A mund të përdor pornografi hapur emocionet e mia?

emocionet

Çfarë duket look-up post-pornografik emocional?

Përdoruesit e rregullt që heqin dorë nga pornografia, shpesh raportojnë ndryshime të papritura, siç janë përmirësohet performanca seksuale dhe kënaqësia, rritja e besimit dhe dëshira për t'u shoqëruar, përqendrim më të mirë, marrëdhënie më të kënaqshme romantike dhe kështu me radhë. Megjithatë, ata gjithashtu shpesh vënë në dukje një ndryshim tjetër: Ata ndihen më shumë emocion. Kjo shpesh është e mirëseardhur dhe shqetësuese në fillim. Këtu janë disa vetë-raporte nga djemtë që eksperimentojnë me braktisjen e pornografisë:

Guy: "Asnjëherë nuk kam menduar për gjëra të tilla si pikëllimi derisa fillova këtë eksperiment. Këto emocione dhe ndjenja që shfaqen nga ndalimi i pornografisë më kanë treguar se unë jam një person shumë më koherent dhe emocional sesa mendoja. Ka qenë e rëndësishme të hasim në këto ndjenja. ”

Ndryshimi mund të jetë disconcerting dhe sfiduese:

Një tjetër djalë: "Nga lumturia e pashpjegueshme te hidhërimi gjymtues, tani përjetoj emocione si kurrë më parë. Masturbimi ndaj pornografisë i kishte mpirë këto ekstreme, duke më lënë të shurdhër dhe të vetëkënaqur. "

Një tjetër djalë: "Ajo që duket se shumica e njerëzve nuk e pranojnë, është se ju do të hasni emocione që nuk i keni ndjerë për vite, ndoshta kurrë. Vajzat që nuk kishin rëndësi për ju papritmas do të jenë thelbi i jetës suaj të mbretit. Atë provë që nuk ke arritur? Ju nuk e shfryni atë; ju shqetësoheni për notën tuaj; shqetësoheni për finalen që do të vijë brenda dy javësh. Dhe kjo është mirë; dreqin eshte mrekullueshem

Kjo është vuajtja që ju mësoni nga, që ju rrit si një person. Por do të lëndojë. Në momente ju do të ndjeheni të trishtuar, të hutuar mbase edhe të dëshpëruar. Por mos bini në atë kurth. Emocionet kalojnë, kujtimet zbehen dhe ju do të dilni më të fortë për të. Mos harroni, ju keni vite me rritje emocionale dhe pjekuri. Mund të mos jetë e lehtë, mund të mos ndiheni rehat, por ia vlen ”.

Ky ndryshim nuk ndodh brenda natës, siç zbuloi ky djalë:

“Unë kam qenë një person shumë emocional dhe i dashur para se të filloja pornografinë. Për 3 vjet, deri në muajin e kaluar, unë kisha rrahur mishin tim në pornografi për 2 deri në 3 orë mesatarisht. Më ka bërë të pandjeshme ndaj dashurisë dhe emocioneve. Ndihem si një mumje pa emocione! Kam shkuar për maksimumi 20 ditë pa masturbim në pornografi. Tani, mjaft vajza po më afrohen. Por shqetësimi im më i madh është se nuk mund të ndiej dashuri (fluturat në stomak) për ta. Prandaj, unë vetë duhet të tërhiqem, pasi mendoj se nuk do të isha në gjendje t'u jepja atyre dashuri. Kur do të filloj ta ndiej përsëri dashurinë? Ju lutem dikush më ndihmoni për këtë !!! Ende nuk mund të ndiej asgjë. ”

Farë po ndodh?

Një djalë shpjegoi:

“Porno, në thelbin e saj, është shumë si çdo substancë apo sjellje tjetër e varur. Ju mpinë dhimbjen, por këtu qëndron problemi. E shihni, nuk mund të mpirni në mënyrë selektive një emocion ose ndjenjë pa mpirë çdo emocion dhe ndjenjë tjetër. Pra, edhe pse këto gjëra shurdhojnë ndjesinë e ndjeshmërisë, vetmisë, trishtimit, zhgënjimit dhe frikës, ato gjithashtu shurdhojnë gamën pozitive të emocioneve si lumturia, shpresa, gëzimi dhe dashuria. ”

Saktësisht, si i mpinë emocionet tuaja? Truri ynë evoluoi për të luftuar për homeostazën. Nëse bombardohemi me stimulim intensiv, ato përshtaten. Për shembull, ata heshtin sinjalet nervore duke ndryshuar nivelet e receptorëve të qelizave nervore për neurotransmetuesit kryesorë. Stimulimi kronik i tepërt mund të çojë në mpirje, ose një përgjigje të paqartë ndaj stimujve, përfshirë stimuj që dikur regjistroheshin si shpërblyes.

Në të njëjtën mënyrë, largimi i mbivlerësimit ndihet i tronditur në fillim (për shkak se jeta e përditshme duket edhe më e shurdhër dhe e pakuptimtë), por gradualisht mpirje kthehet vetë. Ngjyrat kthehen dhe entuziazmi rritet.

Doug Lisle e shpjegon këtë shkëlqyeshëm në fjalimin e tij TEDx: Kurth kënaqësinë. Ai jep shembuj sesi overeaters mund të përmbysin dëshirat për ushqim me periudha agjërimi ose vetëm lëng. I njëjti parim i rritjes së ndjeshmërisë duke shmangur stimulimin e tepërt vlen për të gjitha shpërblimet natyrore, duke përfshirë masturbimin në pornografinë në Internet. (Të heqësh dorë nga masturbimi në pornografi për të përjetuar këtë përmirësim shpesh quhet "rebooting").

Një faqe interneti e shkëlqyeshme, e cila shpjegon plotësisht parimet dhe teknikat që qëndrojnë pas "ndryshimit të pikës suaj të caktuar" për të ndjerë më shumë ekuilibër dhe kënaqësi, është www.gettingstronger.org i Todd Becker. Dëgjoni një radio intervistë me Toddin.

Studimi i depresionit hedh dritë gjithashtu mbi këtë fenomen të emocioneve të mpirë të shkaktuara nga konsumimi i tepërt i stimulimit, dhe ne do ta shohim këtë më thellë në një post të ardhshëm. Tani për tani, ne thjesht do të theksojmë se hulumtimet e zbulojnë atë dopamine furnizon motivimin për t'iu përgjigjur të gjitha stimujve të dukshëm, kështu që kur është i ulët, priten reagime emocionale më pak negative dhe pozitive - sepse asgjë ndjen me vlerë të mërzitesh.

Hulumtimi nganjëherë mungon shenjën

Studiuesit tashmë kanë gjetur prova të "desensitizimit" (aktivizimi i mpirë i qarkut të shpërblimit të trurit) tek përdoruesit e pornografisë / të varurit nga seksi: 1, 2, 3, 4, 5, 6, si dhe në të varur nga interneti, të varur nga ushqimi të varur nga bixhozi. Në të vërtetë, të gjitha varësitë e sjelljes ndajnë të njëjtat ndryshime themelore të trurit, nga të cilat desensitizimi është vetëm një.

Megjithatë, duke injoruar ato gjetje krejtësisht, SPAN Lab, kryesuar nga një gradë Kinsey (ish seksologe e UCLA Nicole Prause), testoi përdoruesit problematikë të pornografisë përmes vetë-raportimeve të përgjigjeve emocionale si për një film seksual 3-minutësh, ashtu edhe për një film tjetër. Për çudi, subjektet pa probleme në kontrollimin e përdorimit të pornografisë raportuan një gamë më të gjerë të emocioneve të njëkohshme sesa ata me vështirësi për të kontrolluar përdorimin e pornografisë. Çuditërisht, studiuesit nuk ofruan asnjë shpjegim për ndryshimin. Në vend të kësaj, ata argumentuan se të varurit nga pornografia duhet të kishin treguar një "bashkë-aktivizim" më të gjerë të emocioneve (pa shumë bazë teorike për këtë hipotezë), dhe nënkuptuan se diapazoni i tyre emocional i zvogëluar ishte provë se përdoruesit e pornografisë nuk ishin të varur. (Hë?)

Realiteti është se trurin e mpirë ka më pak reagimi ndaj stimujve - përveç nëse, sigurisht, ato stimuj janë shenja precize për varësinë e veçantë të shikuesit (të njohur nga neuroshkencëtarët e varësisë si sensibilizimi). Dhe realiteti tani po shfaqet në studime të shumta: Studime që lidhin përdorimin e pornografisë ose varësisë pornografike / seksuale ndaj disfunksioneve seksuale, aktivizimin e trurit në stimulet seksuale dhe kënaqësinë më të ulët seksuale

Çfarë do të thotë të jesh njeri? Të jesh mashkull?

Me siguri njerëzit individualë shprehin natyrshëm shumë nivele të ndryshme të ndjeshmërisë. Sidoqoftë, është gjithashtu e qartë nga arti i shkëlqyeshëm i fjalës që meshkujt njerëzorë me sa duket evoluan për të pasur një gamë mjaft të gjerë emocionale.

A është shtrembëruar konceptimi ynë aktual i "shëndetit normal emocional mashkullor" nga fakti që përdorimi i madh i pornografisë në internet është normë midis shumë burrave? A mundet që djemtë e sotëm të na tregojnë diçka më pak sesa diapazoni i tyre i lindur i emocioneve thjesht sepse truri i tyre ka "rregulluar poshtë" në përgjigje të fjalëve të sotme hiper-erotike në internet? (Gratë janë duke raportuar të njëjtat çështje, meqe ra fjala.)

Një tjetër djalë: "Papritmas unë jam 24 vjeç, duke jetuar vetëm, relativisht por jo çmendurisht e pakënaqur, jo një dështim, por padyshim as një sukses. Jeta ime ishte jashtëzakonisht e rehatshme - dhe krejtësisht e zbrazët. Asgjë nuk më faza. Kur mendimet do të fillonin të mërzisnin për të shkruar atë roman që kisha krijuar në pjesën e pasme të mendjes time, për vrapimin e asaj maratonë që kam dashur gjithmonë të vrapoj, për të gjithë librat që doja të lexoja, njerëzit për të takuar, me pak fjalë, jetën për të jeto-do të fap. “Do të filloj nesër; tani do të arrij. " Ju të gjithë e dini se si shkon.

Shtë një mënyrë kaq e shkurtër, e ëmbël dhe e lehtë për të mbushur atë kupë bosh brenda jush. nuk ndjeu pothuajse asgjë. Kam jetuar në një qytet të madh, të ri, emocionues - dhe nuk kam dhënë vërtet - k. Ndonjëherë do të ndieja ankth ose frikë të plotë (kur mosmarrëveshjet e mia filluan të kontribuojnë për të mos bërë punën time), dhe herë pas here një lloj gëzimi. Por unë isha bërë një gungë. Gjithçka më mërziti në krahasim me fapping. Në mënyrë të tmerrshme, seksi ndonjëherë ishte inferior ndaj goditjes. ”

Këtu janë komentet e disa djemve të gjetur:

Djalë i parë: "Shikimi i tepërt me pornografi dhe masturbimi mposhtën aftësinë time për të ndier emocione në maksimum. E pashë qarjen time të parë të mirë në disa vjet pas rreth dhjetë ditësh në një nga rripat e mi të hershëm. Që atëherë, unë kam qarë shumë herë - ndërsa dëgjoja muzikë, lexoja një histori, mendoja për njerëzit në jetën time, madje edhe ide të bukura mund të më bëjnë emocionues. Ky nuk ishte rasti më parë. Për sa kohë që më kujtohet, kisha qenë melankolike dhe përgjithësisht e paprekur nga bota përreth meje.

Disa gjëra ishin mjaft të fuqishme për të prerë mjegullën ku jetoja, por kryesisht fluturoja. Isha mpirë në mënyrë të pakëndshme. Përmbysja e kësaj ka qenë një nga ndryshimet më të thella që kam parë që kur kam lënë, dhe ka qenë veçanërisht shpërblyes. Ndjeshmëria emocionale ka dhënë rritje të shpërthimeve gjithnjë e më të shpeshta të krijimtarisë. Të jesh i prekur nga diçka që ke krijuar është vërtet shpërblyes, dhe tepër përforcues. Unë kam shkruar më shumë muzikë me të cilën jam krenar në muajt e fundit sesa kam në katër vitet e mëparshme. ”

Djalë i dytë"Midis shumë gjërave që janë përmirësuar në jetën time që nga lënia e pornografisë ka qenë një rritje e papritur e ndjeshmërisë time për të tjerët. Si rregull i përgjithshëm, unë kujdesem për njerëzit e tjerë, por megjithatë nuk kam shumë ndjeshmëri ose aftësi për të kuptuar ose ndarë atë që njerëzit e tjerë po ndiejnë. Kur diçka e keqe i ndodh dikujt tjetër, unë logjikisht mund të pranoj që ata mund të ndihen keq për këtë, por unë vetë nuk ndihem keq. Megjithatë, gjatë muajve të fundit, unë në fakt e kam parë veten të jem shumë më e ndjeshme në lidhje me luftën e popujve të tjerë dhe në të vërtetë e kam "ndjerë dhimbjen e tyre" në një mënyrë që nuk e kam kurrë më parë. Unë e kam parë veten të pikëlluar pak me të tjerët, dhe madje kam qenë në gjendje të shpreh shqetësimin tim në mënyra që nuk do t'i kisha kurrë më parë. "

I treti i tretë: "Kur isha duke parë pornografi, unë isha një anëtar shumë i paefektshëm i shoqërisë. Unë nuk dhashë 2 kërkesa për sa vijon: Puna, familja, borxhi, ndjenjat e grave, perspektiva e rritjes së fëmijëve (thjesht më dukej qesharake - pse dikush do të kishte fëmijë?). Rreziqet e drogave të varura, Votimi dhe politika, Komuniteti im lokal, Patriotizmi. Dua të them, unë do të isha në gjendje të shkruaj postime të gjata në Reddit se pse diçka ishte në rregull ose gabim, dhe të filozofoja pafund. Por kur erdhi puna, unë isha një agjent i vdekur.

Nëse ndonjë pjesë e arsyeshme e djemve është diçka si unë, atëherë ne, si civilizim, jemi në telashe mjaft të mëdha. Ekziston një mit historik se Perandoria Romake ra për shkak të efekteve delikate të helmimit me plumb - një efekt anësor i teknologjisë së tyre mbresëlënëse të hidraulikës me plumb. Nëse kjo është e vërtetë apo jo nuk është e rëndësishme për çështjen. Ajo që është e rëndësishme është analogjia me monitorët e sotëm kompjuterikë, të cilët kanë hyrë në çdo shtëpi dhe çdo dhomë gjumi, duke pompuar internetin në tru. ”

Djali i katërt: "Rinisja (lënia e pornografisë) na sjell në" rreshtim "më të mirë në më shumë mënyra sesa thjesht të jesh në gjendje të sportosh një boner mbresëlënëse. Ai rilidh njerëzimin në një nivel më të thellë, dhe madje do të shkoj aq larg sa të them se ndërsa e gjithë gjëja e rindezjes mbledh vrullin, do të ketë një ndryshim mjaft të vetëdijës globale për shkak të saj. "

me pak fjalë, nëse individët po i bluntojnë pa dashje emocionet e tyre thjesht duke stimuluar tej mase trurin e tyre, a nuk do të ishte mirë që kjo të ishte njohuri e zakonshme? Do të lejonte zgjedhje më të informuara dhe mbase inkurajonte disa eksperimentime në kohë. Dikush mund të zgjedhë, të themi, të heqë dorë nga pornografia në Internet për disa muaj vetëm për të parë se si duket jeta në një "pikë të caktuar" tjetër nervore. Shiko "Përgatituni për emocione më të gjalla".

