të dashurohesha me vajza ose t'i konsideroja tërheqëse. Asnjëherë nuk shkoi askund, por unë mund të kisha ndjenja për ta. Unë gjithmonë kam bërë një ndarje në trurin tim midis dashurisë dhe seksit, dhe pyes veten nëse mund të ndodhë që unë po bëhem aseksual ose homoseksual (megjithëse nuk kam pasur kurrë një përvojë homoseksuale) apo ndonjë arsye fizike si mungesa e testosteroni apo diçka tjetër.

Kur dëgjova për "rrafshimin e rrafshët" u ndjeva aq i lehtësuar, sepse pikërisht kështu ndihem tani (nuk kam shikuar pornografi vetëm një javë dhe më duket sikur po vdes seksualisht), megjithatë nuk jam ende i sigurt dhe Unë jam duke kërkuar për dikë që ka përvoja të ngjashme.

A jam kthyer vetëm homoseksual apo diçka?

Re: Porn e varur apo thjesht seksuale hutuar?

Ckemi shok. Unë jam homoseksual dhe e dija që kur isha 5 vjeç. Unë nuk mendoj se ju jeni 'duke u bërë homoseksual' në 19. Pavarësisht se ku jeni në shkallën Kinsey problemi juaj tani është PIED dhe pornografi. Pra, ju jeni në vendin e duhur - të mirëpritur. Porno është një biznes i keq dhe për disa prej nesh me kalimin e kohës duhet të gjejmë gjithnjë e më shumë gjëra të pazakonta për të parë për të zbritur. Ju mund të keni ndërmarrë pornografi homoseksuale - unë kam ndërmarrë një pornografi të drejtpërdrejtë për ca kohë. Por në të vërtetë nuk është vendi ku duhet të jemi - thjesht bëj modalitetin e rindezjes dhe rigjeno dhe do të kthehesh atje ku i përket. Tingëllon sikur keni një rast të rëndë, prandaj shkojeni 100%. Ju keni filluar herët kështu që mësoni gjithçka që mundeni dhe jini të durueshëm. Paç fat. Studioni në yourbrainonporn.com


Nuk e di nëse jam thjesht aseksuale apo kam një varësi nga pornografia

Unë mendoj se jam aseksuale dhe me të vërtetë nuk dua të jem, sepse pa marrë parasysh me cilin djalë apo vajzë filloj të dal, ata do të largohen nga unë sepse nuk dua seks. Që në thelb ditën kur kari im u ngjit, unë fillova të masturboja për pornografi. Të gjitha pornografitë, gjithashtu. Asnjëherë nuk i dhashë vetes një mundësi për të menduar për mua në situatë. As që mendoj se dua, vërtet. Edhe në atë kohë, Thuaj 4 muaj pasi fillova binging-un e pornografisë për rreth një orë apo më shumë në një kohë duke eksploruar seksualitetin, mendoj se u tërbova.

Kam pasur një shtrëngim të fortë ndaj një vajze, por porno homoseksuale e kam parë tërheqëse. Dhe ndërsa unë jam boromantic, më shqetësoi që nuk ishte konsistente. Tani pas disa vitesh binging pornografi sepse më bën të ndihem mirë, nuk e di se si ndihem për njerëzit e vërtetë. Unë nuk kam pasur ndonjë dëshirë që nga ajo vajzë atëherë, dhe kurrë nuk ndiej ose kuptoj asgjë kur shoqet e mia duket sikur shikojnë me sy të keq një vajzë. Në rastet më të rralla do të ndiej tërheqje për dikë që shoh, gjithmonë një djalë, por nuk është i qëndrueshëm. Pse duhet të jem edhe unë, kjo është e ndyrë e mërzitur për të parë të huaj të rastit ashtu. Por më duket e frikshme mungesa e një shtysë për të bërë seks me njerëz të vërtetë, sepse më duket se kam një makinë për të parë pornografi nëse nuk e bëj atë çdo disa ditë.

A jam i varur? Nuk e di nëse kjo është vetëm sepse jam ace apo sepse jam e varur. Ju lutem mos më lini të jem ace, botë. Çfarë dreqin mund të bëj për këtë? Kar im shkon vetëm në pornografi! Asgjë e vërtetë as nuk e bën atë të dridhet! Unë madje nuk kam goditje ndaj njerëzve të vërtetë, por e di që jam i aftë! Si dreqin mund ta kuptoj këtë? A duhet të lë të stimuloj veten me gjithçka përgjithmonë? Dhe më e rëndësishmja, a jam ace apo thjesht jam i infektuar me pornografi? DUA T BE JEM NORMAL DHE DUA SEKS ME NJERZ REAL SI T EV GJITH TJETR!

