Sexuell funktion i 16-till 21-år-gammal i Storbritannien (2016)

YBOP KOMMENTARER:

Denna studie rapporterade följande antal problem med sexuell funktion i 16-21-åriga män (data från 2010-2012):

  • Bristande intresse för att ha sex: 10.5%
  • Svårighetsgrad att nå klimax: 8.3%
  • Svårighet att uppnå eller bibehålla erektion: 7.8%

Ovanstående priser är signifikant högre än de som rapporterats före det inret. Till exempel rapporterades erektil dysfunktionshastighet för män under 40 konsekvent som 2% i studier gjorda före år 2000. I 1940: erna Kinsey-rapporten ingicks att förekomsten av ED var mindre än 1% hos män yngre än 30 år. ED-priserna för män 21 kan sannolikt närmare 1%. Om dessa årliga 6-8-priser är korrekta här skulle indikera en ökning av 400% -800% i ED-priser för män i åldrarna 16-21! Med detta sagt är studiens priser betydligt lägre än flera andra nyligen genomförda studier på unga män (särskilt ED-priser). Se denna recension för många fler detaljer och studier: Är internetpornografi orsakad av sexuella störningar? En granskning med kliniska rapporter (2016).

Några faktorer kan stå för underrapportering av manliga sexuella problem:

1) Hur data samlades in:

"Deltagarna intervjuades hemma av en utbildad intervjuare med en kombination av datorassisterad ansikte mot ansikte och datorassisterad självintervju (CASI) för de mer känsliga frågorna"

Det är ganska möjligt att ungdomar skulle vara mindre än helt framträdande i en hemmaintervju ansikte mot ansikte. Nya studier som visar högre andel sexuella problem hos unga människor var anonyma onlineundersökningar. Till exempel detta 2014-studie på kanadensiska tonåringar rapporterade att 53.5% av män i åldern 16-21 hade symptom som indikerar ett sexuellt problem. Erektil dysfunktion var den vanligaste (27%), följt av låg sexuell lust (24%) och problem med orgasm (11%).

2) Studien samlade in sina data mellan augusti 2010 och september 2012. Det är för 6-8 år sedan. Studier som rapporterar en betydande ökning av ungdomlig ED uppträdde först 2011.

3) Många av de andra studierna använde IIEF-5 eller IIEF-6, som bedömer sexuella problem i en skala, i motsats till det enkla ja or Nej (under de senaste 3 månaderna) anställda i det aktuella papperet.


Journal of Adolescent Health

Finns online 3 August 2016

Kirstin R. Mitchell, Ph.D.a, b,, ,Rebecca Geary, Ph.D.c, Cynthia Graham, Ph.D.d, Soazig Cliftonc, Catherine H. Mercer, Ph.D.c, Ruth Lewis, Ph.D.a, e, Wendy Macdowall, Civilingenjöra, Jessica Datta, Civilingenjöra, Anne M. Johnson, MDc, Kaye Wellings, FRCOGa

doi: 10.1016 / j.jadohealth.2016.05.017

Abstrakt

Syfte

Oro för ungdomars sexualitet är inriktad på behovet av att förhindra skadliga resultat som sexuellt överförbara infektioner och oplanerad graviditet. Även om fördelen med ett bredare perspektiv erkänns är data om andra aspekter av sexualitet, särskilt sexuell funktion, knappa. Vi försökte ta itu med detta gap genom att mäta befolkningens förekomst av problem med sexuell funktion, hjälp med att söka och undvika sex hos unga människor.

Metoder

En tvärsnittsstratifierad sannolikhetsundersökning (Natsal-3) hos 15,162 kvinnor och män i Storbritannien (svarsfrekvens: 57.7%), med hjälp av datorstödda självintervjuer. Data kommer från 1875 (71.9%) sexuellt aktiv och 517 är sexuellt inaktiv (18.7%), deltagare i 16-21 år. Åtgärder var enskilda föremål från en validerad åtgärd av sexuell funktion (Natsal-SF).

Resultat

Bland sexuellt aktiva 16- till 21-åriga deltagare rapporterade 9.1% av männen och 13.4% av kvinnorna ett oroande sexuellt problem som varade 3 månader eller mer under det senaste året. Det vanligaste bland män var att nå ett klimax för snabbt (4.5%), och bland kvinnor var det svårt att nå klimax (6.3%). Drygt en tredjedel (35.5%) av männen och 42.3% av kvinnorna som rapporterade ett problem hade sökt hjälp, men sällan från professionella källor. Bland de som inte hade haft sex det senaste året sa bara> 10% av unga män och kvinnor att de hade undvikit sex på grund av sexuella svårigheter.

Slutsatser

Bekymrade sexuella funktionsproblem rapporteras av en betydande minoritet av sexuellt aktiva ungdomar. Utbildning krävs, och rådgivning bör finnas tillgänglig för att förhindra bristande kunskap, ångest och skam som utvecklas till livslånga sexuella svårigheter.

Nyckelord

  • Unga människor;
  • Tidig vuxen ålder;
  • Sexuella funktionsproblem;
  • Sexuell dysfunktion;
  • Sexuellt välbefinnande;
  • Hjälp sökande;
  • Undvikande av kön;
  • Utbredning;
  • Befolkningsundersökning

Inverkan och bidrag

Dessa nationellt representativa uppgifter från Storbritannien visar att oroliga problem med sexuella funktionshinder inte är ovanliga hos ungdomar (i åldern 16-21 år). I sexutbildning och sexuella hälso- och sjukvårdstjänster måste yrkesverksamma erkänna vikten av sexuellt välbefinnande och ge ungdomar möjligheter att höja och diskutera sina problem.