Rezultatet e një eksperimenti të tillë e befasuan këtë djalë:

"Çfarë ndjeja përpara dhe pas ndalohet:

 • Jeta është e shurdhër, askund për të shkuar dhe jeta është një humbje.
 • Porno është bota ime, vajzat janë vetëm lodra seksuale.
 • Atje asgjë e quajtur Dashuri; ekziston një e vërtetë universale, pra, epshi.
 • Të gjitha marrëdhëniet dhe lidhjet janë të rreme.
 • Të gjithë bëjnë hapa pra cili është problemi nëse bëj edhe unë ?!
 • Porno është EDUKIMI SEX (LOL kjo më ishte thënë në të vërtetë kur pashë klipin tim të parë të pornografisë).

Pas:

 • Jeta nuk është vetëm ngjyra, por ato ngjyra janë më të ndritshme sesa një ekran HD; të gjitha drejtimet janë tuajat, vetëm të bëni një hap; jeta në të vërtetë ishte e humbur kur fapping 😛
 • Porno është një botë për ata që kurrë nuk duan të bëhen pjesë e botës "reale" dhe vajzat janë ato krijesa të bukura që mund të ndriçojnë botën tuaj.
 • Ka vetëm një të vërtetë universale: DASHURIA, DASHURIA DHE VETEM DASHURIA.
 • Marrëdhëniet dhe lidhjet ndahen nga shumica e kafshëve.
 • LOL përsëri, në qoftë se pornografi është me të vërtetë edukimi seksual, unë duhet të fitoj doktoratë deri tani.

Më besoni djema, këto 90 ditë patën shumë ulje dhe ngritje, por kurrë, kurrë nuk kam menduar se mund të ketë ditë kaq të mahnitshme dhe të mrekullueshme në jetën time. ”

Duke pasur parasysh gjithanshmërinë e përdorimit pornografik të internetit të rëndë, potenciali i pashfrytëzuar për marrëdhënie intime më të kënaqshme dhe jetë më të plotë mund të jetë i madh. Shihni se çfarë mendoni kur lexoni këto vetë-raportime të fundit:

Çdokush tjetër ndjehet si ditët e para në NoFap është si një detoksifikim emocional?

Unë jam në ditën e pestë (pa O), dhe ditën e tretë nëse nuk llogarit asnjë PMO. Ndërsa për momentin nuk më pëlqen të bie, emocionet e vjetra janë shfaqur. Unë jam duke u marrë me emocionet e mia të vetmisë dhe frikës, dhe është e mundimshme, por unë kam për t'u marrë me ta. Duke mos harruar kujtimet emocionale të ndrydhura, tani më duhet të merrem me ta një herë e përgjithmonë, por më dhemb. Tani për tani ka një batutë emocionale në mendjen time; e vjetra vazhdon të thotë se i mungon kjo dhe ajo zog, ka nevojë për një marrëdhënie, por spartani tek unë e di që thjesht nuk është e vërtetë.

Çdokush tjetër ka diçka si kjo?


Një djalë tjetër: “[Dita 36] Unë patjetër që ndiej emocione që nuk i kam ndjerë në mosha. Ishte sikur pornografia të kishte thithur shumë pasion nga jeta ime. Fillova të ndiej përsëri ndjenja të freskëta. Ereksionet e mia u bënë shumë më të vështira. Ndihem shumë më e natyrshme kur flas me njerëz dhe kam më pak ndryshime humori. Unë i vlerësoj vajzat shumë më tepër dhe ndiej nevojë që të flas me ta për më shumë sesa thjesht seks. Gjëja që më bëri të ndryshoj ishte se shikimi i pornografisë mund të më pengojë të bëhem i shtrirë në jetën reale. Mund të më bëjë antisocial. Shpërblen sjelljen antisociale. "


Po qaj shumë më tepër

Meqenëse isha 11 / 12, nganjëherë me të vërtetë doja të qaja dhe thjesht nuk isha i aftë. Kam përdorur PMO dhe video lojëra në mënyrë të tepruar për të shurdhër veten.

E vetmja gjë që më shkatërroi aq sa të më bënte të qaja bythen ishte vdekja e gjyshes time, kur isha 18 vjeç. Para kësaj, unë kurrë nuk kam qarë në tërë jetën time.

Tani që kam lënë pmo gjithçka po del në sipërfaqe, dhe unë jam shumë emocionues. Natën e kaluar lexova një postim rreth qenve të vjetër që vdisnin dhe qava për 45 minuta duke menduar për miqtë e mi të vjetër.

A eshte keq Po, më duket si mut. Por është shumë më mirë të ndihesh sikur gjithçka po shkërmoqet sesa të mos ndiesh asgjë.


Një djalë tjetër: “[Mosha 17] Fillova të bëja masturbim kur isha 13 vjeç dhe kurrë nuk pashë prapa. Unë do të thoja që kam goditur të paktën një herë në ditë gjatë 4 viteve të fundit. Më ka grabitur ndjenjën e dashurisë, durimit, lumturisë dhe një mori emocionesh. Tani mund të flas me vajza me lehtësi dhe jam e fiksuar pas femrave në përgjithësi. Më në fund ka kuptim se si funksionon e gjithë çështja e marrëdhënies, duke qenë se kurrë më parë nuk kam pasur dëshirë të kem një SO. "


Një tjetër djalë"Kur arrini për një kohë të gjatë, nuk ndiheni mirëdashës për asgjë, ose më lejoni ta them në këtë mënyrë: Ekziston vetëm kjo skemë e zezë / e bardhë e emocioneve. Ju jeni thjesht normal ose me të vërtetë i trishtuar. Të paktën kjo ishte rasti për mua. Gjithashtu, unë u mërzita emocionet në përgjithësi. Më goditi vërtet si një tullë kur të gjitha këto ndjenja u kthyen në jetën time! Shembull i shpejtë: Ndonjëherë thjesht qëndroja atje në mes të shtegut dhe shikoja lart në qiell dhe buzëqesha si një i çmendur, dhe në raste të tjera thjesht ulesha në dhomën time dhe qaja si kurvë sepse dëgjoja një këngë të trishtuar. ”


Një tjetër djalë: "Jam me emocionuese: Më parë, sa herë që përdorja pornografi do të isha i mpirë emocionalisht. Asnjëherë nuk jam ndjerë më emocionuese sesa në këtë javë. Ndjeva zemërim, dhimbje, dashuri, lehtësim, lumturi. Kam qarë shumë dhe kam buzëqeshur shumë. Ndjeva se si supozohet të ndihet një qenie njerëzore. ”


Një tjetër djalë: “(Dita 90) Unë jam 45, me një zakon 15-vjeçar PMO… Ndër arsyet kryesore për ndarjen time ishin ED këmbëngulës nga ana ime, vështirësi ekstreme për të pasur dhe shprehur ndjenjat, dhe vetëvlerësim dhe çështje të besimit. Rreth ditës së 35 unë kisha një bashkim seksual me ish-in tim, vetëm një natë, dhe isha në gjendje të verifikoja që problemi im ED ishte shumë më i mirë, dhe se isha shumë më emocionues se më parë gjatë seksit.

Të gjitha gjendjet e mia emocionale [janë bërë] më të rrjedhshme dhe unë [ndiej] një përfitim të drejtpërdrejtë në komunikimin me njerëzit, sepse vihem në kontakt me ndjenjat e mia dhe i shpreh ato me fjalë kaq lehtë. Sigurisht, e vetmja arsye që funksionoi në radhë të parë ishte se [lënia e duhanit] më largoi nga gjendja e mpirjes emocionale në të cilën kisha qenë vite. Në ditën 75, unë takova një grua në festën e ditëlindjes së një shoku - ajo ishte shumë tërheqëse, dhe gjithashtu një divorc i kohëve të fundit. Nuk ndihesha jashtëzakonisht e sigurt, por as nuk vuaja nga ndonjë mungesë e vetëvlerësimit si më parë. Thjesht u ndjeva mirë që isha në lëkurën time. Unë gjithashtu u ndjeva e aftë të flisja për ndjenjat e mia, si në lidhje me situatën time ashtu edhe në lidhje me të. ”


Një djalë tjetër: “[Dita 18] Pasi kalova 12 vitet e fundit në një gjendje pothuajse konstante të mungesës së energjisë dhe ankthit, unë po ndihem më burrë se shumica e burrave që njoh. Nivelet e energjisë janë të mira, dhe unë ndjehem shumë e mbushur me jetë dhe ndihem më solide siç duhet të jetë çdo burrë i vërtetë. Unë jam emocionues, megjithatë nuk jam viktimë e emocioneve të mia. Unë jam më shumë një gjë e fortë për tu varur. ”


Një tjetër djalë"Në kulmin e përdorimit tim të pornografisë unë isha duke parë f-ë të tjera në faqet e internetit për të bërë me luftime, luftëra të ashpra, vdekje ... në thelb të gjitha gjërat e ngritura. Po shikoja 20 video në ditë, madje as nuk do të dridhesha po të shihja një video të dikujt që thyente një këmbë, etj. Në thelb u desensitizova. Meqenëse ndalova përdorimin e pornografisë dhe këto video, pashë një imazh të një basketbollisti me një këmbë të thyer dhe fillova të ndjehesha i lehtë dhe i sëmurë. Almostshtë pothuajse sikur truri im ka filluar të marrë përgjigje normale përsëri. Duke parë prapa, koka ime duhet të ketë qenë vërtet e zbardhur. Dikush tjetër mund të lidhet me këtë gjithsesi? "

Djalë i dytë: "Po, unë e di se çfarë do të thuash. Kur kam shikuar pornografi për një kohë, asgjë nuk duket shumë bruto ose shumë grafike për mua. Pas disa javësh pa pornografi, thjesht nuk mund të shikoj pornografi [transgjinore] pa pasur dhimbje stomaku. Por pas disa javësh nën pornografi unë mund të ha edhe duke parë atë, ose gjëra të tjera të çuditshme që nuk do t'i përmend. "

I treti i tretë: “Funnyshtë qesharake që e thua këtë. Kur isha një përdorues i pasionuar i pornografisë, unë shihja filma horror pa u dridhur e pa menduar se kjo dhe ajo ishte e sëmurë. Por eja ta mendosh, tani unë po përplasem në disa pjesë… vërtet e çuditshme. ”


Një tjetër djalë: "Një tjetër gjë që vura re ishte një "çlirim" i vogël emocional. Të jesh në gjendje të ndiej atë ndjesi të fytit dhe gjoksit kur rreth një gruaje (edhe pse nuk është aq e fortë sa mbaj mend) vendos disa nga emocionet e mia në linjë. Unë pendohem shumë, dhe vajtoj për një romancë të kaluar dhe isha i hutuar për vite me radhë se pse nuk isha në gjendje ta "ndieja" si duhet. "


Një tjetër djalë: «[Dita 63] Unë mendoj se përdorimi i shpeshtë i pornografisë çon në humbjen e kontaktit me ndjenjat e personave. Ndihem i sigurt për këtë pasi e kam përjetuar vetë. Dua të them, kjo krijon ndjenjat tuaja dhe vret shkëmbimin e shpejtë emocional me të tjerët. Tani lidhem me ndjenjat e mia. Ky ndryshim është gradual dhe po përmirësohet çdo javë. Reallyshtë vërtet sikur të ndihesh përsëri i gjallë :) ".


Më në fund mund të qaj përsëri!

Kjo mund të tingëllojë e çuditshme, por më dëgjoni. Që kur u bëra i varur nga pornografia, kjo më shtyp ndjenjat. Gjithçka sapo është ndjerë e sheshtë ose sterile. Unë e kam pasur vërtet të vështirë të ndiej gëzim të vërtetë, ose në fakt jam trishtuar për diçka. Unë mendoj se pornografia është pjesë e arsyes për këtë. Kohët e fundit kam filluar të lidhem më pak me pornografinë dhe nuk kam të njëjtën nevojë për të si më parë. Dhe që kur kjo ka filluar, unë kam filluar të qaj kur shikoj filma të trishtuar. Dhe mbani në mend, unë kurrë nuk kam qarë ndërsa shikoja një film më parë. Kindshtë disi e çuditshme, por jam e lumtur sepse mund të trishtohem!

foobarbazblarg

Të jesh në gjendje të ndiejmë përsëri emocione është një dhuratë e shkëlqyeshme e të qenit pornografi.

kornoz

E ndiej këtë. Shtë një gjë e çuditshme. Qeni im u diagnostikua me limfoma rreth 2 muaj më parë dhe për një kohë, ndërsa isha i mërzitur, kurrë nuk kam qarë me të vërtetë për të. dhe qysh kur u largova kohët e fundit, unë kam qarë për të. Shtë e çuditshme, tani jam më emocionuese. Thjesht duke e parë atë të shtrirë më bën të qaj duke qarë.

sstsebiggestfan [ky përdorues fshiu llogarinë e tij në qershor 2021]

Mbaj mend kur kjo më ndodhi për herë të parë, është më e lehtë të vërehet kur shikoj filma të trishtuar. Unë qaj aq shumë gjatë filmave të trishtuar saqë është disi e turpshme.

Jake9501

Emocionet vijnë aq shumë më të forta dhe më reale pasi ato hit goditje dopamine janë jashtë trupit tuaj.

alzimba85

Gjërat e gëzuara po kthehen për ty njeriu im. Unë e kam moderuar veten dhe kam fshirë komentin tim të mëparshëm .. Shpresojmë që ju të mos e vini re atë ... Unë jam pa pornografi dhe emocionet e mia duket se janë të gjitha në vend! Unë kam nevojë për të rifituar kontrollin, kështu që, unë jam duke menduar unë jam vetëm duke qenë i inatosur për fitoret e njerëzve të tjerë! Bravo per ty!

Saladass_xx

Mund ta ndiej saktësisht atë që po flet, u ndjeva pa emocione kur isha thellë në pornografi. Btw në cilën ditë?


Një tjetër djalë: "Unë tashmë isha një tip emocional kur po përdorja pornografi, por disi jam bërë shumë emocionuese tani. Si, kur i shoh fëmijët të lumtur, ngrohem brenda. Gjithashtu, unë prirem të ndiej emocionet e njerëzve shumë më tepër. ”


Porn më bëri që të pranoja gjëra në jetën time që nuk duhej t'i kisha kurrë

Duke mashtruar sistemin e alarmit të mendjes sime (dhimbje emocionale) me pornografi, unë hoqa rastin që të zbuloja se çfarë këto ndjenja po përpiqeshin të më thoshin: të nxirrja dreqin dhe të bëja diçka ndryshe nga sa bëja pikërisht atëherë.