Nje pergjigje

Situatë shumë e ngjashme ndodhi me mua. Kur pata përvojën time të parë ED dhe u ndava me të dashurën time të parë, fillova të mendoj se jam aseksual ose homoseksual. Më kujtohet, nuk e kisha idenë se çfarë nuk po shkonte me mua, ndihesha e pashpresë, madje edhe një herë po qaja për shkak të kësaj. Thjesht ndjeva boshllëk, i cili ndihej kaq i panatyrshëm.

Pastaj, ndërsa kërkova për informacion lidhur me problemin tim, mësova për varësinë nga pornografi dhe NoFap. Nuk kisha shanse të tjera, prandaj ndaluja të shikoja pornografinë dhe masturbimin. Më pas, kur horner, unë zhvillova HOCD, e cila është frika e të pasurit një orientim të ndryshëm seksual. Isha kaq frikë që mund të isha homoseksual; Unë nuk mund të flisja me burra të tjerë, t'i shihja ato në sy. Ishte e tmerrshme, kështu që herë pas here pashë pornografi për të parë nëse unë jam tërhequr nga gratë apo jo. Ishte një rreth i pafund për shkak të HOCD, dhe më pas mësova se nëse e shpërfill frikën, do të zhduket.

Kështu që unë isha si, nuk më intereson, nëse më tërheqin burrat, atëherë ashtu qoftë, nuk do të bëj asgjë seksuale me ta gjithsesi. Kështu që unë vetëm vazhdoja të injoroja frikën time, pastaj theva ciklin.

Fast forward 2 vjet Kam takuar një vajzë, ra në dashuri, kemi bërë shumë, ndjeva të ngjallur gjatë gjithë kohës, kishte epsh të madhe dhe kishte erections të fortë, të qëndrueshme. Para kësaj, unë hoqa dorë nga pornografia dhe masturboj plotësisht për muaj të tërë.

Kështu që u kthye që unë jam një djalë heteroseksual që funksionon normal.

Fatkeqësisht kam rikthyer në 3 muajt e fundit, por e di që do të jem mirë më vonë. Hiqni dorë nga pornografia përgjithmonë.

Unë ju sugjeroj të njëjtën gjë, thjesht prisni ciklin, mos u bëni për 3 muaj dhe mos shikoni pornografi fare. Mos e besoni mendjen tuaj; nëse keni frikë se jeni aseksual, ndoshta nuk jeni. Aseksualët e vërtetë janë në rregull me orientimin e tyre seksual.

Pytwd

Hmmm alth. Edhe pse nuk e përjetoj ndjenjën aseksuale në të njëjtën shkallë që e kam ndjerë paksa kohët e fundit, por lidhem plotësisht me konfuzionin midis vajzave dhe djemve. Unë jam në të njëjtën mënyrë të filluar nga fantazia homoseksuale dhe pornografia, për mua më tërhoqën vetëm vajzat në jetën reale, dhe në një lloj fizik të kthimit të kokës suaj unë ende jam tërhequr kryesisht nga femrat në jetën e përditshme. Unë në fakt gjeta pornografi shemale më vonë dhe kuptova se ishte paksa një kompromis midis vajzave dhe djemve dhe kërkuesve të vajzave në jetën reale.

Pavarësisht se u ndez shumë nga vajzat ts herën e parë kur u lidha me një nuk munda ta ngre, u duk e çuditshme por asgjë nuk po ndodhte. Nerva mendoj, por më vonë u bëra rehat dhe gjërat filluan të funksiononin. Para atëherë unë me të vërtetë nuk kisha ndonjë fantazi të vërtetë të bazuar që më largoi, gjithçka që dija ishte pornografia që pashë .... kështu që pasi fillova të bëja seks në jetë, atëherë isha në gjendje të fantazoja për lidhjet e vjetra të seksit ose të shihja femra në publike dhe më vonë fantazojnë për to.

Unë mendoj se përvoja është një faktor i madh, nëse nuk keni pasur shumë seks të vërtetë do të kishte kuptim të ishe aty ku je… por unë mendoj që të shkosh në pornografi ka një shans të mirë që të mos jesh aseksual. Gjithmonë supozoja se të qenit aseksual do të thoshte se as nuk pëlqen pornografinë.

vinnieoseven

Kam pasur një problem të ngjashëm. Unë nuk i kam lexuar të gjitha përgjigjet, por më lejoni t'ju tregoj për përvojat e mia.