Professionellt intresse för ungas sexuella beteenden drivs oftast av oro för att förhindra skador på sex, främst oplanerad graviditet och smittspridning (STI). [1], [2] och [3] och alltmer okonsensuellt kön. Kvalitativt arbete tyder på att ungdomar själva är lika angelägna om frågor som påverkar deras sexuella välbefinnande. De kan vara angelägna om sin sexuell läggning eller identitet [4], känna socialt tryck för att samtycka till aktiviteter som de ogillar eller tycker är smärtsamma [5], eller kämpa mot normer som gör det svårt att erkänna erfarenheter som är mindre än idealiska [6] och [7].

Medan frågor kring vilja, sexuell identitet och sexuellt rykte har varit ganska dokumenterade, är mindre känt om problem som unga människor kan ha med sexuell respons och funktion. Detta beror delvis på att sexuella funktionsproblem antas vara mer relevanta för äldre vuxna. Sexuell funktion definieras som en individs förmåga att svara sexuellt eller uppleva sexuellt nöje [8] och sexuella funktionsproblem är de som stör dessa. Befolknings prevalensstudier av sexuella funktionsproblem inkluderar vanligtvis deltagare så unga som 16 eller 18 år, men använder ofta breda ålderskategorier, upp till 29 år [9] och ger sällan detaljerade uppgifter om ungdomar under 24 år [10], [11] och [12]. Få studier har fokuserat särskilt på tidig vuxen ålder, och dessa har inte i allmänhet använt nationellt representativa uppgifter [13] och [14].

Det finns ett ökande erkännande att sexuell hälsa bör övervägas i stor utsträckning [15] och [16], och den holistiska definitionen som godkändes av WHO- "ett tillstånd av fysiskt, emotionellt, psykiskt och socialt välbefinnande i relation till sexualitet" [17]-Varvt får valuta Hos ungdomar innefattar sexuell hälsa "positiva utvecklingsbidrag av sexualitet, liksom förvärv av färdigheter som är relevanta för att undvika negativa sexuella utfall" [18]. Det finns bevis på att mål som rör sexuell tillfredsställelse och nöje utgör både risker och riskreducerande metoder [16] och [19]. Till exempel har rädsla för erektil funktion hos unga män visat sig bidra till resistens mot kondomanvändning [20] och till inkonsekvent användning [21]. God sexuell hälsa hos ungdomar är kopplad till riskreducerande beteende, som kondomanvändning och sexuell avhållsamhet [18], och sexuell funktion hos vuxna är omvänt i samband med riskbeteende [22]. Interventioner som skyddar nöje kan därför vara mer effektiva än de som ignorerar denna aspekt [16] och [23]. Den nuvarande bristen på data om sexuell funktion hos ungdomar begränsar ansträngningarna för att hantera sexuell hälsa holistiskt och förstärker tron ​​att sexuell funktion och välbefinnande är mindre relevant för förebyggande insatser som riktar sig till ungdomar [1] och [24].

Vi har tidigare rapporterat om förekomsten av sexuella funktionsproblem hos vuxna i 16-74-åren med hjälp av data från den tredje nationella undersökningen av sexuella attityder och livsstilar (Natsal-3) [22]. Här använder vi samma datauppsättning för att ta itu med klyftan i empiriska uppgifter om sexuella funktionsproblem (inklusive de som orsakar nöd), hjälp med att söka om sitt sexliv och undvika sex på grund av problem hos ungdomar i åldern 16–21 år. i Storbritannien.

Metoder

Deltagare och procedur

Vi presenterar data från 16- till 21-åriga deltagare i Natsal-3, en stratifierad sannolikhetsundersökning av 15,162 16 män och kvinnor i åldrarna 74–2010 år i Storbritannien, intervjuad mellan september 2012 och augusti 1,727. Vi fokuserar på tidig vuxen ålder period och de tidiga stadierna av sexuella karriärer innan ungdomar "bosätter sig" i långsiktiga partnerskap och sexuella vanor. Vi använde en flerstegs, klustrad och stratifierad sannolikhetsprovdesign, med den brittiska postkodsadressfilen som samplingsram och postkodsektorer (n = 30) vald som en primär samplingsenhet. Inom varje primär provtagningsenhet valdes 36 eller 3 adresser slumpmässigt och inom varje hushåll valdes en vuxen som var berättigad med ett Kish-rutnät. Efter viktning för att justera för ojämna urvalssannolikheter var Natsal-2011-urvalet i stort sett representativt för den brittiska befolkningen som beskrivs av folkräkningssiffrorna från XNUMX [25].

Deltagarna intervjuades hemma av en utbildad intervjuare, med hjälp av en kombination av datorstödd ansikte mot ansikte och datorassisterad självintervju (CASI) för de mer känsliga frågorna. Intervjunaren var närvarande och tillgänglig för att hjälpa till medan deltagarna slutförde CASI men inte visade svar. I slutet av CASI-sektionerna var svaren "låsta" i datorn och var otillgängliga för intervjunaren. Intervjuen varade i ungefär en timme, och deltagarna fick £ 15 som ett tecken på uppskattning. Undersökningsinstrumentet genomgick grundlig kognitiv testning och pilotning [26].

Den totala svarsfrekvensen var 57.7% av alla behöriga adresser (64.8% bland deltagare i 16-44 år). Samarbetsfrekvensen (andel av de tillfrågade på behöriga adresser där kontakt gjordes var överens om att delta i undersökningen) var 65.8%. Detaljer om enkätmetoden publiceras på annat håll [25] och [27]. Natsal-3 godkändes av Oxfordshire Research Ethics Committee A. Deltagarna gav muntligt samtycke till intervjuer.