Por meqenëse vazhdoja të mpija veten me pornografi, nuk u largova dhe qëndrova në një situatë që ishte ferr dhe plot dëshpërim për vite me radhë. Ajo periudhë e jetës sime ngatërroi vërtet shëndetin mendor dhe marrëdhëniet me veten time. Pothuajse ma prishi shansin për një jetë të përmbushur.

Vetëm tani që po çliroj veten nga vetë-sabotimi shkatërrues që është indeksimi në pornografi, po filloj të shoh dëmin që ky zakon tashmë ka bërë. Dhe çdo ditë vërej në thellësi më të madhe se sa jeta ime është akoma përpara meje dhe jam vërtet i entuziazmuar për këtë. Dhe unë nuk do të harxhoj asnjë prej asaj kohe të çmuar me pornografi!

Mos i numëroni ndjenjat tuaja me porno, ju lutem <3 Ju meritoni LARG më mirë se kaq!


Një tjetër djalë: “[Dita 36] Emocione që kthehen në jetë. Kjo mund të jetë e dhimbshme dhe ndonjëherë ato nuk janë në proporcion, por unë ndihem i gjallë. Dikush shkroi se suksesi është pjesërisht për të jetuar me siklet. Po filloj ta kuptoj atë. Alternativa është të zhdukni një emocion (ose kurrë të mos e kuptoni se madje keni një emocion) me një festë pesë-orëshe. Ndihem më mirë për veten dhe jetën time. Nëna ime tha dje se ajo mendonte se unë dukej më e lumtur sesa kisha për një kohë të gjatë. Kënaquni të ndjeheni me brirë dhe, nëse situata ju lejon, kënaquni duke flirtuar në një mënyrë të relaksuar, krijuese. Njerëzve u pëlqen kjo dhe përgjigjen. Edhe ecja në rrugë është një aventurë erotike për momentin. ”


Unë ndihem i gjallë!

Sot po shkruaja një detyrë (më shumë një ese) për një mikun tim i cili kishte nevojë për ndihmë. Dhe ndërsa isha duke shkruar unë ndjeva fjalë që vijnë nga thellësitë e mendjes sime që nuk e dija se ekzistonin. Ndihej e mahnitshme që ndërsa isha duke shkruar një ese të thjeshtë unë vendosa emocione mbi të dhe ajo u shndërrua në këtë pjesë artistike me të cilën në të vërtetë isha i kënaqur, të gjitha brenda një kohe.

Nuk mund ta bëja atë më parë, sepse atë kohë unë mundohesha të mendoja për gjërat më të dobëta, tani imagjinata ime dhe ëndrrat e mia janë më të gjalla dhe ndihen shumë më të gjalla. Të gjitha falë NoFap jeta ime ka ndryshuar. Mund të thuash se ishte një shumë e thjeshtë dhe se po e ekzagjeroj shumë. Por ky ndryshim i vogël e bën atë të vlejë shumë më shumë. Unë preferoj një mënyrë jetese më të shëndetshme tani. Unë shkoj për një vrapim, bëj sasi të vogla ushtrimesh në vend që të shtrihem me përtaci në shtrat.


Një tjetër djalë: "Unë jam më në një mendje me emocionet e mia. Nuk kam pse ta fsheh anën time të ndjeshme. Unë mund të hapem për problemet e mia dhe t'i lejoj njerëzit të hyjnë brenda. Një rrezik i madh ishte për mua, veçanërisht me gjithçka që fshihja. Tani që e kam nxjerrë në shesh, nuk e kam problem të flas me miqtë ose me ata që janë pranë meje për ato që kam në mendje ose për ato që po kaloj. Unë gjithashtu njoh se në çfarë gjendje emocionale jam, dhe kuptoj se është diçka që mund të kontrollohet. I mërzitur në djalë që ju preu? Merrni frymë thellë dhe vlerësoni të mirën në jetën tuaj.

Unë jam shumë më i hapur për të treguar emocione gjithashtu. Vërtetë e lumtur? Lere jashte. Qesh sikur nuk ka nesër; bëj që të gjithë të tjerët të ndihen mirë. Dikur bëhesha vërtet i lumtur për diçka dhe ndjehesha sikur duhej ta fshehja. Ndihesha e pambrojtur nëse do isha vërtet e lumtur. Pse Nuk kam ide. Të jesh i lumtur me të tjerët është një nga ndjenjat më të mira që mund të kesh. Atje ku unë e refuzoja afeksionin, tani e dëshiroj atë. Nuk dua t’i largoj më njerëzit. Dua t’i afroj ”.


Ndihem sot si një vajzë adoleshente emocionuese

Kështu që të jesh mësuar të jesh një mumje e mpirë për shkak të pmo, të ndjesh përsëri emocione është pak dërrmuese për të thënë të paktën. Ishte në gjyshet e mia këtë fundjavë për të festuar ditëlindjen e saj 75th dhe ishte vërtet argëtuese, ne e ftuam atë në një restorant nga një liqen i vogël që ishte i qetë dhe i qetë dhe shumë i bukur. Mendoi për këtë sot dhe u ndje shumë i lumtur.

Pastaj dëgjova një podcast në tren gjatë rrugës për t’u kthyer në shtëpi dhe gati u përlova sepse u futa shumë në histori.

Pastaj i dhashë një zonjë udhëzime dhe ajo më falënderoi dhe u ndjeva përsëri e lumtur.

Emocionet janë të çuditshme por mendoj se është mirë që t'i ndjejmë ato përsëri


Një tjetër djalë: "Zbuloj që emocionet e mia mund të zgjohen lehtësisht nga gjërat sentimentale që shoh në jetë ose në filma. Unë jam më në kontakt me emocionet. ”


Një tjetër djalë: "Unë kurrë nuk mund ta kuptoja pse njerëzit flisnin për emocione të këqija, sepse unë shumë rrallë dukej se i merrja ato. Por e vërteta është se unë nuk po merrja asnjë emocion, sepse nën një aluzion të një emocioni, veçanërisht një negativ, unë do ta mashtroja sistemin duke e hequr atë [duke masturbuar në pornografi në Internet]. Jo më shumë megjithatë. Timeshtë koha për t'u përballur, koha për të përqafuar sfidat. Reallyshtë vërtet e frikshme dhe unë vetëm tani kam filluar ta pranoj vetveten se jeta nuk është e gjitha emocione e mira ”.


Një tjetër djalë: "[Dita 104] Për disa arsye, unë kam qenë shumë më në kontakt me emocionet e mia sesa kam pasur më parë dhe i kam ndjerë gjërat për herë të parë në një kohë kaq të gjatë. "


Një tjetër djalë: “Arsyet e lënies së duhanit: Filloni t’i ndjeni këto emocione të forta gjatë gjithë kohës, në vend që të ngecni në botën e bukur përreth jush. Jo më të vdekurit në këmbë ”.


Një tjetër djalë: "280 ditë - Ndjenja ime e tërheqjes ndaj grave të vërteta u rrit në qiell. Ndihesha më shumë në kontakt me emocionet e mia dhe vetë emocionet e mia ndiheshin më të pasura ”.


Një tjetër djalë: "Raport 30-ditor - Do ta bëni ndihem gjërat: Po përdorja pornografinë si një mekanizëm përballimi për të gjitha gjërat dhe ndjenjat me të cilat nuk doja të merresha. Kryesisht stresi, ankthi dhe ndjenjat e pamjaftueshmërisë. Sapo të hiqni pornografinë nga ekuacioni, do të ndjeni gjëra nga të cilat fshiheshit. Në rastin tim ishte, dhe ende është, pak e dhimbshme dhe e pakëndshme. POR KJO .SHT MIR Ju do të bëheni të fortë për shkak të saj. Unë me të vërtetë, me të vërtetë, në të vërtetë ndjehem më i fortë dhe jam krenar për veten time për përballjen me frikën time (beteja është larg nga e mbaruara). ”


Një tjetër djalë:  “Kur isha në pornografi, kurrë nuk kisha një ndjenjë të ngrohtë në stomak rreth vajzave. Tani, madje pata një mbledhje gjysmë të vështirë kur vëzhgova një vajzë të lezetshme duke kërcyer. Unë e ndiej këtë uri për të dalë dhe për të kontaktuar vërtet me vajzat, sepse filloj të ndiej përsëri dashuri dhe tension seksual për to. Mezi pres të kem përsëri një të dashur për të jetuar dashurinë dhe pasionin. ”


Në rregull, unë kam një histori të ditës së 69-të për ju. Ndoshta nuk është gjëja juaj, mendoj se mund të jem pak më e vjetër se ju!

Para fillimit të NoFap emocionet e mia u fikën. Ndjeva gjithçka, por ishte e gjitha e zbehur dhe e lehtë për tu trajtuar. Në ditët e 30 ndjeva emocionet vërtet të forta, nganjëherë ata ishin mbizotërues, por mësova t'i trajtoja ato. Mendova se ishte gjithçka që kishte për të.

Sot unë u godita me ndjenjën e dashurisë për familjen time që ishte kaq e fortë sa mendova se do të më shqyente në dy. Ishte aq e fortë, por ishte një ndjenjë e mirë.

Unë kam qenë i varur nga PMO që përgjithmonë, kurrë nuk e dija se emocionet ishin të tilla. Mendoj se ata mund të forcohen akoma. Kjo nuk është superfuqi, ky është emocion normal i njeriut, por unë kurrë nuk e kam ndjerë atë. Kush e di se çfarë mund të bëjnë emocione të tilla për vendosmërinë dhe motivimin e një burri / gruaje. Vetëm një mënyrë për ta zbuluar.


A bën NoFap më shumë emocione?

Ndihem sikur unë jam shumë më emocional si një person gjatë kryerjes së NoFap, dhe kujdes për gjëra që nuk do të kisha kujdesur për pa NoFap. A është kjo normale?

zizuke_

Po.

sacred_007

Po kur vazhdoni të përdorni nofap receptorët tuaj të dopaminës riparojnë duke ju bërë të ndieni gjërat më lehtë dhe duke qenë të ndjeshëm ndaj ndjenjave në përgjithësi, pavarësisht nëse është trishtim apo lumturi. Theshtë njësoj si pastrimi i mjegullës së trurit

GoodProgrammer2018

po e kam vënë re edhe këtë. Ashtu si ju keni më shumë ndjeshmëri.

thatbasedgamer

Unë personalisht do të thosha, më intereson më shumë për njerëzit kur jam në nofap, por në të njëjtën kohë kam "qëndrim jo". Ashtu si shembull i përsosur, sapo përfundova marrëdhënien time me ish tim, që ishte javën e kaluar dhe nuk ndjeva asnjë trishtim apo faj. Deri tani, unë ende nuk i jap një mallkim, ku sikur të isha larguar çdo ditë unë do të qaja si një djalë i keq asamble dhe të mendoj vetëvrasje.


Ju mund të mendoni se po bëj mut, duke e ekzagjeruar apo çfarëdo tjetër. Nuk me intereson

Vendosa të bëj një shëtitje në qendër të qytetit (gjë që zakonisht nuk ndodh, nëse nuk po takoj dikë) thjesht që të bëj diçka tjetër përveçse të rri vetëm në shtëpi.

Sa më shpejt që shkova jashtë pashë dy vajza nga lagja. Njëri prej tyre filloi të më shikonte, kështu që bëra të njëjtën gjë. Ndërsa kaluam njëri-tjetrin ajo vazhdoi të ndezur në sytë e mi dhe instinktivisht kokën time (jo mua, kokën time) u kthye kështu që ne mund të mbani kontaktin sy për një të dytë më të gjatë.

Ok, asgjë nga zakonet deri më tani. Ja ku fillon gjëja e çuditshme. Ndjeva një ndjesi të vogël ndjesi shpimi në majë të gishtave të mia ndërsa po ecja nëpër rrugë. Ashtu si impulset elektrike. Ka ndodhur një herë apo dy herë më parë, por jo për një kohë të gjatë. Unë mbajta kontakt me syrin me vajzat dhe gratë me lehtësi, por tashmë e dija se mund ta bëja këtë. Sa më shumë ecja, aq më i relaksuar ndjeva.

Ndërsa hyra në rrugën kryesore (ne kemi këtu një të madhe që është vetëm për këmbësorët, e mbushur me kafene dhe çfarëdo gjëje) që më goditi. Unë mund të shoh gjithçka. Shikimi im u bë më i qartë se ka qenë ndonjëherë, shikimi im periferik u rrit. Të gjitha shqisat e mia ishin të mprehta - sasia e informacionit ndijor ishte e madhe. Unë nuk jam mësuar me këtë sepse jetoj shumë në kokën time dhe më mungon mendja. Zakonisht nuk u kushtoj shumë vëmendje detajeve kur jam jashtë por kësaj here i lë të rrjedhin të gjitha. Ishte surreal.

Zakonisht kur eci në këtë rrugë shkoj në njërën nga anët sepse ka kaq shumë njerëz, ju gjithmonë pothuajse përplaseni me njëri-tjetrin. Jo, jo këtë herë. Unë eca mu në qendrën e ndyrë. Ndihesha jashtëzakonisht e sigurt dhe e relaksuar. Vetëm le këmbët e mia të bëjnë punën e tyre dhe të admirojnë rrethinën. Likeshtë sikur aty ishte kjo aurë gjigante e energjisë dhe njerëzit e vunë re. Po shikoja nga vajzat ... dhe djemtë gjithashtu. Ata në fakt do të më hapnin vendin në të shumtën e rasteve kur zakonisht është e kundërta. Përveç kësaj, unë mendoj se për herë të parë në jetën time në të vërtetë ndjeva njerëz. Ndjeva humorin, energjinë, gjallërinë e tyre. Mut i shenjte.

Stresi i shkuar. Autopilot.

Tani jam kthyer në shtëpi dhe ende ndihem e lartë. Me përjashtim të rasteve kur pi duhan, prirem të bëhem paranojak dhe i shqetësuar. Koha është e shtrembëruar dhe ju hidheni në mes të momenteve. Tani gjithçka po kalon normalisht, si një lundrim i këndshëm në oqean.

Kam dalë shumë gjatë dy javëve të fundit, por kjo është hera e parë që diçka e tillë ka ndodhur. Dhe është thjesht kaq e paqartë. Tani, disa njerëz në NoFap nuk mund ta përjetojnë kurrë këtë, për disa mund të jetë plotësisht normale.

Sidoqoftë, unë jam plotësisht serioz kur them Kjo. Shit. Është. Real.

http://www.reddit.com/r/NoFap/comments/2d2yxw/had_nothing_to_do_went_out…


Një tjetër djalë: Si nofap po më bën një ekstrovert

Teoria ime shkon kështu: që kur fillova të mos kisha rritur ndjeshmërinë time ndaj emocioneve. Më e rëndësishmja është që unë jam duke shprehur dhe ndarë emocionet me prindërit dhe miqtë e mi. Mendoj se e njëjta gjë ndodh kur jam pranë njerëzve që më pëlqejnë (miq të miqve apo thjesht të huaj). Unë pajtohem me atë se si ndihem dhe sepse emocionet e mia janë më të forta tani unë jam në gjendje t'i shpreh ato pa frikë nga gjykimi.