Një i mirë tre-tre vjet e gjysmë më parë, mësova për çështjet që vijnë nga shikimi (shumë) i pornografisë. Në atë kohë, unë gjithashtu kisha probleme me HOCD, siç shpjegon warrior0306. Isha shumë e pasigurt për seksualitetin tim, sepse nuk isha e sigurt se çfarë dreqin ishte seksualiteti im. Unë kurrë nuk kisha ndonjë gjë kundër homoseksualitetit, por duke mësuar të pranoja që unë mund të isha homoseksual pas vitesh ndjerë drejt dhe duke menduar (duke ditur) se isha i drejtë, ishte shumë e frikshme të isha kaq i pasigurt.

Gjithsesi, unë kam punuar që të lë porno që nga ajo kohë dhe kam pasur më shumë sukses me kohën. Unë kam qenë pa pornografi për periudha të shumta mbi njëqind ditë dhe siç mund ta shihni, unë jam përsëri pranë shënuesit tre muajsh përsëri.

Në këtë kohë, unë munda shumicën e pasigurive të mia në lidhje me nëse jam apo jo homoseksual. Përfundimi im është që nuk jam homoseksual, por nuk jam gjithmonë i sigurt nëse jam drejt apo aseksual.

Interesi im seksual gjithmonë ka qenë i përqendruar tek gratë. Për pjesën më të madhe të ditëve të mia për shikimin e pornografisë, madje nuk më pëlqente të shikoja pornografi që burrat në to sepse thjesht doja të shikoja gratë. Interesimi im për gratë e vërteta ka qenë dhe jashtë gjatë ditëve të mia të shikimit të pornografisë, ndoshta sepse shikoja pornografi dhe masturboja çdo ditë.

Gjithsesi, që kur kam punuar për shërimin tim, ka pasur periudha në të cilat interesi im për gratë dhe seksin ka qenë i lartë, ku unë kisha idenë se ndieja tërheqje të fortë seksuale ndaj grave. Por ka pasur edhe periudha në të cilat unë ndihesha plotësisht aseksuale dhe ndihesha e pasigurt nëse isha apo jo seksual apo aseksual. Unë ende nuk jam plotësisht i sigurt, por ndjenjat e mia aktuale thonë se unë jam i drejtë dhe seksual.

Duke studiuar aseksualitetin, kam gjetur se ka gati një duzinë etiketash që i përshtaten spektrumit aseksual. Ka aseksualë, seksi gri, demi-seksualë dhe seksualë. Ka njerëz që janë një-romantikë, demi-romantikë, homo-romantikë, bi-romantikë dhe hetero-romantikë. Dhe pastaj unë jam duke injoruar njerëzit që kanë identitet të rrjedhshëm gjinor dhe çfarëdo tjetër, sepse unë nuk di me të vërtetë aq shumë për atë zonë të seksualitetit dhe identiteteve gjinore.

Na vjen keq për këtë histori të gjatë, por ajo për të cilën bëhet fjalë është si më poshtë. Ne nuk mund t'ju tregojmë se cila është seksualiteti juaj. I vetmi person që mund të mësojë për këtë jeni ju. Por histori si e imja dhe të tjerët mund t'ju ndihmojnë të kuptoni sjelljen tuaj dhe proceset e mendimit, në mënyrë që të gjeni përgjigjen që është e saktë për veten tuaj.

Ndoshta ju jeni aseksual, biseksual, homoseksual ose heteroseksual. Ndoshta ju jeni aseksual, por ju jeni gri-seksual ose demi-seksual (shikoni nëse nuk e dini se çfarë është). Dhe mbase nuk doni seks, por ju pëlqen të fantazoni. Ndoshta nuk doni seks, por do të dëshironit një marrëdhënie romantike (ose me një grua ose me një burrë).

Sidoqoftë, braktisja e pornografisë dhe kufizimi i masturbimit tuaj është gjëja më e mirë që mund të bëni për të shëruar trurin tuaj dhe për të mësuar më shumë për seksualitetin tuaj të vërtetë. Mund të duhet pak kohë para se të merrni përgjigje, por përpiquni të pranoni situatën tuaj dhe të përmirësoheni nga këtu.

Jeta mund të jetë aq e bukur sa e lejoni të jetë. Ju nuk keni nevojë për seks, një partner (ose shumë para për atë që vlen) për të pasur një jetë të mirë. Thjesht duhet të bësh gjërat që të pëlqejnë.


Me shume:

Shfletoni mijëra vetë-raporte të shërimit për të mësuar se çfarë kanë ata që e kanë shëruar nga disfunksionet seksuale të shkaktuara nga pornografia kanë përjetuar: Rindezja e Llogarive Page 1Rindezja e Llogarive Page 2 Rivendos faqen e Llogarive 3. Përveç kësaj, tetë faqet në vijim përmbajnë tregime më të shkurtra që përshkruajnë shërim nga disfunksionet seksuale të shkaktuara nga pornografia: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8.