Utfallsmått

Deltagare som rapporterade vaginal, oral eller analsex med en eller flera partner under det senaste året klassificerades som "sexuellt aktiva" och frågade om de hade upplevt någon av en lista med åtta svårigheter med sitt sexliv som varade tre månader eller längre tidigare år. Dessa saknade intresse för att ha sex, saknade njutning av sex, kände sig oroliga under sex, kände fysisk smärta som ett resultat av sex, kände ingen spänning eller upphetsning under sex, nådde inte ett klimax (upplevde en orgasm) eller tog lång tid att nå ett klimax trots att du känner dig upphetsad eller upphetsad, nått klimax (upplevt en orgasm) snabbare än du skulle vilja, hade en obehagligt torr vagina (endast frågad av kvinnor) och hade problem med att få eller behålla erektion (endast av män) . För varje objekt godkände de (svarade ja), deltagarna frågades sedan hur de kände sig för problemet (svarsalternativ: inte alls bedrövad; lite bedrövad; ganska bedrövad; mycket bedrövad). Vi frågade också hur länge de hade upplevt svårigheten och hur ofta symtom uppstod (data som inte presenteras i den här artikeln).

Alla sexuellt erfarna deltagare (de som någonsin hade haft en sexuell upplevelse), oavsett deras sexuella aktivitet det senaste året, ombads att utvärdera sitt sexliv totalt sett, inklusive om de hade undvikit sex på grund av sexuella svårigheter som de själva eller deras partner upplevde (instämmer starkt, instämmer, varken instämmer eller håller inte, håller inte, håller inte starkt). Deltagarna som var överens om starkt eller instämde fick sedan samma lista med problem och ombads att ange vilka, om några, som hade fått dem att undvika sex. Ytterligare svarsalternativ var följande: "min partner hade en (eller flera) sexuella svårigheter" och "ingen av dessa saker fick mig att undvika sex." Flera svar tillåts. Deltagarna frågades också om de kände sig bekymrade eller oroliga för sitt sexliv med en fem-punkts Likert-skala. Slutligen frågades deltagarna om de hade sökt hjälp eller råd angående sitt sexliv från någon av en lista över källor under det senaste året, och om ja, att välja alla som gäller. Dessa alternativ grupperades därefter som familjemedlem / vän, media / självhjälp (inkluderar informations- och supportwebbplatser på internet; självhjälpsböcker / informationsbroschyrer; självhjälpsgrupper; hjälplinje) och professionell (inkluderar allmänläkare / familj läkare; sexuell hälsa / urinvägsmedicin / STI-klinik; psykiater eller psykolog; relationsrådgivare; annan typ av klinik eller läkare) eller har inte sökt någon hjälp. Dessa artiklar kommer från Natsal-SF; ett mått på sexuell funktion som är särskilt utformad och validerad för användning i denna och andra populationsundersökningar. Natsal-SF-måttet med 17 artiklar har bra passform (jämförande passningsindex = .963; Tucker Lewis-index = .951; rotmedelvärde kvadratfel av approximation = .064), kan skilja mellan kliniska och allmänna befolkningsgrupper och har ett gott test –Förnya tillförlitlighet (r = .72) [22] och [28].

Statistisk analys

Alla analyser gjordes med hjälp av de komplexa undersökningsfunktionerna i Stata (version 12; StataCorp LP, College Station, TX) för att redogöra för viktning, kluster och stratifiering av data. Analysen var begränsad till alla sexuellt erfarna män och kvinnor i åldern 16–21 år. Objektets svar i Natsal-3 var lågt (nästan alltid <5% och ofta 1% –3%), så patienter med saknad data uteslöts från analysen. Bland sexuellt aktiva deltagare (de som rapporterar minst en sexpartner året innan intervjun) presenterar vi beskrivande statistik för rapportering av sexuella funktionsproblem (som varade i tre eller fler månader det senaste året) och den andel som var bekymrad över deras problem. Vi rapporterar också andelen som söker hjälp från källan, stratifierad genom att rapportera ett eller flera problem med sexuell funktion. För deltagare som inte var sexuellt aktiva under det senaste året rapporterar vi beskrivande statistik för tre resultat: sexuell tillfredsställelse, nöd om sexliv och undvikande av sex på grund av sexuella svårigheter.

Resultat

De flesta män och kvinnor (72%) i åldrarna 16-21 år rapporterade att ha en eller flera sexpartner under det senaste året och så kategoriserades de som sexuellt aktiva (854-män och 1,021-kvinnor). bord 1 visar andelen av dessa män som rapporterade var och en av åtta sexuella funktionsproblem som varade 3 månader eller mer under det senaste året. En tredjedel av dessa män (33.8%) upplevde ett eller flera problem med sexuell funktion (första kolumnen i bord 1), och 9.1% rapporterade ett eller flera besvär med sexuell funktion (andra kolumnen); vilket antyder att bland män som rapporterade ett eller flera problem kände drygt en fjärdedel (26.9%) bedrövad (tredje kolumnen).

Bord 1.

Erfarenhet av problem med sexuell funktion och ångest kring dessa problem bland sexuellt aktiva unga män i åldern 16–21 år

% Rapportering av varje sexuell funktion problem


% Rapporterar varje problem och oro över det


Av de som rapporterar varje problem med sexuella funktioner,% är ganska eller mycket bekymrade över det


nämnarea

854, 610


854, 610


281, 204


Procent

95% CI

Procent

95% CI

Procent

95% CI

Bristande intresse för att ha sex10.508.1-13.51.40.8-2.513.207.2-22.8
Bristande njutning i sex5.404.0-7.3. 90.4-1.716.208.1-29.8
Kände sig angelägen under sex4.803.5-6.61.50.8-2.730.4017.9-46.6
Kände fysisk smärta på grund av kön1.901.1-3.4. 20.1-.911.302.5-39.1
Ingen spänning eller upphetsning under kön3.202.1-4.8. 80.4-2.025.9011.5-48.4
Svårighet att nå klimax8.306.4-10.81.60.8-3.019.2010.5-32.4
Nått klimax för snabbt13.2011.0-15.74.503.2-6.334.2025.5-44.1
Svårighet att få / hålla erektion7.806.0-10.23.302.2-4.942.1029.1-56.4
Erfaren en eller flera av dessa33.8030.2-37.79.107.2-11.426.9021.5-33.0
Sökt hjälp eller råd för sexliv26.0022.9-29.5

CI = konfidensintervall.

a

Nämnaren varierar för varje enskilt problem med sexuell funktion i denna kolumn. Den obeväknade och viktade nämnaren anges för de som upplevde ett eller flera av dessa problem.