Shembull: Unë mbaj kontakte më të gjata me sy dhe u buzëqesh grave, sepse më pëlqejnë ato. Para se të shikoja shpejt larg mendoja "mut, a më pa ajo që e vura re?" Tani mendimet e mia shkojnë: "Unë dua që ajo të shohë dhe të dijë se e kam vërejtur sepse e shoh tërheqëse".

Një shembull tjetër është të qenit në një qytet. Në një lokal ose duke shëtitur nëpër qytet, duke parë gratë, unë do të thoja "përshëndetje" ose t'i plotësoja ato.

Në të dy shembujt, emocionet e mia mbushen dhe arrijnë një pikë kthese kur thjesht duhet t'i shpreh ato. Unë nuk kërkoj miratim ose shpresoj se mund t'i marr. Unë thjesht dua që ata të dinë se si ndihem unë. E bëj për vete, sepse ndihet çliruese të shprehem dhe të mos mbaj ndjenjat e mia brenda.

tl; dr extrovert = nofap për shkak të: shtimit të gjendjes emocionale + me makinë për të shprehur emocionet e mia


"Ju dukeni të lumtur." "Pse u ndamë ndonjëherë?"

Kështu që pata një fundjavë të mahnitshme dhe falënderoj NoFap për të. Jam shumë më i lumtur dhe largues sesa kam qenë në dy vitet e fundit dhe jam vetëm 18 ditë në.

Të Premten mbrëma shkova në shtëpi nga shkolla, dhe dola në një lokal me disa miq. Përfundova të kisha nevojë për një udhëtim nga fqinji im i cili ishte me ish-in tim nga rreth dy vjet më parë (të dyja vajzat). Kështu që ata më morën dhe kur u kthyem, ne vetëm ecëm nëpër lagje nga ora 2-4 e mëngjesit dhe ishte thjesht super argëtim. Kohët e fundit jam ndjerë shumë më komode rreth ppl.

Ditën tjetër ish-i im dhe unë kishim dërguar mesazhe dhe ajo ishte thjesht super koket një natë më parë, dhe përmes tekstit. Ajo madje i dërgoi mesazhe: "Pse u ndamë ndonjëherë". Gjë që unë me të vërtetë mendoj se është për shkak të besimit tim të ri të gjetur. Gjithashtu atë ditë unë vetëm ulem dhe bisedova me mamanë time për orë të tëra, gjë që jam e lumtur që mund të jem vërtet e hapur me të. Unë kam qenë gjithmonë fëmija që rrija në dhomën e tij dhe rrallë rrija me familjen time (megjithëse doja). Unë isha gjithmonë shumë i vështirë për shkak të mjegullës së trurit ... Ajo më tha, "Dukesh e lumtur". dhe unë thashë që isha.

Unë me të vërtetë isha gjithsesi. Jo vetëm në një dopaminë të rreme të lartë. Por unë kam qenë vërtet i lumtur dy ditët e fundit, unë jam duke menduar nga përballja në të vërtetë e vetmisë dhe depresionit tim. Atë ditë kur dola nga dushi, thjesht po mendoja dhe u çava nga ato që mami më tha. Kjo është hera e parë që kam shkëputur nga të qenit i lumtur. Thjesht një përmbytje emocionesh dhe ishte e jashtëzakonshme.

Po atë ditë, dje, unë dola me një vajzë të cilës i kam shkruar shumë. Ne dolëm për të ngrënë, dhe kur unë e lëshova, u përqafuam dhe përfunduam duke u puthur. Kjo është hera e parë që puth një vajzë në gati një vit. Kam pasur shumë frikë të afrohem me dikë për shkak të problemit tim ED për shkak të pornografisë, por, megjithëse nuk është akoma më mirë, mund të them se po bëhet më mirë.

Nuk kam në plan të përsëris. Sidoqoftë, kisha besimin të provoja. Ajo do të më vizitojë në shkollë fundjavën e ardhshme, dhe edhe nëse marr ED, unë mendoj se do të kem besim për t'i thënë asaj se cili është problemi, në vend që të dal me një justifikim memec si në të kaluarën. Sidoqoftë , faleminderit që dëgjuat.

Unë shpresoj se historia ime e kësaj fundjave mund të motivojë disa prej jush që të vazhdojnë, ashtu siç shpresoj, me shpresë, ndonjëherë! lol Ky komunitet, dhe të gjithë në të është e mahnitshme. Mbajeni lart!


Vëzhgimi i ditës 9: Me sa duket kam emocione

Gjatë një periudhe zanash të gjatë të përgjimit çdo ditë, kuptova se asgjë nuk dukej sikur më pëlqeu apo më bën të lumtur.

Megjithatë, ditët 9 në nofap, kuptova se faping është një përvojë emocionalisht numbing. Gjërat që zakonisht sjellin gëzim heshtin ose vriten.

Besimi im është rritur në mënyrë dramatike, shoqërimi me miqtë e mi është shumë më argëtues sesa dikur, ushqimi ka shije më të mirë, gratë janë më të bukura sesa kanë qenë ndonjëherë, dhe muzika madje tingëllon më mirë për veshët e mi.

Por mbi të gjitha, unë mund të ndjehen përsëri. Ndjenja e gëzimit është përmirësuar, dhe unë qaj më shumë. Çdo gjë shkakton më shumë një përgjigje emocionale sesa ka përdorur.

Shkurt, tani po filloj të ndjehem si njeriu që duhet të jem. Në vend se një guaskë boshe, emocionuese që u krijua nga një pmo e qëndrueshme.

bodenlan2

Unë mund të lidhem me këtë super të vështirë. E qeshura ime ndryshoi në të vërtetë pas javës së parë, është shumë më e fortë. Edhe unë kam qarë dy herë, gjë që të bën të ndihesh mbresëlënës dhe i sigurt pas. Ndjenjat kanë nevojë për ndonjë dalje.

thomasxp5

Përputhet në mënyrë perfekte me atë se si ndihem tani. Më vjen mirë që të dy jemi në gjendje ta përjetojmë iluminizmin.

Brasco13

Pajtua. Ndihem se fapingu është bërë edhe i shurdhër.


Disa eksperienca të çuditshme

Që kur kam filluar me nofap, një nga gjërat që kam vënë re është se ëndrrat e mia janë kthyer. Vetëm ëndrrat normale, asgjë më shumë ose më pak.

Të them të drejtën, kur isha duke u përplasur si i çmendur gjatë 10 viteve të fundit, sinqerisht nuk kam pasur një ëndërr të vetme, ose vetëm disa. Në javët e fundit kam parë disa ëndrra të cilat ende mund t'i kujtoj.

Një tjetër gjë e çuditshme është se unë nuk jam ndjerë e sëmurë gjatë 10 viteve të mia intensive të shikimit të pornografisë. Mund të tingëllojë plotësisht e pamundur për ju, por është e vërteta (dhe po unë dola nga shtëpia si të gjithë çdo ditë). Për më tepër, nuk kam ndjerë flutura në stomak që kur kam filluar me goditje të forta (kurrë nuk kam rënë në dashuri me një vajzë). Kjo e fundit është vetëm një pasojë e desensibilizimit, duke mos u kujdesur më për vajzat e vërteta

A ka dikush tjetër të njëjtin lloj përvojash 'të çuditshme'?

cjuicyj92

e di cfare don te thuash që kur kam filluar i kam vërejtur fluturat në stomakun tim nga të qenit nervoz. por jo i shqetësuar, unë nuk mund të presim për të marrë këtë mbi me nervoz, cant pritur ngacmuar flutur nervoz. është e çuditshme sa e gjallë mund të të bëjë të ndihesh


Unë thjesht kërceva për herë të parë në 10 vjet ... Uau! PMO më bëri vërtet një mumje.

Unë isha duke luajtur një muzikë duke studiuar për provimet e mia profesionale dhe vetëm ndjeva thirrjen për të marrë deri dhe valle kështu që unë e bëri dhe ajo ndjehet aq mirë. Ndërsa vallëzimi kuptova se hera e fundit që ndjeva në këtë mënyrë ndërsa vallëzimi ishte rreth 10 vite më parë, para se të bleva kompjuterin tim personal, u largova në kolegj dhe zbulova PMO.

Unë planifikoj të tregoj historinë time të plotë në ditën 90, por tani vetëm e di se çdo anëtar i këtij komuniteti, nëse keni 1000 ditë ose 1 ditë, po kontribuon për të më ndihmuar të rimarr jetën time. Unë kam respekt absolut për të gjithë ju. Jam shumë i lumtur që gjeta NoFap. Faleminderit.


Pothuajse harrova, si ndihet të jesh në dashuri

Feelingshtë ndjenjë e mrekullueshme. Unë nuk e ndjeva atë për vite me rradhë. Faleminderit Nofap. Më bëri të shikoj jetën time pa syze vjollcë dhe më bëri të ndryshoj disa gjëra.


Kjo është hera e dytë këtë javë që kam qarë duke dëgjuar muzikë

Zotërinj, është më mirë. Përpiquni të lidhni nëse është në muzikë, një libër, një film apo një person tjetër. Ju duhet të jetoni këtë jetë të re, të braktisni të vjetrën, të përqafoni ndryshimin.


Nuk e dija se çfarë ishte Dashuria derisa u pastrova.

Para se të hiqja masturbimin dhe pornografinë nga jeta ime, nuk kisha një ide se çfarë ishte dashuria. Unë kurrë nuk e kisha ndjerë emocionin, kurrë nuk e kuptova se është fuqi, nuk u kujdesa kurrë për atë që do të thoshte e gjitha. Porno më mësoi se dashuria ishte sinonim i seksit. Por jo. Pas 1 viti luftë, disa suksese dhe disa dështime, unë e di që dashuria dhe pornografia nuk kanë asgjë të përbashkët. Porno është shembulli kryesor i brutalitetit egoist. Do të vrasë shpirtin tuaj dhe do t'ju rikrijojë në imazhin e vet. Zgjidhni dashurinë, zgjidhni jetën.


Mund të qesh gjithë kohën.

Tani jam në ditën 45 dhe për pjesën më të madhe të jetës sime nuk kam qenë në gjendje të qesh para askujt, madje as ndaj familjes. Edhe kur ndodhi diçka vërtet qesharake, unë thjesht nuk mund të qeshja, thjesht një buzëqeshje e pakontrollueshme.

Gjatë muajit të kaluar unë kam qenë në gjendje të qesh me asgjë në çdo kohë, është pothuajse e çmendur. Unë thjesht qesh pa asnjë arsye kur dua dhe ndihet shumë mirë. Ka qëndruar në një vijë të sheshtë për të paktën 2 javë tani, por kjo nuk e ka ndaluar atë.

Unë kam filluar të qesh para njerëzve tani, një qesh të qetë, por të paktën po hap gojën time.


një nga përfitimet më të mëdha që askush nuk flet për ..

Po kthehet në kontakt me emocionet tuaja. Mbaj mend mbrapa kur kam përdorur për të parë pornografi unë isha pothuajse i paaftë për të qarë. Unë edhe mburrej veten për mbajtjen në ato ndjenja gjatë një filmi të trishtuar apo diçka. Tani unë në fakt mund të ndjehen përsëri. Ka një gjë të çuditshme, ku djemtë mendojnë se është e keqe të bërtasësh. Nah njeri ajo ndjehet mirë. Filmat e mëparshëm të çiftit që kam parë unë kam bërë sy lotësh ose qaj. Kjo është emocion i papërpunuar që pornografi po vjedh prej jush duke e desensituar. Getting off në pixels e grave që ju nuk e dini është patetike; Unë do të marrë marrëveshjen e vërtetë. Quit ndërsa mundeni. Është mirë për ju dhe gratë do ta vlerësojnë atë.


Shërimi nga varësia e pornografisë është një nga rastet e vetme ku ndjenja e një ndjenje të madhe trishtimi dhe vetmia është një shenjë e mirë.

Në të kaluarën thjesht nuk do të kisha ndjerë asgjë, por natën e kaluar dhe këtë mëngjes u ndjeva aq i trishtuar dhe i vetmuar, por e di, disi, kjo është një shenjë e mirë. Unë kisha parë një vajzë, i tregova për problemet e mia me pornografi, ajo tha se ishte mirë, por më pas u zhduk shumë shpejt. E pashë atë në një klub natën e kaluar, u ngjita tek ajo dhe i thashë selam, ajo tha disa gjëra pastaj tha se do të kthehej menjëherë por kurrë nuk i bëri.

Dhemb, por dhimbja është më e mirë se mpirja, gjithsesi në shumicën e kohës. Unë mund t'i ndiej hormonet që rrjedhin nëpër stomakun tim tani, nganjëherë ka ndjenja gëzimi, herë të mbytur nga dhimbja, por kjo është mirë.


Unë qaj sepse po jetoj sërish.

Tani në këtë moment ndjehem kaq shumë. Tani jam shumë i trishtuar dhe ndiej zhgënjimin e së kaluarës. Muzika është duke i goditur ndjenjat e mia sikur trupi im u godit nga një kamion. Së fundi, unë mund të ndjehen përsëri! Lumturia është duke qëndruar nën trishtimin tim. Do ta pres atë derisa ta arrij me gjithë fuqinë time mendore. Unë besoj atë!


Varësia 12 vjeçare> nofap shkon mirë> emocione të papërpunuara të zbuluara> sulm paniku> lëkundje / montim> 999 i quajtur> arrin mjeku> rrahje zemre e çmendur / presion arterial….

Unë kurrë nuk isha në dyshim për seriozitetin e problemit tim, por ky incident në shtëpinë e prindërve të mi sapo e konfirmoi atë. Absolutisht e humba mendjen dhe nuk e dija se çfarë po më ndodhte. Ishte ankth i skajshëm dhe mendova se kisha një gjendje të aftë ose një sulm në zemër apo diçka tjetër. Prindërit e mi tashmë e dinin se isha në tërheqje dhe nëse do të isha ti do t'i shkruaja yt ose do t'i tregoja familjes tuaj disi. Nëna ime ishte e vetëdijshme që isha në tërheqje dhe kjo më ndihmoi. Përndryshe ajo do të kishte çmendur akoma më shumë. Ajo erdhi krejtësisht nga blu nga rruga. Kam lexuar që djem të tjerë kanë pasur përvoja të ngjashme ose janë zemëruar / qanë me orë të tëra. Ka të ngjarë që vite të tëra emocionesh të ndrydhura shfaqen dhe janë krejtësisht dërrmuese.


Raporti 60 Ditor - Kjo është vërtet e dobishme!

Gjashtëdhjetë ditët e fundit kanë përfshirë momente të gëzimit të mrekullueshëm, shumë lot, shumë vrapime, dushe të ftohta, depresion dhe zhurmë.

Së pari - nofap ka qenë vetëm një nga disa ndryshime që kam bërë. Unë gjithashtu lashë TV, Facebook dhe video lojërat, dhe fillova të ha më mirë. Unë pi më pak.