Tabellalternativ

Bland män var det vanligaste problemet att nå ett klimax för snabbt (13.2%). Drygt en tredjedel av männen med detta problem (34.2%) kände sig bekymrade över det, vilket gör det till det vanligaste bekymmerproblemet bland sexuellt aktiva 16- till 21-åriga män (4.5%). Svårigheter att få och behålla erektion rapporterades mindre vanligt (7.8%), men orsakade oftare nöd (bland 42.1%) och var därmed det näst vanligaste oroande problemet (av 3.3% av männen i åldersgruppen). Även om brist på intresse för sex var det näst vanligaste rapporterade problemet (upplevdes av 10.5%), var det bara 13.2% av de män som rapporterade detta problem var bekymrade över det, och totalt sett upplevde 1.4% det som ett oroande problem. Tre oroande problem rapporterades av <1% av sexuellt aktiva unga män: smärta, bristande spänning / upphetsning och bristande njutning.

bord 2 visar andelen unga sexuellt aktiva kvinnor som rapporterar varje problem med sexuell funktion, och av de som upplever problemet, andelen bedrövade över det. Knappt hälften (44.4%) av dessa kvinnor upplevde ett eller flera sexuella funktionsproblem som varade tre månader eller mer under det senaste året, och 3% rapporterade ett oroande problem; vilket antyder att av de som rapporterar ett eller flera problem var bara mindre än en tredjedel (13.4%) bedrövade.

Bord 2.

Erfarenhet av sexuella funktionsproblem och oro över dessa problem bland sexuellt aktiva unga kvinnor i åldern 16–21 år

% Rapportering av varje sexuell funktion problem


% Rapporterar varje problem och oro över det


Av de som rapporterar varje problem med sexuella funktioner,% är ganska eller mycket bekymrade över det


nämnarea

1,021, 553


1,021, 553


449, 242


Procent

95% CI

Procent

95% CI

Procent

95% CI

Bristande intresse för att ha sex22.0019.3-25.05.304.0-7.024.0018.4-30.6
Bristande njutning i sex9.807.9-12.12.801.9-4.128.4019.8-39.0
Kände sig angelägen under sex8.006.3-10.22.801.9-4.134.7024.2-47.0
Kände fysisk smärta på grund av kön9.007.3-11.03.202.3-4.535.9026.7-46.2
Ingen spänning eller upphetsning under kön8.006.2-10.12.501.6-3.931.6021.2-44.3
Svårighet att nå klimax21.3018.6-24.36.304.9-8.229.7023.4-36.9
Nått klimax för snabbt3.902.7-5.5. 40.2-1.110.804.0-26.3
Obehagligt torr vagina8.506.7-10.62.201.5-3.426.2017.5-37.2
Erfaren en eller flera av dessa44.4041.1-47.813.4011.3-15.930.2025.7-35.1
Sökt hjälp eller råd för sexliv36.3033.1-39.7

CI = konfidensintervall.

a

Nämnaren varierar för varje enskilt problem med sexuell funktion i denna kolumn. Den obeväknade och viktade nämnaren anges för de som upplevde ett eller flera av dessa problem.

Tabellalternativ

De vanligaste problemen bland kvinnor saknade intresse för sex (22.0%) och upplevde svårigheter att nå klimax (21.3%), och dessa var också de vanligaste bekymmerna (5.3% respektive 6.3%). De problem som vanligtvis förknippades med nöd var att känna sig oroliga under sex (34.7%), känna fysisk smärta som ett resultat av sex (35.9%) och sakna spänning eller upphetsning (31.6%), men dessa problem rapporterades mindre ofta, vilket resulterade i övergripande prevalensberäkningar för oroande problem vid 2.8%, 3.2% respektive 2.5%. Att nå en klimax för snabbt rapporterades minst (3.9%) och upplevdes som bedrövad av endast 10.8% av kvinnorna som rapporterade det, vilket resulterade i en total prevalens för oroande tidig klimax på <1%.

Bland ungdomar som var sexuellt aktiva under det senaste året sa 6.3% av män och 6.8% av kvinnor att de hade undvikit sex på grund av sexuell svårighet. Bland unga män (Figur 1) var de vanligaste orsakerna till undvikande svårigheter att få eller behålla erektion, nå ett klimax för snabbt och brist på intresse (rapporterat av 26.1%, 24.4% respektive 25.1% av alla unga män som sa att de hade undvikit sex). Bland unga kvinnor (Figur 1), de vanligaste orsakerna till undvikande var brist på intresse (rapporterad av 45.5% av kvinnor som hade undvikit kön), följt av brist på njutning, ångest och smärta (rapporterat av 21.2%, 25.3% respektive 23.7% av kvinnor som hade undvikit sex).

Skäl för att undvika sex bland sexuellt aktiva ungdomar som rapporterade ...

Figur 1.

Skäl för att undvika sex bland sexuellt aktiva ungdomar som rapporterade att man undviker sex på grund av sexuell svårighet.