Unë seriozisht mendoj se po përdorja fap, pornografi, video lojëra, etj. Për të mbajtur gjendjen time të qëndrueshme - për të shmangur ndjenjat. Që kur kam qenë jashtë këtyre gjërave, ndjehem sikur jam hapur dhe të gjitha emocionet e mia po dalin jashtë. Një këngë e mirë mund të më thyejë zemrën tani.

Me këtë hapje ka ardhur shumë energji - Unë nuk e di nëse është energji nervore apo çfarë, por unë vetëm dua të Lëviz. Kjo e ka bërë më të lehtë ushtrimin, dhe ushtrimi më bën të lumtur si ferr. Një kthim në meditimin në të cilin isha trajnuar më lejoi të mos humbas në disa nga vorbullat më të errëta të depresionit, etj.

Pika kryesore: Unë nuk e di se sa i pakënaqur isha me mënyrën se si po jetoja, ose sa mekanizma përballimi po përdorja për të shmangur jetën time të vetë. Unë nuk e dija se çfarë po mbaja deri sa e lashë digën.

Kur pashë fotot e ish-it tim me një burrë të ri kohët e fundit kam qarë një bandë herë - më goditi shumë më shumë sesa do të kishte në fillim të janarit. Por kjo është në rregull. Jeta na thyen zemrat. Unë nuk i mbulova ndjenjat e mia dhe mbaja zakonet e mia të shëndetshme si ushtrimet dhe shoqërimet. Jeta lëviz. Emocionet vijnë e shkojnë. Ndonjëherë të jesh zemërthyer është lëvizja e vetme e vërtetë për të bërë, dhe në një farë mënyre edhe ajo ndihet mirë.

Edhe tridhjetë ditë. Le të shohim se çfarë dridhet.


Unë nuk kam qarë për 6 vjet.

Dhimbja e humbjes së vëllait tim, kurrë nuk e kuptova sa më dhembi. Unë me të vërtetë ndiej se varësia ime ndaj pornografisë më ka mpirë. Për herë të parë kam qarë mbi të, dhe është një ndjenjë kaq e bukur.


NOFAP MOOD më të mirë

Natën e kaluar, unë isha duke dëgjuar këngën e viteve '90 dhe papritmas m'u kujtua fëmijëria ime kur isha Kid ... Unë gjithashtu dëgjoja Disney Soundtrack ... dhe kur u kënaqa me këngën dhe papritmas pa vërejtur lotët në sytë e mi. Më mungon fëmijëria shumë childhood Fëmijëria ime është koha ime e Lirë nga PMO… Unë kurrë nuk u ndjeva kështu më parë .. Njeriu nëse mund të kthehem për fundjavë ose vetëm për një ditë… Unë me të vërtetë Dua të


Porno numbs emocionet tuaja

Kur isha duke shikuar pornografi shpesh kam gjetur se, emocionalisht, isha i vdekur brenda. Asgjë nuk më preku nëse a ishte një koment i ashpër apo një fyerje, kjo edhe më fitonte pseudonimin e emocioneve. Çuditërisht, edhe pas ditëve 10 dukem më emocional sa gjërat po fillojnë të vijnë tek unë tani ndryshe nga ata që më parë. Ndoshta është një nga ndjenjat më të çuditshme, por një shenjë që ndalohet pornografia do të përmirësojë jetën tuaj.


Unë qava..

Unë nuk kam qarë për asgjë për të paktën 3 vjet (unë jam 18 vjeç), por sot sapo hasa këtë histori vërtet të trishtuar në YouTube (djali humbi nënën e tij nga kanceri) dhe unë sapo fillova të qaja si një fëmijë i vogël.

Ajo që dua të them është se unë kam emocionet e mia mbrapa, pas 100 ditësh. Normalshtë normale për të qarë dhe ndjerë, pornografia dhe MO ju bën të mpirë, trishtimi, lumturia dhe dashuria janë tani ndjenja shumë më të forta. Jam plotësisht i hutuar nga ajo që Nofap më ka sjellë.

Faleminderit


Unë jam duke filluar të ketë Crushes përsëri

Kur isha duke përdorur pornografi çdo ditë, nuk ndjeva pothuajse asgjë për gratë rreth meje. Tani, pas pothuajse një viti mezi çdo pornografi (shikuar atë 4 ose 5 herë) dhe një brez të tanishëm prej rreth 27 ditë pa pornografi ose fapping, unë ndihem si një preteen përsëri.

Po shtyp fort dy vajza me të cilat po shkoj në kolegj. Jo vetëm që mendoj se ato janë tërheqëse, por i "pëlqej"… sikur dua të kaloj kohë me ta jo seksualisht. Mund të pyesni një së shpejti.

Ndjen njeri të mirë.


Unë jam gati të ndyrë 20 vjeç, duke qarë sytë e mi ndyrë

Sapo pashë djalëri, histori lodrash 3, në natyrë, psherëtimë…, unë e dua dhe e urrej ndjenjën në të njëjtën kohë. Qij, mendoj se kjo është ajo që ndodh kur nuk kënaqesh me mendimet seksuale eh?


Ditët 152 janë në gjendje të vështirë.

Mendimet e mia për të shkuar deri këtu janë të rëndësishme për përvojën. Një pyetje që kam në lidhje me trurin që është plastik dhe kthehet në gjendjen e tij origjinale, mund të supozohet vetëm se kimikatet e tjera që ndikohen nga masturbimi / orgazma / seksi / pornografia rivendosen gjithashtu në një bazë bazë. Një nga ato kimikate që unë ndiej se ndikohen nga e gjithë kjo nuk është thjesht dopaminë ose serotonin, por oksitocina duket se vjen edhe në normale .. pasi e shoh veten të lidhur me njerëzit përreth meje, lehtësisht dhe ideja e DASHURIS duket se është më shumë i pranishëm se kurrë .. ose meqenëse isha shumë më i ri.

Cilat janë mendimet e secilit për këtë?


Porn Gone shtypur Zemërimi Out?

Pra, me pornografinë në jetën time dukej se mbante larg çështjet që unë mendoj se nuk kam dashur kurrë të merrem me to, me sa duket jam shumë i zemëruar me prindërit e mi sepse nuk e shikoja më mirë shëndetin tim mendor kur isha fëmijë. Oh dhe 52 ditë !!! Unë shkova rreth 60 ditë para një herë. Jam gati të thyej rekordin tim shpresoj! Kushdo tjetër zbulon emocionet që ata kishin fshehur për vite me radhë u shfaqën kur ata do të linin pornografinë pas. PS Unë jam vetëm pasi kam drekën time dhe unë jam ende i uritur!


Unë mund ta ndiej përsëri muzikën. Më pëlqen biseda me të huaj. Jam 1.5 vjet në

Në telefonin tim, kështu që kjo nuk do të zgjasë, por thjesht doja t'u jepja ca shpresë atyre që luftonin me sëmundjet mendore të lidhura me këtë mut.

Kjo është SO qartësisht PAWS, ose sindromi i tërheqjes akute pas. Absolutisht pa dyshim. Natyra "lart e poshtë" e simptomave, natyra e ngadaltë e shërimit dhe vetë simptomat. Për më shumë se një vit e gjysmë, unë nuk kam qenë në gjendje të gjej gëzim në asgjë. Tani, unë kam filluar të ndiej muzikë si më parë, mund të shijoj një bisedë me një të huaj në vend që të luftoj përmes ankthit shoqëror të lidhur me të. Ta themi thjesht, sa më shumë ferr më kanë vënë këto dy vitet e fundit, unë jam me të vërtetë duke u përmirësuar. Nuk ka dyshim për këtë. Dhe unë u bëj jehonë atyre që thonë se rivendosja është pjesa më e rëndësishme - shërimi im u rrit qartësisht më shumë pasi u transferova në të njëjtin vend me të dashurën time, ku seksi i rregullt (dhe zakonisht i suksesshëm) është norma.

Vetëm vazhdo përpara.


NoFap më bëri të ndihem muzikë përsëri dhe më shumë (post të gjatë)

Ja historia ime tani për tani. Sapo u bashkova në reddit, por unë kam qenë një anëtar aktiv i faqes së forumit NoFap. Unë erdha këtu sepse isha duke kërcyer para dhe prapa dhe kuptova se duhet të bëja një llogari për të pasur një prani. Unë jam nga Bregu Lindor në SHBA dhe jam 21. Unë jam duke shkuar gjatë gjithë rrugës - mode e vështirë dhe me një qëllim të një viti. Unë fillova në fund të tetorit, kur zbulova për herë të parë NoFap. Unë kam qenë fapping para se për vite me rradhë.

Dhe btw, kjo u shndërrua në një post të gjatë, por e bukur për ta lënë atë në një grup të ndryshëm njerëzish.

Sot është dita ime e 50-të dhe dita që finalet kanë mbaruar. Doja të ndaja me ju djema diçka shumë të veçantë që më ndodhi kohët e fundit. Familja ime është shumë muzikore, dhe unë po ashtu. Unë nuk e di se kur filloi, por unë thjesht ndalova së ndieri muzikë. Unë mund ta dëgjoja dhe akoma ta shijoja pak, por thjesht nuk mund ta ndieja muzikën (kjo është xhaz, klasike dhe kolonë zanore për referencë).

Por ndoshta një ose dy javë më parë diçka u këput dhe gjithçka më ktheu tek unë. Unë në fakt mund të ndieja muzikën! Kam shikuar në atë që kishte ndryshuar, dhe kishte qenë ZKM. Dhe më pas u bë e qartë, sapo kuptova, kuptova se kisha humbur aftësinë time për të ndjerë muzikën kur fillova së pari të filloja, kështu që çdo vit më parë. Më erdhi në mend se ishte arsyeja që kisha lënë piano dhe duke luajtur në orkestrën e shkollës. Unë ende këndoj, por tani ndihet krejtësisht ndryshe. Unë me të vërtetë dëshiroj të marr mësimet e pianos përsëri. Dua të kthehem mbrapsht.

Dhe përmirësimi nuk ndalet këtu. Në të vërtetë dua të arrij gjëra të tjera edhe tani. Unë e kam hedhur veten time në studime të vështira, po bëj gjëra shtesë anash për argëtim - gjëra që nuk do të kisha menduar kurrë t'i bëja sepse isha duke u falur gjithë kohën. Unë në të vërtetë dua të bëj gjëra për të cilat mund të krenohem, si gatimi, leximi, shkrimi, siguria dhe ndërtimi i gjërave interesante (Unë jam duke studiuar për të qenë inxhinier / studiues).

Kanë kaluar vetëm 50 ditë dhe kështu që unë e di se kam ende shumë për të marrë përsëri, por marrja e asaj prapa do të thotë kaq shumë për mua. Kurdoherë që nxitjet më tregojnë se si asgjë nuk do të ndryshojë nëse unë bie, e di se po gënjen për mua. Mund të tingëllojë klishe, por unë ndihem më e gjallë ndonjëherë. Do ta humbisja nëse do të goditesha përsëri, ia bëra vetes shumë herë më parë. Dhe tani, me finalet e mbaruara, duhet të ruaj veten që të mos i nënshtrohem mërzisë gjatë pushimeve të dimrit, kështu që lufta do të jetë më e vështirë se kurrë.

Shpresoj se kjo është frymëzuese për disa njerëz. Unë mendoj se marrja këtu këtu është ... Mbani të gjithë të fortë! Nëse e mbani këtë lart, ju në fakt mund të jeni përsëri një person!


të qarë

Sot pashë finalen e serisë së Jakës së Bardhë dhe në të vërtetë qava në një moment. Një shfaqje televizive nuk më ka bërë kurrë të qaj më parë. Ndihej kaq… njerëzore. Nuk e mbaj mend herën e fundit kur kam qarë, dhe shanset janë që as ju të mos keni bërë. PMO na kthen në kafshë. Unë ende mund të ndiej efektet e të qarit ndërsa e shkruaj këtë dhe as nuk mund ta imagjinoj PMOing tani. Herën tjetër kur diçka ju bën të qani, vëzhgoni se si ju bën të ndiheni dhe kuptoni se si PMO jua heq.


Unë vetëm bërtita për herë të parë në një kohë shumë të gjatë

Tani jam duke mbajtur një rekord personal nofap prej 3 javësh për 10 vitet e fundit të jetës sime (tani jam 20 vjeç). Dhe me mendjen time më pak të errët se kurrë nga efektet e masturbimit, unë kam pasur shumë kohë për reflektim të vetvetes. Dhe dhemb. Duke parë prapa, ndjehem sikur 10 vitet e mia të kaluara mund të kishin qenë shumë më të mira, por përkundrazi i hodha keq duke u hedhur poshtë çdo ditë dhe duke luajtur video lojëra. Unë nuk jam duke thënë se ka ndonjë problem me lojërat, por është e qartë tani që fapping më demotivoi deri në atë pikë sa të kaloja GJITHA kohën time duke luajtur lojëra, pa lënë hapësirë ​​për shëndetin tim personal ose përmirësimin.

Dhe duke e ditur që mund të kisha bërë shumë më mirë thjesht më bëri të filloj të qaj. Ky mendim nuk më kaloi kurrë në mendje kur u hapa, unë vetëm supozova se ishte i shëndetshëm dhe se të gjithë fëmijët e bënë atë. Por edhe nëse një mendim i trishtuar do të më kishte kaluar në mendje, ka shumë më pak të ngjarë të kisha shpërthyer në lot. Unë thjesht do të kisha shtypur mendimin dhe do të përpiqesha të vazhdoja tutje. Por ishte mirë të qaja. U ndjeva i gjallë dhe i freskuar më pas.

Jo vetëm që ndihem fizikisht më mirë se kurrë pasi kam filluar nofap, por po ndiej edhe një rimëkëmbje mbizotëruese emocionale. Nga përvoja ime, goditja nuk kullon vetëm energji nga trupi - ajo desensibilizon mendjen. Dhe është ajo mendje shumë e desensibilizuar që fut pornografinë në perceptimin tonë të realitetit që i bën miqësitë, marrëdhëniet dhe rritjen e vetvetes gjithnjë e më shumë sfiduese për tu fituar dhe mirëmbajtur.


Hardmode 50 ditësh ... Unë e di për herë të parë në jetën time se si ndihet dashuria për veten! Unë mund të qaj!

Nuk di çfarë të them .. Jam shumë i mbingarkuar. Për herë të parë në jetën time ndihem vërtet e sigurt dhe e dashur për veten. Soshtë kaq e fuqishme dhe e bukur! Sot jam në ditën 52 dhe dua të bëj 180 ditë! Dhe gjithashtu zemra ime po hapet gjithnjë e më shumë. Mund të ndiej dhimbje dhe gëzim emocional që nuk kam ndjerë prej vitesh. Faleminderit komunitetit nofap


Sot qava.

njeriu po shkoj nëpër një valle të emocioneve. sot bërtita para një vajze, sepse depresionet që i kam marrë ishin shumë (filluan 2 ditë më parë) dhe pastaj më goditi mua: unë nuk mund të kujtohet kur e thirra herën e fundit! Unë kam qenë emocionalisht i mpirë, tani ndjej përsëri dhimbjen dhe jetën. e çuditshme e saj, fuckin e saj të vështirë, por unë e di të drejtën e saj! faleminderit per leximin!


Bërtiti sot.

Nuk e di se çfarë më pushtoi. Nga një depresion serioz, lotët sapo filluan të rrjedhin. Nuk kam qarë kaq shumë prej vitesh, ndihem si një qenie njerëzore. A eshte normale kjo ??


A ka ndonjë tjetër të qajë me lehtësi pasi të shkosh në nofap?

Shkak unë, por në një mënyrë të mirë. Ashtu si ndihem përsëri njeri.

kzwj

po. Kam qarë pak. është një ndjenjë e ngjashme me ndarjen nga një e dashur.

zolcom

po por kjo për shkak të dopaminës së ulët në sistem ... pas një kohe ju bëheni më pak emocionalë dhe depresivë dhe më të lumtur

adamrockblackandblue

Mbaj mend që po ndodhte kur kisha një muaj të gjatë. Sikur nuk isha më robot i tillë.


Puk, u ndje i sëmurë nga barku pasi pashë një skenë "Përdhunimi" në një shfaqje televizive. Ndjeshmëria e NoFap.

Nofap më ka shpëtuar mendjen. Kur isha duke parë porno tri herë (ose më shumë) në ditë. Unë mund të stomak shikuar disa përmbajtje mjaft të përafërt. Skenat e seksit të detyruar nuk më shqetësonin aspak. Por pas vija të shumta dhe tani në 20 ditë tani. Unë pashë një skenë të dhunuar në një shfaqje televizive dhe nuk ishte më grafike, sesa gjërat që pashë në pornografi. Në fakt nuk ishte as afër asaj që kam parë në pornografi. Por, për ndonjë arsye, më dukej si kaq e neveritshme. U ktheva te e dashura ime si një pesë vjeçare.

Nuk do të shikoja televizorin dhe do të pyesja se si mund ta shikojnë njerëzit këtë? dhe u ndje super i sëmurë dhe shkoi në tualet kryesisht për të dalë nga shikimi i tij dhe bam. Pukoj lol. E dashura ime ishte në tronditje që më neveriti aq shumë saqë u pushtua prej saj dhe në të njëjtën kohë e gjeta atë “Bukur që dikush në të vërtetë mund të ndihej kaq fort kundër përdhunimit dhe krimeve të tjera seksuale, saqë hidheshin poshtë vetëm nga mendimi i thjeshtë për të ”Por në përfundim të kësaj teme nuk mund të besoj disa nga gjërat që mund të shikoja dhe jam i lumtur që nuk mund t'i shikoj tani.

Faleminderit komunitetin Nofap 🙂


Mund të qesh përsëri për gjërat

Nëna e shenjtë e Zotit, është çmenduri që brenda 1 jave qesh përsëri me gjërat.

Tani ki kujdes, unë kam qenë gjithmonë një djalë që qesh SHUM,, SHUM, me miqtë, si çdo sekondë. Por kur jam vetëm, nuk qesh kurrë. Kur lexoj komentin më qesharak jam si 'që është një koment qesharak, ja një votim i vlefshëm' dhe vazhdoj. Kryesisht jo edhe një mburrje.

Por dje ka ndodhur diçka e madhe. Pashë finalen 3 të Mad Men, dhe kishte një skenë mjaft të këndshëm, por sapo doli, qeshi për 2 minuta drejt. Asnjë ndalim. Prindërit e mi madje kontrolluan mbi mua.

Pastaj, një orë pas, unë fjalë për fjalë pështyj kafe mbi tastierën time pas leximit të një koment mbi Reddit, e cila është hera e parë në jetën time që ka ndodhur.

Unë kurrë nuk kam qenë në gjendje të qesh me të vërtetë, vetëm, por tani mendoj se mundem. Për herë të parë.


[Përditësimi i 114 ditëve] Emocionet thithin. Por të paktën po i ndiej.

Epo ajo e dashura dhe unë u ndamë. Nuk ishte domosdoshmërisht një ndarje e çrregullt, ne të dy jemi mjaft të pjekur (nuk isha 114 ditë më parë) për të rizhvilluar dhe mbajtur miqësinë që kemi pasur dikur. Por mirësia ime dhemb, dhemb kaq shumë. Këtu është gjëja, 3 ose 4 muaj më parë unë thjesht do të isha mpirë, do të varrosja dhimbjen dhe do të vazhdoja të merresha me çështje duke e hequr atë. Por unë në të vërtetë qava të nesërmen, dhe qava edhe ca më shumë. Në të vërtetë, kishte shumë të qarë. Por njeriu a ndihet mirë të lerë emocionet e mia duke qarë, atëherë e bën duke e varrosur atë.

Jam angazhuar tani jo vetëm për një vijë, por për t'u zhvilluar më shumë si njeri. Situata thith, por nuk më ka bërë të mendoj më pak për veten time, e cila është një pozitë kaq e mirë për veten time.


Pornoja më shqetëson emocionet e mia, duke përfshirë negative dhe pozitive.

Ndërsa po i afrohem fundit të kësaj pike aktuale në jetën time, është koha të flas për mënyrën se si PMOing ndikon tek unë ndërsa kalova një javë PMOing me ritmin tim origjinal. Duke filluar nga 2 deri në 5 herë në ditë.

Ta themi thjesht, më mpinë emocionet. Por në vend që të shkaktojë anhedonia (mungesë kënaqësie, mund ta merrni gjatë tërheqjes / vijës së rrafshët), e cila nuk është anhedonia TOTAL (aftësia ime për të ndjerë kënaqësi të vërtetë është ndoshta 10% e asaj që duhet të jetë në gjendjen aktuale në të cilën jam , PMOing që është), ajo gjithashtu mpinë emocionet negative. Që kur fillova PMOing gjatë gjithë javës së kaluar, nivelet e paranojës dhe stresit tim ishin mjaft të ulëta.

Megjithatë, unë e urrej atë që ndjej (hangover post-orgazmik ndihet keq, unë jam i sigurt se shumica këtu janë të njohur me të, nuk është aq e keqe sa më parë për mua) dhe duan që ajo të marrë fund. Përqendrimi dhe motivimi im natyrisht është i ulët si zakonisht, por kjo duhet të pritet pasi kjo është një simptomë e zakonshme e varësisë nga PMO (jo tërheqja, ndodh gjatë PMO vetëm kështu që askush të mos humbasë atje duke postuar një përgjigje që humbet pikë, më vjen keq për qëndrimin tim Më duket e bezdisshme).


Marrëdhënia midis gruas sime dhe unë është përmirësuar në mënyrë drastike. Dhe, kam vënë re diçka të rëndësishme: mundem ndihem më fort se sa më parë. Ndihem shumë më tepër dashuri dhe dashuri për gruan, fëmijët dhe familjen time se sa kam ndonjëherë. Unë mendoj se kjo vjen nga ndjenja e lirisë që kam arritur, dhe duke e ditur se pornografi nuk ka më kontroll mbi mua më, dhe ajo kurrë nuk do të përsëri. Edhe unë jam shumë më shpirtëror se më parë (unë isha një lloj agnostik), por mendoj se është mirë që unë të kem besim në një fuqi më të lartë, dhe me të vërtetë, lutjet dhe koha ime në kishë / adhurim kanë qenë më kuptimplote sesa mbaj mend ata janë në shumë, shumë vite. Unë jam gjithashtu shumë më e qetë, më pak e zemëruar dhe shumë më pak e ndjeshme për gjërat e vogla në jetë


Nëse NoFap ju bën emocionalë

Ne të gjithë jemi bërë të varur nga goditja. Gjëja me varësinë është, se ajo kontrollon se si trupi juaj përdor dopaminë. Pra, kur ju lë Fapping. Trupi juaj shkon "Çfarë dreqin po ndodh, ku është nxitimi ynë i dopaminës?". Derisa të detyrojë veten të rikthehet në mënyrën 'normale'. Ne kemi përdorur faping si një arratisje nga realiteti. Mos e mohoni, shumica prej nesh ndoshta jemi të vetmuar. Dhe ne fap sepse vetëm kështu mund të plotësojmë zbrazëtinë që është brenda nesh, ndjenjat e vetmisë, shkëputjen, të gjitha këto.

Kështu që kur të ndaloni së godituri, do të bëheni shumë më të ndjeshëm, do të jeni mërzitur, i bezdisshëm, agresiv, i vetmuar, i trishtuar ... ka kuptim pse, kjo është për shkak se ju keni shpëtuar nga këto gjëra duke goditur, duke pretenduar si ju dhe kjo pornstar janë të dashuruar, ose duke imagjinuar sikur skena po ju ndodh IRL. Por ju duhet ta kaloni atë kohë, dhe kur trupi juaj të rivendoset, ju do të ndiheni si një person tjetër, dhe biologjikisht, do të jeni.

Qëndro bros të forta.

BorisC91

Shumë e vërtetë.

Kur i lëmë gjërat e para që ndiejmë, janë ato që po fshihnim nga e gjithë koha.

Pastaj vjen motivimi, ngasja, energjia - të gjitha atje për të na ndihmuar të dalim nga shpella jonë dhe të shoqërohemi, të takojmë njerëz, të njohim një partner të mundshëm dhe përfundimisht të krijojmë miqësi dhe marrëdhënie kuptimplota.

Njohja e procesit sigurisht i bën gjërat më të lehtë. Faleminderit për shpërndarjen!

Dave_TheOneAndOnly

Unë bërtita më shumë në këtë linjë NoFap se sa kam qarë vitet e fundit 10

sumbudythatiusetokno

Vetëm thashë duke qarë dje. I përdorur për të shkumës atë deri në depresion të rëndë, ashtu si çdo gjë tjetër. Në këtë pikë tani unë do të thosha që pabarazitë e mia kimike, nëse ato ekzistojnë, janë më shumë se sa një krijim i imi. Gjithmonë kam pasur një personalitet të varur, kështu që kur më pëlqen diçka që unë prirem për të shkuar jashtë bordit me të. Duket sikur pornografi vepron shumë si një drogë në trurin tuaj me reagimet kimike dhe desensitizimin që ndodh. Kjo gjithashtu vë në perspektivë për mua pse unë kam luftuar me çështjet e abuzimit me substancat në të kaluarën. Unë me të vërtetë nuk e kuptoj se si disa njerëz e konsiderojnë këtë Pseudoscience. Ata nuk duhet të kenë të njëjtat çështje që kam përjetuar.

shanya101

I njëjti vëlla herën e fundit kur isha në 20 ditë. Unë qava si dreq pa arsye ... Unë kurrë nuk kam qarë ashtu në ndarjen time të parë

sumopandaman

Ky është një nga postimet më të vërteta të NoFap që kam parë! Faleminderit per kete

n1tr099

Po, pajtohem me këtë post 101%. Pasi fillova nofap, fillova të isha shumë më i zemëruar kur gjërat kishin nevojë për atë energji shpërthyese dhe shumë, shumë më të trishtuar kur ishte e trishtuar, deri në pikën që po qaja. Rrallë ndodhte më parë. Para nofap-it isha disi indiferent ndaj gjithçkaje që po më ndodhte, në atë zonë "çfarëdo", gjendja shpirtërore më e sëmurë dhe e vdekur ku mund të gjendesh. Vazhdoni të fortë, djema.

semenPreservation

Pajtohem me 90% të asaj që keni shkruar. Unë jam vetëm por jo i vetmuar për momentin. Unë jam duke u përqëndruar në qëllimet e mia për 6 muajt e ardhshëm.

Thirra shumë pas 7 ditëve të nofap.

Yionia

Postimi juaj jehon përmes meje… Unë e kuptoj edhe më shumë pse ndihem i trishtuar ose agresiv.

dream_sonata

Korrekt !! Tani po ballafaqohem me trishtim, pak ankth, pa emocione, etj kur të vijë koha, mendoj për pornografinë Por unë kam arsye për të ndaluar faping dhe bëj nofap kështu që unë mbaj larg nga pornografi madje edhe shikuar disa video (mënyra më çon rikthimi kaq i keq) Duke shpresuar se gjithçka do të jetë e mirë për mua dhe të gjithë duke bërë nofap së shpejti

stonycronz33

E drejta është

improvineveryday

E pra tha thanks! NoFap lejon një person të shtyjë mënjanë ndjenjat e tij të vërteta duke i mpikur ato me fap.


Unë qava! Soshtë kaq e vlefshme!

Për shkak të PMO, zvarritja ishte në të gjitha kohërat e larta dhe sa herë që mësoja diçka të re, ndihesha sikur ekzistonte ky bllok mendor, duke më ndaluar të mësoja vërtet. Duke qenë në uni, mendova se mbase kam arritur kulmin, kjo është më e zgjuara që do të marr ndonjëherë. Dhe tani po bëj rezite gjatë verës.

Mësova për nofap, dhe që nga ajo kohë truri im është bërë si një sfungjer! Ndihem sikur jam përsëri 15 vjeç ku isha në krye të klasës!

Një gjë që kuptova është se para se të isha 18 vjeç (22 vjeç) e kisha qeshur veten duke qarë të paktën një herë në ditë, kujtoj se ishte një lloj goli për mua, por pastaj një ditë unë thjesht u ndalova. Mendova se mbase kam shikuar shumë gjëra qesharake dhe sapo jam mësuar me komedinë. Vetëm kohët e fundit kam kuptuar efektet e PMO.

Unë dola nga një provim dje dhe vendosa të qetësohem për pak më shumë dhe pashë një fotografi në një nën-thirrje të urrejtjes minion dhe pashë një fotografi që unë kam parë tashmë më parë. Në të vërtetë kam qarë nga e qeshura kaq shumë! Ka qenë një kohë kaq e gjatë! Kam pasur një vrull emocionesh që nuk i kam ndjerë në mosha!

Unë në fakt ndjehem si imja ime e vjetër përsëri! Unë dua të falënderoj të gjithë ju për këtë nën për të mbajtur mua do! Unë do të ndryshoj jetën time përreth!


A është kjo një lidhje e vërtetë njerëzore?

Një histori pak, unë kam qenë PMO që prej rreth 11 të paktën një herë në ditë dhe tani jam 20. Unë kam qenë gjithmonë apatik dhe kurrë nuk kam pasur lidhje të ngushtë me shumë njerëz. Kisha njolla depresioni dhe pak ankth i cili më ndaloi të flisja me njerëz të rinj.

Kështu që dje dola për të drekuar me një shoqe që është vajzë dhe kam qenë shoqe me të për rreth 2 vjet dhe ndjeva një lidhje me të që nuk e kam ndjerë kurrë me askënd madje as me të. Para nofap kurrë nuk kam ndjerë ndonjë lidhje të fortë me njerëzit, madje edhe miqtë e mi më të ngushtë, por ndërsa isha me të u ndjeva e lumtur (gjë që jam ndjerë shumë më shumë që nga nofap), kisha një të qeshur të vërtetë dhe të aftë të mbaja kontaktin me sy. Në fakt kam marrë flutura ndërsa isha me të, të cilat nuk i kam pasur kurrë me ndonjë vajzë më parë.