Figuralternativ

Hjälp eller råd som söker bland sexuellt aktiva deltagare

Sammantaget hade 26% (22.9-29.5) av sexuellt aktiva män och 36.3% (33.1-39.7) av sexuellt aktiva kvinnor sökt hjälp om sitt sexliv under det senaste året (sista raden, Tabeller 1 och 2). Figur 2 visar proportionerna som konsulterar de olika källorna, stratifierad av erfarenhet av sexuell funktion problem. De som rapporterade ett eller flera problem söka mer hjälp än de som rapporterade inga problem (35.5% vs. 21% för män; p <.001 och 42.3% mot 31.1%; p = .001). Där ungdomar sökte hjälp var familjemedlemmar och vänner den vanligaste källan följt av media / självhjälp. Professionell hjälp var minst vanligt sökt. Bland ungdomar som rapporterade ett eller flera sexuella funktionsproblem hade 3.6% (1.9-6.8) män och 7.9% (5.8-10.6) kvinnor konsulterat professionella om sitt sexliv under det senaste året.

Andel ungdomar som sökte hjälp eller råd om sitt sexliv efter ...

Figur 2.

Andel ungdomar som sökte hjälp eller råd om sitt sexliv genom erfarenhet av sexuellt problem och kön. SF = sexuell funktion.

Figuralternativ

Nöd och undvikande bland ungdomar som inte hade sex under det senaste året

Totalt var 262-män och 255-kvinnor sexuellt erfarna (hade någonsin haft en sexuell erfarenhet) men rapporterade inte att de hade sex i året innan intervjun (bord 3). Nästan en av sex av dessa män (17.4%) och ungefär en av åtta av dessa kvinnor (12%) rapporterade att de var bekymrade över sitt sexliv och omkring en i 10 (10%) av män och kvinnor sa att de hade undvikit sex på grund av sexuella svårigheter som antingen de eller deras partner upplevde. Det fanns ingen könsskillnad i rapportering av nöd eller undvikande.

Bord 3.

Andel av sexuellt inaktiva 16- till 21-åringar som rapporterar oro över sexlivet, tillfredsställelse med sexlivet och sexupport

Män


Kvinnor


nämnare

262, 165


255, 138


Procent

95% CI

Procent

95% CI

Bekymrad eller orolig för sexlivet17.4012.8-23.412.008.3-17.2
Undvikde sex på grund av egen eller partners sexuella svårigheter10.105.5-17.910.705.4-20.1
Nöjd med sexlivet34.6028.5-41.332.2026.2-38.7

CI = konfidensintervall.

Tabellalternativ

Diskussion

Dessa nationellt representativa uppgifter visar att ungefär en i 10 sexuellt aktiva unga män och en av åtta sexuellt aktiva unga kvinnor rapporterar ett oroande sexuellt problem som varar i 3 månader eller mer under det senaste året. Det vanligast rapporterade störande problemet bland alla sexuellt aktiva män uppnådde ett klimax för snabbt (4.5%) och bland unga kvinnor var det svårt att nå klimax (6.3%). Över en tredjedel av männen och fler än fyra hos 10-kvinnor rapporterade en eller flera sexuella funktionsproblem hjälp, men sällan från yrkesmässiga källor. Bland de som inte hade haft sex i år före intervjun, sa en i 10 unga män och kvinnor att de hade undvikit sex på grund av sexuella svårigheter.

Styrkan i denna studie är att den bygger på ett stort befolkningsbaserat sannolikhetsprov och tar upp ett viktigt gap i empiriska bevis på sexuella funktionsproblem bland unga. Även om svarsfrekvensen för den övergripande undersökningen (57.7%) representerar en potentiell källa till förspänning var svarfrekvensen bland 16-till 44-åringar högre, vid 64.8%. Vi har tidigare noterat den senaste generella nedgången i undersökningsresponserna, tillsammans med strängare metoder för att beräkna dem och har också noterat att våra svarsfrekvenser ligger i linje med andra stora sociala undersökningar i Storbritannien [25] och [27]. Icke desto mindre är systematisk fördjupning i överenskommelse om deltagande möjlig, och vi använde undersökningsvikter för att minska denna bias (se Metoder). Föremål på sexuella problem är känsliga, och självrapporterade data kan vara föremål för återkallande bias och benägen att underrapportera. Vi försökte minimera rapporteringsförspänning genom att beskriva problem med sexuell funktion som "vanliga svårigheter" [22], genom kognitivt förevändande föremål [28], och genom att använda datorassisterad självintervju [25].

Våra data visar problem med sexuell funktion är inte ovanliga i denna åldersgrupp. Uppskattningar av andelen sexuellt aktiva 16- till 21-åriga män och kvinnor som rapporterar problem med sexuell funktion är inte mycket lägre än för hela Natsal-3-befolkningen, 41.6% för män och 51.2% för kvinnor [22]. Flera befolkningsbaserade studier har inkluderat och rapporterat om yngre åldersgrupper [10], [11], [12] och [29] Även om jämförelsen är begränsad av variation i undersökningsmetodik och kategorisering av både sexuella problem och deras svårighetsgrad. En senaste kanadensisk studie [13], till exempel, fann att 50% av sexuellt aktiva 16-till 21-åriga män och kvinnor rapporterade ett sexuellt problem, varav hälften rapporterad associerad nöd, även om det lilla, nonrandom-provet och skillnaderna i definitionen indikerar behovet av försiktighet i tolkning. Bland unga män är vår förekomstskatt för erektila svårigheter (7.8%) halvvägs mellan 4.3% i en australisk studie av sexuellt aktiva 16-till 19-åringar [10] och 11% bland sexuellt aktiva 16-till 24-åringar i en studie i Portugal [12]. Vår uppskattning av 13.2% för tidig utlösning är något lägre än den australiska studien (15.3%) och mycket lägre än den portugisiska studien (40%). Bland unga kvinnor är vår prevalens uppskattningar av bristande intresse (22%) och svårigheter att nå orgasm (21.3%) något lägre än de i den australiska undersökningen (36.7% respektive 29%) och jämförbara med hastigheter av ungefär 20% och 27% i en svensk studie av kvinnor i 18-24 år [11].