A është kjo ajo që më ka munguar për 10 vitet e fundit? Unë kam qenë një robot pa emocione. Faleminderit shumë që më ndihmuat përmes kësaj varësie, e di që vetëm pak më shumë se një javë, por tashmë ndihem shumë më entuziast për jetën dhe mundësitë e saj sesa unë më parë.


Thirra për herë të parë në vite.

Kështu që unë jam në një seri 70 ditore tani dhe kam qarë për herë të parë në vite. Kohët e fundit kam shkuar në Florida me familjen time dhe kemi kaluar një kohë të mahnitshme. Ndërsa isha atje, gjithmonë dëgjoja një këngë të quajtur e dashur mama e tupac. Kjo ishte 2 muaj më parë. Dhe vetëm pak minuta më parë e dëgjova përsëri dhe fillova të qaj. Babai im kohët e fundit kishte kancer dhe ai mund të kishte vdekur gjithashtu gjatë së njëjtës kohë që nëna ime humbi punën e saj.

Kështu që kam pasur shumë stres gjatë asaj kohe. Por asnjëherë nuk i tregova emocionet e mia. Por tani ndihem si ajo aluzion se emocioni i bllokuar po prishet. Ndërsa dëgjoja atë këngë, unë thjesht mendova për familjen time, babanë, nënën dhe vëllain tim dhe thjesht mendova se sa shumë i dua ata. Thjesht doja ta postoja këtë dhe të gjithë që e lexojnë këtë tani duhet të shkojnë te familja e tyre dhe t'u thonë se i doni. Paqen


Thirra pas 4 viteve të të qënit pa emocion

Gjatë gjithë vitit tim të përpjekjes për NoFap, unë jam bërë një person më i mirë. Unë kam provuar gjëra që nuk do të kisha bërë disa vjet më parë. E vetmja gjë që më goditi vërtet ishte ndjesia e dashurisë. Të gjitha këto vite që shikoja kah gratë me epsh i shuanin vërtet ndjenjat e mia. Por unë qava sot. Jo sepse isha i trishtuar, por sepse ndjeva dashuri. Megjithëse nuk kam një varg të madh, unë patjetër që ndiej ndryshimin midis meje nga dy vjet më parë dhe me mua nga tani. Suksese të gjithëve!


Kam zbuluar se kam jetuar pa emocione për vite me rradhë.

Sapo të jeni në Nofap, emocionet tuaja janë si grusht në fytyrë. Ka emocione të mira dhe të këqija dhe duhet të filloni të përballeni përsëri. Më ndodhi këtë fundjavë. Por e mira e saj. Kam bindur që bëjnë vajzat të fle me ju është s9 lehtë, por nuk është qëllimi i Nofap për mua. Dua të gjej një të dashurën e vërtetë.


Unë jam duke filluar të ndjehen përsëri !!!!!

Pra, në thelb histori e gjatë e shkurtër, dy muaj më parë, e dashura ime (për të cilën unë mendoja seriozisht se do të martohesha një ditë) u nda nga unë dhe nëna ime thjesht u largua një ditë dhe unë nuk kam parë ose dëgjuar prej saj që prej . Argëtim i jetës apo jo? Por unë isha i shkëputur nga kjo, nuk mund të ndihmoja, por vetëm shkatërrim dhe qaja çdo ditë. (Unë nuk kisha PMOd që para verës dhe këto ngjarje ndodhën pak pas verës).

Dhe kështu unë u riktheva në zakonet e mia të vjetra si një lloj arratisjeje. Unë do të PMO dhe të ndjehen si një mjerim të plotë më pas. Por rrezikshëm, unë ndalova së qari aq shumë. Unë ndalova së menduari për njerëzit që kishin rëndësi në jetën time dhe e trajtova babanë tim si mut. Unë mendoj se e qara është në të vërtetë një shenjë e mirë. Të paktën për mua, kjo më tregon se për çfarë më intereson vërtet. Po, nuk mendoj se duhet të qajmë gjithë kohën dhe të mos bëjmë asgjë. Por përsëri kjo mungesë emocionesh filloi të më frikësonte.

Kështu që gjeta NoFap këtë javë të fundit dhe kam bërë sfidën 5 ditë deri më tani. Dhe ndërsa po bëja pjatat, mendova për nënën time. Nuk mund ta ndihmoja, por shpërtheva duke qarë, dhe unë vetëm qëndrova si një idiot i errët ndërsa uji rridhte. Unë mendoj se kur ju ndaloni PMO mendja juaj fillon të pastrohet. Dhe këtë mëngjes kur u zgjova pashë një fotografi të ish-it tim në murin tim të lutjes (mbaj një mur me fotografi të njerëzve për të cilët dua të lutem) dhe e pashë atë si një qenie njerëzore përsëri. Ndjeva gëzim pothuajse nuk e di pse. Ne nuk patëm një fund të keq, kështu që unë u ndjeva e motivuar për ta thirrur ose dërguar mesazhin e saj vetëm për të parë se si po shkonte.


Soshtë kaq e bukur të jesh në gjendje të qash përsëri

Nuk mund të qaja për një kohë shumë të gjatë. Çfarëdo filmi të trishtuar që pashë apo përjetova diçka të trishtuar, nuk mund të qaja. Është një lehtësim i tillë që të jem në gjendje të qaj përsëri, ndihet kaq i çuditshëm për trupin tim.


A keni parë djema një ndryshim në mënyrën se si i përjetoni ngjyrat? Dy ditë tani unë në fakt kam shijuar punën time pasi gjithçka thjesht duket kaq e ndritshme dhe e ëmbëlsira. gati si të jesh nën Ndikim. dhe nuk kam pirë as cigare për ca kohë.


Sunet janë më të bukura

Kam jetuar në shtëpinë e vogël për njëzet vjet. Dhe në të njëjtën dhomë, në, e cila shikon nga perëndimi. Por vetëm kohët e fundit kam vërejtur perëndimet e diellit të bukura që perëndonin mbi fishat periferike të nënndarjes time. Maroon të thellë, portokall të zjarrtë, të verdhë të ngrohtë, rozë qetësues. Çdo natë ata më mbushin me një ndjenjë të tillë mrekullie dhe bukurie. Dhe ata kanë qenë gjithmonë atje, por nuk i kam vërejtur kurrë, sepse isha i varur nga pornografia.

Rebooting me të vërtetë e bën jetën më të bukur në çdo mënyrë.


Aftësia juaj për të qarë

Mos harroni, edhe nëse jeni në një brez dhe nuk duket se po përfitoni aspak, sapo e dini se po e riktheni aftësinë tuaj për të derdhur lotët e vërtetë. Kjo përfshin lot gëzimi, ose të paktën duke u mjegulluar. Gjithashtu lotët e pikëllimit dhe pikëllimit. Ndoshta duke qarë pak më shumë se një këngë sentimentale nëse kjo shkakton diçka kuptimplote për ju.

Në pmo, ju do të vini në situata që ju e dini që ju duhet të qani, por ju nuk mund të ndjeheni dhe të qani. Ti e kupton se nuk mund të ndihesh dhe më pas të dish se je disi më pak se njeri, pa këtë aftësi themelore që njerëzit duhet të kenë. Është një realizim i mjerë. Aftësia për të qarë është arsyeja e vetme për të vazhduar brezin tuaj. Qëndroni vëllezër të fortë.


Emocione të fuqishme gjatë javës së parë? Duke qarë për herë të parë në vite.

Unë jam 8 ditë brenda. Këtë herë unë kam qëndruar larg nga të gjitha pornografitë, fotot erotike etj dhe pa bordurë fare. Në të gjitha përpjekjet e tjera unë do të kaloja shumicën e ditëve, shpesh për të bërë pornografi.

Emocionet e mia kanë shpërthyer. Unë kam qarë shumë herë gjatë 3 ditëve të fundit për herë të parë në vite. Kam qarë duke menduar se sa shumë i dua prindërit e mi dhe gjyshërit e plakur dhe realitetin që një ditë ata nuk do të jenë këtu. Unë kam qarë duke biseduar me dy miqtë e mi më të ngushtë rreth asaj se si jam ndjerë kohët e fundit .. Unë qava (me delikatesë) në telefon duke biseduar me babanë tim për pikëllimin dhe të afërmit që vdisnin .. Dreq, palestra ishte bosh sot dhe unë u përlota sy duke menduar për të gjitha këto.

A keni ndonjë prej jush të përjetuar ndonjë gjë nga distanca si kjo?


ditë 8 Ndjej emocione sot

Unë jam bota e madhe fapper parë. Unë ndalova së përplasuri dhe bota ndryshoi. Tani ndihem e lumtur dhe ndihem e dashuruar. E doja edhe ajo më do. Sot ajo puthi
une Unë kurrë nuk kam qenë kështu - jam e lumtur tani


Bërtiti vetëm për herë të parë në vite. Post serioz.

Unë jam aktualisht rreth ditës 30 apo më shumë nga rryma ime. Unë kam qenë dikur një i varfër i rëndë deri sa kam gjetur trurin tuaj në pornografi dhe në këtë forum.

Për historinë, unë thjesht po shikoja filmin Z. Askush (nga rruga film fantastik), dhe kur arriti në pjesën ku fëmija duhej të zgjidhte nëse do të qëndronte me nënën apo babanë e tij pas divorcit dhe kur mami futet në tren pasi ai zgjedh babanë e tij, vetëm për të kuptuar se ai bëri një gabim dhe vrapoi pas trenit për nënën e tij. UAU. Oh zot nuk më kujtohet se i kam ndjerë këto emocione në VITE.

Experienceshtë një përvojë kaq e çuditshme, e mrekullueshme e bukur, por e trishtuar për të qarë. Unë natyrisht po mendoja ndërsa shikoja këtë skenë të marrëdhënies time me prindërit e mi, të cilët i dua shumë shtrenjtë dhe isha mbingarkuar me një forcë emocionale të cilën nuk mund ta mbaj mend se e kam ndier ndonjëherë.

Këto gjëra, duke e çliruar veten nga varësia, qoftë ajo PMO, drogë, bixhoz, çfarëdo qoftë, janë gjëra shumë të fuqishme. Ju lutemi lexojeni këtë në kohë dëshpërimi dhe kuptoni se kjo histori është provë e gjallë që nofap do të rivendosë përsëri jetën tuaj emocionale. Ju jeni të mpirë tani nëse jeni një i varur, ndaj gjithçkaje! Ju thjesht nuk mund ta imagjinoni atë që po humbni, dhe për çfarë? Një orë në ditë argëtim i ndyrë, ndërsa sakrifikon një jetë të tërë përmbushje dhe jeta!

Ju lutemi bëni zgjedhjen e duhur të fapstronautëve. Jeta ime po ndryshon, dhe kështu mundet edhe ti.

Edit: Duke qenë i shëmtuar. Të qarat dhe trishtimi dhe dhimbja janë të gjitha të bukura dhe të dhimbshme, njëkohësisht.


Ndiej emocione përsëri

Kështu që unë pashë Toy Story 3 përsëri, vetëm sepse e dua këtë film. M'u kujtua të kisha pak sytë me lot në fund kur e pashë atë disa vjet më parë.

Tani, ndërsa në NoFap, unë bërtita. Thirra për ~ 2-3 minuta drejt.

Ndihet kaq mirë. Ndihet mirë që ndihet.


Të dashurit e tu janë njerëzorë.

Unë kam qenë në depresion gjatë gjithë kësaj kohe, sapo kam ardhur në këtë realizim që më bëri të dëshiroj ta shkruaj këtë. Unë mbyta ndjenjën e depresionit dhe vetmisë me video lojëra, ushqim, pornografi dhe gjumë; duke qëndruar në dhomën time shumicën e ditëve të mia. Gjatë 8 viteve të fundit nuk isha i vetëdijshëm se prindërit dhe motra ime kishin ndjenja, mendime, pasiguri. I pashë si figura autoriale, duke më thënë se çfarë të bëja pa asnjë pyetje. Tani që i shoh ata si qenie njerëzore, do të lëndoj shumë më tepër kur të zhduken.

Do të mendoj përsëri për kohën kur isha një gomar për ta, dhe si i bëri ata të ndiheshin. Sa heshtja ime dukej si një tregues që unë isha i painteresuar për praninë e tyre, edhe pse isha gjithmonë i lumtur që isha pranë tyre. Babai im është 71 me kancer të mushkërive, nëna ime është 59, motra ime është 33, dhe unë jam 21. Çfarë do të thotë kjo? Do të thotë se kam kaluar 8 vitet e fundit duke trajtuar të dashurit e mi me mosrespekt, duke mos treguar dashuri, duke harxhuar para të panevojshme, duke shkaktuar telashe të shmangshme, të gjitha duke fshehur veten time të vërtetë në një predhë; duke mos pasur kurrë një moment të mirëfilltë lidhjes me asnjërën prej tyre.

Kur ata të jenë zhdukur unë nuk do të jem në gjendje të ndaj me ta momente të mirëfillta, momente që i shmangu sepse kisha frikë se mos isha i prekshëm. Cila është kuptimi i jetës kur nuk mund të ndajmë veten tonë të vërtetë me ata që duam. Kur të gjithë të dashurit tanë të jenë zhdukur ... Shpresoj të lëmë pas kujtime të mira për t'u dashur.

Qij pornografi.

PS Kam qarë duke e shkruar këtë. Kjo është hera e dytë që unë qaj këtë muaj, të dyja herë që kanë të bëjnë me këtë temë. Ndihet mirë që i heq këto gjëra nga gjoksi im. Guess pornografi nuk ka një griphold në të gjitha ndjenjat e mia.


Dita 16: Thirra sot

Unë kam shikuar pornografi shumë rregullisht që kur isha 13 vjeç, dhe tani jam 24 vjeç. Vendosa ta lë plotësisht 2 javë më parë.

Për disa vitet e kaluara ndërsa u rrita dhe u bëra më i vetëdijshëm për ndërveprimet njerëzore, kuptova se pothuajse kisha plotësisht mungesë emocionesh dhe ndjeshmërie. Sigurisht që unë qesha me shaka, dhe ndjeva rehati kur isha me miq ose me një të dashur. Por kishte një zbrazëti të thellë për të gjithë. Mendova se jam një sociopat apo diçka tjetër. Ndoshta kjo është vetëm mënyra se si unë jam, një njeri që është më pak i aftë për emocione. Unë u pajtova me të.

Këtë mëngjes, pasi meditova, shpërtheva në lot. Ndihesha e mbingarkuar nga ndjenjat që nuk dija t’i përshkruaja. Me të vërtetë më verboi. Po lexoj disa histori suksesi nofap dhe jam grisur pak, duke kuptuar betejat e këtyre njerëzve dhe duke u ndjerë të lumtur që po ndajnë sukseset e tyre me ne.

A ka qenë dështimi im emocional për shkak të qendrës sime të kënaqësisë duke u lidhur ngushtë me pornografinë dhe kënaqësinë e menjëhershme nga burimet dixhitale?