Det har föreslagits att en andel av problemen hos ungdomar härrör från en ”övningseffekt” och att de försvinner med tiden när unga människor får förtroende och erfarenhet. Till stöd för detta har O'Sullivan et al. [13] fann att hos unga män var en längre period av sexuell upplevelse förknippad med bättre erektil funktion och större tillfredsställelse med samlag. Å andra sidan rapporterar en andel vuxna med sexuella funktionsproblem livslånga symtom, med andra ord symtom som uppträdde vid eller före tidpunkten för deras sexuella debut och inte har avtagit [8] och [30]. Ett antal faktorer som bidrar till sexuella svårigheter formas vanligtvis i barndomen och tonåren. Dessa inkluderar otillräcklig sexutbildning, svårigheter att kommunicera om sex, ångest för sin kropp eller sexualitet och förvirring eller skam om ens sexuella läggning eller önskningar [31]. Sexuella svårigheter kan också återspegla kampen för att uppnå positiv sexualitet inom ramen för restriktiva och könsmässiga sociala normer, till exempel ett accepterande att kvinnor borde förvänta sig och utstå smärta [5]. Den sexuella dubbelstandarden där kvinnor censureras och män belönas för sin sexuella lust tycks vara särskilt motståndskraftiga mot kulturella förändringar [32], även om ny forskning tyder på variation i hur mycket unga människor assimilerar dessa kulturella skript i sina egna relationer [33].

Över 25 år sedan uppsatsen av Fine och McClelland [34] På den saknade diskursen om lust i sexutbildning fortsätter ungdomar att uppleva ett gap i sin kunskap om psykosociala aspekter av kön och rapporterar ofta att de är svåra utrustade för att hantera sexuellt intimitet. Natsal-3-data tyder på att 42% män och 47% kvinnor önskar att de hade känt mer om psykoseksuella ämnen vid den tidpunkt då de först kände sig redo att få sex, inklusive nästan 20% av män och 15% av kvinnor som önskade att de hade känt hur man gör sex mer tillfredsställande [35]. På samma sätt, i en blandad metodstudie från Nya Zeeland rankade elever i 16-19 år "hur man gör sexuell aktivitet roligare för båda parter" och "känslor i relationer" bland de fem främsta ämnena som de ville veta mer om i skolsex utbildning [24]. Medan ungdomar säger att de vill prata om nöje, icke-penningpolitiska alternativ till samlag och maktrelationer i sexuella relationer, tenderar skolkönsträning att försumma dessa ämnen, men innehållet återspeglar i stället de vittnesmålets protektionistiska problem i auktoritet [36].

Samtal för att inkludera njutning i sexutbildning är inte nytt [37]. Tystnaden om sexuellt välbefinnande från pedagogiska källor är fylld av andra källor som vänner och media; och enligt Natsal-3 citerar nästan en fjärdedel av unga män pornografi som en av deras informationskällor om sex [35]. Även om vissa användare upplever en positiv inverkan på deras sexliv [38], kan pornografi leda till orealistiska och skadliga förväntningar på sex bland unga män [39], som potentiellt förvärrar sexuella funktionsproblem. Sexutbildning kan göra mycket för att debunkera myter, diskutera nöje, främja jämställdhet mellan könen och betona de viktigaste rollerna för kommunikation och respekt inom relationer för att mildra sexuella problem.

Den låga andelen ungdomar med oroliga problem som söker hjälp eller råd är kanske oroande. Hjälp sökande är ovanligt, även bland vuxna med sexuella funktionsproblem [40]. Sexutbildning kan göra mycket för att ta itu med bekymmer, (1) genom att möta luckor i kunskap. (2) genom att lugna unga att problem är vanliga och legitima. och (3) genom att stärka länkarna till ungdomsvänliga tjänster. Leverantörer måste i sin tur vara medvetna om att ungdomar som deltar i andra sexuella hälsobehov (såsom preventivmedel och STI-testning) kan kämpa med bekymmer relaterade till deras sexuella funktion. Med tanke på förekomsten av dessa problem kan det vara lämpligt för leverantörer att inleda diskussion genom att fråga om sexuell funktion inom en standard patienthistoria, och framtida studier kan utvärdera användbarheten av detta tillvägagångssätt.

Utan tillförlitliga uppgifter om ungdomars sexuella funktion och välbefinnande kan uppmaningar till denna aspekt av deras sexuella hälsa bara vara spekulativa. Det finns ett stort behov av ytterligare ungdomsfokuserad forskning som undersöker omfattningen av problem, deras etiologi och förgreningar. I synnerhet finns det ett behov av giltiga mätverktyg som är särskilt skräddarsydda för ungdomars frågor.

Sammanfattningsvis, om vi vill förbättra det sexuella välbefinnandet i befolkningen, måste vi nå individer och par när de börjar sin sexuella karriär för att förhindra brist på kunskap, ångest och skam som förvandlas till livslånga sexuella svårigheter. Våra uppgifter ger en stark empirisk drivkraft för att vidta denna förebyggande åtgärd.

Erkännanden

Natsal-3 är ett samarbete mellan University College London (London, Storbritannien), London School of Hygiene and Tropical Medicine (London, Storbritannien), NatCen Social Research, Public Health England (tidigare Health Protection Agency) och University of Manchester (Manchester, Storbritannien). Finansierarna hade ingen roll i utformningen och genomförandet av studien; insamling, hantering, analys och tolkning av data; och förberedelse, granskning eller godkännande av artikeln; och beslut att överlämna artikeln för publicering. Författarna tackar deltagarna i studien, teamet av intervjuare från NatCen Social Research, operationer och datorpersonal från NatCen Social Research.

Hitta källor

Studien stöddes av bidrag från Medical Research Council (G0701757) och Wellcome Trust (084840), med bidrag från Economic and Social Research Council och Health Department. Sedan september 2015 har KRM kärnfinansierats av UK Medical Research Council (MRC); MRC / CSO Social & Public Health Sciences Unit, University of Glasgow (MC_UU_12017-11).

referenser

    • [1]
    • R. Ingham
    • "Vi täckte inte över det i skolan": Utbildning mot nöje eller utbildning för nöje?
    • Sexutbildning, 5 (2005), s. 375-388
    • [SD-008]
    • [2]
    • CT Halpern
    • Reframing forskning om ungdomsexualitet: Hälsosam sexuell utveckling som en del av livskursen
    • Perspect Sex Reprod Health, 42 (2010), s. 6-7
    • [SD-008]
    • [3]
    • DL Tolman, SI McClelland
    • Normativ sexualitetsutveckling i tonåren: Ett decennium i granskning, 2000-2009
    • J Res Adolescence, 21 (2011), s. 242–255
    • [SD-008]
    • [4]
    • L. Hillier, L. Harrison
    • Homofobi och skamproduktion: Ungdomar och samma könstillträde
    • Cult Health Sex, 6 (2004), s. 79-94
    • [SD-008]
    • [5]
    • C. Marston, R. Lewis
    • Anal heteroseks bland ungdomar och konsekvenser för hälsofrämjande: En kvalitativ studie i Storbritannien
    • BMJ Open, 4 (2014), sid. e004996
    • [SD-008]
    • [6]
    • D. Richardson
    • Ungdomsmaskuliniteter: Tvingande manlig heteroseksualitet
    • Br J Sociol, 61 (2010), sid. 737-756
    • [SD-008]
    • [7]
    • E. McGeeney
    • Fokus på njutning? Begär och avsky i grupparbete med unga män
    • Cult Health Sex, 17 (Suppl. 2) (2015), sid. S223-S375
    • [SD-008]
    • [8]
    • American Psychiatric Association
    • Diagnostisk och Statisiskt Manual av Mentalsjukdomar
    • (5th edition) Författare, Arlington, VA (2013)
    • [SD-008]
    • [9]
    • B. Træen, H. Stigum
    • Sexuella problem i 18-67-åriga norrmän
    • Scand J Public Health, 38 (2010), s. 445-456
    • [SD-008]
    • [10]
    • J. Richters, AE Grulich, RO de Visser, et al.
    • Kön i Australien: Sexuella svårigheter i ett representativt urval av vuxna
    • Aust Nya Zeeland J Folkhälsa, 27 (2003), s. 164-170
    • [SD-008]
    • [11]
    • K. Oberg, AR Fugl-Meyer, KS Fugl-Meyer
    • Om kategorisering och kvantifiering av kvinnors sexuella dysfunktioner: En epidemiologisk strategi
    • Int J Impotens Res, 16 (2004), s. 261-269
    • [SD-008]
    • [12]
    • AL Quinta Gomes, PJ Nobre
    • Utbredning av sexuella problem i Portugal: Resultat av en populationbaserad studie med ett stratifierat urval av män i åldern 18 till 70 år
    • J Sex Res, 51 (2013), s. 13-21
    • [SD-008]
    • [13]
    • LF O'Sullivan, LA Brotto, ES Byers, et al.
    • Prevalens och kännetecken för sexuell funktion bland sexuellt erfarna mitten till sena ungdomar
    • J Sex Med, 11 (2014), s. 630–641
    • [SD-008]
    • [14]
    • N. Escajadillo-Vargas, E. Mezones-Holguín, J. Castro-Castro, et al.
    • Sexuell dysfunktionsrisk och associerade faktorer hos unga peruanska universitetet kvinnor
    • J Sexmed, 8 (2011), s. 1701-1709
    • [SD-008]
    • [15]
    • A. Philpott, W. Knerr, D. Maher
    • Främja skydd och nöje: Förbättra effektiviteten av hinder mot sexuellt överförbara infektioner och graviditet
    • Lancet, 368 (2006), sid. 2028-2031
    • [SD-008]
    • [16]
    • JA Higgins, JS Hirsch
    • Nöjet underskott: Revidera "sexualitet anslutning" i reproduktiv hälsa
    • Perspect Sex Reprod Health, 39 (2007), s. 240-247
    • [SD-008]
    • [17]
    • Organisation WH
    • Definiera sexuell hälsa: Rapport av ett tekniskt samråd om sexuell hälsa, 28-31 januari 2002
    • Världshälsoorganisationen, Genève (2006)
    • [SD-008]
    • [18]
    • DJ Hensel, JD Fortenberry
    • En flerdimensionell modell för sexuell hälsa och sexuellt och förebyggande beteende bland ungdomar
    • J Adolesc Health, 52 (2013), s. 219–227
    • [SD-008]
    • [19]
    • K. Wellings, AM Johnson
    • Inramning av sexuell hälsoforskning: Att anta ett bredare perspektiv
    • Lancet, 382 (2013), sid. 1759-1762
    • [SD-008]
    • [20]
    • L. Measor
    • Kondomanvändning: En resistenskultur
    • Sexutbildning, 6 (2006), s. 393-402
    • [SD-008]
    • [21]
    • CA Graham, R. Crosby, WL Yarber, et al.
    • Erectionsförlust i samband med kondomanvändning bland unga män som deltar i en offentlig STI-klinik: Potentiella korrelationer och konsekvenser för riskbeteende
    • Sexhälsa, 3 (2006), s. 255-260
    • [SD-008]
    • [22]
    • KR Mitchell, CH Mercer, GB Ploubidis, et al.
    • Sexuell funktion i Storbritannien: Resultat från den tredje nationella undersökningen av sexuella attityder och livsstil (Natsal-3)
    • Lancet, 382 (2013), sid. 1817-1829
    • [SD-008]
    • [23]
    • LA Scott-Sheldon, BT Johnson
    • Eroticisering skapar säkrare sex: En forskningssyntes
    • J Prim Prev, 27 (2006), s. 619–640
    • [SD-008]
    • [24]
    • L. Allen
    • 'De tycker att du inte borde ha sex ändå': Ungdomars förslag för att förbättra innehållet i sexualundervisningen
    • Sexualiteter, 11 (2008), s. 573-594
    • [SD-008]
    • [25]
    • B. Erens, A. Phelps, S. Clifton, et al.
    • Metod för den tredje brittiska nationella undersökningen av sexuella attityder och livsstil (Natsal-3)
    • Sex Transm Infect, 90 (2014), s. 84-89
    • [SD-008]
    • [26]
    • M. Gray, S. Nicholson
    • Nationell undersökning av sexuella attityder och livsstil 2010: Fynd och rekommendationer från kognitiv frågan testning; 2009
    • Sex Transm Infect, 90 (2014), s. 84-89
    • [SD-008]
    • [27]
    • CH Mercer, C. Tanton, P. Prah, et al.
    • Förändringar i sexuell attityd och livsstil i Storbritannien genom livscykeln och över tiden: Resultat från de nationella undersökningarna av sexuella attityder och livsstil (Natsal)
    • Lancet, 382 (2013), sid. 1781-1794
    • [SD-008]
    • [28]
    • KR Mitchell, GB Ploubidis, J. Datta, et al.
    • Natsal-SF: En validerad mätning av sexuell funktion för användning i samhällsundersökningar
    • Eur J Epidemiol, 27 (2012), sid. 409-418
    • [SD-008]
    • [29]
    • BS Christensen, M. Gronbaek, M. Osler, et al.
    • Sexuella dysfunktioner och svårigheter i Danmark: Prevalens och associerade sociodemografiska faktorer
    • Arch Sex Behav, 40 (2011), s. 121-132
    • [SD-008]
    • [30]
    • A. Burri, T. Spector
    • Nylig och livslång sexuell dysfunktion i ett kvinnligt brittiskt befolkningsexempel: Prevalens och riskfaktorer
    • J Sex Med, 8 (2011), s. 2420–2430
    • [SD-008]
    • [31]
    • E. Kaschak, L. Tiefer
    • En ny syn på kvinnors sexuella problem
    • Routledge, New York (2014)
    • [SD-008]
    • [32]
    • GS Bordini, TM Sperb
    • Sexuell dubbel standard: En granskning av litteraturen mellan 2001 och 2010
    • Sex Cult, 17 (2013), s. 686-704
    • [SD-008]
    • [33]
    • NT-mästare, E. Casey, EA Wells, et al.
    • Sexuella skript bland unga heteroseksuellt aktiva män och kvinnor: Kontinuitet och förändring
    • J Sex Res, 50 (2013), s. 409–420
    • [SD-008]
    • [34]
    • M. Fine, S. McClelland
    • Sexuell utbildning och lust: Fortfarande saknas efter alla dessa år
    • Harv Educator Rev, 76 (2006), s. 297-338
    • [SD-008]
    • [35]
    • C. Tanton, KG Jones, W. Macdowall, et al.
    • Mönster och trender i kön för information om kön bland ungdomar i Storbritannien: Bevis från tre nationella undersökningar av sexuella attityder och livsstilar
    • BMJ Open, 5 (2015), sid. e007834
    • [SD-008]
    • [36]
    • P. Alldred
    • Få verkliga om sex: Politiken och övningen av sexutbildning
    • McGraw-Hill Education (Storbritannien), Maidenhead (2007)
    • [SD-008]
    • [37]
    • L. Allen, M. Carmody
    • "Nöje har inget pass": Återbesöker möjligheten att njuta av sexualitetsutbildning
    • Sexutbildning, 12 (2012), s. 455-468
    • [SD-008]
    • [38]
    • GM Hald, NM Malamuth
    • Självupplevda effekter av pornografisk konsumtion
    • Arch Sex Behav, 37 (2008), s. 614-625
    • [SD-008]
    • [39]
    • E. McGeeney
    • Vad är bra sex ?: Ungdomar, sexuellt nöje och sexuella hälso- och sjukvårdstjänster [Ph.D. avhandling]
    • Öppet universitet (2013)
    • [SD-008]
    • [40]
    • KR Mitchell, KG Jones, K. Wellings, et al.
    • Beräkning av förekomst av problem med sexuell funktion: Påverkan av sjuklighetskriterier
    • J Sex Res (2015), s. 1–13 [Epub före tryck.]
    • [SD-008]