Nëse është kështu, vetëm një arsye tjetër për ta mbajtur këtë lart.

Unë vetëm kam filluar udhëtimin tim dhe shpresoj ta kthej atë në një transformim gjatë gjithë jetës. Faleminderit të gjithëve për frymëzimin.


po qaj

Unë kam filluar NoFap përsëri në nëntor të vitit të kaluar, kam bërë 2 vija prej 40 ditësh, aktualisht jam në 14 ditë vijë dhe po qaj, Zemra ime është thyer dhe jam aq emocionuese, madje as nuk mund të them pse po qaj, eshte dashuri por e kam ndjere me pare dhe nuk ka qene keshtu, jam nostalgjike dhe e ndjeshme. Por ju e dini një gjë? Ndihet mirë, kanë kaluar mosha që kur kam qarë në të vërtetë dhe kam qenë ky "njeri". Unë mendoj se e qara me të vërtetë ju ndihmon thjesht të hiqni gjithë atë emocion nga mendja juaj, dhe ndihet mirë të jesh i sinqertë. No Fap ju bën përsëri njerëzor dhe ju zgjon nga gjumi juaj i kohës së lirë, ju bën aktivë dhe ju bën të ndiqni atë që është gjëja më e mirë në fund të fundit, ju lutem mos fap dhe qani si djem burrash


Bërtiti për herë të parë në një kohë të gjatë

Unë vizitova mamanë time dje, dhe ajo është në të 80-at e saj dhe në rënie. Ajo jeton rreth shtatë orë larg. Unë nuk e kam parë atë për rreth gjashtë muaj. I mora gruan dhe fëmijët e mi për ta vizituar ndërsa ajo ishte ende me mendje relativisht të shëndoshë. Më pas, unë duhej të dilja vetë për një shëtitje dhe fillova të qaj me lot. Pjesërisht e trishtuar, sepse ajo po venitet dhe është e vështirë të shikosh një prind që të lë kështu, dhe pjesërisht nga lumturia, sepse unë kam qenë PMO falas për disa muaj tani dhe ndjeva sikur isha vërtet e pranishme atje me të.

Nuk kisha turp në pjesën e pasme të mendjes sime, asnjë shqetësim dhe lodhje që më ka sjellë PMO - isha atje me të për disa orë. Dhe e di që ajo është me të vërtetë krenare për familjen që kam ndihmuar në ngritjen, dhe vendin që unë jam në jetë. Unë me të vërtetë nuk mund ta përshkruaj në mënyrë adekuate se sa mirë ndihet të jesh i pranishëm me njerëzit dhe të mos kesh këtë varësi të tmerrshme që më shtyn. Unë ende jam duke e luftuar atë, por unë jam përpara dhe e vras ​​atë - një ditë në një kohë.


Muzika thjesht tingëllon më mirë.

Isha duke vozitur ditën tjetër kur erdhi një solo kitare, unë duhej ta përpija atë dhe ndjeva diçka të ngjashme me lumturinë e pastër y. A ka kuptim kjo për dikë tjetër? Kënaquni me gjërat e vogla njerëz !!


Sot qava pakontrolluar

Mamaja ime është me pushime me motrën time për dy javë, kohën më të gjatë që ajo ka qenë larg meje. Unë isha duke ecur me qetësi nëpër shtëpinë time, duke ulur blindët në secilën dhomë. Ndërsa hyra në dhomën e prindit tim, atje vendosi një fotografi të nënës sime rreth të 20-ve mbi krevat. Nuk mund ta përshkruaj këtë emocion, nuk e kam provuar kurrë më parë, por para se ta dija, lotët po më rridhnin në sy dhe fillova të qaja. Kujtimet e mamasë sime po rridhnin nëpër mendjen time, kujtime të mira para se PMOing të kishte pushtuar jetën time. Kaq shumë kujtime që mund të kishin ekzistuar, të gjitha janë harxhuar për të masturbuar pafundësisht në pikse. Unë i premtoj vetes që nga kjo ditë e tutje, çdo dëshirë që has do të ridrejtohet në kalimin e një kohe cilësore me prindërit e mi. Ata do të largohen nga kjo botë një ditë, unë duhet të bëj që koha që ata janë afër të llogaritet.


Unë në të vërtetë bërtita para motrës sime

Shkuam në shtëpinë e motrës time për të parë se si ishte, ne e filluam atë, duke folur për atë që po ndodh në jetën tonë. Kini parasysh, nuk kam shumë biseda Domethënëse me motrën time më të madhe; ata janë budallenj nëse ka ndonjë gjë. DHE E NDIHM NEVOJN T TO TREGIM PELLR UDHTIMIN TIM NOFAP!

Po flisja me të për përvojat / përfitimet e mia. Personi që isha dhe kush jam tani / kush po bëhem. Ndërsa po i tregoja motrës time gjithë këtë, unë kisha këtë ndjenjë të MBRETRTUESHME të "Mirënjohjes" në zemrën time ndërsa po flisja me motrën time për këtë, deri në atë pikë sa lotët SUDDENS MUND TEP BRONI PASUR, dhe motra ime po më shikonte sikur të isha CRAZY sepse une dhe ajo po shohin dicka qe asnjehere nuk me ka ndodhur sepse nuk jam nje person emocional !!! Dhe ajo që nuk e prisja së brendshmi është se nuk kisha turp për atë se si ndihesha, isha krenar për të! Unë buzëqesha ndërsa fshiva lotët dhe motra ime u turr tek unë dhe më përqafoi më të madh që kisha pas një kohe të gjatë.

Ajo qeshi duke u përpjekur të mos qante dhe tha “Jeta ndodh dhe unë e di që vëllai im i vogël do të ndryshojë ndërsa ai rritet dhe e dija që diçka ishte ndryshe për ty që nuk mund ta vendosja gishtin! Jam shumë krenar për ty! ”

Dhe kjo edhe më çon në ndarjen e njohurive me të, ajo nuk kishte asnjë ide se sa e dëmshme ishte për ne meshkujt të shihnin vazhdimisht pornografinë + masturbohej dhe të humbisnim spermën tonë!

Si ndihesha në zemrën time ishte një ndjenjë e çmendur e mirënjohjes / lumturi, dhe unë jam i kënaqur që unë kam qenë në gjendje ta ndajë atë me motrën time. Një përvojë që nuk do ta harroj kurrë.


226 ditë - Unë mund të qesh përsëri.

Përshëndetni Fapstronautët!

Ju vini për përfitimet dhe për zogjtë, por qëndroni sepse NoFap do t'ju japë një vështrim të mirë për të gjitha problemet që keni. Unë kam qenë në këtë komunitet për pak më shumë se një vit tani dhe pas disa rikthimesh, kjo është tani breza ime më e gjatë (akoma vazhdon e fortë). E di që kjo nuk do ta bëjë postimin tim të popullarizuar, por më duhet ta tërheq atë tek ju: përfitimet janë të vështira të vërehen, të vogla dhe kërkojnë shumë kohë për tu shfaqur. Por njeri, ata ia vlejnë.

 • Unë mund të bashkëveproj me vajzat ashtu si mund të bashkëveproj me çdo njeri tani. Kjo nuk do të thotë që unë jam një magnet zogjsh, por mund të bëj një bisedë të mirë me këdo, pavarësisht se sa tërheqës janë ata. Kjo është e madhe sepse në të kaluarën gjithmonë kam pasur shumë vështirësi me këtë.
 • Unë shpesh e gjej veten duke qeshur bythën time me gjërat… Në të vërtetë të kesh emocione të ligjshme është një gjë e madhe djema. Mpirja emocionale që vjen me goditjen nuk ia vlen. Kjo gjithashtu e bën ndërveprimin shoqëror shumë më të lehtë pasi nuk duhet të trilloni të qeshura ose zhgënjime.
 • Jam më pak i shqetësuar në publik. Nuk ndjehem më si një zvarritje në palestër apo diku tjetër në të vërtetë. Edhe kjo është bukur.

Nuk kam marrë ndonjë aftësi shoqërore që nuk i kisha më parë. Sidoqoftë ankthi i zvogëluar sigurisht ndihmoi për t'i bërë ndërveprimet më efektive dhe më pak kulluese. Më pëlqen që mund të bashkëveproj me gratë pa ndonjë kthim prapa ose mendime të çoroditura që më dalin në kokë ose shprehje të rreme emocionale. Ndihet shumë më i respektueshëm dhe mendoj se të gjithë mund ta vërejnë.

Nuk prita asnjë nga këto përfitime, por prita shumë gjëra të ndryshme. Mbështetja për më shumë se gjysmë viti më tregoi se zakonet e mia të masturbimit ishin më të ashpra sesa mendova një herë dhe se ata më ndikuan në një nivel shumë të thellë që kurrë nuk do të kisha pritur. Përfitimet pasqyrojnë atë.

Unë jam larg nga të paturit e një GF, nga të qenit një flutur shoqëror, nga të qenit vazhdimisht i lumtur dhe në fokus. Por ju e dini se çfarë? Unë jam duke bërë një mijë herë më mirë sesa bëra kur PMO'd. Të gjitha këto gjëra do të ishin praktikisht të pamundura për t'u arritur gjatë PMOing; tani ata janë qëllime të arritshme. Larg, por në sy.


Unë jam aq mirënjohëse për të qenë pa pornografi sa më bën ndonjëherë emocionues

Nuk do të gënjej, kohët e fundit thjesht jam ndjerë vërtet mirënjohëse që gjeta këtë sukses të ri në udhëtimin tim, veçanërisht sepse e di që sa më mirënjohës ndjej, aq më shumë fut brenda meje një sens të thellë të bindjeve të mia morale dhe shpirtërore, të cilat janë ndoshta "mjeti" më i dobishëm që kam për të luftuar tundimin. Ndihet kaq mirë të jem ulur këtu vetëm në orën 11:00 në laptopin tim, duke e ditur që në të kaluarën mund të kisha ndjerë lehtësisht tundimin e rikthimit, por për momentin, mendja ime nuk mund të ishte më larg se ta kisha atë dëshirë.

Një nga gjërat për të cilën jam shumë mirënjohës është se në këmbënguljen time, kjo më jep lirinë të kem një mendje të pastër për të parë gratë si subjekte të respektuara që ndajnë të njëjtën botë si unë, në vend se objektet më pak se njerëzore që pornografia formon perceptimin e mendjes për t'i parë ato si. Kjo njohuri më jep një ndjenjë të vërtetë gëzimi dhe është pafundësisht më e këndshme sesa çdo lloj stimuli fizik i shkaktuar nga pornografia mund të më sjellë ndonjëherë.

Gjithsesi, thjesht desha të ndaja. Më vjen mirë që ka njerëz të tjerë si ju që janë në këtë udhëtim me mua. Unë shpresoj që ju të mund të gjeni të njëjtin gëzim që unë kam në përvojën tuaj të të qenit pa pornografi.


Unë vetëm qava sytë e mi jashtë. Një nga momentet më të fuqishme të jetës sime

Isha duke dëgjuar një këngë të preferuarin tim që nuk e kam dëgjuar për ca kohë pasi meditoja për gjysmë ore.

Unë nuk të bëj ty, nxora sytë jashtë. Çdo lirikë e vetme më foli vërtet në zemër këtë herë. Gjithmonë e kam dashur këtë këngë. Por kësaj here u ndje sikur këngëtarja në të vërtetë po fliste me mua dhe po më vinte krahët. Unë vërtet mund të ndiej dhembshuri, ndjeshmëri, ndershmëri, të gjitha këto emocione që ishin mpirë gjatë viteve për shkak të pornografisë së ndyrë. Ndjeva dashurinë për veten time duke u rikthyer, se dashuria për veten dhe pranimi që kam braktisur për zotin e di se sa vite. Eshte kthyer.

Unë kurrë nuk jam duke u kthyer në këtë pjesë të varësisë nga mut. Ju lutem mos hiqni dore nga fam. 43 ditë brenda. Ne mund ta bëjmë këtë! Ne do të JEMI përsëri gjallë.


Nofap më bëri një person magjistar emocional

Unë po ndiej të gjitha llojet e gjërave këto ditë. Dhe kjo është në rregull, unë jam njeri.


Kam qarë sot ... lol

Pas një kohe në NoFap unë jam duke filluar të ndjehem më shumë si unë para se të kisha këtë varësi. Emocionet po ndihen dy herë më të forta, veçanërisht ato të trishtuara. Sot unë në të vërtetë qaja i pakontrollueshëm dhe ndihesha vërtet e tmerrshme, por mendoj se të gjitha përfitimet e tjera të NoFap e bëjnë atë të vlefshme.


Nofap më bëri më pak egoist

Kur u bë Kryeministër unë u bë një person shumë egoist. Fetë e fundit të pizzas? Do ta merrja. Dikush më kërkon të bëj diçka për ta? Pse duhet I.

Jam bërë një person më i mirë për miqtë dhe familjen time dhe vetëm sa e kam vërejtur atë.


90 ditë: Çfarë ka ndryshuar?

Duke filluar nga 21, unë fillova të vuaj

 • ankthi shumë i rëndë shoqëror dhe sulme paniku
 • depresion
 • humbja e forcës dhe motivimit
 • mjegullën e rëndë të trurit dhe mungesën e përqendrimit dhe kujtesës
 • Derealization
 • Lidhja 0 me njerëzit dhe më pak se emocionet 0
 • fantazitë seksuale vanilje ndryshuan në fetish ekstreme
 • PIED i butë
 • humbja e ambicies dhe shpresat për të ardhmen
 • nuk kam interes për gratë që unë isha duke shikuar P gjatë gjithë kohës time të lirë, madje edhe gjatë natës ndonjëherë.

Kështu që, 90 ditë më parë, fillova një varg të ri dhe kësaj radhe vendosa të mos shikoja P ose MO. Unë do të prezantoj përsëri OT kur të ndihem gati. Nuk e di nëse vija e parë më ka ndihmuar për të arritur përfitimet që kam arritur në të dytën, por pas këtyre 90 ditësh ndjehem një person krejtësisht i ndryshëm. Kam vërejtur përmirësimet e mëposhtme:

 • ankthi social ulet në mënyrë dramatike dhe po zvogëlohet çdo ditë. Tani unë mund të flas me të huajt pa probleme
 • Ndihem më i sigurt dhe zëri im është më i fortë kur flet.
 • Tani kam shumë më shumë ndjeshmëri: mendoj më shumë për të tjerët dhe më pak për veten time
 • Ndjej nevojën për tu lidhur me njerëzit dhe nuk më pëlqen të jem më vetëm
 • Gjendja ime është shumë më e mirë gjatë shumicës së ditëve. Unë buzëqesh më shumë dhe dashuri për t'i bërë njerëzit buzëqeshje, sidomos vajzat
 • Unë po bëj shumë mirë në punë
 • Unë kam energji për të bërë gjëra shumë më tepër gjatë ditës
 • mjegulla e trurit ulet dhe është ende në rënie. Kujtesa ime po përmirësohet.
 • Ndjej emocione shumë më tepër se më parë. Emocione të mira dhe të këqija.