Intressekonflikter: AMJ är guvernör i Wellcome Trust. Alla andra författare förklarar att de inte har några intressekonflikter.

Adresskorrespondens till: Kirstin R. Mitchell, Ph.D., MRC / CSO Social- och folkhälsovetenskapsenheten, Institutet för hälsa och välbefinnande, Universitetet i Glasgow, 200 Renfield Street, Glasgow, Skottland G2 3QB, Förenade kungariket.

© 2016 Society for Adolescent Health and Medicine. Publicerad av Elsevier Inc.

Anmälan till användare:
Korrigerade bevis är artiklar i pressen som innehåller författarnas rättelser. Slutliga citatinformation, t.ex. volym och / eller utgivningsnummer, publiceringsår och sidnummer, måste fortfarande läggas till och texten kan ändras innan den slutliga publiceringen.

Även om korrigerade bevis inte har alla bibliografiska detaljer tillgängliga ännu, kan de redan citeras med hjälp av året för onlinepublikation och DOI, enligt följande: författare, artikelrubrik, publikation (år), DOI. Se tidskriftens referensstil för exakt utseende av dessa element, förkortning av tidskriftsnamn och användning av skiljetecken.

När den slutliga artikeln tilldelas volymer / utgåvor av publikationen, kommer artikeln i pressversionen att tas bort och den slutliga versionen kommer att visas i de därmed sammanhängande publicerade volymerna / utgåvorna av publikationen. Det datum som artikeln var första tillgänglig online kommer att överföras.